harry345
13.07.08,21:00
Na stavbe rodinného domu nám popraskala čerstvo zabetónovaná platňa nad prvým podlažím. Platňa je montovaná z tvárnic Premac (hrúbka platne 24 cm) a na krajoch sú z venca vysunuté balkóny (armované železom v dvoch vrstvách) kde je betón hrubý 10cm, hĺbka baklóna je 1m. Práve v oblasti balkónov sa objavili praskliny, hrubé až 2mm a dlhé až 70cm. Jednu prasklinu som vyvŕtal a v hĺbke 4cm bola stále zreteľná, pravdepodobne je v celom priereze platne. Praskliny sa objavili pri prvom zalievaní cca 6 hodín po betonáži. Ako je možné tento problém riešiť?
220870
13.07.08,19:15
Takto na diaľku ked to nevidím je to ťažko posúdiť . Bolo by dobré aby ste k tomu zavolali stavebný dozor projektanta a hlavne statika. len oni môžu posúdiť na mieste čo s tým.
Môj názor:Nemalo by to byť , ale ak máte armatúru urobenú kvalitne a hlavne podľa výkresov tak to nie je až taký problém.Ten balkón nedrží v lufte betón ale oceľové armatúry tzv tiahla . Betón je len výplň.Je dobré tieto praskliny vyplniť cementovým mliekom , alebo špeciálnymi prípravkami na to určenými.HILTI, a pod.
mladymuz
13.07.08,19:23
jedine so statikom, ktory robil k tomu vykresy
noman1
14.07.08,16:07
nemusíš sa báť-toto sú praskliny kt. vznikli v dôsledku zmrašťovania betónu-teda nie sú statické - je to dôsledok toho že bol kvalitný cement a asi aj vyššia pevnosť ako 20 MPA, ak sa to stalo tak rýchlo po zalianí....
chandler
15.07.08,14:28
nemusíš sa báť-toto sú praskliny kt. vznikli v dôsledku zmrašťovania betónu-teda nie sú statické - je to dôsledok toho že bol kvalitný cement a asi aj vyššia pevnosť ako 20 MPA, ak sa to stalo tak rýchlo po zalianí....

ked je tam vystuz tak nemohli vzniknut zmrastovanim, teoreticky by mohli vzniknut ak by zle polievali... ale zda sa ze to tak nebolo... ked su pri balkonoch
urcite treba zavolat statika, najlepsie toho kto robil projekt
Peter Briatka
15.07.08,17:47
ked je tam vystuz tak nemohli vzniknut zmrastovanim, teoreticky by mohli vzniknut ak by zle polievali... ale zda sa ze to tak nebolo... ked su pri balkonoch
urcite treba zavolat statika, najlepsie toho kto robil projekt

Vychadzam z predpokladu, ze betonaz bola prevedena len nedavno (pokial viem dost horuce obdobie na Slovensku). Pravdepodobne sa jedna o kontrakcne trhliny inak nazyvane aj zmrastovanie. Co sa tyka obmedzenia (alebo dokonca zamedzenia) vzniku tychto trhlin vystuzou je to mozne pri velkom percente vystuzenia a aj to len pri obojsmernom vystuzovani. Bezne balkony na rodinnych domoch sa vystuzuju v jednom smere (co je vsetko spravne). Preto si dovolujem nesuhlasit s citovanym stanoviskom. Je mozne ze trhliny su paralelne s hlavnou vystuzou a teda kolme na rozdelovaciu. Co sa tyka popisanej doby vzniku trhliny - vznik v case najvysej teploty betonu ked hydratacia pomaly vrcholila... to znamena povrch mal byt vlhceny tieneny atd atd... PS: Uz bolo spominane, ze trhliny zrejme nemaju na staticku funkciu balkona vplyv s cim plne suhlasim. Ak sa rozhodnete nejako ich opravovat, doporucujem vyrezat kazdych 10-15 cm drazky vlozit spiralove drotiky a zaliat epoxidom. Ak sa jedna o balkon - ja osobne by som sa nezaoberal opravou trhlin a dalsich vrstvach podlahy balkona pouzil materialy na baze polymerov, ktore dokazu premostit zmenu sirky trhliny bezne aj 4 mm (3mm hruby PUR nater - pod naslednu vrstvu).
AndrejG
15.07.08,18:05
Aky beton si daval? My sme betonovali minuly rok aj zakladovu dosku, aj strop, boli velke horucavy, strop sa napr. polieval iba prvy den a nikde ani vlasocnica, ani teraz po roku. Beton sme davali B30.
chandler
15.07.08,20:19
uz som na to asi prisiel :)
ked je to pri balkonoch, tak asi bolo debnenie podstojkovane tak ze sa pri zatazeni betonom trocha zatlacilo do zeme a preto tie trhliny...
inac to nedava zmysel, lebo vsetko ostatne by sa prejavilo aj inde, nie len pri balkonoch.
mohol by tam byt problem pri spoji betonu na premacu - ten ma len 4-5cm a dosky balkona ktora ma 10 cm.. ale to by sa prejavilo az po odebneni.
harry345
17.08.08,12:09
Betón bol dovezený, predpokladám že B20 (tak je to v projekte, realizovala to firma). V deň betonáže bolo veľmi teplo, navyše poriadne fúkalo - čo je pre vysušovanie ešte horšie ako teplo. Mám tiež pocit že murári pred vyliatím betónu nepoliali šalung.
220870
17.08.08,17:29
Šalung sa polieva hlavne preto aby sa dosky pri ošalovávaní ľahšie odlepili od nového betónu.S tou prasklinou asi nebude mať táto skutočnosť nič spoločné.
harry345
17.08.08,17:34
Podľa mňa sa šalung (a priľahlé murivo) polieva preto, aby nevysal vodu z betónu, a aby teda nenastalo rýchle zmrašťovanie betónu.
chandler
19.08.08,06:52
a co povedal statik? mal som pravdu? som zvedavy :)
vhudymac
19.08.08,18:00
my sme betonovali strop premaco pri 30 stupnoch a nepopraskal vobec. Beton bol B20, ale ja som polieval cele doobeda
jezko22
17.11.08,18:20
to je blbost popraskalo to lebo si to riadne nepolieval.odpoved ti da jedine statik.