dana99
13.07.08,23:42
Dobrý večer. Prosím Vás, preberá sa tu niekde "Dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti?"

Nepodarilo sa mi nájsť.

Za pomoc ďakujem.

Dana
*Fénix
13.07.08,23:23
Čo potrebuješ vedieť? Nenapísala si.
Dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti je možné platiť si,tak ako každé iné dobrovoľné poistenie .
Prihlásiš sa v SP na tlačive Registračný list FO.


Znenie platné od 1.1.2008 :



§ 19

Osobný rozsah poistenia v nezamestnanosti
(1) Povinne poistený v nezamestnanosti je zamestnanec, ktorý je povinne nemocensky poistený, ak tento zákon neustanovuje inak.
(2) Dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti môže byť fyzická osoba po dovŕšení 16 rokov veku, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, povolenie na prechodný pobyt 24) alebo povolenie na trvalý pobyt. 25)
(3) Poistenie v nezamestnanosti sa nevzťahuje na
a) zamestnanca podľa osobitného predpisu 42) a zamestnanca podľa § 4 ods. 1 písm. i),
b) fyzickú osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok alebo invalidný dôchodok z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %.
dana99
14.07.08,09:13
Som na rodič. dovol. a po skončení cca 10/2010 sa pravdepodobne nebudem môcť vrátiť na pôvodné prac. miesto. Tak som si to chcela prerátaľ, čo a ako. Pravdepodobne by som sa mala od 8/2008 prihlásiť za dobrovol poistenú.

9/2006 nástup do práce po 1.rodičovskej
8/2007 nástup na materskú
2/2008 koniec materskej začiatok rodičovskej
9/2010 pravdepodobný koniec rodič. dovol.

... len som myslela, či to nie je niekde zhrnuté tak ako o materskej ...

Ďakujem za Váš čas.
:rolleyes:
Monika Kováčová
14.07.08,17:44
veru zhrnuté to nieje, pretože sa to nevyplatí... podpora sa poberá max. 6 mesiacov a suma je podľa priemerného VZ.
veronikasad
14.07.08,18:23
Som na rodič. dovol. a po skončení cca 10/2010 sa pravdepodobne nebudem môcť vrátiť na pôvodné prac. miesto. Tak som si to chcela prerátaľ, čo a ako. Pravdepodobne by som sa mala od 8/2008 prihlásiť za dobrovol poistenú.

9:rolleyes:

Nárok na dávku v nezamestnanosti budeš mať v prípade ak v posledných štyroch rokoch budeš tri roky platiť poistenie v nezamestnanosti. Výška dávky je 50% z denného vymeriavacieho základu./ celé obdobie poistenia : počet dní poistenia/. Dávka sa poberá 6 mesiacov.

Počas RD sa môžeš poistiť dobrovolne, platí sa 2% z tebou určeného vymeriavacieho základu /najmenej z platnej min.mzdy t.č. 8100,-sk/.
Prihlásiť sa treba v sociálnej poisťovni na reg.liste fyzickej osoby - nedá sa prihlásiť spätne, najskôr ododňa doručenia prihlášky.
Jana Motyčková
15.07.08,06:45
veru zhrnuté to nieje, pretože sa to nevyplatí... podpora sa poberá max. 6 mesiacov a suma je podľa priemerného VZ.
No to by som netvrdila. Skôr naopak - pokladám to za najlepšie zhodnotené peniaze. Samozrejme za predpokladu, že vznikne nárok na dávku v nezamestnanosti.
Katy a R
15.07.08,08:22
potrebovala by som sa uistiť, či uvažujeme správne
http://www.porada.sk/772892-post6.html
je možné počas poberania dávky prihlásiť sa dobrovoľne na PvN
ďakujem
veronikasad
15.07.08,08:36
potrebovala by som sa uistiť, či uvažujeme správne
http://www.porada.sk/772892-post6.html
je možné počas poberania dávky prihlásiť sa dobrovoľne na PvN
ďakujem
ano je to možné