Ežor
15.07.08,13:10
Môžete mi prosím poradiť ako mám zaúčtovať, keď konateľ spoločnosti použil firemnú kreditku na nákup PHM na auto, ktoré používa v inej firme /je to jeho súkromné auto a v inej firme, v ktorej je tiež konateľom aj zamestnancom si robí cesťáky/
Na výpise z účtu mám platbu kartou za PHM.
Tweety
15.07.08,11:14
Môžete mi prosím poradiť ako mám zaúčtovať, keď konateľ spoločnosti použil firemnú kreditku na nákup PHM na auto, ktoré používa v inej firme /je to jeho súkromné auto a v inej firme, v ktorej je tiež konateľom aj zamestnancom si robí cesťáky/
Na výpise z účtu mám platbu kartou za PHM.
Ak je aj spoločník tak: ako krátkodobú pôžičku - 355/221.
Nadena
15.07.08,11:25
Ja to dávam ako pripočítateľnú položku, 501-analytika. Zvyšuje to na konci roka HV.
Petra29
15.07.08,15:05
Ja to dávam ako pripočítateľnú položku, 501-analytika. Zvyšuje to na konci roka HV.
Nemôžeme to účtovať na 501 - nie je to náklad spoločnosti /ani účtovný, ani daňový/.
Nadena
16.07.08,06:14
Nemôžeme to účtovať na 501 - nie je to náklad spoločnosti /ani účtovný, ani daňový/.

Dik za radu, som si to preúčtovala.
Modroocko
16.07.08,06:23
Ak je aj spoločník tak: ako krátkodobú pôžičku - 355/221.

Ja len takú malú poznámočku:
Tá krátkobobá pôžička musí byť fakt a doslova krátkodobá a neberte to ako pojem z účtovníctva, že do jedného roka. Stretla som sa totiž s prípadom, keď takúto "pôžičku" podnikateľ dostal vo februári a uhradil ju do pokladne firmy až v decembri. A firme daňový úrad pri kontrole dorubil pripočítateľnú položku k základu dane - obvyklý úrok, ktorý by pri takejto pôžičke mal byť poskytnutý. Iste - pri menších sumách to nehrá rolu, ale tu išlo o trošku vyššiu položku. Takže - ustrážte si to. Len toľko z mojich rozhovorov s kontrolórkou DÚ.
Tiež sa mi stalo, že pán majiteľ na dovolenke prečerpal limit svojej súkromnej platobnej karty, tak začal používať firemnú. Okamžite po jeho dovolenke sme túto sumu vyrovnali do pokladne. Aby nebol v budúcnosti problém.