fefe30
14.07.08,13:07
Ahojte poraďáci, chcem sa Vás spýtať otázku ohľadom majetku, ktorý som nadobudol pred manželstvom. S manželkou som zobratý cca. 2 roky, bývame v mojom byte od svadby. Byt som nadobudol pred manželstvom a som jeho výlučným vlastníkom. Som vlastníkom aj stavebného pozemku, tiež som pozemok nadobudol pred manželstvom. A teraz prejdem k jadru veci. Byt chcem predať a na pozemku si postaviť rodinný dom a bývať v ňom spolu s manželkou. Chcem sa Vás spýtať či je možné, aby som bol vlastníkom domu iba ja, nakoľko stavbu domu budem financovať z peňazí z predaja bytu, ktorý som nadobudol pred manželstvom. Neviem či v tomto prípade je možné spísať predmanželskú zmluvu, lebo sme už manželia. Alebo pred stavbou domu spísať u notára nejakú dohodu, v ktorej sa presne určia majetkové pomery domu. A či by takáto dohoda mala nejakú váhu pred súdom. Chcem sa spýtať na túto otázku, pretože nerád by som prišiel v prípade rozvodu o dom, na ktorý už veľa rokov šetrím.

Za každý radu vopred ďakujem. :)
SAIVI
14.07.08,11:13
..zaujímal by ma podobný prípad, s tým rozdielom že dom je postavený, všetko sa udialo pred uzavretím manželstva, ked ešte dotyčný budúcu manželku ani nepoznal... až na kolaudáciu- ta bola už po svadbe. V LV je len dotyčný. Po svadbe tam bývali 30 rokov, teraz sa rozvádzajú a manželka chce polovicu z domu... má na to nárok zo zákona?
Kazu
14.07.08,12:30
Ahojte poraďáci, chcem sa Vás spýtať otázku ohľadom majetku, ktorý som nadobudol pred manželstvom. S manželkou som zobratý cca. 2 roky, bývame v mojom byte od svadby. Byt som nadobudol pred manželstvom a som jeho výlučným vlastníkom. Som vlastníkom aj stavebného pozemku, tiež som pozemok nadobudol pred manželstvom. A teraz prejdem k jadru veci. Byt chcem predať a na pozemku si postaviť rodinný dom a bývať v ňom spolu s manželkou. Chcem sa Vás spýtať či je možné, aby som bol vlastníkom domu iba ja, nakoľko stavbu domu budem financovať z peňazí z predaja bytu, ktorý som nadobudol pred manželstvom. Neviem či v tomto prípade je možné spísať predmanželskú zmluvu, lebo sme už manželia. Alebo pred stavbou domu spísať u notára nejakú dohodu, v ktorej sa presne určia majetkové pomery domu. A či by takáto dohoda mala nejakú váhu pred súdom. Chcem sa spýtať na túto otázku, pretože nerád by som prišiel v prípade rozvodu o dom, na ktorý už veľa rokov šetrím.

Za každý radu vopred ďakujem. :)

Tak byt nepredávaj, daj ho do prenájmu. Byt bude stále tvoj a na dom si s manželkou zoberte úver a splácajte ho spolu. Byť tvojou manželkou a nemať istú strechu nad hlavou, nooo, neviem, neviem, či by som bola ochotná sa na stavbe tvojho domu narobiť a ešte ho aj čiastočne spolufinancovať /veď dom sa nepostaví za mesiac a za tie roky čo bude chodiť do práce tiež nejakou korunou prispeje do rodinného rozpočtu/ a za to všetko mať isté akurát tak vysťahovanie.:confused: No ja by som ako manželka určite presadzovala toto riešenie.
fefe30
15.07.08,05:51
Ďakujem za radu, ale zobrať si 100% hypoteku na stavbu domu je hotová samovražda. Dnešné úroky sú velmi vysoké a platiť banke úroky, keď ich nemusím nieje to najideálnejšie riešenie. Načo si komplikovať život hypotékou, keď nieje nevyhnutná. A je pravda, že dom sa nepostavý za mesiac ani za dva a určite sa na stavbe budeme podielať obaja. Lenže viac než 90% financií bude z mojich predmanželských úspor.

A keď tu čítam rôzne príbehy a dohady o majetok iných, veľmi ma to zaujíma aby som aj ja neskončil podobne. Zatiaľ nemán s manželkou žiadne problémy ani by som ich nechcel mať.Ale myslím si, že pri tejto otázke treba myslieť dopredu a zbytočným komplikáciám sa treba vyhnúť.

Každú daľsiu radu ocenujem vopred.:)
robovi
15.07.08,07:29
..zaujímal by ma podobný prípad, s tým rozdielom že dom je postavený, všetko sa udialo pred uzavretím manželstva, ked ešte dotyčný budúcu manželku ani nepoznal... až na kolaudáciu- ta bola už po svadbe. V LV je len dotyčný. Po svadbe tam bývali 30 rokov, teraz sa rozvádzajú a manželka chce polovicu z domu... má na to nárok zo zákona?
Zo zakona ma narok na vyplatenie polovice prostriedkov, ktore vynalozili na udrzbu, stavebne upravy a pod. pocas trvania manzelstva.
Obc. zakonnik.
§ 150
Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch
manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený
požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil
na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo
spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný maje-
tok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby ma-
loletých detí, na to, ako sa každý zmanželov staral o ro-
dinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a
udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia
treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obsta-
rávanie spoločnej domácnosti.
mladymuz
15.07.08,07:40
jednoznačne si to postavte spolu a spolu to budete aj splácať napriek urokom. Ked mate dva prijmy, tak to rychlejšie splatite a pri rozvode sa rozdelíte. Normalne by ma to urazilo, ak by som mal hrdlačiť na dome, ktory nakoniec nie je ani moj. Ved to mozem potom oslovit prveho suseda a ponuknut sa mu.

Potom si najdeš inu frajerku a vyhodiš ženu za odmenu po par rokoch z domu? Podla mna je to nefer voči nej.
robovi
15.07.08,07:45
Ahojte poraďáci, chcem sa Vás spýtať otázku ohľadom majetku, ktorý som nadobudol pred manželstvom. S manželkou som zobratý cca. 2 roky, bývame v mojom byte od svadby. Byt som nadobudol pred manželstvom a som jeho výlučným vlastníkom. Som vlastníkom aj stavebného pozemku, tiež som pozemok nadobudol pred manželstvom. A teraz prejdem k jadru veci. Byt chcem predať a na pozemku si postaviť rodinný dom a bývať v ňom spolu s manželkou. Chcem sa Vás spýtať či je možné, aby som bol vlastníkom domu iba ja, nakoľko stavbu domu budem financovať z peňazí z predaja bytu, ktorý som nadobudol pred manželstvom. Neviem či v tomto prípade je možné spísať predmanželskú zmluvu, lebo sme už manželia. Alebo pred stavbou domu spísať u notára nejakú dohodu, v ktorej sa presne určia majetkové pomery domu. A či by takáto dohoda mala nejakú váhu pred súdom. Chcem sa spýtať na túto otázku, pretože nerád by som prišiel v prípade rozvodu o dom, na ktorý už veľa rokov šetrím.

Za každý radu vopred ďakujem. :)

Mam taky pocit, ze som nedavno sledoval nejaku diskusiu, kde bolo povedane, ze na Slovensku sa podla platneho prava neda uzavriet predmanzelska zmluva. Mam pocit, ze ten dom, ktory mienis stavat bude tak ci tak sucastou BSM, lebo ho nadobudnete pocas trvania manzelstva.
V pripade rozvodu sa vsak mozes odvolavat na
§ 150 Obcian. zakonnika
Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch
manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený
požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil
na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo
spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný maje-
tok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby ma-
loletých detí, na to, ako sa každý zmanželov staral o ro-
dinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a
udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia
treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obsta-
rávanie spoločnej domácnosti.
dad111
16.07.08,04:48
Nedaj sa obalamutit. Sposob musi existovat, pre istotu si zaisti aj viac alternativ. Dobre ucty robia dobrych priatelov aj v manzelstve. Nepocuvaj rady tych radkyn. Pozri si aj tu podobne temy a aj ich rady v opacnom garde. Aj ked Ti niekto radi v muzskom rode nemusi byt este muz. Tak ako si Ty mozes najst frajerku, moze to byt aj opacne a potom vyhodi ona Teba. Skoda, ze nas zakon nepozna predmanzelske dohody, ak by bolo na mne, boli by povinne. Majetok robi v manzelstvach velke zlo. Ani nie tak nadobudnutie ako rozdielny nazor na jeho utracanie. Mozno by bolo mozne byt predat, peniaze su len Tvoje, tie darujes blizkej osobe(rodic, surodenec) a ta ich potom moze notarskym zapisom darovat Tebe na ucel vystavby domu, alebo ten dom moze stavat on a najst potom sposob na prevod na Teba. Myslim, ze dary by nemali byt BSM. Ak by boli od rodicov, mohli by sa zapocitavat v pripade dedicstva, zalezi na vztahoch s Tvojimi surodencami.Len este domysliet vyrovnanie pripadneho spolufinancovamia. Mozno by bol mozne spolu s manzelkou zajst za pravnikom a ziskat radu od neho.
Dobre si to rozmysli.
Npriklad si pozri iny prispevok jedneho "radcu" na inu otazku. Zujimave ako "zmenil" nazor a pohotovo nasiel riesenie v tejto teme.
http://www.porada.sk/t86274-prevod-domu-do-bsm.html
fefe30
16.07.08,06:12
Dad111 ďakujem za konečne jednu poriadnu odpoveď. Veľmi mi pomohol tvoj odkaz na "Prevod domu do BSM". Je lepšie keď si manželia vyjasnia podiely na spoločnom majetku vopred, či už formou dohody alebo notárskej zápisnice, ako keby si v prípade problémov mali skákať do vlasov a nárokovať si nato, o čo sa vôbec nepričinili a nepatrí im to. Avšak prax to často potvrdzuje. Potom sa už bohužial nedá dohodnúť, ani keď sa veľmi chce. A majú prácu súdy, ktoré súdia súdia.A aj tak to neni podľa očakávania.
hanelie
16.07.08,07:05
Dad111 ďakujem za konečne jednu poriadnu odpoveď.
v čom tkvie tá skvelá rada:confused:, dad111 ti len napísal to, čo si si chcel prečítať - čiže podľa tvojho gusta,
totiž v tomto prípade nepôjde len o finančnú stránku, ale iste aj o podiel práce na stavbe domu - tvoja manželka určite nebude pozerať so založenými rukami, veď pôjde o budovanie DOMOVA
BXLmiami
16.07.08,13:44
:) Vravíš,že doteraz nemáš s manželkou žiadne problémy?Noo,po tomto ich budeš mať,na to sa spoľahni.:)
Celsus
16.07.08,16:57
Pre fefe30: Je jasné, že otvorenie otázky riešenia vlastníckeho práva k budúcemu domu, môže u manželky vyvolať pocit nedôvery a spôsobiť isté narušenie vzťahov. Ale na druhej strane: pokiaľ to nie je vyslovená "zlatokopka", mala by to pochopiť a uznať, že ide o požiadavku oprávnenú a legitímnu. Pokiaľ vynaložíte na dom 90% prostriedkov (zarobených/získaných pred uzavretím manželstva), nevidím dôvod, prečo by ste nemohli chcieť vlastniť 90%-ný podiel na dome.

K Vašej pôvodnej otázke: Riešenie, ktoré Vám tu viacerí navrhujú (predať byt a potom spoločne s manželkou financovať výstavbu domu, ktorý nadobudnete spolu do BSM), môže byť pre Vás z čisto majetkového hľadiska rizikové. Ak by ste totiž Vy na dom vynaložili napr. 9 mil. (90%) a Vaša manželka napr. 1 mil. (10%), pričom neskôr by trhová cena domu len vplyvom trhu stúpla na dvojnásobok (20 mil.), pri následnom vyporiadaní BSM by Vám teoreticky patrilo z hodnoty domu 14 mil. (t.j. 70%) a Vašej manželke 6 mil. (t.j. 30%), a to by ste ešte museli (možno dosť pracne) preukazovať, koľko ste na dom vynaložili z vlastných prostriedkov. Teda možno by ste sa nevyhli nákladnému a zdĺhavému súdnemu sporu s neistým koncom.

Ako možné riešenie Vašej požiadavky ma napadlo uzavretie dohody o zúžení BSM, v ktorej sa s manželkou dohodnete, že dom, ktorý idete stavať (treba ho čo najlepšie špecifikovať), nebude patriť do Vášho BSM, ale bude vo Vašom podielovom spoluvlastníctve, pričom podiely budú 9/10 a 1/10, keďže v rovnakom podiele sa budete podieľať i na jeho financovaní, a to z prostriedkov, ktoré nepatria do BSM. Dohoda musí byť uzavretá vo forme notárskej zápisnice, a to ešte pred postavením domu.

(Sumy som uviedol len ako príklad, aby sa to dobre počítalo.)

Ešte by som sa spýtal: Tie prostriedky, ktoré na dom vynaloží mnaželka, sú tiež jej výlučným vlastníctvom (zarobila ich tiež pred uzavretím manželstva)?
Celsus
16.07.08,17:08
..zaujímal by ma podobný prípad, s tým rozdielom že dom je postavený, všetko sa udialo pred uzavretím manželstva, ked ešte dotyčný budúcu manželku ani nepoznal... až na kolaudáciu- ta bola už po svadbe. V LV je len dotyčný. Po svadbe tam bývali 30 rokov, teraz sa rozvádzajú a manželka chce polovicu z domu... má na to nárok zo zákona?

Pokiaľ je jasné a preukázateľné, že celý dom stál už pred uzavretím manželstva, manželka rozhodne nemá nárok na polovicu dom, pretože dom je vo výlučnom vlastníctve manžela. To, že skolaudovaný bol až po uzavretí manželstva je irelevantné.

Keďže sa však dome bývalo 30 rokov, predpokladám, že mohla prebehnúť jeho rekonštrukcia zo spoločných prostriedkov. V takom prípade by manželka mala nárok na polovicu takto vynaložených prostriedkov.
dad111
17.07.08,06:49
:) Vravíš,že doteraz nemáš s manželkou žiadne problémy?Noo,po tomto ich budeš mať,na to sa spoľahni.:)
Radsej teraz, ak ste zatial bezdetni, da sa to riesit razantne. Vase pomery boli obom jasne od zaciatku. Nie je jediny dovod, preco to nedat na papier.
mladymuz
20.07.08,19:10
teraz som si po dlhsom case otvoril znovu poradu a trosku ma prekvapil prispevok od dad111

Npriklad si pozri iny prispevok jedneho "radcu" na inu otazku. Zujimave ako "zmenil" nazor a pohotovo nasiel riesenie v tejto teme.
Prevod domu do BSM (http://www.porada.sk/t86274-prevod-domu-do-bsm.html)

vobec som nezmenil nazor, ak si pozorne precital/precitala tak v danom odkaze som reagoval a pomohol najst odpoved ako dostat majetok do BSM. Cize pohotovo bez nejakych velkych tazkosti a diskusii.

FEFE30 sa pytal ako stavat dom ale nedostat majetok do BSM. Tym padom obabrat svoju druhu polovicku. Dolezite je, ze niekto chce aby mu ten druhy hrdlacil na vystavbe domu.

Nie je dolezite ci sa za menom prispievatelov skryva muz alebo zena. Je to na kazdeho svedomi. Ja mam svoje ciste.



Cize podla mojho nazoru tu boli dve rozne otazky ktore si vyzaduju dve rozne odpovede a podla moznosti aj co najrychlejsie pohotove reakcie.
Doplnene:
A este by ma zaujimalo, ako naozaj odclenis podiel prace druheho partnera/partnerky v domacnosti resp. na stavbe domu a nehovoriac potom aj to, ze co ak manzelka bude na materskej bez prijmu, ty s niekolkymi desiatkami mesacne.
Podla vsetkeho mi to vychadza tak, ze niektori ludia su shopni zohladnovat v pripade povolenych predmanzelskych zmluv vysku svojich prijmov v spolocnej domacnosti a v pripade rozvodu sa bit aj o ten rozdiel.
Ked ma manzelka 5 tis matersku, tak budem aj ja davat 5 tis a zvysok hodim na cierne konto?
ninkajavca
21.07.08,07:35
No - na zvazenie je naozaj to - ze akym podielom sa kto podiela na stavbe domu...mozno to ide urcitym sposobom u notara zapisat..teda suma aku si ty vlozil do domu - ALE - na vsetko ostatne ma manzelka pravo ako BSM ... inak a ako poriesite to - ze zo vsetkym bude ona pomahat - napriklad aj vybavovat cojaviem povolenia..alebo pri stavbe - ked bude upratovat...varit... cokolvek co s domom suvisi.. - to jej budes za "sluzby" platit? lebo tak by to bolo ok - ak ona nama mat v konecnom dosledku na nic narok...cudziemu by si tiez musel zaplatit za sluzby a ak raz ona so vsetkym bude pomahat alebo platit cokolvek co sa domu tyka - je nespravodlive ze jej nevznikne akykolvek narok na nic...ci nie?
dad111
21.07.08,07:37
[QUOTE]Praktická rada: Rozšírenie znamená, že manželia sa môžu dohodnúť, že do bsm bude patriť aj taký majetok, ktorý by inak patril do výlučného vlastníctva len jedného z manželov (napr. dedičstvo alebo dary). Zúženie rozsahu bsm znamená, že ak sa manželia dohodnú, bude z neho vyňatý majetok, ktorý by inak do bsm patril.
Tieto dohody je však možné uzavrieť len medzi manželmi a iba počas trvania manželstva (tzn. nie je možné sa takto dohodnúť už pred vznikom manželstva). Dohody sa môžu týkať len majetku, ktorý manželia ešte len nadobudnú. Nemôžu rozšíriť alebo zúžiť rozsah bsm o majetok, ktorý získali pred uzatvorením takejto dohody.
Tieto dohody vyžadujú formu notárskej zápisnice. Manželia sa môžu voči inej osobe na túto dohodu odvolať len vtedy, ak jej je táto dohoda známa.[QUOTE]

Mozno to v tom pripevku nie je spravne, ale je to tam tak napisane.
Statistika kto s kym vybabral by mohla byt zaujimava. Rozhodne tomu treba predist. Ak uz mame hovorit o tom co kto v teme povedal, tak ja som nikde nevidel ani slovo o tom, ze chcel niekto s niekym v buducnosti vybabrat, prave naopak sa tu hlada sposob ako tomu predist.
A este jedna vec. Pre niekoho moze byt dolezite s kym hovori, za koho sa vydava.
fefe30
21.07.08,12:15
Mladymuz: Ty si asi mýliš dojmy s pojmami, lebo nikto nechce nikoho obtiahnuť a nikto nebude hrdlačiť na niekoho dome. Aby som Ta uviedol do problematiky, tak ten sa bude stavať s peňazí, získaných predajom bytu ktorý som nadobudol pred manželstvom. A vôbec na tej stavbe nebude nikto hrdlačiť ani ja ani moja manželka, lebo ja ani moja manželka nevieme murovať a stavať. Stavbu bude realizovať stavebná firma. Ja budem s manželkou nanajvýš zariaďovať, prípadne podieľať sa drobnou výpomocou murárskym majstrom. Takže o žiadnom hrdlačení sa nedá hovoriť. Mladýmuž ešteže si “Senior member“, lebo postarší ľudia majú problémy s chápaním názorov mladých ľudí, veľa z nich si myslí, že ešte stále žijeme v komunizme, že všetko je za korunu a byty prideľuje štát. A ty si zrejme jeden z nich. Takže tvoje úvahy beriem z veľkou rezervou. Podotýkam, že s uzavretím dohody o zúžení BSM manželka súhlasí. Nemá s tým najmenší problém. A to, že niečo uprace na stavbe, prípadne si zariadi kuchyňu v ktorej bude variť iba ona nepovažuje za vykorisťovanie. Tiež nevidí dôvod, prečo brať úver na stavbu, keď to ide bez neho. Situácia sa vôbec nezmení, keďže teraz bývame v byte ktorý je môj a po stavbe budeme v dome. Keď porovnám štandard bytu a domu, tak sa to nedá, lebo v domčeku je to neporovnateľne lepšie. No ako pre koho, niekto rád kvasí pred telkou, niekto sa radšej odreaguje v záhradke. No koľko ľudí, toľko chutí.

Takže ďakujem všetkých, ktorý akokoľvek reagovali, za ich rady a postrehy. Na prízemné reakcie typu hrdlačenia a obabrania nebudem reagovať. Sú to typickí Slováci, ktorí si myslia, že vždy na niečo doplácajú a každý im len krivdí. Nevedia robiť kompromisy. A manželstvo je hlavne o kompromisoch. Takýto ľudia nech radšej ani nevstupujú do manželstva, lebo ešte nedozreli, a ani ani nedozrejú, a ak tak najskôr za 200 rokov.
Gabi03
21.07.08,12:27
Mladýmuž ešteže si “Senior member“, lebo postarší ľudia majú problémy s chápaním názorov mladých ľudí, veľa z nich si myslí, že ešte stále žijeme v komunizme, že všetko je za korunu a byty prideľuje štát. A ty si zrejme jeden z nich. Takže tvoje úvahy beriem z veľkou rezervou.

mimotemy Z etikety porady:
16. A. Neurážam sa, ak iný člen Porady vyjadrí iný názor, ako je môj. Neurážam člena Porady, ktorý so mnou nesúhlasí.

16. B. Neurážam žiadneho člena Porady, bez ohľadu na to, či s ním súhlasím alebo nesúhlasím. V diskusii používam argumenty, nie urážky, narážky či iróniu na cudzí účet. To platí v odborných i oddychových témach.

19. Nekomentujem úmysly, pohnútky, profil a osobu zadávateľa. V prípade že užívateľ porušuje etiketu Porady a dobré mravy nahlásim takýto príspevok moderátorom Porady.

PS: "Titul" senior member môže získať aj 15-ročný, ktorý prispel s určitým počtom príspevkov.
Oberon
21.07.08,12:50
ak by som mal odpovedat bez nejakych zbytocnych emocii typu "budete budovat spolocne hniezdocko" alebo "najde si frajera / frajerku a vyhodi ta na ulicu" (mimochodom je zaujimave ze tato tema trosku vyprovokovala emocie) - tak asi takto:

1. clovek nikdy nevie a je dobre spravit si zadne vratka a potom neplakat nad rozliatym mliekom - na druhej strane manzelstvo zalozene na nedovere...no neviem neviem

2. skutocne nas pravny poriadok predmanzelske zmluvy nepozna. bodka.

3. nemyslim ze suhlasim s dad111 - ak byt predas nadobudnes zan peniaze a tie peniaze nadobudnes ako majetok za trvania manzelstva kam? no predsa do BSM. takze dom za to postaveny bude tiez nadobudnuty v ramci BSM. samozrejme ze §150 sa pouzije a bude sa prihliadat na to kto ako prispel k nadobudnutiu ale bude to vysporiadavanie opat len BSM. staci ze sudkyna prihliadne (velmi rada) k prinosu ktory manzelka za trebars 20 rokov manzelstva vyprodukovala a ak k tomu priratame deti ktore jej sud (opat velmi rad) zveri do opatery tak si mozes hladat nahradne byvanie.

4. dary nie su predmetom BSM - mozno by som skor byt daroval blizkej osobe nech ho ona preda.

5. moznost cislo 2 - rozdelte BSM uz teraz

Zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva.

§ 143a OZ

(1) Manželia môžu dohodou rozšíriť alebo zúžiť zákonom určený rozsah bezpodielového spoluvlastníctva. Obdobne sa môžu dohodnúť aj o správe spoločného majetku.

(2) Manželia sa môžu dohodnúť, že vyhradia vznik bezpodielového spoluvlastníctva ku dňu zániku manželstva.

(3) Dohoda podľa odsekov 1 a 2 vyžaduje formu notárskej zápisnice. Manželia sa môžu voči inej osobe na túto dohodu odvolať len vtedy, ak jej je táto dohoda známa.
mladymuz
21.07.08,17:45
Nechcem sa už viacej k tejto téme vyjadrovať.
Prajem veľa šťastia
Lucida
22.10.09,12:57
Mam taky pocit, ze som nedavno sledoval nejaku diskusiu, kde bolo povedane, ze na Slovensku sa podla platneho prava neda uzavriet predmanzelska zmluva. Mam pocit, ze ten dom, ktory mienis stavat bude tak ci tak sucastou BSM, lebo ho nadobudnete pocas trvania manzelstva.
V pripade rozvodu sa vsak mozes odvolavat na
§ 150 Obcian. zakonnika
Pri vyporiadaní sa vychádza z toho, že podiely oboch
manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený
požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil
na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo
spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný maje-
tok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby ma-
loletých detí, na to, ako sa každý zmanželov staral o ro-
dinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a
udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia
treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obsta-
rávanie spoločnej domácnosti.

Ahojte!

Toto co je vyciernene to by som chcela vediet ako sa toto da zariadit. Mame blocky, doklady vsetko? Je vsak dohoda o zuzeni BSM. Da sa to pouzit aj napriek tomu tento paragraf?
kaco11
22.10.09,13:31
Dovolim si tvrdit ze nie. To plati ak nie je nic. Ale v tvojom pripade je aj dohoda takze je to presne urcene. Dobrovolne podpisana dohoda.