vlastab000
14.07.08,14:51
V roku 2002 som zakupil stavebny pozemok ,parcela #1(vedeny ako orna poda). Na tejto parcele som postavil dom . V roku 2004 prislo ku kolaudacii domu a bola vytvorena nova parcela - zastavane plochy(parcela#2) . Teraz dom predavam . V dome nemam vedene trvale bydlisko,takze nesplnam 2 a 5 rokov termin urceny k oslobodeniu z dane. No vsak pozemok ,(parcela #1) vlastnim viacej ako 5 rokov. Otazka znie :
je mozne na kupno predajnej zmluve rozdelit cenu pozemku (parcela #1) 40% a cenu domu(parcela #2) 60% aby som nemusel platit dan z rozdielu nakupu resp. stavby domu a predajnej ceny.
Dakujem.
Chobot
14.07.08,13:03
V roku 2002 som zakupil stavebny pozemok ,parcela #1(vedeny ako orna poda). Na tejto parcele som postavil dom . V roku 2004 prislo ku kolaudacii domu a bola vytvorena nova parcela - zastavane plochy(parcela#2) . Teraz dom predavam . V dome nemam vedene trvale bydlisko,takze nesplnam 2 a 5 rokov termin urceny k oslobodeniu z dane. No vsak pozemok ,(parcela #1) vlastnim viacej ako 5 rokov. Otazka znie :
je mozne na kupno predajnej zmluve rozdelit cenu pozemku (parcela #1) 40% a cenu domu(parcela #2) 60% aby som nemusel platit dan z rozdielu nakupu resp. stavby domu a predajnej ceny.
Dakujem.

Ty predávaš 2 nehnuteľnosti - pozemok a dom.

Pozemok vlastníš viac ako 5 rokov, preto si od platenia dane z príjmu z pozemok oslobodený. Nevadí, že sú to 2 parcely na LV, obe vlastníš od roku 2002.

Dom sa počíta ako vlastníctvo od dátumu kolaudácie, tam oslobodený od dane nie si, lebo kolaudácia bola v r. 2004. V zmluve musíš vyšpecifikovať osobitne cenu pozemku a osobitne cenu domu. Daň zaplatíš z rozdielu ceny domu a preukázateľných nákladov na jeho zaobstaranie.
vlastab000
14.07.08,16:58
Chobot,
Dakujem za rychlu odpoved, len este bude takyto postup uplne legalny pre danovy urad ?Nebudu spatne pozerat? Stavbu domu mozem vydokumentovat (svojpomocna pracu tazko) asi do vysky 60% z celkovej predajnej sumy.Tym by mi nevznikla ziadna povinost dan platit.Bude to ok?
Marína
14.07.08,18:46
Súhlasí s Chobotom, že príjem z predaja pozemku je podľa § 9 ods. 1 písm. b) oslobodený(vlastníctvo min.5 rokov). Rozmýšľam však, aké sú to súvisiace pozemky uvedené pod písm. a), kde stačí vlastníctvo pre oslobodenie minim. 2 rokov
§ 9 Príjmy oslobodené od dane
(1) Od dane je oslobodený príjem
a) z predaja bytu alebo obytného domu s najviac dvoma bytmi vrátane súvisiacich pozemkov, ak v ňom mal predávajúci trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom, okrem
...... atd.


Chobot,
Dakujem za rychlu odpoved, len este bude takyto postup uplne legalny pre danovy urad ?Nebudu spatne pozerat? Stavbu domu mozem vydokumentovat (svojpomocna pracu tazko) asi do vysky 60% z celkovej predajnej sumy.Tym by mi nevznikla ziadna povinost dan platit.Bude to ok?
Ak výdaj je 60% z príjmu, daň odvedieš.
Napr. náklady na výstavbu domu 2.000.000 Sk, predaj 3.333.333 Sk, zisk 3.333.333-2.000.000=1.333.333, daň 19%=253.333
Neodpočítavala som nezdaniteľnú časť základu dane.
vlastab000
14.07.08,20:41
Marina, tych 60% z celkovej predajnej sumy ,su naklady na vystavbu domu ktore mozem dokumentovat t.j. naklady $$$ = predaj $$$ , zisk 00. Len pozemok ktory vlastnim viacej ako 5 rokov by som predal so ziskom. Vsetko na jednom vlastickom liste samozrejme.Jedna kupna zmluva z rozpisom .
vlastab000
15.07.08,17:41
Ma teda niekto skusenosti z mojim postupom alebo spravnu odpoved ?

Nebudu sa danovy urad spatne pozerat? Stavbu domu mozem vydokumentovat asi do vysky 60% z celkovej predajnej sumy( naklady = predaj ).Tym by mi nevznikla ziadna povinost dan platit.Bude to ok?
40 % z celkovej sumy by bola cena pozemku,ktory je v katastre viacej ako 5 rokov.
Chobot
16.07.08,07:53
Ma teda niekto skusenosti z mojim postupom alebo spravnu odpoved ?

Nebudu sa danovy urad spatne pozerat? Stavbu domu mozem vydokumentovat asi do vysky 60% z celkovej predajnej sumy( naklady = predaj ).Tym by mi nevznikla ziadna povinost dan platit.Bude to ok?
40 % z celkovej sumy by bola cena pozemku,ktory je v katastre viacej ako 5 rokov.

Ťažko ti povedať, všetko záleží od konkrétnych okolností - teda konkrétnej ceny pozemku a domu.

Napr. pozemok si kúpil za 500 tisíc. Dom si postavil za nejaké náklady.

Teraz to chceš predať napr. za 4 mil., preukázať vieš teda 2,4 mil. (60% z predajnej ceny). Pokiaľ uvedieš, že pozemok predávaš za 1,6 mil. a dom za 2,4 mil., pričom vydokladuješ 2,4 mil., tak daňovej kontrole asi príde podozrivé, že pozemok, ktorý má hodnotu 500 tisíc sa predáva za 1,6 mil.

Ale možno nebude žiadna kontrola a všetko ti tak prejde. Najčistejšie je urobiť to v súlade so zákonom, potom nemusíš špekulovať, či to tak prejde alebo nie. Je to na tebe.
Vladimír Ozimý
16.07.08,08:24
V roku 2002 som zakupil stavebny pozemok ,parcela #1(vedeny ako orna poda). Na tejto parcele som postavil dom . V roku 2004 prislo ku kolaudacii domu a bola vytvorena nova parcela - zastavane plochy(parcela#2) . Teraz dom predavam . V dome nemam vedene trvale bydlisko,takze nesplnam 2 a 5 rokov termin urceny k oslobodeniu z dane. No vsak pozemok ,(parcela #1) vlastnim viacej ako 5 rokov. Otazka znie :
je mozne na kupno predajnej zmluve rozdelit cenu pozemku (parcela #1) 40% a cenu domu(parcela #2) 60% aby som nemusel platit dan z rozdielu nakupu resp. stavby domu a predajnej ceny.
Dakujem.

kúpno predajný vzťah je len a len medzi kupujúcim a predavajúcim ako si stavnovíte cenu je len na vás. správca dane môže vykonať kontrolu ale nemyslím si že by uspeli ak ste ako súkromná osoba predali niečo za cenu nákladov lebo nepodnikáte t.j. vaším cieľom nie je dosahovanie zisku a tým pádom prečo by ste to nemohli predať za cenu nákladov budovy...
vlastab000
16.07.08,08:52
Chobot,
Ale možno nebude žiadna kontrola a všetko ti tak prejde. Najčistejšie je urobiť to v súlade so zákonom, potom nemusíš špekulovať, či to tak prejde alebo nie. Je to na tebe.
neviem ale ako ten zakon znie.To je ten dohad.

Vladimir ,
kúpno predajný vzťah je len a len medzi kupujúcim a predavajúcim ako si stavnovíte cenu je len na vás. správca dane môže vykonať kontrolu ale nemyslím si že by uspeli ak ste ako súkromná osoba predali niečo za cenu nákladov lebo nepodnikáte t.j. vaším cieľom nie je dosahovanie zisku a tým pádom prečo by ste to nemohli predať za cenu nákladov budovy...
tak isto len dohad, to iste si myslim aj ja .

Dakujem Vam obom.
Vladimír Ozimý
16.07.08,09:27
bohužial niekedy zákony sú len o dohadoch. Ak by bolo striktne v zákone zadefinované kedy bude posudzovaná obvyklá cena a kedy nie potom nepôjde o dohady ale skutkový stav. T.j. v tomto prípade záleží ako sa vyspí správca dane a o obhájení...my vám tu niečo môžme poradiť ale ak si to neviete obhájiť tak potom hold smola...:rolleyes: