ryba30
13.07.08,11:18
Dobrý deň, obraciam sa na vas s nasledovnou otázkou. Manžel ako podnikateľ zahrnul do majetku chatu v hodnote 700 000 Sk. Príjmy z prenájmu boli evidované v JÚ. Chatu zaradil do odpisov a za 3 roky bolo odpísané 164 500 Sk. Potom živnosť pozastavil, teraz ju chce zrušiť. Moja otázka sa týka predaja uvedenej chaty a to konkrétne dane. Ak ju predá za vyššiu cenu z akej sumy bude platiť daň? Ďakujem za odpovede.
betka
13.07.08,10:35
ZC chaty je 535 500, Sk. Príjem mínus ZC=ZDx0,19= daň

mimotemy, neraz radím ľuďom, že nezahrňať nehnuteľnosti do OM, pretože vzniká táto sitácia, ako áte práve vy. Máme nehnuteľnosti, kt. vlastníme napr. 20 rokov, a kôli tomu, aby sa neplatili dane v aktuálnom roku, uplatňujeme odpisy, a zrazu predávame a platíme daň z predaja. Myslime do budúcnosti, nežime pre prítomnosť:) Optimalizujme trošku.
ryba30
13.07.08,11:01
Ďakujem, plne s vami súhlasím. Mám ešte jednu otázku: vybavenie chaty nebolo zahrnuté do majetku. Môžme teda predať chatu - zaplatiť daň a vybavenie chaty, ktoré je nemalé, predať extra. Platí tu, že pri tomto predaji vybavenia chaty, ktoré je omnoho vyššie ako samotná chata, by sme nemuseli platiť daň /myslím po 5 rokoch/. Ďakujem
ryba30
14.07.08,04:09
Ďakujem vam za odpoveď. Takže mne to vychádza tak, že v prípade predaja chaty budeme mať dve zmluvy. Jedna na predaj chaty - z tej budeme platiť daň a druhú na zariadenie chaty, z ktorej sumy daň nemusíme platiť. Ešte raz vam ďakujem a prajem pekný deň.
martina 11
14.07.08,05:45
no z toho paragrafu podľa mňa vychádza povinnosť platiť daň aj zo zariadenia, nie?
Alebo je zaradenie chaty do majetku firmy bez vybavenia chaty?
Marína
14.07.08,06:43
Ďakujem, plne s vami súhlasím. Mám ešte jednu otázku: vybavenie chaty nebolo zahrnuté do majetku. Môžme teda predať chatu - zaplatiť daň a vybavenie chaty, ktoré je nemalé, predať extra. Platí tu, že pri tomto predaji vybavenia chaty, ktoré je omnoho vyššie ako samotná chata, by sme nemuseli platiť daň /myslím po 5 rokoch/. Ďakujem
. .
ryba30
15.07.08,03:44
Už tomu vôbec nerozumiem. Chata bola kúpená a daná do obchodného majetku. Všetko zariadenie a vybavenie čo sa kupovalo nešlo do účtovníctva, teda neboli použité financie z podnikania. Takže aj v prípade predaja zariadenia chaty musím z toho platiť daň? Ďakujem za odpoveď a trpezlivosť.
martina 11
15.07.08,04:59
prepáčte, prehliadla som nezaradenie do majetku. Takže áno, príslušenstvo nezdaňovať
ryba30
15.07.08,18:19
Ďakujem za radu, pomohli ste mi. Pekný večer