Mirka D
20.04.05,08:07
Môžeme zamestnancovi, ktorý v poslednom mesiaci prišiel do zamestnania pod opitý (stáva sa mu to pravidelne asi raz za 1/2roka) a preto sme ho poslali domov a dali mu absenciu dať OKamžité zrušenie pracovného pomeru, tj "od dnes s vami rušíme pracovný pomer a môžete ísť domov"??
Nemali sme ho naprv v posledných 6mesiacoch upozorniť?
Ako mám chápať par. 68 ods 2 (že má 1mesačnú výpovednu dobu?)?
Nerozumiem rozdielu medzi par. 68 okamžitým zrušením a par. 63 ods. 3 výpoveďou danou zamestnávateľom.
Prosím súrne o radu....!!
vladan
20.04.05,06:19
Mirka ja som mala rovnaký problém, ale kým som zamestnanca poslala domov, dala som mu fúkať, dreger dokázal, že zamestnanec má určitý obsah alkoholu v krvi ... urobili sme o tomto záznam, ktorý nám aj podpísal a potom sme ho poslali domov. Hneď som napísala okamžité skončenie PP a odoslala som mu to, lebo v ďalšie dni sa už v práci ani neukázal. § 68 ods. 2 cháp tak, že najneskôr do jedného mesiaca o dozvedení sa dôvodu na okamžité skončenie PP sa musí tento PP skončiť (príklad: dnes si mu dala nafúkať, bol opitý - najneskôr do 20. 5. 2005 mu musíš dať okamžité skončenie, ináč dôvod skončenia PP pominie).
Držím palce
Chobot
20.04.05,06:30
Okamžite zrusit prac. pomer môzes iba ak závazne orusil prac. disciplinu. Opitost na pracovisku sa da jednoznacne povazovat za zavazne porusenie (aj judikatury to uvadzaju). Treba si vsak dat pozor na par veci pri vypovedi. Hlavne treba mat jednoznacne preukazatelne, ze bol opity. Najlepsie je dat mu fukat a spavit z toho zaznam, ktory podpise. Ak odmietne podpisat, tak nejakych dvoch svedkov. Potom to treba prerokovat so zastupcami zamestnancov - § 74 Zákonníka práce(ak máte na pracovisku zástupcu alebo odbory) a potom mu môzete dat vypoved. Tá mesacna lehote znamena, ze do jedneho mesiaca od zistenia, ze je opity mu môzete zrusit prac. pomer. Ak by ste ho nacapali napr. 5. aprila a list o zruseni mu dorucite 7. maja, môze vas dat na sud a vyhraje. Taktiez pozor na tie odbory.

Kým som to napisal, uz sa tam objavil novy prispevok, tak to mas 2x.
Mirka D
20.04.05,06:37
Ďakujem obom za odpovede. Ale ak nefúkal a teda nemáme o tom záznam - mám urobiť záznam so svedkami, ktorý uvedú, že bol pod vplyvom alkoholu? A on to musí podpísať? Ako záznam mám len "A" v dochádzke. To nestačí?
lenkak
20.04.05,06:42
Skús spraviť záznam s tými svedkami. Len absencia nestačí, treba mať aj nejaký podklad.
Luba2
20.04.05,07:05
O tom, čo zamestnávateľ považuje za závažné porušenie pracovnej disciplíny, by mali byť zamestnanci informovaní. Napr. v pracovnom poriadku, formou smernice, alebo to je možné uviesť priamo do pracovnej zmluvy. Alkohol je všeobecne považovaný za závažné porušenie prac. disciplíny a súdy tak aj rozhodujú. Ale musí byť nejakým spôsobom zadokumentovaný.

Ak by si mala zamestnancov oboznámených /písomne/, že aj absenciu považuješ za závažné porušenie prac. disciplíny, mohla by si mu dať okamžité skončenie prac. pomeru aj za to. V opačnom prípade By si mohla mať problémy, ak by sa chcel súdiť.
Bionda
20.04.05,08:46
Ja si tiež myslím ako Luba2, že s okamžitým zrušením to nie je len tak jednoduché, už som niekde aj uvádzala, že mám skúsenosť , kedy inšpektorát práce chcel vidieť, že uvedené skončenie bolo prerokované s odbormi a ZP o tom hovorí v §74. Ja si myslím, toto by na okamžité nebolo, najmä ak nefúkal, ak nie sú v oranizačnom, pracovnom poriadku uvedené skutočnosti, ktoré sú predpokladom na okamžité skončenie. Ale správne rozhodnutie dá Súd.
Mirka D
20.04.05,12:02
Urobili sme záznam o porušení pracovnej disciplíny, kde je uvedené, že pre indispozíciu po požití alkoholu nebol spôsobilý na výkon práce, ktorý podpísal aj on aj dvaja svedkovia. V našej organizácii nepôsobia odbory. Už sme ho raz písomne upozorňovali na možnosť výpovede (ale bolo to pred rokom). Naozaj si myslíš, Bionda, že by to mohlo byť na súd?
Bionda
20.04.05,13:25
Upozornenie pred rokom už nie je dostačujúce (zákon v §63(to u výpovedi) hovorí za obd. posl. 6-mesiacov(ak sa nemýlim) musel byť upozornený na porušovanie prac. disciplíny, u okamžitého §68 je to do 1mesiaca (treba pozrieť poriadne znenie , ale malo by to tak byť) ).
Ten súd som myslela, ak by vás zamestnanec žaloval pre neplatnosť skončenia pp.
Jednoducho som chcela vyjadriť, že pre okamžité skončenie musí byť naozaj dobrý základ, aby to neskôr nemohlo byť spochybnené, .
Jedna vec je, že (ak som dobre pochopila) on nezačal ani pracovať t.j. do práce mu nebolo umožnené nastúpiť. Ak si dobre pamätám výklad zákona bol :ak počas pracovného času bol pod vplyvom a tie dve veci, nie sú celkom rovnaké, lebo on nevykonával prácu lebo ju ani nezačal.
Lebo ani pre 1 deň absencie nemôžeš dať okamžité skončenie.
§ sú krútené a každý právnik môže mať inú interpretáciu, chytí sa iného slovíčka a pod.
Luba2
21.04.05,07:30
Ale pri okamžitom skončení pracovného pomeru nemusíš do mesiaca upozorňovať. Môžeš prepustiť okamžite, ale najneskôr v lehote jedného mesiaca od okamihu, keď si sa dozvedela, čiže do mesiaca od vtedy, keď bol opitý. Takže ak máš od neho podpísané, že bol opitý a dokonca sa proti tomu nebúri, kľudne ho okamžite prepusti.
inwe
12.05.05,08:43
Ahojte co sa tyka okamziteho skoncenia pracovneho pomeru zabudli ste na dost podstatnu a jednu podmienku, aby bol pravny ukon platny a to prerokovanie s odborovym organom, alebo so zastupcami zamestnancov, v tom pripade je okamzite skoncenie NEPLATNE, dufajte ze na to zamestnanec nepride, preto sa uvadza 1 mesacna subjektivna lehota, aby ste mali cas to prerokovat s odborovým organom.
tak dufam, ze som pomohla, keby ste mali nejake otazky ohladom úpracovneho prava staci mi napisat a poradim
vladan
12.05.05,08:46
Ahojte co sa tyka okamziteho skoncenia pracovneho pomeru zabudli ste na dost podstatnu a jednu podmienku, aby bol pravny ukon platny a to prerokovanie s odborovym organom, alebo so zastupcami zamestnancov, v tom pripade je okamzite skoncenie NEPLATNE, dufajte ze na to zamestnanec nepride, preto sa uvadza 1 mesacna subjektivna lehota, aby ste mali cas to prerokovat s odborovým organom.
tak dufam, ze som pomohla, keby ste mali nejake otazky ohladom úpracovneho prava staci mi napisat a poradim
Mirka D, v príspevku č. 8, hovorí, že u nich nepôsobia odborové orgány. Takže okamžité skončenie nemá s kým prerokovať, preto stačí rozhodnutie majiteľov, nie?
inwe
12.05.05,08:48
v podstate ano, staci, pokial je to odovodnene