PetX
14.07.08,13:47
Dobrý deň,
MDPT vydalo dňa 10.5.2006 metodický pokyn na vykonávanie pravidelných kontrol TS vozidiel. V tomto pokyne sú uvedené výnimky, podľa kt. nemusí byť vozidlo kategórie N2 a N3 vybavené tachografom. Je to úkon č. 702, bod 4 a 5.
V bode 5, písm. g sa píše:
g) vozidlá, ktoré prepravujú materiál alebo vybavenie, ktoré vodič potrebuje pri výkone svojej práce v
okruhu 50 kilometrov od miesta, kde má vozidlo normálne základňu, pričom sa predpokladá, že
riadenie vozidla nie je hlavná činnosť vodiča a takáto výnimka vážne nenaruší ciele tohto nariadenia.
Členské štáty môžu povoľovať takéto výnimky na základe individuálneho oprávnenia;
Moja otázka:
Prepravujeme vozidlom kat. N2 rýpadlo na stavby do okruhu 50km od našej firmy = stanovišťa vozidla, a vodič je zároveň bagristom, t.z. že ráno privezie stroj na stavbu, auto celý deň stojí na stavbe a večer bager odvezie = nieje zamestnaný ako vodič a takisto jeho pracovnou náplňou nieje vedenie vozidla. Potrebujeme tachograf?
A ak nie, čo všetko treba preukázať pri dokladovaní výnimky?
Ďakujem.
Chobot
14.07.08,12:11
Dobrý deň,
MDPT vydalo dňa 10.5.2006 metodický pokyn na vykonávanie pravidelných kontrol TS vozidiel. V tomto pokyne sú uvedené výnimky, podľa kt. nemusí byť vozidlo kategórie N2 a N3 vybavené tachografom. Je to úkon č. 702, bod 4 a 5.
V bode 5, písm. g sa píše:
g) vozidlá, ktoré prepravujú materiál alebo vybavenie, ktoré vodič potrebuje pri výkone svojej práce v
okruhu 50 kilometrov od miesta, kde má vozidlo normálne základňu, pričom sa predpokladá, že
riadenie vozidla nie je hlavná činnosť vodiča a takáto výnimka vážne nenaruší ciele tohto nariadenia.
Členské štáty môžu povoľovať takéto výnimky na základe individuálneho oprávnenia;
Moja otázka:
Prepravujeme vozidlom kat. N2 rýpadlo na stavby do okruhu 50km od našej firmy = stanovišťa vozidla, a vodič je zároveň bagristom, t.z. že ráno privezie stroj na stavbu, auto celý deň stojí na stavbe a večer bager odvezie = nieje zamestnaný ako vodič a takisto jeho pracovnou náplňou nieje vedenie vozidla. Potrebujeme tachograf?
A ak nie, čo všetko treba preukázať pri dokladovaní výnimky?
Ďakujem.

Nemusíš duplicitne zadávať otázku vo viacerých témach, neurýchliš tým odpoveď.

Navyše ťažko ti niekto jednoznačne odpovie. Ide len o subjektívnu interpretáciu toho pokynu - ty si ho odcitoval aj si popísal stav. Podľa môjho názoru by v zmysle tohto auto nemuselo mať tachograf, ale neviem, ako to v skutočnosti myslel zákonodarca, či sa to vzťahuje aj na tento prípad.
PetX
14.07.08,13:15
Musím sa ospravedlniť za tú duplicitu. Som tu prvý krát a dal som to tam, kam som nechcel.
Presne pre toto ma to zaujíma, že sa na nás bude odbavovať niejaký orgán, a zákon bude prikrátky, pretože ako to už býva, každý orgán si myslí, že je zákon. Už som našiel kontakt aj na MDPT. Do telef. mi povedal, že presne na takéto prípady to tam je. Ale písomne mi to oni (MDPT) nie sú kompetentný dať. Tak teraz neviem čo sa to so mnou deje, že tomu nerozumiem: MDPT vymyslí niejaký zákon, musí sa to schváliť v NR, kde to prejde všakovakými pripomienkami, konzultáciami a výkladmi kde musí práve predkladateľ vysvetliť, prečo je to tak. Tak kto by už mal byť viac kompetentný potvrdiť to, čo sám vymyslel?
No a na ČESMADe klasicky sa vyhovárajú, že oni s tým nič nemajú a ich to ani nezaujíma. Mali by ich zrušiť darmožráčov.
Ak s tým máte niekto skúsenosti, ešte poraďte.