zaja
15.07.08,11:35
Môžete mi vysvetliť aký je rozdiel v zaobstaraní auta (bez možnosti odpočtu DPH) na leasing a SPOTREBNÝ ÚVER.

Leasing som robila ale spotrebný úver mi nič nohovorí.
Ide mi hlavne o možnosť uplatnenia VOZD v jedn. rokoch.
Leasing aj spotr.úver sú dohodnuté na 48 mesiacov.

Ďakujem
optimistka
15.07.08,10:08
leasing je zväčša o niečo finančne výhodnejší ako spotrebný úver. V prípade spotrebného úveru figuruješ ako vlastník od podpisu zmluvy, pri finančnom leasingu je vlastníkom leasingovka až do zaplatenia kupnej ceny pri ukončení leasingu. V prípade spotr. uveru by si bola napr. v TP zapísaná hneď ako vlastník, s inštitúciou ktorá ti poskytne spotrebný úver podpíšeš zmluvu o zabezpečovacom prevode práva pre prípad že nebudeš splácať.
Keby si brala na spotrebný úver napr. auto s odpočtom dph, mohla by si si odpočítať celú dph hneď na začiatku
optimistka
15.07.08,10:12
pri spotrebnom uvere majeto zaradíš do IM a odpisuješ podľa toho, do ktorej odpisovej skupiny predmet patrí, tzn. 4 roky 1 OS, 6 rokov 2 OS-jedná sa o klasické odpisovanie rzýchlenou resp. rovnomernou metódou
V prípade leasingu uplatňuješ odpis vo výške 1/48 za každý mesiac
v prípade že sa jedná o predmet 1 OS je dopad na ZD rovnaký /pokiaľ sa bude jednať o leasign od januára/, v prípade 2 OS leasing dostaneš do N rýchlejšie za 4 roky, cez spotrebný úver 6 rokov
zaja
15.07.08,10:41
ďakujem veeeeeeeeelmi pekne
luku1
23.07.08,08:03
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, ako to je z účtovaním spotr. úveru a možnosť uplatnenia VOZD, pri kupe auta kategorie N1/dodavkový automobil/ na ktorý si uplatním odpis celej DPH a ktorý zaradim do 1 OS tzn. 4-roky
Ďakujem
Alena Šimová
23.07.08,08:56
Citujem odptimistku: V prípade leasingu uplatňuješ odpis vo výške 1/48 za každý mesiac
v prípade že sa jedná o predmet 1 OS je dopad na ZD rovnaký /pokiaľ sa bude jednať o leasign od januára/, v prípade 2 OS leasing dostaneš do N rýchlejšie za 4 roky, cez spotrebný úver 6 rokov
Môj názor:nesúhlasím s tým, že v prípade 1. odpisovej skupiny bude dopad na DZ rovnaký. V 1. OS môžem mať leasing predsa na 36 mesiacov - čo sú 3 roky. Takže aj tento majetok odpíšem skôr.
Alena Šimová
23.07.08,09:07
Dobrý deň, chcel by som sa opýtať, ako to je z účtovaním spotr. úveru a možnosť uplatnenia VOZD, pri kupe auta kategorie N1/dodavkový automobil/ na ktorý si uplatním odpis celej DPH a ktorý zaradim do 1 OS tzn. 4-roky
Ďakujem
1. krok: faktúra za nákup majetku od dodávateľa: zaeviduje sa do knihy záväzkov, uplatí sa DPH, ak je nárok
2. krok: úver mi príde na účet - príjem neovplyvňujúci základ dane
3. krok: zaevidujem do knihy záväzkov úver
4. krok: úhrada faktúry za nákup majetku od dodávateľa - nákup DM,
5. krok: splátka úveru ako VNZD, odpisujem z knihy záväzkov.
6. krok: splátka úrokov VOZD

Môže sa stať, že mi úver nepríde na účet, ale spoločnosť, ktorá mi úver poskytla, ho pošle priamo na účet dodávateľa, robia to niektoré spoločnosti. V tom prípade postupujem nasledovne:
1. krok: faktúra za nákup majetku od dodávateľa: zaeviduje sa do knihy záväzkov, uplatí sa DPH, ak je nárok
2. krok: zaevidujem do knihy záväzkov úver
3. krok: úhrada faktúry za nákup majetku od dodávateľa - nákup DM - cez ID
4. krok: splátka úveru ako VNZD, odpisujem z knihy záväzkov.
5. krok: splátka úrokov VOZD

Majetok zaradím a odpisujem 4 roky.
optimistka
23.07.08,09:21
pôvodný autor príspevku pojednáva o leasingu resp. spotrebnom uvere na 48 mesiacov
optimistka
23.07.08,09:22
pôvodný autor príspevku pojednáva o leasingu
Alena Šimová
23.07.08,09:26
pôvodný autor príspevku pojednáva o leasingu
to bolo len také upresnenie. Možno som ťa nepochopila správne.
Lily :-)
20.05.10,10:20
Dobrý deň! Možno píšem na nesprávne miesto, je to môj prvý príspevok:rolleyes:, poraďte mi prosím...som začiatočníčka... podnikateľ, ktorý má niekoľko áut na leasing, doposiaľ si splátky istiny uplatnil ako daňový výdavok, tuším má len rok a pol do splatenia leasingu a tohto roku na jedno auto tie splátky nechce dať do výdavkov. Je to možné????:confused:
Tweety
20.05.10,10:21
Dobrý deň! Možno píšem na nesprávne miesto, je to môj prvý príspevok:rolleyes:, poraďte mi prosím...som začiatočníčka... podnikateľ, ktorý má niekoľko áut na leasing, doposiaľ si splátky istiny uplatnil ako daňový výdavok, tuším má len rok a pol do splatenia leasingu a tohto roku na jedno auto tie splátky nechce dať do výdavkov. Je to možné????:confused:
Áno, je.
Lily :-)
20.05.10,10:24
Ale takým spôsobom hádam nie že jeden rok áno a druhý rok nie
Alena Šimová
20.05.10,10:30
Dobrý deň! Možno píšem na nesprávne miesto, je to môj prvý príspevok:rolleyes:, poraďte mi prosím...som začiatočníčka... podnikateľ, ktorý má niekoľko áut na leasing, doposiaľ si splátky istiny uplatnil ako daňový výdavok, tuším má len rok a pol do splatenia leasingu a tohto roku na jedno auto tie splátky nechce dať do výdavkov. Je to možné????:confused:
myslím si, že je možné takto postupovať, nikde nie je napísané, že výdavky si musí uplatniť, o tieto však natrvalo príde. Otázka je, či je v jednoduchom alebo podvojnom účtovníctve. Ak je v podvojnom, musí o týchto nákladoch účtovať.
Lily :-)
20.05.10,10:48
účtuje v jednoduchom účtovníctve, takže dá sa ale už natrvalo. Ďakujeeeem :)
JankaO
20.05.10,10:52
Dobrý deň! Možno píšem na nesprávne miesto, je to môj prvý príspevok:rolleyes:, poraďte mi prosím...som začiatočníčka... podnikateľ, ktorý má niekoľko áut na leasing, doposiaľ si splátky istiny uplatnil ako daňový výdavok, tuším má len rok a pol do splatenia leasingu a tohto roku na jedno auto tie splátky nechce dať do výdavkov. Je to možné????:confused:
Asi tomu nerozumiem, ale splátky istiny si uplatnil ako daňový výdavok??? To snáď nie.
Tweety
20.05.10,11:12
Asi tomu nerozumiem, ale splátky istiny si uplatnil ako daňový výdavok??? To snáď nie.
Možno sa len zle vyjadrila, ja som to tak aj brala. Neverím, že istinu dával do VOZD, hoci sa tu stretávame s kadečím.:o
JankaO
20.05.10,11:26
Dobrý deň! Možno píšem na nesprávne miesto, je to môj prvý príspevok:rolleyes:, poraďte mi prosím...som začiatočníčka... podnikateľ, ktorý má niekoľko áut na leasing, doposiaľ si splátky istiny uplatnil ako daňový výdavok, tuším má len rok a pol do splatenia leasingu a tohto roku na jedno auto tie splátky nechce dať do výdavkov. Je to možné????:confused:


myslím si, že je možné takto postupovať, nikde nie je napísané, že výdavky si musí uplatniť, o tieto však natrvalo príde...
Ak sa skutočne jedná o splátky istiny, tak táto nikdy nie je VOZD. Ak by sa jednalo, či musí uplatniť odpisy, tak v prípade, že uplatňuje v JÚ skutočné výdaje, tak môže odpisy prerušiť. T. j. nepríde natrvalo o tento "výdaj", ale bude v odpisoch pokračovť, keď to bude ÚJ vyhovovať.
Alena Šimová
20.05.10,11:33
nesúhlasím s JankaO, ak ide o leasing, ten nemôže prerušiť, leasing sa môže odpísať počas doby nájmu - par. 26, odst. 8, citujem:
8) Hmotný majetok prenajatý formou finančného prenájmu okrem pozemkov odpíše nájomca počas doby trvania prenájmu do výšky 100 % hodnoty istiny podľa osobitného predpisu1) zvýšenej o náklady súvisiace s obstaraním predmetu finančného prenájmu vynaložené nájomcom do doby zaradenia tohto majetku do užívania. Pri postúpení nájomnej zmluvy sa odstupné zaplatené nad rámec celkovej sumy dohodnutých platieb odpisuje ako súčasť vstupnej ceny rovnomerne počas zostávajúcej doby trvania nájomnej zmluvy. V prípade predĺženia alebo skrátenia dohodnutej doby finančného prenájmu sa už uplatnené odpisy spätne neupravujú a zvyšná časť odpisovanej hodnoty sa rozpočítava rovnomerne až do novej dohodnutej doby ukončenia finančného prenájmu. Pri určení spôsobu odpisovania sa nepoužijú ustanovenia § 27 a 28, ale výška odpisu sa určí rovnomerne pomernou časťou pripadajúcou na každý kalendárny mesiac doby prenájmu.
Jana Acsová
20.05.10,11:39
Ja úplne nesúhlasím ani s jednou ani s druhou .-)

Ďalšia alternatíva:
Odpisy pri leasingu síce nie je možné prerušiť, ale automobil je možné preradiť z podnikania do súkromného majetku.
Jana Acsová
20.05.10,11:42
... podnikateľ, ktorý má niekoľko áut na leasing, doposiaľ si splátky istiny uplatnil ako daňový výdavok, ...Táto formulácia je naozaj zavádzajúca. K leasingu patria daňové výdavky zodpovedajúce vypočtaným daňovým odpisom, ktoré sa v peňažnom denníku premietnu ako uzávierková účtovná operácia.