Braňo
24.06.04,12:58
Chcel by som zaintersovanú komunitu upozorniť, že ak máte uzavreté zmluvy na dodávanie služieb s dodávateľmi na základe zmluvy aspoň na 12 mesiacov do DPH to zaradíte podľa dátumu splatnosti služby a nie podľa dátumu dodania služby. Aj keď na faktúre je dodanie služby z mája ide DPH do júna (jedná sa o energie, internet, mobilné telefóny, nájomné, právne služby a pod.).
zuzana
24.06.04,11:15
A keď robíme štvrťročné kontroly podľa zmluvy splatnosť 7 dní po vystavení faktúry aj to je opakované plnenie?Alebo ročné revízie faktúrované raz za rok , dátum dodania bude deň splatnosti?
Danka Kosibová
24.06.04,11:16
...takýto jasný strucný dotaz sa mi paci...verim, ze je aj spravny:) Budem to tak robit, lebo doteraz mi to z tej diskusie nebolo jasne....dakujem
Braňo
25.06.04,06:16
V zmysle uzavretej zmluvy o poskytovaní PO je vykonané školenie o požiarnej ochrane a BOZP pre všetkých zamestnancov 1x ročne. Zmluva je uzavretá na obdobie, ktoré je dlhšie ako 12 mesiacov (neurčitá doba). Pokiaľ dostaneme fa iba za to školenie je to opakujúca dodávka podľa §19 ods.3?
Monika
25.06.04,06:29
Mám podobnú otázku ako Zuzana.
Robíme tiež štvrťročné kontroly a ročné revízie, na ktoré máme pouzatvárané zmluvy.
Jedná sa tiež o opakované plnenie?
Splatnosť faktúr máme podľa dohody. Niekedy 7 dní, 14 dní ale aj 30 dní.
Čiže dátum dodania takejto služby bude deň splatnosti?
Pekný deň.
iva
25.06.04,09:40
Dosť ma táto problematika zaujíma, lebo presne opakované plnenie sa ma týka. Fakturujem koncomesačne odberateľom za služby, pričom podľa zmluvy splatnosť je 14 dní. Juko mi ochotne poradil (len to bolo v téme PU A JU - Čo je opakované plnenie). Týka sa to 90 % mojej fakturácie. Spojila som sa s daň.poradkyňou a tá mi doporučila, aby som aj naďalej faktúry vystavovala "po starom" - teda pri službe za 6/04 fakturovanej 30.6. - dátum dodania 30.6.04. Vraj podľa paragr.19 odst.3 bolo pôvodne myslené, že čiastkové alebo opakované plnenie je len niečo, na čo sa nevystavujú faktúry, ale ide sa podľa splátkových kaledárov. V zákone to však nie je a má byť vypracovaný nejaký dodatok alebo usmernenie.
Monika
25.06.04,11:58
Daňový poradca našej firmy sa k opakovaným dodávkam vyjadril presne tak isto, ako napísala Iva. Naša firma robí štvrťročné kontroly, poprípade ročné revízie svojich zariadení a daňový poradca povedal, že to mám robiť "po starom".
Prajem krásny víkend.
viktor
28.06.04,06:27
To je sice pekne, ale riadit sa podla "vraj" a "ma byt vypracovany nejaky dodatok..." je riskantne. Ako to vysvetlim auditorom, pripadne danovej kontrole? Odvolam sa na Moniku a Ivu z "porady" ? :-))) Ma niekto konkretnejsie informacie? Cita tieto diskusie aj niekto kompetentny, alebo na to kaslu a nechaju nas trapit sa?
Popisane vysvetlenie mi tiez napadlo a je mozne, ze aj u spominanych poradcov zapracovalo logicke myslenie a v dodatok a usmernenie len dufaju, podobne ako ja...
Kto z nasich skvelych zakonodarcov (moze byt aj niekto mudrejsi) mi vysvetli ako je to v pripade, ze na opakovane (ciastkove) plnenie je vystavena predfaktura... ?
Mickya
28.06.04,07:54
Prosím poraďte, ak mám faktúru z Orange, na ktorej je uvedený dátum dodania služby 6/04 a splatnosti je 7/04.
Podľa môjho názoru by to malo ísť do 6/04, keďže oni uviedli dátum dodania 06/04.
Tak ako to je prosím Vás?
ďakujem
viktoria
28.06.04,07:58
Vy si uplatňujete DPH podľa toho čo je na faktúre. Ak je na faktúre dátum dodania v júni, vy odpočet dáte do priznania za jún.
viktor
28.06.04,08:12
Vy si uplatňujete DPH podľa toho čo je na faktúre. Ak je na faktúre dátum dodania v júni, vy odpočet dáte do priznania za jún.Sice logicke, ale bolo by treba sa zamysliet, ci sa nejedna o opakovane dodanie sluzby podla §19 ods.3. A ak ano, tak logika je v haji ...
viktoria
28.06.04,08:26
Sice logicke, ale bolo by treba sa zamysliet, ci sa nejedna o opakovane dodanie sluzby podla §19 ods.3. A ak ano, tak logika je v haji ...
Máte pravdu, ale za správne určenie dátumu dodania zodpovedá dodávateľ. Vy musíte postupovať pri odpočte podľa toho čo je na faktúre.
Susan
28.06.04,08:54
Zamyslam sa nad vetou: DPH si uplatnujete podla toho co je na fakture!!!!! Ked dodavatel vystavi fakturu nespravne, Vy sa budete drzat tohto nespravneho datumu?
Predsa, ked napr. Sl.telecom vystavi fakturu s datumom 4.6., to podla mna neznamena, ze sa jedna o den dodania sluzby 4.6.2004. Slovak telecom fakturuje napr. za uskutocnene hovory za obdobie maj 2004. Tuto sluzbu Vam predsa dodal este v maji 2004. Iba faktura bola vystavena v juni 2004. Teraz neviem, ci rozmyslam spravne, ale ja by som si uplatnila odpocet DPH za maj 2004. Slovak Telecom odvedie DPH v maji 2004, lebo pre neho je uskutocnenim dodania sluzby maj 2004.
vladan
28.06.04,09:10
chcem len rýchlo reagovať, Slovak Telecom si dáva DPH podľa dátumu dodania služby, čiže 06/2004, oni sa tiež orientujú iba podľa toho, čo majú na faktúre. Čiže smerodajný je dátum DODANIA SLUŽBY (alebo tovaru), takže podľa tohto dátumu budete vedieť, v ktorom mesiaci si to váš dodávateľ uplatnil a vtedy si to uplatníte aj vy.
viktor
28.06.04,11:47
Zamyslam sa nad vetou: DPH si uplatnujete podla toho co je na fakture!!!!! Ked dodavatel vystavi fakturu nespravne, Vy sa budete drzat tohto nespravneho datumu?
Predsa, ked napr. Sl.telecom vystavi fakturu s datumom 4.6., to podla mna neznamena, ze sa jedna o den dodania sluzby 4.6.2004. Slovak telecom fakturuje napr. za uskutocnene hovory za obdobie maj 2004. Tuto sluzbu Vam predsa dodal este v maji 2004. Iba faktura bola vystavena v juni 2004. Teraz neviem, ci rozmyslam spravne, ale ja by som si uplatnila odpocet DPH za maj 2004. Slovak Telecom odvedie DPH v maji 2004, lebo pre neho je uskutocnenim dodania sluzby maj 2004.Rozmyslas spravne. Ale bohuzial zakon je malo zrozumitelny. Pripomenme si, co hovori :
§ 19
Daňová povinnosť
pri dodaní tovaru a služby
...
(2) Daňová povinnosť vzniká dňom dodania služby.
(3) Ak sa dodanie tovaru alebo služby uskutočňuje čiastkovo alebo opakovane počas trvania zmluvy, považuje sa tovar alebo služba za dodaný dňom, keď má byť podľa zmluvy zaplatené za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu, a ak je dohodnutá platba za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodaný najneskôr posledným dňom 12. mesiaca. Za čiastkové dodanie tovaru alebo služby sa považuje také dodanie tovaru alebo služby, ktoré predstavuje časť celkového plnenia, na ktoré je uzavretá zmluva. Za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v opakovaných dohodnutých lehotách.
...

Zakladnou otazkou je, ci telecom dodava opakovanu sluzbu. Ak ano, tak podla mna danova povinnost (odvedenie aj odpocet) vznika dnom, ked ma byt podla zmluvy zaplatene :). A kedy ma byt zaplatene, je asi napisane na fakture http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif. Ked je napisany 7. mesiac, tak ziadas odpocet v 7. mesiaci a basta. A vtedy telecom asi aj odvedie (nie je tu nahodou niekto od nich, aby sa vyjadril, kedy odvedu dph? )
Je to chaos a ako som uz bol napisal, cakam na spominane usmernenie, ze sa to cele tyka len pripadov, ked nie su faktury a splatky urcuje iba zmluva http://www.porada.sk/images/icons/icon8.gif
tana
28.06.04,12:40
Ja mam opakovane plnenia aj na vstupe aj na vystupe, postupujem dla § 19 odst. 3, ale nenapadlo ma, zeby som rozlisovala, ci tie opakovane plnenia su na zaklade zmluvy alebo faktury,podla mna je to jedno, vsetky su opakovane. Zakon o DPH tak ako plati v tejto chvili nerozlisuje ci opakovane plnenia su na zaklade faktury alebo nie, aspon ja som to nikde nenasla. Den dodania sluzby je pre mna den splatnosti.
Dufam ze to robim dobre.
Beata
28.06.04,16:15
Čo sa týka Telekomu, dodáva opakované služby. Ak vystaví fa napr. 31.05.04 za obdobie 05/04, s dňom splatnosti napr. 14.6.04, daňová povinnosť vzniká Telekomu dňom splatnosti a týmto dňom si môžete odpočítať daň aj vy, t.j. 14.06.04. Žiaden chaos v tom nie je, len si musíme zvyknúť. Faktom je, že Telekom by mal uviesť v zmluve splatnosť, nie do 14 dní od vystavenia fa, ale konkrétny deň, napr. "vždy 14. deň v mesiaci".
Orange už bol údajne na jednaní, ohľadom zmlúv a fa, Telekom by pravdepodobne mal tiež jednať, takže sa k nám snáď dostanú informácie. Buď prerobia zmluvy, alebo sa so zákonodárcom dohodnú, že v ich prípade môže zostať aj formulka "do 14 dní"... uvidíme.
Milka
28.06.04,16:36
Nesúhlasím, že deň dodania tovaru alebo služby je dňom splatnosti. Podľa § 19 daňova povinnosť vzniká dňom dodania tovaru alebo dňom dodania služby.

Dňom dodania tovaru je deň, keď kupujúci nadobudne právo nakladať s tovarom ako vlastník. Xkrát je tovar už aj predaný a lehota splatnosti je napr. 14 dní.

K § 19 odst.3 - citujem: za čiastkové dodanie tovaru alebo služby ....ktoré predstavuje časť celkového plnenia. Napr. splátkový kalendár na leasing, nie elektrina, telefon ...
K § 19 odst.3 - citujem: za opakované dodanie tovaru alebo služby sa považuje dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby v o p a k o v a n ý ch dohodnutých lehotách. Napr. splátkový kalendár na dodávky plynu na celý rok, zúčtovacia faktúra nasleduje po polročných alebo ročných splátkach.

V žiadnom prípade by som tam nezaradila mesačné faktúry za telefon /Orange,Slovaktelecom, atď/, nakoľko sú to "riadne faktúry" za odobratý tovar, služby so všetkými náležitosťami faktúr a častokrát aj s individuálnymi lehotami splatnosti. To je môj názor...
Jozef Mihál
28.06.04,17:04
Veľmi súhlasím s odpoveďou Beáty (aj preto, lebo má predsa dnes meninyhttp://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif) - ST sa držia práve §u 19 odsek 3 a robia to podľa môjho názoru správne.
Milka
29.06.04,06:05
Nedá mi ešte nezareagovať na opakované dodávky. Keď mi stále vŕta v hlave, že ak sú elektrina, plyn, telefón opakovanými dodávkami, tak štátna kasa koncom roka bude trochu poloprázdna. Veď v § 19,odst.3 sa okrem iného hovorí ...považuje sa tovar alebo služba za dodanú najneskôr v 12 mesiaci. To znamená, že:
a/ dodanie za november - splatnosť v decembri = nárok december,
b/ dodanie za december - splatnosť v januári, ale nárok december podľa §19,odst.3!
Jozef Mihál
29.06.04,06:12
Ad Milka -
bod b/ dodanie za december...nielen nárok december, ale aj povinnosť predávajúceho odviesť daň za december. Takže je to z pohľadu štátu 1 : 1.
viktor
29.06.04,07:15
Ked sa na tento zakon pozrieme z kriminalistickeho pohladu, tak by sme mali najst motiv http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif. Ponukam 2.
1) Zakonodarca chcel pomoct telekomunikacnym operatorom, plynarom, elktr., velkym prenajimatelom, .... (skratka vsetkym, ktori vyberaju platby od obyvatelstva za "opakovane" plnenia) a posunul ich povinnost odvedenia dane podla toho, aky si daju datum splatnosti na fakt.
2) Zakonodarca chcel mat poriadok v DPH aj pri opakovanych a ciastkovych plneniach (ked nemusi byt faktura) a preto urcil datum, kedy vznika danova povinnost v takychto pripadoch, aby peniaze boli co najskor v statnej kase.

Ako vidim Miklosa ja, tak by som hlasoval za druhu moznost, ale potom to sformulovali zle - preratal sa a opat vznikne diera vo vybere dani (nevadi, zvysi spotrebnu dan z pitnej vody http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif ).
Ale je mozne, ze pravdou je prva moznost, ale v tom pripade, ak by som nejake iluzie mal, tak by som ich stratil http://www.porada.sk/images/icons/icon6.gif.
Alebo formulacia je naschval taka, aka je a oba motivy su splnene, ale neprecenoval by som tuto moznost.
Cize ja dufam, ze dovodom ods. (3) v § 19 je motiv z mojho 2. bodu a ked si zodpovedni uvedomia, ze sa zakon v terajsej formulacii da aplikovat aj sposobom, ktory posuva vyber dani na neskor, tak vydaju napravne usmernenie http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif.

p.s. Napada niekoho iny motiv ako som spominal vyssie? Poprosim napiste ho sem ...
jessica
29.06.04,07:24
Skúste prosím niekto odpovedať ako si to dávate na faktúre Vy účtovníci, ktorí dodávate opakovanú službu (vedenie účtovníctva). Ja dávam "dátum daňovej povinnosti" a "dátum splatnosti" ROVNAKÝ - podľa §19 ods 3.
Jozef Mihál
29.06.04,07:31
viktor, super,
mňa napadá, že náš zákon o DPH bol napísaný na základe príslušných smerníc EÚ...
Pre zaujímavosť som si ale pozrel český zákon, a tam je to pri opakovaných plneniach inak.
viktor
29.06.04,07:43
To je dobry napad. Vlastne nemuseli mat ziadny motiv a len bezrozmyslu opisali smernicu EU :-) .
Mohol by som poprosit o link na cesky zakon? (je to jednoduchsie ako hladat :-))
viktor
30.06.04,07:20
Cita tieto temy aj nejaky zodpovedny vykladac preberanych zakonov?
viktor
07.07.04,07:49
Akosi nestiham sledovat temy. Nic noveho ohladom opakovanych plneni? Usmernenie je asi stale len nasim zboznym zelanim, ze?
Susan
15.07.04,07:00
Rada by som reagovala na opakovane plnenie. Nasa spolocnost vykonava taketo plnenia. Napr. za dodanu sluzbu za mesiac jun, vystavime fakturu s datumom dodania sluzby 12.07.2004, ktory je totozny s datumom splatnosti. Odberatel, ktory takuto fakturu dostane si moze uplatnit DPH za mesiac jul - vid datum dodania. Nasa spolocnost odvedie DPH za jun??? (ak by sme pokracovali po starom) Ak by sme sa drzali § 19 odst. 6, danova povinnost vznika dnom vyhotovenia fakktury, tak DPH odvedieme az v juli. Vznikne 1 mesacny sklz v odvode DPH. Ako by ste postupovali??
Luckasari
15.07.04,07:35
za taku dodavku, ako pisete, a je datum dodania julovy, odvadzate DPH v juli
Beata
15.07.04,07:49
Susan, podľa mňa by ste sa mali v prvom rade rozhodnúť, tým mám na mysli - posúdiť aké služby vlastne dodávate, pretože opakované plnenie je jedna vec, ale služby podľa §19 ods. 6 zasa druhá vec.
Robo
15.07.04,11:59
mala poznamka možno nie uplne k veci ale k §19 ods.3.
na fakturach od telekomunikačných operátorov su uvedene datum dodania služby totožny s datumom vystavenia faktury a nie s datumom splatnosti. trochu si to neviem vysvetliť. podľa zakona aj podla prebiehajucej diskusie donanie = splatnosť nie vystavenie (či telekomunikačne služby nie je poskytovanie opakovanych dodavok?).

pre zaujimavosť pripajam čl.10 šiestej smernice podľa ktorej bol upraveny náš zákon o DPH.

Zdaniteľný prípad a daňový nárok

Článok l0
1) (a) Pojem ”zdaniteľný prípad" predstavuje udalosť, na základe ktorej sú splnené právne podmienky potrebné na vznik daňového nároku.
(b) “Daňový nárok” vzniká, keď sa daňový úrad podľa zákona stane v danom momente oprávneným požadovať daň od osoby povinnej túto daň zaplatiť, odhliadnuc od toho, že čas platby sa môže odsunúť.
2. Zdaniteľný prípad a daňový nárok vzniknú, keď sa dodá tovar alebo poskytnú služby. Dodávky tovaru, ktoré nie sú uvedené v článku 5(4) (b) a poskytovanie služieb, z ktorých vyplývajú následné účtovné výkazy alebo platby, sa budú považovať za ukončené v okamihu, keď skončí obdobie, ku ktorému prislúcha takýto účtovný výkaz alebo platba. Ak sa však má platba uskutočniť na účet pred dodaním tovaru alebo pred poskytnutím služieb, daňový nárok vznikne po prevzatí platby.
Napriek predchádzajúcim ustanoveniam platí, že členské štáty môžu zabezpečiť, aby sa daň dala vybrať za určité plnenia alebo za určité kategórie osôb podliehajúcich dani buď:
- najneskôr do vystavenia faktúry alebo dokumentu slúžiaceho ako faktúra, alebo
- najneskôr do prevzatia čiastky ceny, alebo
- v rámci stanoveného obdobia odo dňa vzniku zdaniteľného prípadu, ak sa nevystaví faktúra ani dokument slúžiaci ako faktúra, alebo ak sa vystaví neskoro.

s pozdravom robo
Luckasari
15.07.04,12:33
na fakturkach od Telekom je uvedene: datum splatnosti do, takze podla mna je to v poriadku a ide o opakovane plnenia - datum dodania = datumu vystavenia, datum splatnosti je do: a danova povinnost vznika dnom dodania, ked ma byt tovar alebo sluzba zaplatena
a kedze oni uvadzaju SPLATNOST DO, tak je to v poriadku, lebo to znamena, ze splatnost moze byt aj ten datum dodania
napr.
datum dodania 03.06.2004
datum vystavenia: 03.06.2004
datum splatnosti do: 17.06.2004
ak by tam slovicko DO nebolo, tak datum splatnosti je 17.06.2004 ale ak tam je slovicko DO, tak splatnost moze byt od 03.06. do 17.06.2004

p.s. prosim ta, kde najdem 6.smernicu v SK? neviem sa k nej dopatrat, uz ma ludia odkazovali na preklady pre verejnost, ale ja som ju tam nenasla
Beata
15.07.04,13:13
Lenže dátum splatnosti od - do nespĺňa charakter opakovaného dodania, podľa mňa. Lebo opakované je vždy k určitému dňu. Už sme o tom diskutovali v inej téme, ak si pamätáte (neviem rýchlo kde, ale nájdem a doplním link).
Na jednej pracovnej porade o DPH sa hovorilo, že telekom má jednať ohľadne opakovanej dodávky, no zatiaľ nevidím nikde žiadne vyjadrenia, či usmernenia, ani faktúry telekomu sa nemenia...
Deny
15.07.04,14:30
Na stránke daňového úradu www.drsr.sk (http://www.drsr.sk) nájdete informáciu k opakovaným dodávkam v časti informačný servis - zovšeobecnené informácie.
Robo
15.07.04,19:49
šiesta smernica:
http://www.aprox.government.gov.sk v časti „Register prekladov“ treba vojsť do "určene pre verejnosť". tam je odkaz na vyhľadavač (na pravekj strane obrazovky) a v ňom treba zadať nejake kľučove slovo napr. čislo smernice "77/388/EHS". je to riadne zašité ale pri troche trpezlivosti sa k nej da dopatrať :)
Beata
15.07.04,19:59
Robo díky, je to bomba vec, už pekne dlho to hľadám. Vidíte tú radosť v "detských očkách"? ;)
vladan
16.07.04,04:03
ja len možno tresnem, ale kamoška mi robí u auditorky, a tá sa vyjadrila, že pri tvorbe novely DPH by sa malo niečo poriešiť s tými opakovanými dodávkami. Myslím, že som videla už niečo ohľadom novely DPH, ale nevenovala som tomu pozornosť, tak ak sa niekto vie dostať k novele...
... je tam niečo nové ohľadom opakovaných dodávok???
Janca
16.07.04,04:59
Podľa mojho zistenia na Telekome nám síce fakturujú hovory napr. za 5/2004, ale vo faktúre je aj ďalšia časť - poplatok za prenájom - paušálna časť, ktorú platíme vlastne popredu - na mesiac 6/2004, a preto dám takúto faktúru na odpočet až v 6/2004. Taktiež na konci roka to časovo rozlišujem a to som už mala daňovú kontrolu.
viktoria
16.07.04,05:05
Novela zákona o DPH definuje daňovú povinnosť pri opakovane alebo čiastkovo dodaných službách a tovaroch nasledovne: daňová povinnosť vzniká " posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje“.

Okrem toho je tam upresnené kedy vznikne daňová povinnosť pri službách dodaných zahraničnou osobou z IČŠ: „Ak je služba dodaná zahraničnou osobou z iného členského štátu alebo z tretieho štátu a osobou povinnou platiť daň v tuzemsku je príjemca služby (§ 69 ods. 2 až 4), daňová povinnosť vzniká posledným dňom kalendárneho mesiaca, v ktorom bola služba dodaná.“.
Nika
16.07.04,05:13
Na stránke MF je návrh zákona o DPH a ohľadom opakovaných dodávok je tam toto:

15. V § 19 ods. 3 sa slová „dňom, keď má byť podľa zmluvy zaplatené za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu“ nahrádzajú slovami „posledným dňom obdobia, na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaný tovar alebo službu vzťahuje“.
vladan
16.07.04,05:16
čiže ak dobre chápem, tak ak je to napr. telefón za 01-30.6.2005, tak to znamená, že 30.6.2005 bude ten deň, keď bola služba dodaná???
viktoria
16.07.04,05:19
Myslím si že to bude tak ako píše Vladan, ale pozor až od 1.1.2005.
vladan
16.07.04,05:27
skúsme si tipnúť kedy vyjde novela zákona o DPH (teda bude uverejnená v Zbierke listín)!
Môj tip:
27. 12. 2004 (júúúúj to bude celých 5 dní na prelúskanie - bože tak veľa????).
Janca
16.07.04,05:37
Mám rada adrenalínové športy. Asi preto som zostala robiť účtovníctvo a nešla som do Afriky pozorovať divé zvieratá. Afrika sa nechytá na našu "džungľu" v zákonoch a nariadeníach.
Palino
16.07.04,05:51
Pozrel som si na stránke drsr.sk, čo je písané o opakovaných dodávkach. Našiel som tam toto:
V § 19 ods.3 zákona o DPH je definované čiastkové a opakované dodanie tovaru alebo služby. Podľa uvedeného ustanovenia toto plnenie sa považuje za dodané dňom kedy má byť podľa zmluvy zaplatené. Podľa § 19 ods.1,2,4 zákona o DPH vzniká daňová povinnosť dňom dodania tovaru resp. služby a v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru, vzniká daňová povinnosť dňom prijatia platby . Podľa § 71 ods. 2 písm. d) jednou z povinných náležitostí faktúry je aj uvedenie dátumu dodania tovaru, služby resp. prijatia platby, ak sa odlišuje od dátumu vystavenia faktúry.

Ak je podľa zmluvy dohodnutá splatnosť napr. 30 dní od vyhotovenia faktúry, za deň dodania sa bude považovať deň z intervalu splatnosti faktúry, na ktorom sa dodávateľ s odberateľom dohodnú, ale tento deň musí byť vyjadrený na faktúre vyhotovenej dodávateľom ako deň dodania tovaru alebo služby, pretože je tento deň zároveň pre odberateľa dňom vzniku práva na odpočítanie dane.

V prípade, ak je platba prijatá pri opakovanom alebo čiastkovom plnení pred dodaním tovaru alebo služby postupuje sa podľa § 19 ods. 4 zákona o DPH .

A musím sa priznať, že už začínam byť z toho jeleň! Možno mi skúsenejší budú vedieť povedať, či tomu rozumiem aspoň z časti dobre. Napr. ten Slovak Telekom potom vystavuje faktúry správne, lebo dohodnutá splatnosť je 14 dní. faktúru za jún vystaví 3.7.
dátum dodania služby 3.7. a
splatnosť 17.7. (14 dní od vystavenia)
a to isté napr. Orange.
Ale sú firmy, ktoré tiež fakturujú každý mesiac svoju službu, ja si myslím, že je to opakované plnenie, ale keď oni nevystavujú také faktúry musím si uplatniť DPH v období, keď oni na faktúre uvedú dátum dodania, alebo ako si to rôzne nazvú. Je to takto nejako?
zuzana
16.07.04,06:11
Ja fakturujem štvrťročné kontroly a keď sa kontrola prevenie napr.5.6.2004, faktúru vystavím 8.6.2004 a splatnosť v zmluve je 7 dní od dodania, ako to budem faktúrovať????????????
Vystavená faktúra
Dátum vystavenia 8.6.2004
Dátum daňovej povinnosti 5.6.2004 alebo 12.7.2004(14 dní od dodávky)????
Dátum dodania 5.6.2004 alebo 12.7.2004?????
Dátum splatnosti 12.7.2004
Ako to budem účtovať, ktorým dňom????????
Poraďte prosím :confused:
Luckasari
16.07.04,06:22
šiesta smernica:
http://www.aprox.government.gov.sk v časti „Register prekladov“ treba vojsť do "určene pre verejnosť". tam je odkaz na vyhľadavač (na pravekj strane obrazovky) a v ňom treba zadať nejake kľučove slovo napr. čislo smernice "77/388/EHS". je to riadne zašité ale pri troche trpezlivosti sa k nej da dopatrať :)

diky Robo, idem to skusit este raz, uz som to tam viackrat hladala, ale zatial marne, asi je to ozaj dobre zasite, lebo som vyvinula "bozsku trpezlivost" ale zial bezvysledne, mozno tentokrat to vyjde (a to som postupovala presne, podla tohto postupu)
Beata
16.07.04,07:47
Ja fakturujem štvrťročné kontroly a keď sa kontrola prevenie napr.5.6.2004, faktúru vystavím 8.6.2004 a splatnosť v zmluve je 7 dní od dodania, ako to budem faktúrovať????????????
Vystavená faktúra
Dátum vystavenia 8.6.2004
Dátum daňovej povinnosti 5.6.2004 alebo 12.7.2004(14 dní od dodávky)????
Dátum dodania 5.6.2004 alebo 12.7.2004?????
Dátum splatnosti 12.7.2004
Ako to budem účtovať, ktorým dňom????????
Poraďte prosím :confused:
Zuzana, ak sa vaša činnosť dá skutočne charakterizovať ako opakované dodanie služieb, tak na faktúre bude deň dodania totožný s dňom splatnosti, vo vašom príklade je to 12.07.2004.
Beata
16.07.04,07:49
Luckasari, na tej stránke, keď sa preklikáš do "určené pre verejnosť", tak pozri vpravo, na takej modrej lište je vyhľadávač = search.

Dokonca, teraz som to otvorila, je tam slovensky napísané "Vyhľadávanie"
Monika
16.07.04,08:01
Ja som podobne ako aj ostatní z tých opakovaných dodávok jeleň.
Robíme tiež ako Zuzana štvrťročné kontroly našich zariadení a daňový poradca mi povedal, že mám faktúry robiť ako doteraz, že opakované dodávky platia len pre plynárne, elektrárne a pod. Už tomu vôbec nerozumiem.
Nemá niekto presnú definíciu opakovaných dodávok, že čo tam vlastne všetko patrí?
Beata
16.07.04,08:11
Ja som podobne ako aj ostatní z tých opakovaných dodávok jeleň.
Robíme tiež ako Zuzana štvrťročné kontroly našich zariadení a daňový poradca mi povedal, že mám faktúry robiť ako doteraz, že opakované dodávky platia len pre plynárne, elektrárne a pod. Už tomu vôbec nerozumiem.
Nemá niekto presnú definíciu opakovaných dodávok, že čo tam vlastne všetko patrí?
Opakované dodávky sú také, keď napríklad dodávate rovnaké množstvo jedného druhu tovaru, alebo služby, za rovnakú cenu, pravidelne napr. mesačne. Máte zmluvu na tieto dodávky a v nej máte uvedené, že budete dodávať pravidelne mesačne taký a taký tovar, alebo službu a zaviažete odberateľa, že vám pravidelne mesačne, napríklad vždy 15. dňa kalendárneho mesiaca zaplatí za dodávku tovaru, alebo služby.
Proste keď sa niečo opakuje v pravidelných intervaloch, tak je to opakované dodanie.
Neviem, či som to dobre vysvetlila, ale dúfam, že som vám aspoň trochu napovedala.
zuzana
16.07.04,08:46
Tie štvrťročné kontroly sa nerobia až tak pravidelne presne na deň, napr.sa stáva, že sa o dva týždne opozdíme, alebo aj o mesiac.Ide o opakované plnenie alebo nie?
vladan
16.07.04,09:16
ja vám poviem konkrétny príklad našej firmy:
- objednávame technické plyny u nášho dodávateľa - tieto dodávky sa realizujú na základe zmluvy, kde je 30 dňová splatnosť
- špecifikácia požadovaných technických plynov je robená samostatne na objednávkach, čo mi aj táto firma fakturuje
- minulý mesiac si zmysleli (podľa ich právnika), že to je opakovaná dodávka, tak nám fakturujú dátum vystavenia = dátum dodávky (aj keď na dodacom liste mám dátum a podpis prevzatia technických plynov) a jasné, že tento dátum prevzatia je odlišný od ich uvedeného dátumu dodania.
Čo na to poviete???
Volala som s účtovníčkou danej firmy a tá sa vyjadrila, že to je opakovaná dodávka a basta!!! ale že to nie je rovnaké množstvo tovaru, to asi nie je podstatné? Podľa "ich právnika" tým, že sa to opakuje (síce nepravidelne, ale predsa), tak to je opakovaná dodávka.

ZÁKONODARCI, prosím robte poriadky s tým zákonom DPH, lebo sa všetci zbláznime!!!!

Prajem pekný deň všetkých, ktorých ešte nový zákon DPH nijako nerozhádzal!
alexaneta
16.07.04,09:34
Vladan:Ale zákon jej jasne definuje čo sa považuje za opakovanie dodanie=dodanie rovnakého druhu tovaru alebo služby určite by som jej tú faktúru neakceptovala a vrátila nech si to preverí a dá do poriadku. A nech také veci neprejednáva s právnikom ale daňovým poradcom.
Držím palce treba si ísť za svojím lebo aj mne veľa firiem tvrdí že to robia dobre a tak to robia aj velke firmy ale mna nezaujima ak to ini budu mat zle ja to chcem mat v zmysle zakona a hotovo.
Monika
16.07.04,09:35
Ďakujem veľmi pekne za Vaše rady.
Podobne ako napísala Zuzana, aj naše štvrťročné, polročné alebo ročné kontroly sa nerobia presne na deň. Robíme ich ale v tom mesiaci, na ktorý pripadajú.

Čiže ak máme urobiť kontrolu napr. v mesiaci 03,06,09,12 tak je vlastne úplne jedno v ktorý deň v tom konkrétnom mesiaci to bude, hlavne, že je to v tom mesiaci.
Napr. v mesiaci 03 bola kontrola 10.03.
v mesiaci 06 bola kontrola 20.06.
v mesiaci 09 bola kontrola 15.09.
a v mesiaci 12 bola kontrola napr. 12.12.

AJ v takomto prípade sa jedná o opakované dodávky?

PORAĎTE PROSÍM!

Vopred ďakujem a krásny víkend.
Beata
16.07.04,10:41
to Monika: Ja si myslím, že na tom ktorý deň v mesiaci realizujete kontrolu ani nezáleží, hlavne, že táto kontrola je vykonaná pravidelne raz do mesiaca, je v zmluve dohodnutá cena za túto kontrolu a deň splatnosti. Takže osobne som za to, že sú to opakované dodávky.

to vladan: Tak ako píše alexaneta, tiež by som to neakceptovala a basta. Veď predsa tie plyny sa dodávajú rôzne a v rôznych množstvách. Myslím si, že táto dodávka nemá charakter opakovanej dodávky.

to zuzana: No treba pozrieť zmluvu, ako máte definované. Ak nemáte v zmluve niečo ako - kontroly sa budú prevádzať pravidelne štvrťročne, alebo niečo obdobné, tak neviem. Je to na vás, aby ste zvážili podľa zmluvy. Vy vlastne prevádzate vždy rovnakú kontrolu, za rovnakých podmienok, v rovnakom rozsahu a za rovnakú cenu, takže by som to považovala za opakované plnenie. Lenže by to malo byť ošetrené v zmluve, lebo si myslím, že pri prípadnej kontrole budete dokazovať práve zmluvou...
alka
22.07.04,10:05
No uprimne, z tejto debaty som domotana a to som ju citala niekolkokrat...
Takze ak mam FA od Orange a tam je uvedene:
Den dodania sluzby: 18.6.2004
Dátum vyhotovenia: 18.6.2004
Splatnosť faktúry do: 2.7.2004

Tak si mozem uplatnit narok na odpocet DPH az v juli??? Alebo sa mam riadit ich
dnom dodania sluzby...a teda odpocitat DPH juni??
Prosim o Vas nazor..
vladan
22.07.04,10:29
riadíš sa ich dátumom dodania, čiže si uplatníš DPH v 06-2004.
alka
22.07.04,10:44
Tak dakujem. Dam to teda to toho júna. Proste sa budem riadit dnom dodania služby.

Este som pisala do Poradca email, takze ked mi poslu odpoved este sa ozvem :)
Prajem prijemny zvysok dna.
marianna
23.07.04,08:25
Nedá mi ešte nezareagovať na opakované dodávky. Keď mi stále vŕta v hlave, že ak sú elektrina, plyn, telefón opakovanými dodávkami, tak štátna kasa koncom roka bude trochu poloprázdna. Veď v § 19,odst.3 sa okrem iného hovorí ...považuje sa tovar alebo služba za dodanú najneskôr v 12 mesiaci. To znamená, že:
a/ dodanie za november - splatnosť v decembri = nárok december,
b/ dodanie za december - splatnosť v januári, ale nárok december podľa §19,odst.3!Chcem len upozorniť, že v zákone §19 ods 3) sa neuvádza ako 12. mesiac kalendárneho roka, teda december, ale posledný deň 12. mesiaca, t.j. obdobie, od začiatku trvania zmluvy, teda to môže byť hocaký mesiac v roku. Počíta sa 12 kalendárnych mesiacov, nie kalendárny rok. Ide o prípad, keď sa požaduje jedna platba za opakované dodávky, ale zmluva trva dlhšie ako 12 mesiacov. Je to trochu zavadzajúce.
Vladimír Ozimý
03.08.04,09:21
No tak ak som to správne pochopil, tak potom aj poskytovanie služieb v oblasti internetu sú opakovanou dodávkou. T.j. v zmluve je stanovené že za službu zaplatia 10 dňa nasledujúceho po mesiaci kedy bola služba poskytnutá napr. služba za máj dátum vystavenia 3.6. 2004 dátum dodania služby podľa zmluvy je 10 deň t.j. 10.6. 2004(rovnako ako dátum splatnosti).
vladan
03.08.04,10:13
áno, správne ste to pochopili, jedná sa o opakovanú dodávku
alexaneta
03.08.04,11:12
ja sa len spýtam kde ste našli že sa musí pri opakovaných dodávkach jednať o rovnaké mnžstvo tovaru alebo služby ja som našla len rovnakého druhu tovaru alebo služby.
pre zaujímavosť uvediem náš príklad:
máme zmluvu na neurčito že budeme dodávať služby a štvrťročne ich fakturovať. v zmluve je dojednané že zaplatené má byť siedmy deň po obdržaní faktúry.Jedná sa o fakturovanie rovnakého druhu tovaru.my sme sa rozhodli urobiť dodatok k zmluve lebo z nášho pohľadu nebolo presne jasné kedy vlastne presne má dôjsť k zaplateniu keď berieme do úvahy, že by fa neobdržali v nasledujúcom mesiaci po fakturácii.ak by ju obdržali čo by som musela zisťovať pripadala by nám daňová povinnosť na mesiac kedy bola aj fa lebo
dátum dodania 30.6.2004
dátum vystavenia /napr./ 14.7.2004
dátum splatnosti to sa ani nedá určiť - takže preto tá zmena dodatkom k zmluve aby bolo možné presné určenie kedy má byť zaplatené a teda aj presný dátum daňovej povinnosti.

Je teda potrebné aj prehodnotiť zmluvy tak ako v našom prípade.
pekný deň všetkým
Vladimír Ozimý
03.08.04,11:42
že vraj 28.6. zasadala metodická komisia MF SR a povedala že ak pri opakovaných dodávkach je určený termí s do, t.j. do 7 dní potom za vznik daňovej povinnosti sa považuje lubovolný den od dňa vystavenia do dňa splatnosti. Tak asi záleží na každom z oboch strán aký deň si určí za deň dodania služby čo mi príde uplne divné. Ale čo už že by naše zákony?
alexaneta
03.08.04,11:49
pokiaľ nič nie je vonku na papieri tak to radšej budem riešiť dodatkom lebo ich dohady nám nik neuverí za pár rokov keď prídu na kontrolu. ale aj tak vďaka za info
Yvvetta
04.08.04,07:51
PRE : alexaneta.

Ak vieš poraď mi ako by trebalo urobiť dodatok na opakovane poskytované služby, aby dodanie služby patrilo do toho mesiaca, o ktorom fakturujem.

V zml. máme dohodnuté, že splatnosť fa je 14 dní od vystavenia, alebo odoslania fa.
Mesačne fakturujem za služby. Na začiatku nového mesiaca dostanem počet odpracovaných hodín za predošlý mesiac a podľa toho fakturujem.
Fakturujem za 07/2004 a uvádzam :
Dátum vystavenia fa : 02. 08. 2004
Dátum spl. : 16. 08. 2004
Dátum dodania : 16. 08. 2004

Aká splatnosť by mala byť uvedená v dodatku, aby dátum dodania služby bol 31.07.2004 ?

Ďakujem za radu.
Vladimír Ozimý
04.08.04,07:59
Asi by to bolo treba riesit cez zalohy. ak pride uhrada 31.7. potom dodanie sluzby je datum uhrady podla paragrafu 19 ods 4 Inak si to neviem predstavit aby datum vystavenia bol neskor ako datum uhrady asi by to nestihli uhradit na cas.
alexaneta
09.08.04,06:28
yvetta: podľa mňa ty nemusíš robiť dodatok ty máš v zmluve dohodnutý dátum ktorý sa dá určiť tak ako si určila do 14 dní od vystavenia /16.8./, podľa mňa tak ako si to rozpísala keď to dáš tak na fa tak to máš dobre, my nevieme na ktorý deň nám spadá deň zaplatenia lebo máme siedmy deň po obdržaní fa a to by som musela zisťovať kedy ju obdržali a neviem ani splatnosť určiť na fa keď ju vystavujem
prajem pekný deň
Janna
09.08.04,07:41
Ja by som sa chcela opytat, ze ked mame v zmluve uvedene, ze:

1. Práce budú vyplácané na daňové faktúry 1x za mesiac so 14-dňovou splatnosťou od ich doručenia.

Budeme robit nejake prace rovnakeho druhu.
Ako budem fakturovat za mesiac 07, ak sme vykonali prace 7.7., 22.7.?
Ake datumy budem mat na fakture?

Este jedna otazka:
faktúra zo Slovanet.
Datum vyhotovenia: 9.7.04
Datum uhrady, datum dodania: 23.7.04
Faktura prisla: 12.7.04
Mam si dat datum prijatia 12.7.04 a datum na uplatnene DPH 23.7.04?
Dakujem
jana
mino
20.08.04,06:53
Všade čítam ,že opakované dodávky sú na základe zmluvy.Naša firma nemá uzatvorenú zmluvu s odberateľom,ale servis sa mu robí pravidelne každý mesiac,vždy k poslednému dńu vystavujen fa.na tú istú cenu + použitý materiál.Cena za servis je rovnaká.Nemám žiadnu zmluvu ani objednávku.Ide teda o opakované plnenie?