pohoda62
14.07.08,11:20
Dobrý deň, prosím o radu. Ovdovela som a zostali sme ja a slobodná dospelá dcéra. Prebehlo dedičstvo podľa zákona. Pretože chceme zachovať nehnuteľný majetok tak ako to je teraz, aj v prípade, že by sme jedna alebo druhá uzatvorili manželstvo, dohodli sme sa, že obe napíšeme v prospech druhej závet pre prípad úmrtia. Tak aby sme dedili výlučne ja po nej a ona po mne. Kto sa mi vie prosím Vás vyjadriť, či je to rozumné, alebo čo by bolo rozumnejšie a ako treba postupovať. Ďakujem.
Celsus
15.07.08,18:54
Vyhotovením dvoch závetov (za predpokladu, že budú vyhotovené riadne - v súlade so zákonom) dosiahnete to, čo chcete, t.j. aby v prípade úmrtia jednej z Vás (poručiteľky) dedila výlučne druhá z Vás (dedička), a to aj vtedy, ak by poučiteľka k okamihu smrti mala manžela. Avšak pozor si treba dať najmä

a) na dodržanie obsahových a formálnych náležitostí závetu predpísaných zákonom,

b) na možnosť, že jedna (ktorákoľvek) z Vás môže vyhotovený závet kedykoľvek zmeniť alebo zrušiť, a to aj bez vedomia druhej z Vás, a

c) na ustanovenie zákona o tzv. neopomenuteľných dedičoch, podľa ktorého platí, že ak by napr. Vaša dcéra mala v čase svojej smrti maloleté dieťa, celý jej majetok by zdedilo ono aj napriek tomu, že závetom odkázala celý svoj majetok Vám.