Surehand
15.07.08,07:39
Dobrý deň. Najskôr sa ospravedlňujem, že otváram podobnú tému, aká tu už bola, ale jej vysvetlenie mi moc nepomohlo. Pracovníčky sociálnej poisťovne si paragrafy krútia, ako im vyhovuje. Chcel by som poprosiť o radu k nasledovnému problému:
Moja družka je živnostníčka od novembra r. 2005. V septembri 2006 sa nám narodil syn a nastúpila na MD. V novembri 2008 sme otvorili obchod, kde však nepracuje priamo ona, ale zamestnankyňa. Družka vzhľadom na narodenie druhého dieťaťa v januári 2008 pokračuje v materskej dovolenke. Celý čas poberá rodičovský príspevok, pretože nespĺňala podmienky na priznanie materského príspevku. V súčasnej dobe je doma a stará sa o dve deti. O chod obchodu sa starám ja bez nároku na mzdu a pracuje tam zamestnankyňa "na dohodu", ktorá ma zaskakuje, keď z nejakého dôvodu nemôžem robiť ja. Družka teda živnosť neprerušila, ale ju ani priamo nevykonáva, keďže je doma s deťmi.
V januári, keď sme vybavovali potrebné veci na Sociálnej poisťovni, nám pracovníčka poisťovne povedala, že do pol roka veku dieťaťa nemusí platiť odvody, po pol roku už áno. Keď sme v júni boli podať prihlášku na opätovné platenie, bola tam iná pracovníčka, ktorá tvrdila, že odvody bolo treba platiť po celý čas, teda aj toho pol roka a treba všetko doplatiť. Vraj platiť by nemusela iba ak by prerušila živnosť. Pri ďalšom dohadovaní už nehovorila o prerušení, ale o nevykonávaní živnosti, každopádne výsledok bol všetko doplatiť. Chcel by som preto poprosiť o nejaké jednoznačné stanovisko, či
1.musí, alebo nemusí platiť odvody,
2.musí doplatiť odvody za predchádzajúci polrok
3.a o vysvetlenie, čo znamená termín "nevykonávať" živnosť, aby som vedel s pracovníčkami sociálnej poisťovne komunikovať, keďže každá má vlastné vysvetlenie zákona.
Prosím, len ma neodkazujte na znenie zákona, to už som čítal a múdrejší z neho nie som, asi by bolo lepšie konkrétne ustanovenia nejakým spôsobom rozviesť, alebo aplikovať priamo na tento problém.
Veľmi pekne ďakujem za pomoc.
brčko
15.07.08,05:58
§ 140 Zákona o sociálnom poistení
Vylúčenie povinnosti platiť poistné poistencom
a zamestnávateľom

(1) Zamestnanec, povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená samostatne zárobkovo činná osoba, dobrovoľne nemocensky poistená osoba, dobrovoľne dôchodkovo poistená osoba a dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti nie sú povinní platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti

a) v období, počas ktorého sa im poskytuje materské,

Predsa začnem paragrafom.

Ak by vaša manželka poberala materské od cca 6 týždna pred predpokladaným termínom pôrodu po obvyklú dobu 28týždnov, nemusela by platiť poistné do soc.poistovne počas tejto doby. (toto asi predpokladala tá prvá pani v SP). V takom prípade SP nesleduje, či živnosť vykonáva alebo nie.

Ak však nárok na poberanie materského nemá, tak potom, podla mna povinné odvody (ak jej vznikla povinnosť podla DP z predch.rokov), ak vykonáva živnosť (má príjmy zo živnosti) platiť musí. Len v prípade prerušenia živnosti = nevykonávania živnosti podla § 26 ods.4 Z o SP, platiť poistené pri poberaní rodič.príspevku nemusí.
Surehand
15.07.08,06:24
Priznám sa, že mám v týchto veciach už totálny chaos a už vôbec netuším, na čo vlastne má a nemá nárok. V období narodenia prvého dieťaťa prvého pol roka odvody platiť nemusela, potom vraj musela a aj platila. U druhého dieťaťa prvého pol roka tiež vraj nemusela, aj keď druhá zamestnankyňa teraz tvrdí, že v tomto prípade platiť mala. Počas trvania oboch období živnosť prerušená nebola a družka po celý čas poberala len rodičovský príspevok. To sú fakty. Čo je správne a ako to má byť, to vôbec netuším. Čo sa týka pojmu "nevykonávať", pýtam sa na to preto, lebo som sa stretol s rôznymi výkladmi. Podľa jedného nevykonávať=prerušiť, podľa iného nevykonávať znamená, že samotnú činnosť aktuálne vykonáva niekto iný, nie priamo dotknutá osoba. Rád by som už konečne prišiel na niečo konkrétne a správne, aby sa nestalo, že nám kvôli nejednoznačným stanoviskám vzniknú nejaké problémy.
brčko
15.07.08,06:35
Podla mna, ak je na živnostenskom úrade prihlásená ona ako fyzická osoba, ktorej vydali živnostenský list, tak je jedno, či ona "fakticky vykonáva" túto činnosť alebo jej zamestnanci. To je u živnosti nepodstatné.
- "Ona" tieto príjmy zdaní,
- ona je za všetko zodpovedná a
- ona bude, ak presiahne výšku príjmov za toto obdobie podla výšky základu dane platiť odvody do soc.poistovne.
Surehand
15.07.08,06:40
Takže ak všetko zhrniem, platiť má a musí, takže, samozrejme aj bude. Ešte sa chcem spýtať, o akú hranicu sa jedná, pri ktorej vzniká povinnosť platiť odvody. Moc ďakujem za ochotu.
abel
15.07.08,06:49
Ak má nárok na rodičovský príspevok, zašle do Sociálnej poisťovne registračný list FO - prerušenie, kde vyplní oddiel 10, dôvod 7, a poistenie platiť nemusí.
brčko
15.07.08,06:53
Ak má nárok na rodičovský príspevok, zašle do Sociálnej poisťovne registračný list FO - prerušenie, kde vyplní oddiel 10, dôvod 7, a poistenie platiť nemusí.

nesúhlasím, jej živnosť stále funguje, predáva sa

§ 26 Zákona o sociálnom poistení
Prerušenie povinného nemocenského poistenia, povinného dôchodkového poistenia a povinného poistenia v nezamestnanosti

(4) Samostatne zárobkovo činnej osobe sa prerušuje povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie od 11. dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) do skončenia potreby tohto ošetrovania alebo tejto starostlivosti a v období, v ktorom má nárok na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu, 45b) ak podľa svojho vyhlásenia nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby. Samostatne zárobkovo činnej osobe sa prerušuje povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie aj odo dňa nasledujúceho po uplynutí 52 týždňov trvania dočasnej pracovnej neschopnosti do jej skončenia.
abel
15.07.08,06:57
Presne tak, ak podľa svojho vyhlásenia nevykonáva činnosť. Preto trvám na tom, čo som uviedla vyššie. Predplatila som si DRAKa, preto som taká múdra.
veronikasad
15.07.08,07:05
Presne tak, ak podľa svojho vyhlásenia nevykonáva činnosť. Preto trvám na tom, čo som uviedla vyššie. Predplatila som si DRAKa, preto som taká múdra.
Abel, nesúhlasím s tebou. U SZČO nevykonávanie činnosti = nemať príjem. Teda nemusí mať pozastavenú živnosť, ale nesmie mať príjem, čo v tomto prípade nie je aktuálne, lebo obchod funguje.
Nie je mi však jasne, prečo jej nevznikol nárok na materské, ak si platila odvody počas rodičovského príspevku s prvým dieťaťom. Počas materského - ako píše brčko - SZČO do SP odvody neplatí.
Kája.
15.07.08,07:07
U nás na sociálke (Martin) ak SZČO, ktorá poberá rodičovský príspevok, podpíše čestné prehlásenie že činnosť nevykonáva (aj keď živnosť nie je prerušená) nemusí platiť odvody.
Jozef Mihál
15.07.08,07:21
V tejto diskusií sa prikláňam k tomu, čo píše abel. SZČO môže ale nemusí mať prerušené povinné poistenie v SP v závislosti od svojho "vyhlásenia", či v období poberania RP vykonáva činnosť alebo nie.

Nesúhlasím však s výkladom: nevykonávať činnosť = nemať príjem.

Práve taká SZČO, ktorá je "ťažký kapitalista", teda sama nepracuje ale "má svoje lidi", príjem dosahuje, hoci celý deň sedí doma s dieťaťom. A taká podľa môjho názoru môže vyhlásiť, že činnosť nevykonáva, čiže prerušiť počas poberania RP povinné poistenie aj bez pozastavenia živnosti.

Okrem toho, SZČO nie sú len živnostníčky ale aj inak podnikajúce osoby, u ktorých neexistuje niečo prirovnateľné k pozastaveniu živnosti.
abel
15.07.08,07:23
Mala som rovnaký problém u mojej klientky a takisto som si myslela, že keďže má ako SZČO 17 zamestnancov, dosahuje počas RD príjmy a odvody platiť musí. Naštudovala som si ale príspevky od p. Mihála na DRAKovi a tam som zistila to, čo uvádzam vyššie. Je to v téme "Vymeriavací základ SZČO na sociálne poistenie - materské, rodič.príspevok".
veronikasad
15.07.08,07:25
P. Mihál, ak je to tak ako píšete, ako sa potom brániť proti praktikám SP. Riešila som takýto prípad pred 3 rokmi /odvtedy sa zákon snáď nezmenil/, písala som dotaz aj na ústredie SP a výklad SP bol, ak je povinným platiteľom a má príjem, tak počas RD musí platiť odvody. Príjmom podľa ich výkladu je fungovanie prevádzky. Kde sa potom odvolať ?
Surehand
15.07.08,07:27
Ďakujem všetkým zúčastneným za ochotu reagovať na moje otázky, ale teraz som už načisto pomotaný. :) Pán Mihál, ak som správne pochopil Váš príspevok a príspevok kolegyne Abel, tak moja družka nakoniec tie odvody platiť nemusí?
Nech žijú naše jednoduché slovenské zákony... :)
brčko
15.07.08,07:34
Tiež ocenujem p. Mihál a Abel, no a musím teda lepšie popozerať na zákony, čo je "vykonávanie činnosti SZčO" (lebo draka nemám)
veronikasad
15.07.08,07:45
Aj toto som našla k danej téme v DRAKovi.
Tak teda ako je to ? Je to príspevok z témy, ktorú uvádza abel . Aj keď je len pre predplatiteľov DRAKa, nedá mi, aby som ho sem nepripla na vyjasnenie poslednej vety odpovede p. Mihála.

Zdravotné poistenie: Ako osoba podľa § 11 ods. 8 písm. c) (poberateľka RP) po začatí podnikania preddavky neplatíte. Na základe RZZP za rok 2008 sa ukáže, či budete musieť doplatiť poistné za rok 2008 alebo či poistné za rok 2008 nebudete musieť platiť vôbec.

Sociálne poistenie: Do 30.6.2009 poistné neplatíte. Ak budete mať živnosť k 1.7.2009 a dosiahnete za rok 2008 príjem z podnikania (brutto) vyšší, ako 12-násobok min. mzdy platnej k 1.1.2009, budete musieť od 1.7.2009 platiť poistné do SP.

Je jedno, či príjmy na živnosť budete dosahovať s tým, že budete zamestnávať predavačku alebo nie.
Jozef Mihál
15.07.08,08:40
Pre DRAK-ov:

Pozrite si tému http://www.porada.sk/t36926-vymeriavaci-zaklad-szco-na-socialne-poistenie-materske-rodic-prispevok.html

Odpoveď, ktorú cituje Veronika (príspevok č.15) som nie celkom zvládol, pretože som v nej zabudol doplniť informáciu o prerušení povinného poistenia SZČO z dôvodu poberania RP a vyhlásenia o nevykonávaní činnosti.

Čiže pokiaľ ide o tému, v ktorej sa nachádzame, odkazujem na môj príspevok č.11.
Surehand
16.07.08,06:13
Velmi pekne dakujem za vycerpavajucu odpoved, pan Mihal, ale aj vsetkym ostatnym, ktori sa na odpovediach podielali. Teraz uz len najst sposob, ako presvedcit pracovnicku socialnej poistovne, ze je to naozaj tak. Vyhlasenie o nevykonavani cinnosti jej evidentne nestaci. Keby mi este s tymto vedel niekto poradit... :(