Alfonz1
13.07.08,09:14
Ahojte. Ako mám nakupovať z peňazí od úradu práce ? Viem, že to treba bezhotovostne, preto sa pýtam, ako všeliak to je a aký doklad od predávajúcich potrebujem, či stačí aj pokladničný blok alebo ??? vďaka
Zoltán Kovács
13.07.08,07:23
Ahojte. Ako mám nakupovať z peňazí od úradu práce ? Viem, že to treba bezhotovostne, preto sa pýtam, ako všeliak to je a aký doklad od predávajúcich potrebujem, či stačí aj pokladničný blok alebo ??? vďaka

Pokladničný blok je potvrdenie o nákupe v hotovosti. Pri bezhotovostnom nákupe potrebuješ faktúru, ktorú potom uhradíš prevodom z účtu.
Alfonz1
13.07.08,07:30
A keď chcem nakupovať v Tescu, to si mám od nich vypýtať faktúru ?
Katy a R
13.07.08,07:33
A keď chcem nakupovať v Tescu, to si mám od nich vypýtať faktúru ?

Normálne zaplatíš kartou ... alebo vyberieš hotovosť a zaplatíš v hotovosti. pokladničný blok dostaneš.;)
Alfonz1
13.07.08,07:35
no hej, ale to sa práve pýtam, či mi pokladničný blok stačí ako doklad, že som niečo kúpil..každý tu vraví niečo iné :-(
veronikasad
13.07.08,07:47
Ahojte. Ako mám nakupovať z peňazí od úradu práce ? Viem, že to treba bezhotovostne, preto sa pýtam, ako všeliak to je a aký doklad od predávajúcich potrebujem, či stačí aj pokladničný blok alebo ??? vďaka
Pokiaľ ti na ÚP povedali, že to musí byť bezhotovostná platba, musí to byť nákup na faktúru. Ideš do firmy, vyberieš si tovar a vystavia ti naň faktúru, ktorú uhradíš z účtu v banke, na ktorý ti prišla dotácia.
Niektorí dodávatelia ti dajú tovar spolu s faktúrou pred zaplatením, iní požadujú úhradu faktúry, až potom ti vydajú tovar.
Nákup v TESCU - aj keď by si ho platil kartou, nie je nákup na faktúru.
Alfonz1
13.07.08,07:52
napísal si to celkom zrozumiteľne, ešte chcem vedieť, či tú faktúru môžem zaplatiť priamo v banke (aby som mal aj nejaký doklad) alebo to môžem zaplatiť cez internetbanking ???
veronikasad
13.07.08,07:55
napísal si to celkom zrozumiteľne, ešte chcem vedieť, či tú faktúru môžem zaplatiť priamo v banke (aby som mal aj nejaký doklad) alebo to môžem zaplatiť cez internetbanking ???
Môžeš platiť aj cez IB, dokladom o úhrade je výpis z účtu. Ak si si ho však dal posielať za dlhšie obdobie - mesiac, polrok, musíš si dať v banke vytlačiť výpis, aby si sa mohol preukázať na Úrade práce /v tomto prípade bude výpis za ďalší poplatok/.
Katy a R
13.07.08,07:56
A na UPSVaR ti povedali, že musí byť faktúra? .. lebo ja som sa s takým niečím nestretla? ... nejaká novinka?
Alfonz1
13.07.08,07:57
OK zatial Ti dakujem
Alfonz1
13.07.08,08:00
povedali len, že to musí byť bezhotovostne, nedávno sa menil zákon a zvyšovala dotácia, takže asi je to novinka, asi sa ja pekne pojdem spýtať na úrad :-(
Alfonz1
13.07.08,08:02
A na UPSVaR ti povedali, že musí byť faktúra? .. lebo ja som sa s takým niečím nestretla? ... nejaká novinka?

Asi je to novinka, nedávno sa menil zákon a zvyšoval sa aj príspevok, asi sa ja pekne pôjdem spýtať na ÚP ako to nakupovať :-(
Zoltán Kovács
13.07.08,08:49
A na UPSVaR ti povedali, že musí byť faktúra? .. lebo ja som sa s takým niečím nestretla? ... nejaká novinka?

No keď požadujú bezhotovostný nákup.....
Zlata
31.07.08,06:25
No keď požadujú bezhotovostný nákup.....
Táto informácia len o bezhotovostnom nákupe vyplýva zo zákona alebo je to len požiadavka niektrého úradu?
A ešte otázočka, že ak sú splnené podmienky pre pridelenie príspevku , je tento príspevok nezdaniteľný?
veronikasad
31.07.08,06:33
Táto informácia len o bezhotovostnom nákupe vyplýva zo zákona alebo je to len požiadavka niektrého úradu?
A ešte otázočka, že ak sú splnené podmienky pre pridelenie príspevku , je tento príspevok nezdaniteľný?
Príspevok je príjem ovplyvňujúci základ dane, ale na druhej strane jeho použitie je výdavok ovplyňujúci základ dane - teda dopad na výšku dane 0, ale len v prípade, ak budeš viesť účtovníctvo. Vtedy ho môžeš čerpať aj v nasl. roku. Ak si však uplatníš paušálne výdavky, musíš ho zdaniť v roku, kedy si ho obdržala, bez ohľadu na to, či bol celý minutý alebo nie.
Príspevok vstupuje aj do príjmu pre posudzovanie povinného platenia odvodov do soc.poisťovne.
mirpo
31.07.08,07:04
povedali len, že to musí byť bezhotovostne, nedávno sa menil zákon a zvyšovala dotácia, takže asi je to novinka, asi sa ja pekne pojdem spýtať na úrad :-(
Áno po novom, bezhotovostne, pozri schému DM-01/2007. Inak uvažujú o zmene - opäť.:eek:
Ale keď pôjdeš aj do Tesca a zaplatíš kartou - je to bezhotovostne.
K pokl. dokladu priložíš potvrdenie o platbe kartou, čo ti dajú a k žiadosti na ÚP aj výpis z účtu. Predpokladám, že nepovedali, že treba faktúru, treba bezhotovostné platby.:)
Over si to na príslušnom ÚP.:)
Dopĺňam: DM nájdete v obchodnom vestníku - OV108A/2008, začína na str. 168, /predmetná časť str.171/
Výdavky uhrádzané v hotovosti sú neoprávnené s výnimkou úhrad spotrebného materiálu, cestovných výdavkov s výnimkou leteniek a prevádzkových hmôt, ak hotovostné platby jednotlivo neprekročia sumu 10 000,- Sk a v prípade spotrebného materiálu a prevádzkových hmôt za 1 mesiac neprekročia sumu 30 000,- Sk.
V prípade cestovných náhrad sa maximálna hranica 10 000,- Sk pre hotovostnú platbu vzťahuje na osobu a deň v súlade s platnými predpismi. Platba platobnou kartou vydanou k účtu zamestnávateľa nie je hotovostnou platbou.
Jara
31.07.08,07:09
Aj v Tescu sú ochotní vystaviť faktúru, len niekedy je treba 2-3 dni počkať.
beatrice86
08.08.08,14:28
Mozeme mi niekto pomoct? Aj ja by som mala dostat dotaciu a chcela by som vediet ci je mozne odtial vybrat urcitu ciastku penazi, ktoru by som tam ale po nejakej dobe vlozila spat po nejakych splatkach. Len na vypise to bude ze tam bol vyber a to neviem ci by to nevadilo. Ako vlastne budem dokladovat uradu prace na co som minula tu dotaciu? To im musim ukazat aj vsetky vypisy aj s fakturami? To im nestaci len faktura?