iva.rbk
11.07.08,10:04
Dobrý deň, potrebujem poradiť.
V jednoduchom účtovníctve máme zaevidovaný osobný automobil, ktorého zostatková hodnota k 31.12.2007 bola 120.000,- Sk. V marci 2008 sme mali nehodu, auto je nabúrané, nedali sme ho opraviť. Havarijnú poistku nemáme. Teraz chceme auto nabúrané predať za cenu nami stanovenú : 50.000,- Sk. Ako mám postupovať pri predaji? Sme plátca DPH ale uvedené auto sa kúpilo od fyz. osoby. Na faktúre bude cena auta aj s DHP? Bude to POZD? A ako mám zaúčtovať odpisy za 2008? Ďakujem za každú radu. Pekný deň.
iva.rbk
11.07.08,09:39
nikto mi neporadí?
KvetkaK
11.07.08,09:44
Dobrý deň, potrebujem poradiť.
V jednoduchom účtovníctve máme zaevidovaný osobný automobil, ktorého zostatková hodnota k 31.12.2007 bola 120.000,- Sk. V marci 2008 sme mali nehodu, auto je nabúrané, nedali sme ho opraviť. Havarijnú poistku nemáme. Teraz chceme auto nabúrané predať za cenu nami stanovenú : 50.000,- Sk. Ako mám postupovať pri predaji? Sme plátca DPH ale uvedené auto sa kúpilo od fyz. osoby. Na faktúre bude cena auta aj s DHP? Bude to POZD? A ako mám zaúčtovať odpisy za 2008? Ďakujem za každú radu. Pekný deň.
Osobný automobil predáte bez DPH, rieši to §42 Zákon o DPH. Predajná cena pôjde do príjmu a do nákladov pôjde celá zostatková cena.
Ešte by som poradila, že by bolo dobre mať na ten automobil znalecký posudok, aby ste dokázali že to auto malo naozaj takú hodnotu, za akú ste ju aj predali.
Janurka
11.07.08,17:49
Doplním: odpis nie je možné uplatniť, nakoľko auto predáte a nebudete ho mať k 31.12.08 v majetku.
Zvalik
21.04.10,08:15
Ahojte poraďáci! chceme predať havarované štvrročné auto-totálka-bolo kúpené na firmu, lízované, už sa neodpisuje, havarijnú poistku nemáme. Ako sa to dá prepísať, keď je nepojazdné? Odhlasovať ho nechceme /je tam dobrý, zdá sa, motor/. A ako to následne zaúčtovať, keď sa predá? Ďakujem Vám za rady!
Zvalik
21.04.10,09:38
Prosím, poraďte mi niekto, ďakujem!
JAJA11
21.04.10,09:54
Ahojte poraďáci! chceme predať havarované štvrročné auto-totálka-bolo kúpené na firmu, lízované, už sa neodpisuje, havarijnú poistku nemáme. Ako sa to dá prepísať, keď je nepojazdné? Odhlasovať ho nechceme /je tam dobrý, zdá sa, motor/. A ako to následne zaúčtovať, keď sa predá? Ďakujem Vám za rady!

Myslím, že ho máte v evidencii dlhodobého majetku, takže klasicky predať ako majetok. Čo sa týka prehlasovania, to sa treba skôr pýtať u policajtov. ;)