ZuzanaP
14.07.08,13:49
Vystavili sme partnerovi (registrovaný platca DPH v SR) za služby dodané v SR faktúru v SKK, chce ju ale uhradiť v EUR. Ja stále tvrdím, že nám tam môže vzniknúť kurzový rozdiel, lebo ich banka má iný kurz ako naša a čo potom s tým rozdielom?:confused:

Bude mi to stále visieť ako neuhradené...
Zoltán Kovács
14.07.08,11:52
Vystavili sme partnerovi (registrovaný platca DPH v SR) za služby dodané v SR faktúru v SKK, chce ju ale uhradiť v EUR. Ja stále tvrdím, že nám tam môže vzniknúť kurzový rozdiel, lebo ich banka má iný kurz ako naša a čo potom s tým rozdielom?:confused:

Bude mi to stále visieť ako neuhradené...

Nič s tým neurobíš. Bude to kurzový rozdiel, ktorý vyrovnáš v knihe pohľadávok, nakoľko o kurzových rozdieloch vzniknutých pri úhradách v JÚ sa neúčtuje.

Zakázať úhradu v EUR nemôžte.
KvetkaK
14.07.08,11:52
Môže to uhradiť aj v EUR a v účtovníctve Ti tak vznikne kurzový rozdiel. V jednoduchom účtovníctve do peňažného denníka dáš sumu, čo Ti príde na účet a ten kurzový rozdiel dorovnáš len v knihe pohľadávok.
Niektoré programy to dorovnávajú automaticky.
ZuzanaP
14.07.08,11:53
Nič s tým neurobíš. Bude to kurzový rozdiel, ktorý vyrovnáš v knihe pohľadávok, nakoľko o kurzových rozdieloch vzniknutých pri úhradách v JÚ sa neúčtuje.

Zakázať úhradu v EUR nemôžte.

AJ keď to nie je v EUR vystavená fa? Veď na tom môžeme byť škodní.
Zoltán Kovács
14.07.08,11:53
AJ keď to nie je v EUR vystavená fa? Veď na tom môžeme byť škodní.

Aj keď je to v SKK.
KvetkaK
14.07.08,11:56
Aj keď je to v SKK.
A nemala by byť úhrada v cudzej mene až po dohode obidvoch zúčastnených strán?
Taká malá podotázka. :rolleyes:
Zoltán Kovács
14.07.08,12:02
A nemala by byť úhrada v cudzej mene až po dohode obidvoch zúčastnených strán?
Taká malá podotázka. :rolleyes:

Príklad: Mám platiť za niečo, ale nemám SKK len EUR k dispozícii. A nechcem zameniť. Ako sa dohodneme?

Podľa mňa ak nie je niekde v zmluvnom vzťahu uvedené výslovne úhrada v SKK, tak môže platiť aj trebás v čínskych yuanoch.
KvetkaK
14.07.08,12:06
Príklad: Mám platiť za niečo, ale nemám SKK len EUR k dispozícii. A nechcem zameniť. Ako sa dohodneme?

Podľa mňa ak nie je niekde v zmluvnom vzťahu uvedené výslovne úhrada v SKK, tak môže platiť aj trebás v čínskych yuanoch.
Asi máš pravdu, ak to nieje uvedené v zmluve, tak naozaj to môže zaplatiť aj v inej mene.
Jana Acsová
14.07.08,12:32
To áno. Ale podmienky úhrady by sa mali dohodnúť. Nie je možné pohľadávku 100 tis. zaplatiť napr. protihodnotou 3 EUR len preto, že je to v cudzej mene. Pritiahla som to za vlasy ale naznačujem, že ani úhrada v cudzej mene nie je na svojvôli druhej strany. Celý rozdiel nemusí byť kurzový. Môže to byť aj reálny nedoplatok, alebo preplatok faktúry.
ZuzanaP
14.07.08,15:56
No veď mne ide hlavne o ten nedoplatok, lebo určite vznikne, nakoľko naša koruna posilnila voči EUR. Obchodný partner nemá dostatok financií v SKK, preto chce úhradu v EUR. Keby sme mali rovnakú banku, tak by to teoreticky šlo. Pozrel by si aktuálny kurz, prepočítal by úhradu na EUR a nám poslal.


Doplnené: 15.07.2008
Partner sa predsa len rozhodol o úhrade v SKK, lebo by bol na tom aj on stratový.:)