emmma
12.07.08,14:50
Jano, Fero, Paľo boli účastníkmi združenia. Každý mal rovnaký podiel. Jano a Fero sa rozhodli vystúpiť zo združenia a ukončiť aj svoju podnikateľskú činnosť ako SZČO k 30.06.2008. Paľo v podnikaní pokračuje. Všetok majetok z ktorého by museli vrátiť DPH predali Paľovi. Po daňovom vysporiadaní im zostane majetok v súkromnom vlastníctve a neuhradené záväzky. Pohľadávky nemajú.
No a tu končí moja "fantázia" a žiaľ aj vedomosti. Môžu majetok a záväzky v rovnakej hodnote previesť na Paľa - ten majetok využije v podnikaní? Bol to majetok využívaný na podnikanie /oni ho síce nepredajú takže nemajú príjem/ ale čo daň z príjmu? Nemajú už potom žiadnu povinnosť? Paľo prevezme aj záväzky a keď ich uhradí budú to VNZD?
KEJKA
12.07.08,15:12
Myslím, že si mi kvôli tomu volala.
Podľa mňa za združenie sa podáva DPH priznanie a ak bola odpočítaná DPH z majetku združenia - treba aj DPH vysporiadať v poslednom zdaňovacom období združenia. Tým bude majetok z pohľadu DPH vysporiadaný.
Ak združenie prestáva byť platiteľom DPH, registráciu strácajú - mali by zrušiť registráciu všetci účastníci združenia.

Účastníci združenia sa majetkovo vysporiadajú - malo by to byť upravené v zmluve o združení. Určite však existuje kombinácia peňažného i nepeňažného plnenia.
toto vyrovnanie sa však už netýka DPH.

Združenie podáva daňové priznanie - tiež by malo byť určené posledné zdaňovacie obdobie.

SZČO, ktorý pokračuje v podnikaní, bud nadobudne majetok odplatne alebo bezodplatne....tu už aj moja fantázia končí. Bez konkrétnych údajov, termínov, poznania zmluvy o združení neviem pokračovať.
Dúšava
12.07.08,17:06
Už je to nejaký čas, čo som účtovala združenie, ale skúsim popátrať v pamäti. Urobila sa inventúra zásob, spísala sa celková, potom sa rozdelila podľa percent zo zmluvy o združení a spísali sa dve inventúry, každá presne na druh tovaru, čo si kto vzal. A ten čo končil, to celé potom odpredal tomu pokračujúcemu. Drobný majetok, čo mal nejakú hodnotu - rovnako. Investičný majetok vždy patril konkrétnej osobe, nebol spoločný. Odpísaný bol pasé, neodpísaný si niečo odpredali navzájom, a zostatok ten čo nepokračoval, nedoodpisoval. Pohľadávky a záväzky si tiež rozdelili podľa zmluvy a ten čo končil, to dodanil ako pri ukončení živnosti. To sú tie osobitné dva riadky v daň. priznaní.
DPH sa vyriešila odpredajom, priznanie sa ale ešte podávalo, to mi určil daňový úrad. Dve nasledujúce obdobia, ale boli nulové, lebo tie odpredaje riešili ku dňu skončenia.