plastelinka
20.04.05,07:18
Dobry den,

ak si chcem zalozit zivnost popri zamestnani a jej predmet nie je zhodny s predmetom podnikania zamestnavatela a ani nebudem svojou cinnostou poskodzovat zamestnavatela - tak ma stanovene pravidla zamestnavatel - musim mu oznamit zalozenie zivnosti popri zamestnani? Viem, ze si musim vyziadat potvrdenie o tom ze som zamestnany - co ma byt na nom uvedene? Dozvie sa zamestnavatel inou cestou ze som SZCO popri zamestnani?

Za odpoved vopred dakujem.
McMarti
20.04.05,05:23
tento problém mám aj ja
Zita5
20.04.05,05:27
Stretla som sa s týmto problémom ale dotyčný mal ŽL na tú činnosť čo vykonával na HPP, musel zrušiť živnosť , ale napísal to na manželku . Inak sa to dá skontrolovať cez internet www.zrsr.sk (http://www.zrsr.sk) . Tam si zamestnávateľ môže trošku poňúriť . Inak ak nemáš ŽL na činnosť , ktorú vykonávaš V HPP , tak to je Tvoja osobná vec , len aby nebol poškodený zamestnávateľ .
plastelinka
20.04.05,05:37
Zaujímavá otázka sa vynára ak nastane tento prípad - podobný môjmu:

Uvediem príklad:

Zamestnaný som ako IT administrátor vo firme, ktorá vyrába napríklad cestoviny. Ak chcem založiť živnosť s predmetom programovanie, webdesign a predaj PC, tak potom poškodzujem firmu tým že podnikám v obore v ktorom som u nej zamestnaný hoc to nie je jej predmet podnikateľskej činnosti, alebo nie?

Za odpoveď vopred ďakujem.
tibor
20.04.05,06:04
plastelinka - neviem čo si podpisoval v Pracovnej zmluve, resp. aké interné predpisy - ale ak nič, čo by Ťa mohlo ukrátiť o Tvoj Ďalší potencionálny príjem - neni dôvod, aby si nepodnikal ďalej ak si šikovný.

my sme to vyriešili k spokojnosti všetkých...dostávame príplatok za nepodnikanie - v akejkoľvek oblasti...
plastelinka
20.04.05,06:15
Takže v podstate zamestnavateľovi nemusim nič oznamovať, iba od neho vyžiadam potvrdenie o tom, že som u neho zamestnany. Tuto debatu rozvadzam iba kôli tomu, že by všeobecná známosť o tom, že podnikám, mohla narušiť moje pracovné vzťahy so zamestnávateľom.
vladan
20.04.05,06:21
tibor, a čo § 83 zákonníka práce, hm?
MIRKA
20.04.05,07:00
podľa spomínaného § by si to teda mal oznámiť...

kamarát, keď nastúpil do nemenovanej banky ako vývojár, tak mu nakázali zrušiť živnosť na programovanie... robí to samozrejme ďalej, ale asi na čierno...

ja som v tej istej banke robila účtovníčku a popri tom na dohodu účtovníctvo v inej firme a nič som neoznamovala. moja šéfka o tom ale vedela a tak si na mňa zasadla, že ma nechcela posielať na žiadne školenia...
tibor
20.04.05,07:15
vladan - ale to predsa nie je podobné.

Výroba cestovín a IT administrátor tam má na starosti web stránky, či predaj počítačov a podobne? ale ak to má výrobca cestovín vo výpise z OR ako jednu zo svojich činností - tak potom sorka...
Luba2
20.04.05,07:19
Ak sa nejedná o činnosť zhodnú alebo obdobnú ako má Tvoj zamestnávateľ, nemusíš mu nič oznamovať. Zistiť si to samozrejme môže, ale nemôže Ti to zakázať.
A k čomu chceš to potvrdenie o zamestnaní? Veď ŽL si môžeš založiť aj bez toho a pri komunikácii so zdravotnkou to nepotrebuješ tiež. Alebo som na niečo zabudla?
Zita5
20.04.05,07:22
Ak sa nejedná o činnosť zhodnú alebo obdobnú ako má Tvoj zamestnávateľ, nemusíš mu nič oznamovať. Zistiť si to samozrejme môže, ale nemôže Ti to zakázať.
A k čomu chceš to potvrdenie o zamestnaní? Veď ŽL si môžeš založiť aj bez toho a pri komunikácii so zdravotnkou to nepotrebuješ tiež. Alebo som na niečo zabudla?

Asi chce preukázať prax , inak si to neviem vysvetliť .
plastelinka
20.04.05,07:29
Niekde na Porade som čítal, že toto potvrdenie potrebujem. Ale z Vašich poznámok mi to vychádza tak, že Zdravotná a Sociálna poisťovňa si to zistia automaticky. Ešte jedna poznámka - oznámi to zdravotná alebo sociálna poisťovňa môjmu zamestnávateľovi?

Vrelá vďaka...
Luba2
20.04.05,07:42
Nie neoznámi, nemá dôvod.

A okrem toho sociálku zatiaľ nebudeš platiť /možno až budúci rok po prvom daňovom priznaní/, ani sa prihlasovať, len na zdravotku.
Zita5
20.04.05,07:56
Niekde na Porade som čítal, že toto potvrdenie potrebujem. Ale z Vašich poznámok mi to vychádza tak, že Zdravotná a Sociálna poisťovňa si to zistia automaticky. Ešte jedna poznámka - oznámi to zdravotná alebo sociálna poisťovňa môjmu zamestnávateľovi?

Vrelá vďaka...

Nemusíš mať obavy , nebudú hlásiť nič ani SP ani ZP ani DÚ . To by mali administratívu naviac .
plastelinka
20.04.05,07:57
Ďakujem za odpoveď a ešte potrebujem vedieť jednu vec:
Ak má môj zamestnávateľ v predmete činnosti - má tam toho hojne - aj predaj v rámci voľnej živnosti /malo-velko/ ale predáva iný druh tovaru, ako ja - bude problém ak budem mať aj ja v predmete podnikania predaj v rámci voľnej živnosti?

Ďakujem
Luba2
20.04.05,08:28
Nikde neviem nájsť presnú odpoveď, to by asi bola nakoniec vec, ktorú by musel rozhodnúť súd, ja si však myslím /je to môj názor/, že ak Tvoj zamestnávateľ predáva napr. topánky a Ty začneš predávať počítače - objaja ste malo aj veľkoobchod, síce obaja predávate, ale každý niečo úplne iné. Len by som si dala pozor ešte na § 81 písm. e/ ... nekonať v rozpore s oprávnenými záujmami zamestnávateľa /čiže neovplyvňovať jeho klientov, neponúkať im svoje služby.... skrátka neškodiť mu/.
plastelinka
20.04.05,08:37
Môj zamestnávateľ to má v pracovnom poriadku uvedené nasledovne:

"Nevykonávať zárobkovú činnosť ani podnikateľskú činnosť, ktorá by bola zhodná s predmetom činnosti zamestnávateľa, alebo ktorá by ohrozovala záujmy zamestnávateľa".

Ak teda nebudem mať žiadny kontakt s jeho klientami ani nebudem predávať ten istý druh tovaru, tak by som mal byť za vodou. Ale ešte sa vrátim k tej otázke, či oznámiť alebo neoznámiť zamestnávateľovi vznik szčo: v pracovnom poriadku som našiel toto:

"Oznamovať personálnemu oddeleniu všetky zmeny, ktoré môžu ovplyvniť výplatu sociálnych, štátnych dávok, dane alebo iné skutočnosti"

Čo vy na to? Ďakujem.
Zita5
20.04.05,08:48
Môj zamestnávateľ to má v pracovnom poriadku uvedené nasledovne:

"Nevykonávať zárobkovú činnosť ani podnikateľskú činnosť, ktorá by bola zhodná s predmetom činnosti zamestnávateľa, alebo ktorá by ohrozovala záujmy zamestnávateľa".

Ak teda nebudem mať žiadny kontakt s jeho klientami ani nebudem predávať ten istý druh tovaru, tak by som mal byť za vodou. Ale ešte sa vrátim k tej otázke, či oznámiť alebo neoznámiť zamestnávateľovi vznik szčo: v pracovnom poriadku som našiel toto:

"Oznamovať personálnemu oddeleniu všetky zmeny, ktoré môžu ovplyvniť výplatu sociálnych, štátnych dávok, dane alebo iné skutočnosti"

Čo vy na to? Ďakujem.

Ak si také niečo podpisoval/a/ , tak buď opatrná/ý / , lebo by Ťa mohol utopiť . Však nieviem či si on alebo ona .:D
plastelinka
20.04.05,08:55
To Zita5:

A prečo by ma mal utopiť? Nie som nežné pohlavie. :-)
Zita5
20.04.05,09:01
Vieš ja to myslím tak , že keby k niečomu v konečnom dôsledku prišlo , aby Ťa neobvinil , že si mu zapríčinil nejakú škodu Tvojou živnosťou / pokles na zisku , istú tzv.špionáž na jeho obchod.partnerov atď . Dôvodov si môže nájsť koľko chce. Na druhej strane je samozrejmé , že by Ti to musel dokázať . Ale predovšetkým zaleží na tom aký je človek - ten Tvoj šéfino .
plastelinka
20.04.05,09:09
Toto môžeme vylúčiť, lebo môj dosah živnosti vôbec nebude súvisieť s dosahom predmetu podnikania môjho zamestnávateľa.
Zita5
20.04.05,09:13
Tak to je potom OK . Zostáva tam už len nahlásenie každej zmeny zamestnávateľovi , a to sa musíš rozhodnúť sám .No , neviem čo by som na Tvojom mieste spravila ???? Bolo by dobre sa o tom porozprávať s právnikom , aspoň já by som volila túto formu .
Luba2
20.04.05,09:43
Môj zamestnávateľ to má v pracovnom poriadku uvedené nasledovne:...

Oznamovať personálnemu oddeleniu všetky zmeny, ktoré môžu ovplyvniť výplatu sociálnych, štátnych dávok, dane alebo iné skutočnosti"

Čo vy na to? Ďakujem.
Podľa mňa pod týmito zmenami je myslené to, čo môže ovplyvniť vyplácanie všetkého, čo súvisí s pracovnoprávnym vzťahom. Nič viac. Veci, ktoré sa pracovnoprávneho vzťahu netýkajú, resp. údaje o nich nemá zamestnávateľ právo zisťovať. Ako príklad - ak ho do 15.2.2006 požiadaš, aby Ti urobil vyúčtovanie dane, si povinný predložiť všetky doklady, ktoré s tým súvisia /vyplýva to z vyššie citovanej vety/. Ak ho však nepožiadaš, on Ti dá potvrdenie o zdaniteľnej mzde za rok 2005 a Ty si podáš sám daňové priznanie. On nie je oprávnený zisťovať, či si podávaš A-čko, alebo B-čko, alebo prečo si sa rozhodol si podávať daňové priznanie sám.

Ak teda platí všetko, čo je uvedené vyššie, ja by som teda zamestnávateľovi nič nehlásila a kľudne by som si založila živnosť. Ale musíš sa rozhodnúť sám, ono to naozaj môže ovplyvniť vzťahy tak, že nakoniec prídeš o prácu.
plastelinka
20.04.05,10:02
Ďakujem Vám všetkým za Vaše názory. Veľmi mi pomohli, a som rád, že vôbec takáto stránka ako je Porada vznikla, a ešte radšej, že ju navštevujú ľudia ktorí potrebujú pomoc a hlavne tí, čo chcú pomôcť. Tú živnosť si založím. :)
JanaF
20.04.05,10:34
to plastelinka: Tie zmeny, ktore si uvidol(a) suvisia podla mna, aspon to tak vyzera, ze ide o zmeny, ktore sa tykaju rocneho zuctovania. Tusim sa to vola vyhlasenie, v ktorom sa uvadzaju vsetky zmeny, napr: ak sa narodi dieta, ak zacnes podnikat... Podla mna sa tieto zmeny tykaju toho. Ale to sa da obist.
Ostatne je na tebe ako sa rozhodnes.
plastelinka
20.04.05,12:12
No hádam to nebude až taký priestupok voči zamestnávateľovi, ak mu nepoviem, že podnikám popri práci, lebo potrebujem o niečo viac peniažkov ako mi dáva on...
Monica
20.04.05,12:32
Plastelinka,

v daňovom priznaní musíš uviesť aj ročné zúčtovanie dane zo závislej činnosti a na to potrebuješ doklad od zamestnávateľa.Týmto zamestnávateľ bude informovaný,že máš aj vedľajšiu činnosť. Potom už je len na šéfovi,či nebude snoriť,že čo to Ty vôbec robíš( i keď je to tvoja súkromná vec,jasné, pokiaľ neporušuješ zákon). Ja sama som mala VPP, a z ďaleka nebol ani len podobný činnosti v mojom HPP,no moja ješitná šéfka po zistení,že mám aj iný príjem,mi neskutočne znepríjemňovala život v práci. Takže aj s takýmto niečím treba rátať,lebo to potom nie je žiadna rozkoš robiť pod vplyvom psychoteroru.A niektorí šéfovia radi prezentujú svoju nadradenosť práve takýmito praktikami. Kiež by takých bolo ako šafránu (ale obávam sa,že opak je pravdou) :(
Týmto Ťa v žiadnom prípade nechcem odrádzať od toho, aby si začal podnikať a bola by škoda nevyužiť,že si šikovný. Však by si nebol ani prvý ,ani posledný.Len som tu tak uviedla tú svoju trpkú skúsenosť.Prajem veľa šťastia.;)
tibor
20.04.05,12:37
Monica...neviem ako má vplyv podanie DP na zistenie o VPP zamestnanca? predsa ak nepožiada zamestnanec o vykonanie ročného zúčtovania - tak si sám zamestnanec podá DP...a môže povedať, že mal iné príjmy - prenájom garáže napríklad...Ty mu v tom prípade nemôžeš urobiť ako mzdárka ročné...
Monica
20.04.05,12:48
Monica...neviem ako má vplyv podanie DP na zistenie o VPP zamestnanca? predsa ak nepožiada zamestnanec o vykonanie ročného zúčtovania - tak si sám zamestnanec podá DP...a môže povedať, že mal iné príjmy - prenájom garáže napríklad...Ty mu v tom prípade nemôžeš urobiť ako mzdárka ročné...18 rokov som robila v tom zamestnaní a automaticky nám každý rok všetkým robili naše mzdárky ročné zúčtovanie príjmov zo závislej činnosti. A čo sa týka toho príjmu - to koniec koncov bolo jedno,či z prenájmu,alebo z inej činnosti, jej išlo o to,že mám o nejakú tú korunku viac než ona.
plastelinka
20.04.05,12:56
U nás je taká istá situácia, že každý rok sa ma pýtajú, či majú za mňa urobiť zúčtovanie dane. Ak poviem nie, čo od nich budem potom potrebovať? Asi im to bude hneď čudné...
tibor
20.04.05,12:58
monika - pohoda, ja len to som chcel, že tie prvé 2 vety v príspevku č. 27 nemusia byť pravda...
Zita5
20.04.05,13:06
Určitú pravdu má aj Monica , ale zamestnávteľa nemá čo zaujímať prečo si ten alebo onen zamestnanec robí sam DP .

U nás tento rok jeden zamestnanec nepožiadal o ročné zúčtovanie dane odovzdali sme mu potvrdenie o jeho príjme a bolo . Robí v odbore strojárstva a kto vie prečo si robil DP sám ? Ale nás to nezaujíma . Doba je zlá , nech si chlapec zarobí , keď nemôže u nás dosiahnuť plat taký , ako by si sám predstavoval . Lenže každý nemôže mať takéto zmýšľanie .
Monica
20.04.05,13:15
monika - pohoda, ja len to som chcel, že tie prvé 2 vety v príspevku č. 27 nemusia byť pravda......sorry...
tibor máš pravdu-nedobre som napísala-nie ročné zúčt.,ale potvrdenie o príjme. DP som si robila sama.A práve to niekde vyvoláva podozrenie.
pyton
20.04.05,13:21
Ja som sa stretla aj s tým, že v prac. zmluve bolo uvedené, že sa zamestnanci zaväzujú, že nebudú vykonávať žiadnu inú činnosť, len túto...
Luba2
21.04.05,07:35
Ale tá časť zmluvy je v rozpore so Zákonníkom práce. Zamestnávateľ nemôže zamestnanca obmedziť nad zákonník práce/§83/.
plastelinka
21.04.05,09:13
To je docela dobrý postreh Luba2...:rolleyes:
michaela25
10.05.05,18:30
Mám podobný problém. Chcem začať podnikať v tom čo je môj HPP a mám podpísané v pracovnej zmluve zákaz vykonávať činnosti zhodné s HPP pod hrozbou porušenia pracovnej disciplíny, ale nedostávam žiaden príplatok za nepodnikanie musím mu to oznámiť alebo mu len poviem, že idem aj podnikať a v živnosti medzi iným bude aj to čo robím ako HPP? Keď tam budem mať viac činnosti ako my dokáže, že robim práve ten, ktorý mám podľa pracovnej zmluvy zakázaný a nie iný, veď je uplne normálne, že pri založení živnosti si každý uvedie čo najviac činností, aby ich tam v prípade potreby nemusel v budúcnosti dopisovať?
adam
10.05.05,19:18
Pozrime sa na to aj z druhej strany. V zamestnaní sa naučíš "chodiť v určitej činnosti", potajme si urobíš živnosť a očakávaš od zamestnávateľa, že Ti bude tolerovať podnikanie po pracovnom čase. Po odpracovanom čase máš relaxovať, aby si na druhý deň mohol podať výkon, aký sa od Teba očakáva. Myslíš, že šéf bude spokojný? Ako by si sa zachoval Ty na jeho mieste?........
Sú na Porade aj podnikatelia, živnostníci.Prosím vyjadrite sa aj Vy..........
Pekný večer.......:)
kukučka
10.05.05,20:23
Michaela ak chceš podnikať v tom istom, čo Tvoj zamestnávateľ a nežiadať jeho súhlas tak z Tvojej strany je to jasné porušenie zákona. Nemôžeš to obísť tým, že v ŽL budeš mať viac položiek!
Iné je vyššie spomínaný veľkoobchod a maloobchod, túto činnosť si dáva do ŽL veľa osôb, ale asi väčšina ako doplnkovú k hlavnej.
miro_mr
10.05.05,20:23
Zaujímavá otázka sa vynára ak nastane tento prípad - podobný môjmu:

Uvediem príklad:

Zamestnaný som ako IT administrátor vo firme, ktorá vyrába napríklad cestoviny. Ak chcem založiť živnosť s predmetom programovanie, webdesign a predaj PC, tak potom poškodzujem firmu tým že podnikám v obore v ktorom som u nej zamestnaný hoc to nie je jej predmet podnikateľskej činnosti, alebo nie?

Za odpoveď vopred ďakujem.Programovanie aj webdizajn neni podnikanie na zaklade ZL je to autorska cinnost neviem ci take nieco sa da zakazat.
Luba2
11.05.05,06:56
Ale v odpovediach sa hovorí o dvoch rôznych veciach. Iné môže byť vykonávanie zárobkovej činnosti zhodnej alebo odbobnej a iné ak vykonáva u zamestnávateľa nejakú funkciu a na tú činnosť má aj živnostenský list. Ako príklad si myslím, že je vhodná funkcia napr. účtovníčka.

Ak robí niekto účtovníčku vo firme napr. na výrobu plastov, tak nemôže bez súhlasu zamestnávateľa na živnosť vykonávať činnosti podobné výrobe plastov. Ale robiť na živnosť účtovníctvo to jej predsa nikto nemôže zakázať. To nie je činnosť zhodná ani obdobná s predmetom činnosti zamestnávateľa. A ak má ŽL na účtovníctvo, tak by mu to nemusela ani oznámiť. Je to jej súkromná vec, ale samozrejme nesmie to robiť na firemnom programe a v pracovnej dobe. To už by asi bolo riešené ako hrubé porušenie pracovnej edisciplíny.
michaela25
11.05.05,15:50
Kukučka takže asi dám radšej výpoveď, alebo si to ešte s tým podnikaním rozmyslím, nerada by som bola tá čo porušuje zákon
SilviaV
18.05.05,10:40
Môj postreh k danému §83, hovorí o vykonávaní zárobkovej činnosti a nie o vlastníctve ŽL. To znamená podľa mňa, že ak vlastním ŽL ešte nemusím zárobkovú činnosť vykonávať. Je to určitá forma výhovorky. Je x ľudí, ktorý ŽL majú a nič nerobia.
ijana
21.05.05,13:01
ja mam v zmluve toto (myslim ze to je standardna zmluva):

V súlade s ustanovením § 83, ods. 1. Zákonníka práce sa Zamestnanec zaväzuje nevykonávať, či už na základe živnostenského oprávnenia alebo iným spôsobom (a to na vlastný alebo cudzí účet, prípadne sprostredkovať uzatvorenie zmluvy, resp. obchodu súvisiacich s takouto činnosťou) zárobkovú činnosť, ktorá je zhodná alebo podobná predmetu podnikania Zamestnávateľa, resp. konkurovať Zamestnávateľovi, ibaže by mu na to Zamestnávateľ vopred udelil výslovný písomný súhlas.

teda pokial by som nechcel robit "cestoviny" nepotrebujem suhlas.
miro_mr
21.05.05,13:59
podľa spomínaného § by si to teda mal oznámiť...

kamarát, keď nastúpil do nemenovanej banky ako vývojár, tak mu nakázali zrušiť živnosť na programovanie... robí to samozrejme ďalej, ale asi na čierno...

ja som v tej istej banke robila účtovníčku a popri tom na dohodu účtovníctvo v inej firme a nič som neoznamovala. moja šéfka o tom ale vedela a tak si na mňa zasadla, že ma nechcela posielať na žiadne školenia...Programovanie nie je zivnost je to autorska tvorba a to ti nemoze nikto zakazat.