imka
15.07.08,05:13
Dobrý deň,
v januári som po dovŕšení 3 rokov dieťaťa nastúpila do práce k pôvodnému zamestnávateľovi, ktorý nahlásil soc. poisťovni, že končím rodičovsky a nastupujem do práce. Je pravda, že aj ja som sa mala nahlásiť (odhlásiť sa) soc. poisťovni, že nastupujem do práce ? Ďakujem za odpovede.
Mirica-LV
15.07.08,04:48
áno treba nahlásiť ukončenie
brčko
15.07.08,05:41
ak malo v januári 08 tvoje dieťa 3roky, tak si nastupovala na MD cca 12/04. Vtedy ešte "zamestnávatel" podával prihlášku na soc.poist. za mamičku tým, že nahlásil nástup na MD, potom RD a podla mna nahlásením ukončenia RD vlatne podal odhlášku.
Ja som ukončila RD v decembri a tiež som "pre istotu" podala odhlášku aj za seba, no v SP podla bydliska ju nechceli zobrať, že tam prihlásená nie som. Poslala som to poštou na SP podla zamestnávatela. Ale myslím, že to nebolo treba (DOPLNAM aj ked podla info od imka, = príspevku č.8, som rada, že som to poslala :) ).
Možno skús zavolať alebo sa informovať na registri SP, či si zaregistrovaná ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov, za ktorú platí dôchodk.poistenie štát. Ak nie, máš to v poriadku.
Mirica-LV
15.07.08,09:11
ak malo v januári 08 tvoje dieťa 3roky, tak si nastupovala na MD cca 12/04. Vtedy ešte "zamestnávatel" podával prihlášku na soc.poist. za mamičku tým, že nahlásil nástup na MD, potom RD a podla mna nahlásením ukončenia RD vlatne podal odhlášku.
Ja som ukončila RD v decembri a tiež som "pre istotu" podala odhlášku aj za seba, no v SP podla bydliska ju nechceli zobrať, že tam prihlásená nie som. Poslala som to poštou na SP podla zamestnávatela. Ale myslím, že to nebolo treba.
Možno skús zavolať alebo sa informovať na registri SP, či si zaregistrovaná ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov, za ktorú platí dôchodk.poistenie štát. Ak nie, máš to v poriadku.

ja som nastúpila do práce v 08/2007 a keď môj zamestnávateľ poslal prihlášku do týždňa sa ozvala pani zo SP môjmu zamestnávateľovi, že prečo som si ešte nepodala odhlášku z rod. príspevku
brčko
15.07.08,09:50
ja som nastúpila do práce v 08/2007 a keď môj zamestnávateľ poslal prihlášku do týždňa sa ozvala pani zo SP môjmu zamestnávateľovi, že prečo som si ešte nepodala odhlášku z rod. príspevku

odhlášku z rodič.príspevku? ved ten nevypláca SP ale UPSVaR. A to si nastúpila do práce a dala dieťa do štátom dotovanej škôlky ešte pred dovršením 3-och rokov?
veronikasad
15.07.08,11:11
odhlášku z rodič.príspevku? ved ten nevypláca SP ale UPSVaR. A to si nastúpila do práce a dala dieťa do štátom dotovanej škôlky ešte pred dovršením 3-och rokov?
Nemala na mysli odhlášku z titulu ukončenia rodičovskej dovolenky ?
brčko
15.07.08,11:38
Nemala na mysli odhlášku z titulu ukončenia rodičovskej dovolenky ?

možno, no možno je to prípad nie taký typický. TAk som chcela zistiť.

No môže to byť len nerovnaným postupom v SP, alebo žeby mzdárka neukončila rodič.dovolenku= neoznámila ukončenie?

Rozmýšlala som napr. nad prípadmi, ak mamičku prihlásil na dôch.poistenie zamestnávatel (nástup na MD do 31.7.06), pracuje od dvoch rokov dieťaťa na druhý PP (v pôvodnom stále čerpe RD, takže zamestnávatel ju neodhlásil). Musí sa sama odhlásiť ako osoba starajúca sa o dieťa do 6rokov, za ktorú štát platí dôchodkové poistenie?
imka
15.07.08,14:26
Tak už to mám vyriešené, bola som sa spýtať na SP. Aj mamičky, ktoré sa ešte neprihlasovali na dôchodkové poistenie sa musia odhlásiť po skončení RD ako FO za ktorú platil odvody štát. V mojom prípade som bola hneď po ukočení RD, teda pri nástupe do práce, prihlásená zamestnávateľom už ako zamestnanec. :)
jess
17.07.08,08:46
Tak už to mám vyriešené, bola som sa spýtať na SP. Aj mamičky, ktoré sa ešte neprihlasovali na dôchodkové poistenie sa musia odhlásiť po skončení RD ako FO za ktorú platil odvody štát. V mojom prípade som bola hneď po ukočení RD, teda pri nástupe do práce, prihlásená zamestnávateľom už ako zamestnanec. :)

.... akosi mi "nedochádza".....naša zamestnankyňa sa stará (od r.2005) naďalej o svoje dieťa vo veku 2,5 roka, nastúpila k 1.7.2008 späť do zamestnania na 1/2 PP, rodičovský príspevok poberá naďalej (ale to je vec UPSVaR). Ja som ju odhlásila zo SP, teda poslala som 1./ "ukončenie prerušenia z dôvodu rod.dovolenky" a tiež 2./ "dátum skončenia RD k 30.6.2008"

Treba ešte niečo ?
Andyke
17.07.08,08:51
.... akosi mi "nedochádza".....naša zamestnankyňa sa stará (od r.2005) naďalej o svoje dieťa vo veku 2,5 roka, nastúpila k 1.7.2008 späť do zamestnania na 1/2 PP, rodičovský príspevok poberá naďalej (ale to je vec UPSVaR). Ja som ju odhlásila zo SP, teda poslala som 1./ "ukončenie prerušenia z dôvodu rod.dovolenky" a tiež 2./ "dátum skončenia RD k 30.6.2008"

Treba ešte niečo ?

Z pohľadu zamestnávateľa si postupovala správne.
jess
17.07.08,08:54
A z pohľadu zamestnankyne treba ešte niečo ?
Zuzana Mikulčíková
17.07.08,10:39
A čo má urobiť tá, čo sa stará o dieťa do 6 rokov? Viem, že sa musí nahlásiť na zdravotnú že sa stará o dieťa do veku 6 rokov. Do štátnej školky nejde. Je SZČO a má pozastavenú živnosť. Treba ísť aj na sociálku niečo nahlásiť? Ďakujem
brčko
17.07.08,10:51
A čo má urobiť tá, čo sa stará o dieťa do 6 rokov? Viem, že sa musí nahlásiť na zdravotnú že sa stará o dieťa do veku 6 rokov. Do štátnej školky nejde. Je SZČO a má pozastavenú živnosť. Treba ísť aj na sociálku niečo nahlásiť? Ďakujem

Ak si podala po narodení prihlášku do SP ako osoba, ktorá sa stará o dieťa do 6rokov a za ktorú platí dôch. poistné štát a nadalej splna podmienky stanovené zákonom o sociálnom poistení (riadne sa stará o dieťa + nie je povinne nem.poistená ako zamestnanec alebo SZčo + dieťa má max. 6rokov), tak nemusí po dosiahnutí 3-och rokov dieťaťa podať odhlášku, stále bude poistencom štátu na dôchodk.poistenie.
Píšeš, že dieťa do škôlky nechodí a živnosť má pozastavenú, tak tieto podmienky zatial splna.
Odhlášku podá až v prípade, že podmienky nebude splnať.
Zuzana Mikulčíková
17.07.08,18:02
ďakujem.