Anitra
15.07.08,11:26
Dobrý deň, sme platci DPH a chceme fakturovať dodanie stavby bez DPH. Dodanie stavby je uskutočnené po 5 rokoch od prvej kolaudácie, ale užívame ju len 1/2roka. Niesom si istá, či musí byť splnená aj druhá časť par.38 ods.1, kde sa píše: alebo po 5 rokoch odo dňa začatia prvého užívania stavby. Ďakujem
Milan Benka
15.07.08,10:17
Dobrý deň, sme platci DPH a chceme fakturovať dodanie stavby bez DPH. Dodanie stavby je uskutočnené po 5 rokoch od prvej kolaudácie, ale užívame ju len 1/2roka. Niesom si istá, či musí byť splnená aj druhá časť par.38 ods.1, kde sa píše: alebo po 5 rokoch odo dňa začatia prvého užívania stavby. Ďakujem

Použije sa buď jedna podmienka alebo druhá.
Jednu z nich ste splnili, takže dodanie bude oslobodené.
Vladimír Ozimý
15.07.08,10:27
to užívanie je tam od 1.1.2008 pretože bol problém pri budovach ktoré boli staré ale nepodliehali ešte kolaudácii, pretože vtedy zákon neplatil v takej podobe...takže preto sa tam zaviedol aj inštitút doba užívania...
Marína
15.07.08,10:32
Tým, že ste platiteľmi DPH, chcem upozorniť na (citujem časť komentára k §38 ods.1):
Zákon v súvislosti s prevodom nehnuteľnosti, ktorá spĺňa podmienky pre oslobodenie od dane, umožňuje platiteľovi dane, aby sa rozhodol previesť nehnuteľnosť s uplatnením dane na výstupe. Pôjde najmä o prípady, ak si platiteľ dane uplatnil pri nadobudnutí nehnuteľnosti odpočítanie dane a aby nemusel upravovať dodatočne odpočítanú daň, je výhodnejšie pre platiteľa dane uplatniť k cene nehnuteľnosti daň.
Aj pri predaji zrekonštruovanej stavby sa na účely oslobodenia od dane berie do úvahy päťročné obdobie od prvej kolaudácie stavby alebo od prvého začatia užívania stavby. Avšak ak platiteľ dane predá zrekonštruovanú stavbu s oslobodením od dane (teda nerozhodne sa pre zdanenie), a pri rekonštrukcii uplatňoval odpočítanie dane, musí odpočítanú daň upraviť podľa § 54 zákona.
johankaP
15.07.08,12:42
Aj ja mam otazku v tejto suvislosti.
Moze si platitel dph uplatnit pravo na odpocitanie dane na napr. phm, laesing a pod., ak sa zaobera iba predajom nehnutelnosti podla §38- teda bude ju fakturovat bez dph? Vykonal nejake drobne opravy a na vstupe si neuplatni dph?
johankaP
16.07.08,06:09
Nevie nikto poradit, alebo som zadala nespravne otazku?
Milan Benka
16.07.08,06:19
Aj ja mam otazku v tejto suvislosti.
Moze si platitel dph uplatnit pravo na odpocitanie dane na napr. phm, laesing a pod., ak sa zaobera iba predajom nehnutelnosti podla §38- teda bude ju fakturovat bez dph? Vykonal nejake drobne opravy a na vstupe si neuplatni dph?

Viď §49/3 zák. 222/2004 Zz. - Bez možnosti odpočítať daň.
johankaP
16.07.08,07:15
Tak podla tohto § si neuplatni dan na opravy danej nehnutelnosti, ale co s tou reziou, tu tiez nema narok na odpocet?
Dakujem. Tapem tu
Vladimír Ozimý
16.07.08,07:37
no tak vás musíme vyviesť s tápania :). Pozrite celý systém je založený na tom že vecne priraďujeme prijaté plnenia k dodaným plneniam. Vy dodávate len plnenia podľa § 38 a hovoríte že sú oslobodené. Takže zákon vám hovorí ak dodávate oslobodené plnenia, laicky povedané neplatíte daň do štátu potom si ale nemôžte túto daň prijatú k takýmto plneniam odpočítať. A to hovorí ten § 49 ods. 3. T.j. ak nemáte iné plnenia potom nemáte nárok na odpočet žiadnej dane či ide o rekonštrukciu alebo prevádzkové výdavky
johankaP
16.07.08,07:59
Dakujem za zachranne lano, presla som este raz ten § a pochopila som to.
Vyslo mi z toho ale ze budem musiet podat opravne DP kedze som si uplatnila odpocet dane na bezne vydavky spojene zo zalozenim s.r.o. a rezijne naklady.
Vladimír Ozimý
16.07.08,08:11
neviem si tak docela predstaviť ako ste si odpočítali daň pri výdavkoch pri založení...to neviem ako sa vám to podarilo :rolleyes:
johankaP
16.07.08,08:40
Zle som to napisala, sorry.
Zalozenie, vznik s.r.o. a az nasledne platca dane. Takze nie pri zalozeni.