Megin
13.07.08,20:48
Chystam sa vymalovat miestnost v dome z roku 1945, naposledy bola miestnost malovana pred cca 20 rokami. Z vlastnej skusenosti viem ze pri valcekovani sa mi bude omietka lepit na valcek. (v minulosti som pouzival len maliarsku stetku prave z tohoto dovodu)

Kamos mi poradil aplikovat pred malovanim akrylatovy penetracny nater. Z obchodu som si doniesol dokonca 'Hlbkovy penetracny nater', ktory ma o 25% vacsiu penetracnu schopnost.

Napadla ma jedna vec. Strop je robeny tak, ze na doskach je rakosie, na nom omietka a nasledne malovka. Nemoze sa stat ze mi omietka zo stropu koli penetracii opada?!?

Dakujem za odpovede, dufam ze sa najde niekto s praktickou skusenostou.
misomiso
13.07.08,18:54
Nic neopada. Bez penetracie to ani neskusaj, bude sa to supat dole. Mozes to nanasat tiez kludne valcekom.
220870
13.07.08,18:59
Môže sa to stať , ale nie zo stropu ale zo stien. Všetko záleží od podmienok a použitých farieb v minulosti.Akrylovým penetrákom totižto uzavrieš priedušné póry v farbe ktorá je na ,,poredpokladám na vlhkej omietke".Spomínate že ste mali problém pri poslenom malovaní. Ak ste malovali primalexom alebo podobným bordelom , môžem vám len doporučiť aby ste farebné vrstvy oškriabali po omietku a vymaľovali nanovo.Inak to budete robiť pri najbližšom maľovaní.
comodo
13.07.08,19:03
ja, ak by som nemusel , by som uz nikdy "nepresiel" z vapna na iny nater.
Megin
14.07.08,08:01
Skrabat staru malovku sa mi moc nechce, ale steny vlhke nie su. Mam v plane prave pouzit primalex - aj farebny (namiesany v obchode). V minulosti s nim nebol dajaky problem. Ake su ine alternativy?

Edit: este maly dotaz: Za drevennou zarubnou je odpadnuty kus omietky a malty je to cca 4 cm hlboke a asi 10x4 cm vysoke a siroke... sadrovat to asi nemozem lebo na to je to moc velke a sadra by odpadla... co pouzit? Dajaka maliarska malta alebo daco take? Da sa kupit aj daco mensie?
dad111
14.07.08,12:45
A preco to neomalujes vapnom. Ak je dom 60 rocny a maloval sa po 20 rokoch, nic nemusis skrabat a vapno je len vapno, len to treba vediet. Akakolvek syntetika, co su vsetky tie super nove materialy sa Ti vypomsti. Len s farbou je u vapna problem. Ak sa Ti aj podari najst nejake tonovacie pripravky farba nebudee stala, casom bledne, ak to neurobis dobre, moze to robit flaky s nerovnomernym blednutim. Ak ale neupustis od farby, potom asi len proces zacinajuci penetraciou.
tiger111
06.10.10,15:23
preco sa vlastne musi penetrovat stena pred malovkou?
220870
06.10.10,15:36
preco sa vlastne musi penetrovat stena pred malovkou?
Nemusí sa penetrovať.Penetruje sa preto aby sa znížila nasiakavosť steny alebo predchádzajúcich vrstiev maľovky.Ak je stena moc nasiakavá tak rýchlo vysaje z farby vodu a farba sa potom zle prilepí na stenu.Je to dôležité respektíve nutné najmä pri nanášaní farby valčekom a pri nanášaní na nekvalitné farby ktorými bolo maľované predtým,napríklad Primalex.
pivko
06.10.10,16:01
Treba penetrovať nové hrubé omietky pred štukom?
poschodie - vrecovaný cemix jadrová omietka
prízemie -Unimalt + šaštín
220870
06.10.10,16:05
Treba penetrovať nové hrubé omietky pred štukom?
poschodie - vrecovaný cemix jadrová omietka
prízemie -Unimalt + šaštín
Neviem presne cemix maltu nepoznám ,unimalt určite netreba.
pivko
24.11.10,05:34
Treba penetrovať nové štukové omietky pred maľovaním?
andiablo
24.11.10,06:43
Treba penetrovať nové štukové omietky pred maľovaním?
áno treba.
lapejko
25.11.10,19:29
Treba penetrovať nové hrubé omietky pred štukom?
poschodie - vrecovaný cemix jadrová omietka
prízemie -Unimalt + šaštín
výhoda klasiky je v tom , že na druhý den po hrubej omietke ide pucovka, t.j. čerstvé do čerstvého, ak to necháš vyschnuť, treba dať spojovací mostík, aspon duvilax.
alltracboy
17.03.12,05:27
ked je primalex bordel, tak co je potom to prave?
Indeed
17.03.12,05:45
To su také vymysly perfekcionistov, toto NE, hento NE

pokiaľ je stena v poriadku,nie je popraskaná, nevlhne, nerobí sa v kútoch pleseň,

tak nie je očom, kupim prvú farbu na maľovanie hoci aj Primalex, valček a maĺuje sa.
Vebi34
17.03.12,06:16
Čaute, pred 10 rokmi som maľovala halu, v ktorej máme aj krb. Po 5 rokoch mi začala maľovka praskať na sadrokartóne. Neviem čím bola maľovaná a ani či bol daný penetrák, pretože nám to maľoval maliar. Pred 2 rokmi sme ju komplet oškrabali, dali penetrák a tento mesiac som si všimla, že na 2 miestach zas sú malé prasklinky. Mám dobrého sadrokartonistu, ktorý montuje naozaj perfektne a on mi povedal, že on teraz už dáva sieťku a vakuje sadrokartón klasicky ako stenu. Keď budem chceiť maľovať, že mi ho komplet zoškrabe a natiahne vakovku. Čo myslíte, iné už nepomôže?
Indeed
18.03.12,06:13
prasklinky možu vznikať posobením tepla od krbu a nasledným ochladzovaním
220870
18.03.12,07:02
Praskliny môžu mať rôzne príčiny.Z vášho popisu nedá určiť či áno ,alebo nie.
alltracboy
28.06.12,19:13
nechce sa mi zakladat novu temu tak pisem sem:

co je za techniku taka flakata farba ktoru som videl na stene medzi kuchynskou linkou a skrinkami? Nechcem tam mat kachlicky, ale zasa by ta farba mala byt umyvatelna. tiez som ju videl v prespore na kupelnovej stene. pripomina mi to sadrovu stierku a zagletovanu s farbou. ale sadra asi nieje moc umyvatelna.
alltracboy
20.07.12,12:26
je treba penetrovat sadrove omietky a sadrokarton? Den Braven S-T70 je vhodna penetracia na taketo ucely? Da sa s tym penetrovat aj anhydrit pred pokladanim dlazby alebo plavajucej podlahy?


Inak ma zaujima, ze ked je sadrova omietka ktora ma akoze pohlcovat a uvolnovat vlhkost, po penetracii sa tato schopnost asi znizi. Tiez to moze v rozpore s nazorom, ze nedavat na stenu kleber a sietku, lebo nebude dychat stena.. a penetracia nespravi to iste?

Zaujima ma hlavne odpoved pana Antona M.
alltracboy
21.07.12,15:38
nikto nemaloval?
220870
21.07.12,17:34
Sádra sa musí bezpodmienečne penetrovať(inak to opadá a narobí lízance).Stačí aj tým S-T 70 a ak môžem doporučiť tak radšej v menšej koncentrácii 2:1 a na dvakrát.Tie vlastnosti o dýchaní sú síce pravdivé ale! penetrák po pár rokoch tak či tak rozožerú soli obsiahnuté v sádre alebo štuku.... a penetrovaním sa vytvára veľmi tenučká membrána ktorá je účinná len pár mesiacov.Preto ak by ste napenetrovali teraz a šli maľovať o 3-4 mesiace tak už by s tým boli problémy a malo by sa penetrovať znova..Dá sa s tým penetrovať aj podlaha ,ale lepšie je použiť najmä pod dlažbu original výrobky na to určené.
alltracboy
21.07.12,18:18
je nieco ine na trhu co sa da pouzit aj na podlahu? Ten penetrak stoji majland ked sa to prepocita na vydatnost 1l/10m2 planujem dlazbu samozrejme na flex lepidle
220870
21.07.12,18:28
Priemerný RD asi 10L toho penetráku1L asi 2€.iné napr decorhit.
alltracboy
05.09.12,14:04
na S-T70 pisu 1:1, ja som dal 13l penetraku a 18l vody.. mam 25kg balenie no snad to vystane na cely dom. nieco okolo 60l z toho malo byt. Potom na to dam lacnu farbu esmal ako zaklad a potom neviem aku znacku ked primalex je udajne smejd. Het alebo nieco ine?
alltracboy
09.09.12,15:15
tak napisem teraz skusenosti co som maloval.. najprv som zacal penetrovat valcekom, dost to odfkavalo tak som prisiel na stetku. s tou o idlo dobre. Ked som daval prvy nater lacnou farbou esmal aj som ju teda dost zriedil, tak na druhy den boli na stene take flaky po stetke a niekde to bolo hladke..niekde to asi bolo penetrovane viac niekde menej. aj ta stena rozdielne sala vlhkost tak to bolo dost tazke urcit kde staci a kde nie. zasa som nechcel spravit taku skrupinu na ktorej potom nedrzi farba. v kazdom pripade ta stena zatial vyzera hrozne. Su tam cmuhy od tej stetky a je vidno ze ta farba je tam biela a na tom penetrovanom podklade je to take nijake. Pred casom som maloval za radiatomi na nepenetrovany podklad priamo na sadru valcekom primalexom a tam je to krasne. tam som daval dva natery hned za sebou a je tam pekna struktura po valceku (taka ta pomarancova kora) a je to pekne biele. Na tie izby s penetrakom skusim este dat jeden nater esmalu riedeneho podla navodu (teraz bol zriedeny viac, lebo to mal byt len taky zaklad pod drahsiu farbu) a uvidim ako to dopadne. ale sai ta farba nebola tak riedka, lebo kde mi odkvaplo zo stropu na stenu tak ostal stekanec ktory treba obrusit. maloval som uz x krat aj sadrokartony, aj stare steny vzdy s primalexom bez penetracie a nikdy nebol problem, vzdy dve -3 natery a stena bola pekna.. tieto novodobe penetracie ma zatial teda moc nepresvedcili.
220870
09.09.12,16:57
Esmal nieje šmejd.Primalex dobre kryje lebo je v ňom veľa vápna.Pri druhom maľovaní po 5 rokoch sa bude olupovať zo steny.Preto je zlý.Je veľmi savý na vzdušnú vlhkosť a dlho ju v sebe drží , preto je extrémne zlý do vlhkejších častí domu napríklad ostenia okien, pivnice atd.Tam kde iné farby nemajú problém Primalex totálne zlyháva.
alltracboy
09.09.12,17:18
teraz som spravil nater s riedenim podla navodu, a natrel som jednu penetrovanu stenu s prvym naterom a iba penetrovanu stenu.. uvidim zajtra ci je to lepsie. pravda je, ze s tym penetrakom to asi nebolo celoplosne dobre natrete lebo sa tam striedaju struktury na stene podla tahu stetky-stetka ma dobru vlhkost iba chvilu a hlavne v strede. Ale nevedel som odsledovat pokrytie, lebo to obcas aj stekalo. Ani ta sadra nepila rovnomerne. mozno to este cele prepenetrujem valcekom a cele odznova. esmal som kupil lebo bol najlacnejsi.. tento ma belost 88% potom hodim este nejaky vrchny nater niecim belsim. Tie rozdielne struktury na stene ma ale hnevaju.
220870
09.09.12,17:37
Pret odporúčam penetrovať radšej dvakrát s viac riedeným penetrákom.Ak máte hladké steny (sádru) tak tie fľaky ktoré vzniknú pri prvom nátere sa dajú ťažko zamaskovať aj po nikoľkonásobnom premaľovaní.Lepšie je amatérovi maľovať valčekom.Nie tým najlacnejším, ale tým najdrahším cca 20 €.
alltracboy
09.09.12,17:58
to mi potom pride divne naco penetrovat, ked dva natery na surovu stenu su krajsie a s najlacnejsim valcekom. Mozno je ciel mat hladku stenu, ale mne sa paci ta pomarancova struktura, nakolko to zakryva drobne nedostatky. nikdy som neriesil kvalitu valceka.. proste sa vymalovalo a bolo vymalovane. to by chcelo vidiet nejake maliarske techniky nazivo aby som vedel ocenit tak drahy valcek.
220870
09.09.12,18:44
On sa takému čo s tým robí častejšie zaplatí.Naberieš naň viac farby tým pádom rýchlejšie urobíš a robí krajšiu štruktúru nemusí sa x krát behať hore dole.(ocení sa to najmä na stenách ktoré sú kolmé na okno.
lapejko
09.09.12,19:11
Esmal nieje šmejd.Primalex dobre kryje lebo je v ňom veľa vápna.Pri druhom maľovaní po 5 rokoch sa bude olupovať zo steny.Preto je zlý.Je veľmi savý na vzdušnú vlhkosť a dlho ju v sebe drží , preto je extrémne zlý do vlhkejších častí domu napríklad ostenia okien, pivnice atd.Tam kde iné farby nemajú problém Primalex totálne zlyháva.

Žiadna z týchto farieb NEOBSAHUJE vápno, ale KAOLíN zmiešaný s glejom a disperznými prísadami, čím väčší podiel disperzných prísad, tým je farba akože kvalitnejšia, t.j. primalex Polar, alebo vyššie rady ako Primalex Procolor a Profitech. Vápno je nemiešateľné s hlinkovými farbami medzi ktoré patria ESMAL, Remal a pod.
lapejko
09.09.12,19:18
Nová skúsenosť z Česka: na sadrokartón alebo omietky sa dá použiť ako penetrácia základná farba plnená pieskom Stomix HC 4, valčekom sa dá na sadrokartóne naniesť spôsobom, ktorý verne imituje štukovú omietku, je to silná chémia, pôvodne určená a využívaná na spojovacie nátery oceľových konštrukcií zatepľovaných kontaktným systémom...drží jak ďas...
vlado 33
09.09.12,19:21
Neviem koľko tam máte náterov ale keď sa to odlupuje najprv všetko oškrabať potom umyť mydlovou vodou poriadne rozčuchať zbytky farby urobiť vysprávky potom penetrák a tak maľovať keď to má vyzerať na jednotku pred maľovaním sieťky sťierky a tak maľba a ďalších 20 rokov pokoj samozrejme okrem maľovania
alltracboy
10.09.12,06:26
no takto to vyzera na penetraku- asi zle nenesenom a na stene bez penetraku. obrusim to, znovu napenetrujem..a druha fotka je primalex priamo na stene dve vrstvy. Edit: Je to prehodene takze prva je bez a druha s penetrakom.
vlado 33
10.09.12,13:12
penetrak ried podla navodu nanasaj valcekom nechaj poriadne vyschnut farbu nanasaj tiez valcekom na tej jednej foto vidno nejake stekance valcek macaj v nadobke urcenej pre valcek a musi to byt ok este tolko kup novy valcek nepouzivaj nejake zaschnute a potom ich ocistis lebo to budes robit do nekonecna
vlado 33
10.09.12,13:17
alltracboy
15.09.12,09:56
no takze aj ten vrchny nater som kupil esmal.. sak treba podporit slovensky trh. Dokonca ma pisanu vyssiu belost ako primalex polar. zatial to vyzera tak ze esmal plus 3 natery a esmal exclusive 1-2 natery.. je to tak cv poriadku? neviem ako kryju ine farby, ale primalex co som maloval za radiatorom vyzeral oplati lacnemu esmalu dost sedo.