EkoMax
13.07.08,08:10
Mám jednu dosť divnú otázku. Väčšinou majú podnikatelia práve opačný problém, ako nájom dať do nákladov. Ja potrebuje vedieť, či ho do nákladov nemusím dať.
SZČO, platca DPH účtujúci v JÚ má reštauráciu. Nájom 20.000,- Sk mesačne. Určitú čast nájomného má zaplatenú, niečo ešte dlží. Chcem sa opýtať:
1. Musím dať nájomné do nákladov, keď mi potom vzniká vysoká strata ? / Zaúčtovať fa musím, pretože časť fa je uhradená z účtu./
3. Ak zaúčtujem len tie fa, ktoré uhradili, nevytkne to daňový úrad ?
/pretože je logické, že fa dodavateľ vystavuje mesačne./
4. Háčik je v tom, že podnikateľ nechce byť stratový, keď som mu vravela, že by mal riešiť príjmy, tak mi tvrdil, že s tými nič urobiť nevie.

Takže neviem, či môžem nájomné nezaúčtovať.
KEJKA
13.07.08,06:31
len zaplatené nájomné "vyrába stratu", resp. znižuje základ dane.
Celé to nemá logiku, lebo ak má peniaze na nájomné, tak ich zarobil, teda musí mať evidované tržby. Ak by platil nájom zo svojich peňazí, asi by nepodnikal......
čo takto riešiť základný princíp podnikania? Spôsob ako dosahovať zisk?
EkoMax
13.07.08,06:41
Mne ako účtovníčke je to jasné, stačí pozrieť do dokladov. Podnikateľ mi povedal, že nájom nemám zaúčtovať. Ide mi len o to, či mi potom DÚ neuloží pokutu za vedenie účtovníctva, keďže skutočný stav závazkov nebude sedieť s účtovným. Samozrejme že do výdavkov ide len zaplatené nájomné. Ale myslím, že ak fa nezaúčtujem, nebude účtovníctvo odzrkadľovať reálny stav. Alebo si dať od podnikateľa podpísať, že trvá na nezaúčtovaní nájomného ?
Ester plus
13.07.08,06:44
Ak platí nájomné FO tak to je VOZD len ak je aj zaplatené.
veronikasad
13.07.08,08:13
Mne ako účtovníčke je to jasné, stačí pozrieť do dokladov. Podnikateľ mi povedal, že nájom nemám zaúčtovať. Ide mi len o to, či mi potom DÚ neuloží pokutu za vedenie účtovníctva, keďže skutočný stav závazkov nebude sedieť s účtovným. Samozrejme že do výdavkov ide len zaplatené nájomné. Ale myslím, že ak fa nezaúčtujem, nebude účtovníctvo odzrkadľovať reálny stav. Alebo si dať od podnikateľa podpísať, že trvá na nezaúčtovaní nájomného ?
Ak ti faktúry za nájom nepredloží, nemáš čo evidovať. /je to na zodpovednosť živnostníka/. Platbu na bankovom výpise ako účtovníčka "nevieš" identifikovať a zaúčtuješ ju ako výdavok neovpl.základ dane.
Živnostník však musí počítať s tým,že DU bude pri daňovej kontrole požadovať zmluvu o prenájme...
veronikasad
13.07.08,08:26
len zaplatené nájomné "vyrába stratu", resp. znižuje základ dane.
Celé to nemá logiku, lebo ak má peniaze na nájomné, tak ich zarobil, teda musí mať evidované tržby. Ak by platil nájom zo svojich peňazí, asi by nepodnikal......
čo takto riešiť základný princíp podnikania? Spôsob ako dosahovať zisk?
tu je asi "v hre" registrácia za platiteľa DPH ...
EkoMax
13.07.08,09:10
Faktúry mi predložil, lebo som si ich vyžiadala, keď som našla úhradu na výpise. Takže by som o nich mala účtovať.
Od minulého roku je aj platcom DPH, takže obrat už prekročil.
Ešte sa chcem opýtať, ak mu odberateľ vystaví FA za nájom a zálohu na plyn spôsobom, že nájom je bez DPH a záloha na plyn je rozpísaná s DPH, je to správne. Dodavateľ je tiež platcom.
KEJKA
14.07.08,15:36
Mne ako účtovníčke je to jasné, stačí pozrieť do dokladov. Podnikateľ mi povedal, že nájom nemám zaúčtovať. Ide mi len o to, či mi potom DÚ neuloží pokutu za vedenie účtovníctva, keďže skutočný stav závazkov nebude sedieť s účtovným. Samozrejme že do výdavkov ide len zaplatené nájomné. Ale myslím, že ak fa nezaúčtujem, nebude účtovníctvo odzrkadľovať reálny stav. Alebo si dať od podnikateľa podpísať, že trvá na nezaúčtovaní nájomného ?
v tomto prípade nejde o daňový únik.
Máš pravdu, pokuta za neúplné účtovníctvo hrozí. Odporúčam každý atypický postup si nechať podpísať.