Majkas
14.07.08,21:02
Prosim Vas, firma dodala zakázku (dielo) a odberateľ si chce zadržať 20% po dobu dvoch rokov a až potom doplatiť (má to byť jeho poistka pri vačších vadách), moze dodavatel na tych 20% vystavit teraz zalohovu fakturu a az po doplateni vystavit fa s DPH ?
Alebo sa to ma ošetriť v zmluve ?
betka
14.07.08,19:27
V stavebníctve sa bežne robí "zádržné".
Dodali ste službu na základe zmluvy o dielo. FA sa riadne vystaví podľa zmluvy, pretože bola služba dodaná v režime DPH. Ak nebudú vady, Fa sa Vám uhradí. (to je dobre, že iba na 2 roky, bežne sa robí 5 rokov)
Majkas
14.07.08,19:48
Fíha, toho som sa bala "služba už bola dodaná" a teda sme povinní podla zak.DPH vystaviť normálnu faktúru, práve preto som sa pýtala, či sa to nedá ošetriť nejako ináč - ešte v zmluve. Takže dnes my musime odviesť DPH napr. z 300 000 a odberatel si ju uplatni a mozno nam to za dva (alebo 5-to je sila) roky zaplatia ?
To je nespravodlive, a co ked nam to ani neuhradia ?, este to budeme musiet aj v pripade ukoncenia podnikania aj dodanit.
Vladimír Ozimý
15.07.08,06:13
Fíha, toho som sa bala "služba už bola dodaná" a teda sme povinní podla zak.DPH vystaviť normálnu faktúru, práve preto som sa pýtala, či sa to nedá ošetriť nejako ináč - ešte v zmluve. Takže dnes my musime odviesť DPH napr. z 300 000 a odberatel si ju uplatni a mozno nam to za dva (alebo 5-to je sila) roky zaplatia ?
To je nespravodlive, a co ked nam to ani neuhradia ?, este to budeme musiet aj v pripade ukoncenia podnikania aj dodanit.

zádržné nie je nič iné ako len ochrana odberateľa pre prípad závad a neviem čoho...je pravda že dpH odvediete teraz a možno vám zaplatia až za dva roky..ale zákon o DPH neprihliada na platbu t.j. vy poskytnutím služby máte povinnosť vystaviť faktúru a odviesť DPH bez ohľadu na to kedy vám bude za službu zaplatené.
Majkas
15.07.08,14:34
Ano, uz som si to uvedomila, bola to pre mna novinka a myslela som si, ze vykopem nejake "zazraky".
Ďakujem Vám za nazory a vyjadrenia.