Gabr
24.06.04,12:27
Kúpili sme ako s.r.o.na základe zmluvy o kúpe podniku firmu /SZČO/, kde bol vlastníkom konateľ našej s.r.o. Na s.r.o. prešli všetky pohľadávky, záväzky, HIM,
DHIM, peniaze, zamestnanci... Poraďte mi, prosím, ako toto zaúčtovať v s.r.o. ? Podotýkam, nie je to vklad spoločníka do s.r.o. Je to kúpa podniku. Ďakujem.
Mila
24.06.04,10:46
Nepíšeš či ste napr. poľadávky a záväzky odkúpili a za akú cenu? Nominálnu alebo inú? Ako je postavená zmluva o prevode?
Gabr
24.06.04,12:21
výška záväzkov a pohľadávok, zásob, HIM /zost.cena/, ktoré boli ku skončeniu živnosti v evidencií SZČO, prešli v takej istej hodnote do s.r.o. Ďakujem
tacasina
03.01.08,06:27
Už 2 dni tu čítam články o kúpe podniku a nedošla som na pomoc, ktorú by som potrebovala. Som tu pomerne krátko, ale poraďáci sľúbili pomoc a tak to teraz využijem.
Mám nasledujúci problém:
Naša s.r.o. kúpila celý podnik od SZČO so všetkými pohľadávkami, záväzkami, investičný majetok a zamestnanci.
Pri inventúre SZČO boli vyčíslené následné sumy:
pohľadávky....................78.469,-- Sk
záväzky.........................12.600,-- Sk
investičný majetok......1.654.164,-- Sk
živé zvieratá.................547.476,-- Sk
-----------------------------------------
spolu suma................2.267.509,-- Sk

Celý podnik sa ale predal pod cenu a to za 500.000,-- Sk.

A tu mi vzniká problém, ako zaúčtovať jednotlivý investičný majetok v PU. Viem, že kúpna cena sa zaúčtuje v prospech účtu 372, záväzky a pohľadávky na príslušné účty. Ale čo s investičným majetkom?
Dúfam, že mi niekto poradí, lebo som už z toho na nervy.
KEJKA
03.01.08,07:34
investičný majetok (starý pojem) = dlhodobý majetok po novom.
hodnota DM je v zostatkových cenách?
tacasina
03.01.08,08:16
viem, že je to už dlhodobý majetok, ale akosi nad tým nepremýšľam.
Dlhodobý majetok je vyčíslený v cenách nákupných, nakoľko sa nikdy u SZČO neodpisoval a niektorý je v cene nulovej.

Ak by to pomohlo, môžem pricapiť zmluvu. Robila ju daňová poradkyňa.

Bola by som veľmi rada, keby si mi s týmto pomohla.
KEJKA
03.01.08,08:29
majetok v takom prípade preceň na zostatkové ceny, ak teda sa odpisovať dá.
A s tým rozdielom by som bola opatrná - pozrí ZDP, ako sa to dodaňuje, nedodaňuje. Nechcem zavádzať......
tacasina
03.01.08,08:51
Neviem či uvažujem správne, ale nedal by sa majetok zapísať len za zvieratá / dostihové kone /, ktoré sa aj predávjú a ostatný majetok zaúčtovať v nulovej hodnote ?
Možno uvažujem zle, ale PÚ som nikdy nerobila, len som pred 2 rokmi robila rekvalifikáciu.
Som z toho všetkého jeleň. Ozaj by nepomohlo pricapiť tú zmluvu ?
Predaj bol inak medzi bratmi.
KEJKA
03.01.08,09:05
zmluva by mala pomocť najmä tebe. A práve predaj "medzi
bratmi" je háklivý z hľadiska dane z príjmov.
Odporúčam aj so zmluvou zájsť za daňovým poradcom.
tacasina
03.01.08,09:10
Práveže zmluvu robil daňový poradca myslím si, že už s tým nič nenarobíme, nakoľko SZČO pred týždňom zomrela. Bol to cudzí štátny príslušník s dvomi občianstvami.
tacasina
07.01.08,09:18
Ešte by som potrebovala poradiť, ako v MRP nahodiť do účtovného denníka odkúpené pohľadávky a záväzky a taktiež DIM.
Mám to zaúčtovať ako počiatočné stavy na 701 ?
Prosím pekne poraďte mi.
Ka-Be
02.03.10,09:20
Dobrý deň,
potrebovali by sme poradiť ohľadom prevodu akcií v a.s. v priebehu roka:
1. Akcie firmy boli predané v 100% výške inému akcionárovi. Zmenili sa aj akcionári, aj konateľ.
Zaujíma ma, ako postupovať, ako to zaúčtovať. ako zmenu akcionára?
2. Daňové priznanie k dani z príjmu PO sa podáva spolu za celý kalendárny rok?

Zaujíma ma účtovanie a postup vo firme nových akcionárov.

ďakujem