stroker
14.07.08,19:05
Ahojte "poradaci", neviem, do ktorej temy by som zaradil moj problem, preto som zvoli aspon oblast prava.
Chcel by som vas poziadat o radu tykajucu sa zrusenia rezervacnej zmluvy na kupu bytu v novostavbe. Ide o to, ze sme spolu s priatelkou prejavili zaujem o kupu bytu a zaplatili sme rezervacnu zalohu (5 % z ceny bytu). Realizator stavby sa vsak stale nema k cinu a termin sa oproti povodnemu planu posunul uz o takmer rok. Od momentu, co sme podpisali zmluvu my, malo dojst k zaciatku vystavby do 1 mesiaca. Malo ty byt v marci a samozrejme este do dnesneho dna sa tam este ani steblo travy nepohlo. Prirodzene uvazujeme o odstupeni zo zmluvy, je tu vsak hacik, v zmluve je klauzula, ze pokial odstupime, sme povinni uhradit (resp. sa nam o to ponizi suma, ktoru sme zaplatili ako zalohu) 1% z ceny bytu. V nasom pripade to cini nieco okolo 25 000 Sk. V zmluve zial nie je uvedene, kedy sa ma zacat s vystavbou a teda sa nemozeme opriet o to, ze realizator stavby nedodruzuje podmienky zmluvy.
Chcem sa vas opytat ci neviete o nejakom zakone, ktory by nam umoznil zmluvu zrusit a ziskat spat peniaze, bez nejakej zmluvnej pokuty.

Dakujem za vsetky postrehy, reakcie, rady a pripomienky.

Pekny den vsetkym.
Monika V.
14.07.08,17:17
Ahojte "poradaci", neviem, do ktorej temy by som zaradil moj problem, preto som zvoli aspon oblast prava.
Chcel by som vas poziadat o radu tykajucu sa zrusenia rezervacnej zmluvy na kupu bytu v novostavbe. Ide o to, ze sme spolu s priatelkou prejavili zaujem o kupu bytu a zaplatili sme rezervacnu zalohu (5 % z ceny bytu). Realizator stavby sa vsak stale nema k cinu a termin sa oproti povodnemu planu posunul uz o takmer rok. Od momentu, co sme podpisali zmluvu my, malo dojst k zaciatku vystavby do 1 mesiaca. Malo ty byt v marci a samozrejme este do dnesneho dna sa tam este ani steblo travy nepohlo. Prirodzene uvazujeme o odstupeni zo zmluvy, je tu vsak hacik, v zmluve je klauzula, ze pokial odstupime, sme povinni uhradit (resp. sa nam o to ponizi suma, ktoru sme zaplatili ako zalohu) 1% z ceny bytu. V nasom pripade to cini nieco okolo 25 000 Sk. V zmluve zial nie je uvedene, kedy sa ma zacat s vystavbou a teda sa nemozeme opriet o to, ze realizator stavby nedodruzuje podmienky zmluvy.
Chcem sa vas opytat ci neviete o nejakom zakone, ktory by nam umoznil zmluvu zrusit a ziskat spat peniaze, bez nejakej zmluvnej pokuty.

Dakujem za vsetky postrehy, reakcie, rady a pripomienky.

Pekny den vsetkym.

Niečo podobné sme zažili aj my, aj keď v dnešnej dobe už bývame. Termín ukončenia stavby malo byť leto 2005, aj keď sme po mnohých problémoch prebrali byt v 12/2006, bývať sme začali 3/2007. Možno hovoríme o tej istej firme, ktorá tieto byty stavia. Keď sme chceli odstúpiť od zmluvy, boli sme upozornení, že pokuta nás neminie. Aj keď začali s výstavbou o rok neskôr ako mali a za normálnych okolností sme boli v práve,my obyčajní ľudia by sme na súdoch nepochodili, čo nám bolo aj značne dané najavo.
stroker
14.07.08,17:27
Dakujem Monika za tvoju skusenost. V podstate si mi potvrdila moje predpoklady a ocakavania. Paradoxne, je ze pri podpisovani rezervacnej zmluvy som sa prave touto temou zaoberal ale akosi som jej prestal pripisovat podstatny vyznam a teraz sa mi to vratilo:(
Monika V.
14.07.08,17:47
Dakujem Monika za tvoju skusenost. V podstate si mi potvrdila moje predpoklady a ocakavania. Paradoxne, je ze pri podpisovani rezervacnej zmluvy som sa prave touto temou zaoberal ale akosi som jej prestal pripisovat podstatny vyznam a teraz sa mi to vratilo:(
My keď sme podpisovali zmluvu, tiež sme ju nekoľkokrát prečítali. Tiež sa mi niektoré veci nezdali, ale mali sme na výber - buď chceme alebo nehceme. A mysleli sme aj na tých, ktorí už bývajú. Pomysleli sme si, že keď ten byt dostali oni, bez problémov ho budeme mať aj my.Museli sme súhlasiť s tým, čo tam bolo, pretože inak by sme nebývali vôbec.
Aj keď objavili sa tam aj pokuty v náš prospech, ako sa môžme súdiť s nejakou veľkou firmou, ktorá má známosti na každom kroku? :o
Celsus
15.07.08,19:10
Ahojte "poradaci", neviem, do ktorej temy by som zaradil moj problem, preto som zvoli aspon oblast prava.
Chcel by som vas poziadat o radu tykajucu sa zrusenia rezervacnej zmluvy na kupu bytu v novostavbe. Ide o to, ze sme spolu s priatelkou prejavili zaujem o kupu bytu a zaplatili sme rezervacnu zalohu (5 % z ceny bytu). Realizator stavby sa vsak stale nema k cinu a termin sa oproti povodnemu planu posunul uz o takmer rok. Od momentu, co sme podpisali zmluvu my, malo dojst k zaciatku vystavby do 1 mesiaca. Malo ty byt v marci a samozrejme este do dnesneho dna sa tam este ani steblo travy nepohlo. Prirodzene uvazujeme o odstupeni zo zmluvy, je tu vsak hacik, v zmluve je klauzula, ze pokial odstupime, sme povinni uhradit (resp. sa nam o to ponizi suma, ktoru sme zaplatili ako zalohu) 1% z ceny bytu. V nasom pripade to cini nieco okolo 25 000 Sk. V zmluve zial nie je uvedene, kedy sa ma zacat s vystavbou a teda sa nemozeme opriet o to, ze realizator stavby nedodruzuje podmienky zmluvy.
Chcem sa vas opytat ci neviete o nejakom zakone, ktory by nam umoznil zmluvu zrusit a ziskat spat peniaze, bez nejakej zmluvnej pokuty.

Dakujem za vsetky postrehy, reakcie, rady a pripomienky.

Pekny den vsetkym.


Chcel by som sa spýtať, aké zmluvné podmienky "realizátor stavby" porušuje, keď termín začatia výstavby nie je v zmluve uvedený. Z otázky ani neviem naisto vyčítať,
- s kým bola zmluva uzavretá (s realitkou, so zhotoviteľom stavby, s oboma?),
- aký zmluvný typ to je (zmluva o dielo, zmluva o budúcej zmluve, zmiešaná zmluva, inominátny kontrakt?),
- kedy bola uzavretá,
- akým právnym predpisom sa spravuje (občianskym alebo obchodným zákonníkom).

Bez znalosti vyššie uvedených skutočností, bez naštudovania zmluvy a oboznámania s ďalšími okolnosťami prípadu, Vám nikto spoľahlivo a zodpovedne na Vašu otázku žiaľ nemôže odpovedať. Na prvý pohľad síce Vaša pozícia nevyzerá veľmi ružovo, avšak na druhej strane by sa malo dať niečoho chytiť.
stroker
16.07.08,15:15
Dakujem za podnety k uvedeniu podrobnejsich informacii. Realizator stavby je developerska spolocnost. Oficialne neporusuje ziadne podmienky, kedze termin zacatia vystavby nie je v rezervacnej zmluve uvedeny (po rezervacnej zmluve ma nasledne dojst k uzatvoreniu zmluvy o buducej zmluve). Ide vsak o to, ze pri uzatvoreni rezervacnej zmluvy (jej ucelom bolo rezervovania bytu, ktory ma byt sucastou bytoveho komplexu) bolo aj na ich webovej stranke oficialne uvedene, ze termin zacatia vystavby je 1 Q 2008. Doteraz sa vsak s vystavbou este nezacalo. Ja by som potreboval informaciu, ci je nejakym sposobom chraneny clovek, ktory uzavrie rezervacnu zmluvu, zlozi rezervacny percentualny podiel ceny bytu, v pripade, ze nie je planovana vystavba realizovana v case prezentovanom developerskou spolocnostou. Tato spolocnost nam drzi peniaze a oddaluje termin planovanej vystavby, cim sa prirodzene oddaluje aj termin dokoncenia. Ludia uzatvaraju zmluvu s presvedcenim, ze vystavba bude realizovana v nejakom casovom horizonte a nedeje sa tak.
Mimochodom typ zmluvy je rezervacna a je upravena paragrafom 51 Občianskeho zakonnika. Bola uzatvorena 14.2. 2008.

Dakujem
Celsus
16.07.08,16:20
V zmluve sa nikde žiadne termíny (najmä termíny výstavby) nespomínajú?
Má v zmluve developer jednoznačne upravenú povinnosť stavať?
Máte doklad/dôkaz o tom, že na web stránke bol uverejnený termín začatia výstavby 1Q/2008? Čo je na web stránke uvedené teraz?
stroker
16.07.08,17:42
Veď práve, žiadne termíny výstavby sa nespomínajú. Jediný termín, ktorý sa tam uvádza je termín, do kedy musí byť uzatvorená zmluva o budúcej zmluve. Ten je tam však veľmi šikovne zakomponovaný, nakoľko je uvedené, že tá sa musí uzavrieť do 15 dní, od kedy na jej podpísanie vyzve developerská spoločnosť.
V zmluve o rezervácii je jednoznačne uvedené, že predávajúci bude realizovať výstavbu v zmysle vypracovanej dokumentácie v súlade s projektom. Žial doklad, alebo dôkaz o tom, že výstavba mala byť pôvodne realizovaná v 1.Q 2008 nemáme. Jediný dôkaz je emailová komunikácia so zástupcom sploločnosti, ktorý uvádzal, že do ukončenia 1Q by určite malo byť udelené stavebné povolenie a nasledne by sa malo začať stavať, odvtedy je však už viac ako 3 mesiace. Na web stránke je uvedené, že termín realizácie je rok 2008, teda už to poňali tak komplexnejšie a kryjú si chrbát:(