Marduk2
11.07.08,16:25
Pri rekonštrukcii kuchyne v byte v panelovom dome som umiestnil plynový sporák na opačný koniec kuchynskej linky, než bolo pôvodné usporiadanie. Posun oproti pôvodnému umiestneniu je viac ako 2m. Pôvodný sporák bol umiestnený hneď vedľa šachty s rozvodmi a pripojený železnými rúrkami. Dľžka nového pripojovacieho potrubia od pôvodného vyústenia k novému umiestneniu sporáka vychádza viac ako 3m, keďže kvôli ostatným spotrebičom v linke nemôžem viesť rúrku priamo od vyústenia k sporáku. Najvýhodnejšie by bolo použiť ohybnú hadicu, lenže som sa dopočul, že tá nemôže byť ľubovoľnej dľžky. Nikde sa mi nepodarilo zohnať predpisy o tom, ako takéto pripojenie previesť. Aké tu platia zásady?
petmar
12.07.08,08:11
Základná zásada - ani nerozmýšľaj, aby si to robil sám, zavolaj oprávneného plynára a on to pripojí podľa noriem. Oficiálne by mal na to byť projekt, schválený Tech, inšpekciou.
Normy sú rozsiahle, odpoveď by bola dlhá a aj tak neúplná a aj tak nepoužiteľná... a pri ich nedodržaní noriem ide naozaj o život a ešte k tomu v paneláku aj o životy iných. ;)
DRack
05.10.13,13:27
akoze jaka panika hned.. klidek tabacek.. zaklad je to mat podobne ako ceska norma.. slovensku nikto neprerobil X rokov sa stavim.. a ci to mas dobre zapojene a neprechadzati ti plyn sa skusa mydlovou vodou.. ale samozrejme najlepsie je zavolat odbornika ;)
http://www.tzb-info.cz/4984-plynova-zarizeni-v-budovach-iv