perlit
15.07.08,07:55
Potrebujem poradiť, brat so ženou, sestra s manželom, všetci pracujú v jednom podniku, ktorý im už nevyplatil za dva mesiace mzdu, bol vyhlásený konkurz aj platobná neschopnosť. Neviem, ako formulovať okamžité skončenie prac. pomeru, stále mi tvrdia, že oni majú zákonník práce, čo im dali odbory, a kolekt. zmluva sa odvoláva na tento zákonník práce. Ja pozná len jeden, novela 348/2007 Z.z. zo dňa 1.9.2007. Neviem, napísala som im oznámenie o okamžitom skončení prac.pomeru §69 1/b z dôvodu nevyplatenia mzdy po 15 dňovej lehote splatnosti. Povedali mi, že im stačí napísať výpoveď z dôvodu platobnej neschopnosti podniku, že im tak povedali, že im to stačí. No neviem, lebo celá existencia toho podniku sa mi už dávnejšie nezdá, chcela by som im to napísať tak, ak by sa niečo stalo, že im nebudú chcieť vyplatiť mzdy, aby to obstálo aj na súde, aby nemali problémy. Veľa času nemám, potrebujem to súrne doriešiť, a neviem si rady. Vopred ďakujem za radu
Tweety
15.07.08,05:59
Potrebujem poradiť, brat so ženou, sestra s manželom, všetci pracujú v jednom podniku, ktorý im už nevyplatil za dva mesiace mzdu, bol vyhlásený konkurz aj platobná neschopnosť. Neviem, ako formulovať okamžité skončenie prac. pomeru, stále mi tvrdia, že oni majú zákonník práce, čo im dali odbory, a kolekt. zmluva sa odvoláva na tento zákonník práce. Ja pozná len jeden, novela 348/2007 Z.z. zo dňa 1.9.2007. Neviem, napísala som im oznámenie o okamžitom skončení prac.pomeru §69 1/b z dôvodu nevyplatenia mzdy po 15 dňovej lehote splatnosti. Povedali mi, že im stačí napísať výpoveď z dôvodu platobnej neschopnosti podniku, že im tak povedali, že im to stačí. No neviem, lebo celá existencia toho podniku sa mi už dávnejšie nezdá, chcela by som im to napísať tak, ak by sa niečo stalo, že im nebudú chcieť vyplatiť mzdy, aby to obstálo aj na súde, aby nemali problémy. Veľa času nemám, potrebujem to súrne doriešiť, a neviem si rady. Vopred ďakujem za radu
(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.
Ak sú v tejto lehote, tak je ten § 69 odst. 1, písm. b postačujúci a správny.
brčko
15.07.08,06:11
Ak bol na firmu podaný návrh na konkurz, tak si môžu podať žiadosť do soc.poistovne podla sídla firmy na vyplatenie miezd (zjednodušene za posledné 3 mesiace) z garančného fondu (netreba na súd). Treba mať však potvrdenie od zamestnávatela (ten mal povinnosť oznámiť SP vznik platobnej neschopnosti=den doručenia návrhu na konkurz na súd), dodržať lehotu ...
pozrite si túto tému:
http://www.porada.sk/t85644-garancny-fond-sp.html
perlit
15.07.08,06:23
1.7.2008 bol vyhlásený konkurz, ani im to nepovedali, len keď 7.7.2008 prišla pani zo soc. poisť., že koľko im môže vyplatiť gar. fond, vtedy sa vlastne dozvedeli o plat. neschpnosti a o konkurze.Preto som to potrebovala, lebo nemajú výplaty za máj, jún, a teraz ak odrobia ešte júl, to je 3 mes. a ešte 2mes majú nárok zo zákona, tak to potrebujem rýchlo nejako doriešiť. Ďakujem za odpoveď.
perlit
15.07.08,06:41
(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.
Ak sú v tejto lehote, tak je ten § 69 odst. 1, písm. b postačujúci a správny.
Teraz som hovorila so sestrou, tak že im dnes nabehla májová výplata, ale iba 30%. Môžem im aj tak písať okamžité skonč. prac. pomeru?
Tweety
15.07.08,06:42
Teraz som hovorila so sestrou, tak že im dnes nabehla májová výplata, ale iba 30%. Môžem im aj tak písať okamžité skonč. prac. pomeru?
Áno. Nevyplatili celú, takže právo na okamžité skončenie PP ešte trvá.
brčko
15.07.08,06:43
Takže ak im nebola vyplatená výplata za máj a jún, záleží kedy majú dohodnutú splatnosť mzdy v prac.zmluve. Ak je splatná napr. 20.-teho nasledujúceho mesiaca, tak ak zamestnávatel nevyplatil "celú" májovú mzdu do 20.6.08 ani do 5.7.08 (15dní po splatnosti), tak v lehote jedného mesiaca od tohto dátumu t.j. do5.8.08 môže ukončiť PP podla § 69 ods.1 písm.b) ZP.

Aj keby celú mzdu zamestnávatel neskôr vyplatil, bol naplnený dôvod na ukonč.PP podla toho paragrafu, lebo mzdu "nevyplatil do 15dní od splatnosti" tj. vo vyššie spomínanom prípade do 5.7.08.
perlit
15.07.08,06:44
Áno. Nevyplatili celú, takže právo na okamžité skončenie PP ešte trvá.
Veľmi pekne ďakujem, idem písať...
perlit
15.07.08,06:45
Takže ak im nebola vyplatená výplata za máj a jún, záleží kedy majú dohodnutú splatnosť mzdy v prac.zmluve. Ak je splatná napr. 20.-teho nasledujúceho mesiaca, tak ak zamestnávatel nevyplatil "celú" májovú mzdu do 20.6.08 ani do 5.7.08 (15dní po splatnosti), tak v lehote jedného mesiaca od tohto dátumu t.j. do5.8.08 môže ukončiť PP podla § 69 ods.1 písm.b) ZP.

Aj keby ju zamestnávatel neskôr vyplatil, bol naplnený dôvod na ukonč.PP podla toho paragrafu, lebo mzdu "nevyplatil do 15dní od splatnosti" tj. vo vyššie spomínanom prípade do 5.7.08.
Majú 13.dňa v mesiaci splatnosť, teraz už mali dostať výplatu za jún.
perlit
15.07.08,07:56
Už som to popísala, chcem sa ešte opýtať, keď to oznámenie odnesú, zamestnávateľ im musí dať nejaký doklad ( výpoveď alebo čo?), s ktorým pôjdu na úrad práce? Majú aj tlačivá zo soc. poisť., na vyplatenie z gar.fondu. Vyplniť ich pred odovzdaním oznámenia o okamž. skonč.prac.pomeru?
brčko
15.07.08,09:37
Už som to popísala, chcem sa ešte opýtať, keď to oznámenie odnesú, zamestnávateľ im musí dať nejaký doklad ( výpoveď alebo čo?), s ktorým pôjdu na úrad práce? Majú aj tlačivá zo soc. poisť., na vyplatenie z gar.fondu. Vyplniť ich pred odovzdaním oznámenia o okamž. skonč.prac.pomeru?

Samozrejme ten list o "okamžitom ukončení PP zo strany zamestnanca podla § 69 ods.1b" nech si vytlačia 2x a na svojom rovnopise nechajú potvrdiť prevzatie. Lebo podla § 70 ho musia v ustanovenej lehote jedného mesiaca doručiť. Tiež samozrejme v nom konkrétne napísať (skutkovo vymedziť), že výplata za mesiac máj 2008 nebola vyplatená v splatnosti, t.j. podla pracovnej zmluvy do 13-teho nasledujúceho mesiaca, ani do 15dní po splatnosti do 28.6.08. To je dôvod, na základe ktorého okamžite končia prac.pomer k danému dátumu.

Podla mna, na UP budú chcieť minimálne zápočtový list od posledného zamestnávatela (no nemám skúsenosť). No aby ich zaevidovali odo dna nasledujúceho po dni ukončenia PP, tak sa musia prihlásiť do myslím 7kal.dní.

Kedy zamestnávatel vyplní tlačivá pre uplatnenie si nároku na dávku z GF? Predpokladám, najprv vám (im) musí uknčiť PP a urobiť poslednú výplatu, ak si budete uplatnovať nárok na dávku za posledné 3mesiace z posledných 18mesiacov trvania PP.
ligu28
31.07.08,08:18
pripajam sa k debate. pravdepodobne viem o aky podnik ide (som tiez zamestnancom). nastala specificka situacia:
1. ziadost na konkurz (vznik plat. neschopnosti) bola podana 1.7.2008. spravca konk. podstaty nastupil 18.7.2008. U KOHO SI MAJU ZAMESTNANCI NAROKOVAT VYPLATENIE MZDY ZA OBDOBIE 1.7.2008 AZ 18.7.2008 ? GARANCNY FOND? ALEBO PRIHLASIT POHLADAVKU DO KONKURZU?

2. AK ZAMESTNANEC OSTANE PRACOVAT A FIRMA SA DOSTANE DO LIKVIDACIE (ZAMESTNANEC BUDE PREPUSTENY Z TOHTO DOVODU), MA NAROK NA ODSTUPNE?

3. AK VYSKA NEVYPLATENEJ MZDY PRESIAHNE MAX. VYSKU DAVKY Z GARANCNEHO FONDU (V TOMTO PRIPADE JE TO OKLO 60400 SKK), MOZE SI ZAMESTNANEC ZBYTOK PRIHLASIT DO KONKURZU AKO POHLADAVKU? V PRIPADE ZE UKONCI PRAC. POMER PODLA §69?

4. OSOBNE SOM UVAZOVAL O ALTERNATIVE (A AJ FINANCNE TO TAK VYCHADZA) UKONCIT PRACOVNY POMER PODLA §69 A ZAROVEN POZIADAT O PRISPEVOK Z GARANCNEHO FONDU ZA VYPLATY ZA:
- OSTAVAJUCICH 70% MAJOVEJ
- CELA JUNOVA
- 2 MESACNA NAHRADA MZDY (MAL BY SOM MAT NA NU NAROK)

SPOLU TO PRESNE VYDE DO MAX VYSKY TYCH 60000.

ZA MESIAC JUL (KEDY BOL UZ PODNIK V PLATOBNEJ NESCHOPNOSTI A KONKURZE OFICIALNE) SI NAROKOVAT U SPRAVCU KONKURZNEJ PODSTATY AKO POHLADAVKU VOCI NEMU. JE TO MOZNE?

VDAKA ZA RYCHLE ODPOVEDE, SITUACIA JE MOOOC AKUTNA.