lukika
11.07.08,15:50
ahojte.
prosim vas aku ma logiku nasledujuce:
ak prenajmem nehnutelnost na rok, musim sa zaregistrovat na du a je po probleme. mam zabezpeceny trvaly mesacny prijem, ak moj prijem presiahne sumu 25... (neviem to presne), tak do dam do dan. priznania, zdanim a hotovo.
ak prenajmem nehnutelnost dovolenkarom v lete napr. na tyzden - musim si otvorit zivnost a platit odvody.
nedza sa vam to ako diskriminacia?
Zoltán Kovács
11.07.08,14:32
ahojte.
prosim vas aku ma logiku nasledujuce:
ak prenajmem nehnutelnost na rok, musim sa zaregistrovat na du a je po probleme. mam zabezpeceny trvaly mesacny prijem, ak moj prijem presiahne sumu 25... (neviem to presne), tak do dam do dan. priznania, zdanim a hotovo.
ak prenajmem nehnutelnost dovolenkarom v lete napr. na tyzden - musim si otvorit zivnost a platit odvody.
nedza sa vam to ako diskriminacia?

Nezdá.

Pozri si definíciu živnosti - prenájmu s vedľajšimi službami. Pri prenájme rekreantom zrejme poskytuješ aj posteľné prádlo, a aj poupraceš po nich. Tieto služby máš zahrnuté už v cene.

Pri "holom" prenájme tieto služby neposkytuješ, len dáš priestor k dispozícii nájomcovi.
lukika
11.07.08,15:05
takze, keby som dovolenkarom povedala, aby si priniesli postelne pradlo a poupratovali po sebe, je to ok a nemusim zakladat zivnost?
betka
11.07.08,20:38
Vy neposkytujete prenájom nehnuteľnosti, ale ubytovacie služby, na kt. je potrebné živnostenské oprávnenie. Ubytovacie služby sú krátkodobé.
A na druhej strane je prenájom nehnuteľnosti, holý prenájom, chápaný z dlhodobejšieho hľadiska.

Za ubytovacie zariadenie sa považuje budova, priestor alebo plocha, kde sa verejnosti za úhradu poskytuje prechodné ubytovanie a s ním spojené služby. Za ubytovacie zariadenia sa považujú:
a) hotel (hotel, garni hotel, horský hotel, motel)
b) botel
c) penzión
d) turistická ubytovňa
e) chatová osada
f) kemping
g) ubytovanie v súkromí (izba, objekt, prázdninový byt).
betka
11.07.08,20:55
takze, keby som dovolenkarom povedala, aby si priniesli postelne pradlo a poupratovali po sebe, je to ok a nemusim zakladat zivnost?

Možno by to bolo OK, ale nech si donesú ešte so sebou vysávač, nejaké to Savo na WC, a možno každý 6-ty, 7-my dovolenkár i okenu a handru na okná. V tomto prípade by to potom zrejme bolo OK ;), Potom by ste urobili iba kuki-kuk do izby, či Vám nebola náhodou zničená, a odili by ste.:)
lukika
12.07.08,19:18
betka. ja len ze mi to stale pripada ako diskriminacia - ci sa na mna nahnevate, alebo nie. ked mam ubytovanych dovolenkarov na 1 tyzden a mam si kvoli tomu otvorit zivnost - no ved skusme ratat - ti co maju s tym skusenosti - pripiste sem sumy:
- registracia zivnosti na ubytovacie sluzby: .............Sk,
- neviem ci sa plati aj za zrusenie zivnosti: .................Sk
- minimalne odvody : .............Sk

a teraz co je prijmom - povedzme 200 Sk na osobu x 10 ludi, t.j. 2000,-- Sk x 7 dni, t.j. 14 000,-- Sk. tak odratajme od toho tie naklady - vyssie uvedene a elektrinu a plyn a vodu - to je nejake prapodivne, nie?
a to som este nerozmyslala nad tym, ze by si tu zivnost ponechal cely rok a musel by platit minimalne odvody- no chudak prenajimatel, to nech ani nad tym radsej ani nerozmysla, lebo by vysiel na psi tridsiatok. podla mna je to skratka diskriminacia.
a este k tomu tvojmu poslednemu prispevku - ved poznam take cestovky, kde si musia ludia so sebou zobrat postelne pradlo. to je fakt. osobna skusenost. takze asi to riesia takto kvoli tomu aby nemuseli mat zivnost, ci co?
Zoltán Kovács
12.07.08,19:20
betka. ja len ze mi to stale pripada ako diskriminacia - ci sa na mna nahnevate, alebo nie. ked mam ubytovanych dovolenkarov na 1 tyzden a mam si kvoli tomu otvorit zivnost - no ved skusme ratat - ti co maju s tym skusenosti - pripiste sem sumy:
- registracia zivnosti na ubytovacie sluzby: .............Sk,
- neviem ci sa plati aj za zrusenie zivnosti: .................Sk
- minimalne odvody : .............Sk

a to som este nerozmyslala nad tym, ze by si tu zivnost ponechal cely rok a musel by platit minimalne odvody- no chudak prenajimatel, to nech ani nad tym radsej ani nerozmysla, lebo by vysiel na psi tridsiatok. podla mna je to skratka diskriminacia.
a este k tomu tvojmu poslednemu prispevku - ved poznam take cestovky, kde si musia ludia so sebou zobrat postelne pradlo. to je fakt. osobna skusenost. takze asi to riesia takto kvoli tomu aby nemuseli mat zivnost, ci co?

Živnosť = 100,- SK
Zrušenie = 200,- Sk (?)
Odvody = 0,- Sk, ak je z iného titulu poistený (napríklad zamestnanec).
lukika
13.07.08,06:33
nie je - je to dochodca. a to naozaj poplatok za zalozenie zivnosti je 100 sk, alebo tam chyta este jedna nula?
durisovad
13.07.08,07:20
Nula nechyba.
Zoltán Kovács
13.07.08,07:42
nie je - je to dochodca. a to naozaj poplatok za zalozenie zivnosti je 100 sk, alebo tam chyta este jedna nula?

Ak je dôchodca, potom je poistencom štátu.
lukika
13.07.08,11:18
ak je poistencom statu a zalozi si zivnost, nemusi platit odvody?
lukika
13.07.08,14:29
bekta, ok.
ale ja len hladam cesticku ako si zivot zjednodusit.
takze skusme si to rozobrat: ak prenaujmem nehnutelnost, prichodzi si prinesu pradlo, cistiace potreby, poupratuju si po sebe, pripadne zaplatia elektriku, vodu a plyn - nemusim si zakladat zivnost?
Janurka
14.07.08,09:02
Moja osobná skúsenosť zo živnostenského: idem prevádzkovať malú ubytovňu. Hneď som "vyfasovala" tri živnostenské listy:
a/prenájom nehnuteľ. spojený s poskytovaním iných než základných služieb
b/ubytovacie služby bez prevádzkovania pohostinských činností
c/ upratovacie práce.
Darmo som vysvetľovala, že nebudem upratovať ja, úradníčka neoblomná a ja som radšej rezignovala. Podľa živnost. zákona samotný prenájom nehnuteľnosti nie je živnosťou. Takým sa stáva vtedy, ak sa okrem základných služieb poskytujú aj ďalšie /napr. služby hotelového typu/. Za základné sa považujú: dodávka elektriny, tepla, vody, plynu ... Keď sa pozriem na zákon o dani z príjmu, v § 6, ods. 3 je uvedené: príjmami z prenájmu, ak nejde o príjmy uvedené v odseku 1 a v § 5, sú príjmy z prenájmu nehnuteľností. Odstavec 4: príjmami podľa odseku 3 sú aj príjmy z prenájmu hnuteľných vecí, ktoré sa prenajímajú ako príslušenstvo nehnuteľnosti. Takou vecou je aj posteľ. Dajme tomu, že si ubytovaní prinesú svoje prádlo, ale že budú po sebe aj upratovať... Pri pravidelnom prenajímaní si to neviem predstaviť.
lukika
14.07.08,10:24
janurka, tu ide vyslovene o prenajatie chaty na 1 - 3 tyzdne a mozno aj vobec cez letnu sezonu. takze nejde ako u vas o ubytovnu, kde budete ubytovavat pravidelne - cize budete mat pripravene postele, stale upratene - no jasne tam sa ta zivnost ziada, to je uplne iny pripad, ale v tomto pripade? ved je to smiesne. v tej rekreacnej oblasti prenajimaju vsetci a dam ruku do ohna za to, ze nikto nema vybavenu zivnost a silne pochybujem, ze sa aj niekto prihlasil na du.
MartinkoK
14.07.08,11:50
Prosím Vás ak s.r.o. prenajíma časť svojich nebytových priestorov iným firmám musí to tiež ohlásiť na DU?
Zoltán Kovács
14.07.08,11:51
Prosím Vás ak s.r.o. prenajíma časť svojich nebytových priestorov iným firmám musí to tiež ohlásiť na DU?

Nie, už je registrovaný na daň z príjmov.
Janurka
14.07.08,14:51
janurka, tu ide vyslovene o prenajatie chaty na 1 - 3 tyzdne a mozno aj vobec cez letnu sezonu. takze nejde ako u vas o ubytovnu, kde budete ubytovavat pravidelne - cize budete mat pripravene postele, stale upratene - no jasne tam sa ta zivnost ziada, to je uplne iny pripad, ale v tomto pripade? ved je to smiesne. v tej rekreacnej oblasti prenajimaju vsetci a dam ruku do ohna za to, ze nikto nema vybavenu zivnost a silne pochybujem, ze sa aj niekto prihlasil na du.
Tak toto je diskusia na dlhú dobu. V ubytovni bude ubytovaných 6 robotníkov od jari do zimy. Nebudem im upratovať, ani prezliekať posteľné prádlo. Dám im k dispozícii zariadenú nehnuteľnosť. Budem im poskytovať len základné služby. Čiže podľa mňa by to mal byť príjem z prenájmu podľa § 6 ods. 3 a 4. A myslím, že je to aj v súlade so živnost. zákonom § 4. Pripájam link, kde je problematika poskytovania ubytovania rozoberaná. S niektorými tvrdeniami tam nesúhlasím. Keďže chcem mať vo všetkom jasno, obrátim sa na pracovníkov odboru živnost. podnikania v L. Mikuláši o vysvetlenie. Keď ho budem mať, rada ho zverejním.


http://www.porada.sk/t63864-ubytovanie-v-sukromi-zivnostensky-list-ano-ci-nie.html