iriska
15.07.08,15:17
Dobrý deň, o účtovaní nápojov som si tu všeličo prečítala, ale všetko sa väčšinou týka podvojného účtovníctva a či je tam odpočet DPH alebo nie. A to nepotrebujem. Len ma zaujíma, či v normálnom kanclíku, kde sú dvaja zamestnanci - teda jeden z nich je živnostník a druhý zamestnanec, sa dajú za nejakých okolností nakupovať do nákladov nápoje. Zo všetkého, čo som tu prečítala, mi vychádza, že nie, pretože na chodbe sa nachádza pitná voda z kohútika a nie je to nijaké rizikové zamestnanie, kde by nedodržanie pitného režimu ohrozilo život. Ak je to tak, dajte mi nejakú inteligentnú odpoveď, ktorú môžem tomu "šéfovi" :) ponúknuť. Ďakujem.
ekopo
15.07.08,18:03
Ak nechcete piť vodu z vodovodu (samozrejme pitnú), kľudne si po dohode zo "šéfom" môžete nakúpiť minerálky, alebo iné nápoje a účtovať ich v JU ako VNZD. Pri cene 15,-SKK ( 0,50 €) za 1,5 až 2 litrovú fľašu je to za mesiac cca 300,-SKK (9,96 €). To ešte žiadneho podnikateľa nepoložilo.
plavčík
15.07.08,18:22
súhlasím s ekopo.....

v zmysle zákona máte totiž zabezpečenú pitnú vodu.
Peterika
15.07.08,21:23
Dobrý deň, o účtovaní nápojov som si tu všeličo prečítala, ale všetko sa väčšinou týka podvojného účtovníctva a či je tam odpočet DPH alebo nie. A to nepotrebujem. Len ma zaujíma, či v normálnom kanclíku, kde sú dvaja zamestnanci - teda jeden z nich je živnostník a druhý zamestnanec, sa dajú za nejakých okolností nakupovať do nákladov nápoje. Zo všetkého, čo som tu prečítala, mi vychádza, že nie, pretože na chodbe sa nachádza pitná voda z kohútika a nie je to nijaké rizikové zamestnanie, kde by nedodržanie pitného režimu ohrozilo život. Ak je to tak, dajte mi nejakú inteligentnú odpoveď, ktorú môžem tomu "šéfovi" :) ponúknuť. Ďakujem.
a čo tak čerpanie zo SF - keď je tam zamestnanec .... alebo k obedom - podla toho ako Vám ich poskytuje..........


Poskytovanie minerálnej vody - komentár k ZP

Pokiaľ ide o poskytnutie vhodného nápoja pre zamestnancov počas pracovnej zmeny, tieto náklady sú uznanými daňovými výdavkami daňovníka (zamestnávateľa) vrátane príspevkov na stravovanie (§ 152 ods. 2 platného Zákonníka práce) do výšky 55 % pri dodržaní stanoveného limitu,
Ak okrem týchto nákladov vzniká zamestnávateľovi povinnosť ich poskytnutia z osobitného predpisu, potom predmetné náklady sú uznané za daňové výdavky podľa § 19 ods. 2 písm. c) body 1 alebo 2 zákona o dani z príjmov. Zákonník práce v § 152 ods. 2 určuje povinnosť zamestnávateľovi zabezpečiť pre zamestnancov vhodný nápoj. Pojem vhodný nápoj ale nie je v Zákonníku práce definovaný. Pri určovaní vhodného nápoja sa musí vychádzať z pracovných podmienok zamestnanca. Odborné usmernenie v tejto oblasti poskytujú len Smernice Hygienických predpisov MZ SSR o poskytovaní ochranných nápojov pri práci v horúcich prevádzkach.
V týchto smerniciach je definovaná práca v horúcej prevádzke ako práca vykonávaná v prostredí, kde je pracovný proces zdrojom takého tepelného zaťaženia, že jeho vplyvom stráca zamestnanec potením a pri dýchaní v priemere viac ako jeden liter tekutiny za zmenu. Toto usmernenie je ešte platné, avšak je odborne zastaralé a je obmedzené len na horúce prevádzky. Zamestnávateľovi ukladá za povinnosť poskytovať ochranné nápoje aj § 8a ods. 3 písm. b) zákona č. 330/1996 Z. z. v znení neskorších predpisov na základe vypracovaného vnútorného predpisu, kde sa zhodnotí druh vykonávanej práce a pracovného prostredia.
Pokiaľ zamestnávateľ zhodnotí, že vykonávaná práca a pracovné prostredie si nevyžadujú poskytovanie ochranných nápojov, je povinnosťou len zabezpečiť dostatočné množstvo pitnej vody v blízkosti pracoviska v súlade hygienických požiadavkách na pracovné prostredie. Pitný režim na pracoviskách, kde nie je pitná voda (stavba, vysunuté pracovisko) o minimálnych bezpečnostných a zdravotných požiadavkách na stavenisko je zamestnávateľ povinný zabezpečiť pre zamestnancov pracujúcich na stavenisku dostatočné množstvo pitnej vody alebo iný vhodný nealkoholický nápoj, a to aj pre zamestnancov pracujúcich vo vnútorných priestoroch a pre zamestnancov pracujúcich v blízkosti týchto pracovísk
Z uvedeného vyplýva, že ak pôjde o prácu vykonávanú v horúcom prostredí, tak potom výdavok na zabezpečenie nápoja sa o dani z príjmov považuje za daňový výdavok, pri uplatnení práva na odpočítanie DPH.
V ostatných prípadoch výdavok za nápoje sa nepovažuje za daňový výdavok a teda nevzniká ani právo na odpočítanie DPH.
Uvedený nápoj môžete zabezpečiť z prostriedkov sociálneho fondu, pretože zákon č. 591/2007 Z.z. o soc. fonde to umožňuje./ §7/
Základnou podmienkou na uplatnenie odpočítania DPH je, že tovary a služby využíva platiteľ na účely svojho podnikania, daň je voči nemu uplatnená iným platiteľom a platiteľ má faktúru. Ak čerpáte prostriedky zo sociálneho fondu , tak v tomto prípade nie je možné odpočítať DPH a čerpanie zo sociálneho fondu sa uskutočňuje vo výške vrátane DPH.
ludka09
15.07.08,21:48
sorry, ale co je vnzd?
evina
15.07.08,21:54
sorry, ale co je vnzd?

výdavok neovplyvňujúci daň
iriska
16.07.08,08:05
Peterika, neviem, či SF je vhodný spôsob, lebo firma funguje a má zamestnanca len od 1.7. Ale poskytujú sa stravné lístky, berie ich zamestnanec aj podnikateľ - dá sa aj vtedy prikúpiť nejaká minerálka a ako to dať do peň. denníka? Nie je platca DPH.
Ďakujem.
Peterika
16.07.08,11:41
SF - prečo by nebol vhodným riešením, keď tam má zamestnanca - veď je to normálne čerpanie zo SF a nejako ho treba i čerpať a účtovanie - do peň. denníka ti ide ako výdavok - no učtuje sa všetky výdavky a príjmy SF v jednoduchom účtovníctve len jedným zápisom na konci účtovného obdobia./podľa toho ako ti to robí soft/
- a keď máte poskytovanie stravy - stravné lístky tam je asi už zahrnutý aj ten nápoj, aby ste neboli v práci dehydrovaní:o
ekopo
16.07.08,12:44
SF - prečo by nebol vhodným riešením, keď tam má zamestnanca - veď je to normálne čerpanie zo SF a nejako ho treba i čerpať a účtovanie - do peň. denníka ti ide ako výdavok - no učtuje sa všetky výdavky a príjmy SF v jednoduchom účtovníctve len jedným zápisom na konci účtovného obdobia./podľa toho ako ti to robí soft/
- a keď máte poskytovanie stravy - stravné lístky tam je asi už zahrnutý aj ten nápoj, aby ste neboli v práci dehydrovaní:o
Schválne som v prvom príspevku nespomenul SF, pretože si myslím že pri jednom zamestnancovi a pri nízkej mzde je povinný odvod príliš nízky na zabezpečenie pravidelného pitného režimu, najmä ak sa z neho hradí časť straného lístku pre zamestnanca....
Peterika
16.07.08,14:15
Schválne som v prvom príspevku nespomenul SF, pretože si myslím že pri jednom zamestnancovi a pri nízkej mzde je povinný odvod príliš nízky na zabezpečenie pravidelného pitného režimu, najmä ak sa z neho hradí časť straného lístku pre zamestnanca....
Ekopo súhlasím s tebou., ale keď že v prvom príspevku nebolo napísané ako sú poskytované obedy - tak to mohlo byť jedno s riešení.
- a zo SF je tiež riešenie záleží na tom akú mzdu má zamestnanec ako si spomenul pri nízkej mzde to asi SF tvorba nepostačí ......
ekopo
18.07.08,10:26
iriska
21.07.08,06:59
ekopo a to znamená že? Môžem si urobiť nejaké firemné opatrenie, v ktorom priznám podnikateľovi a zamestnancovi minerálku v nejakej hodnote denne keď vonkajšia teplota presiahne 30stupňov? Alebo len zamestnancovi? Alebo nie?
maaato
30.12.12,20:40
Dobry den,
cchem sa spytat ci si mozem dat do nakladov ako vydavky aj mineralnu vodu?
Som len sam a budem mat aj gastrolistky. Je to mozne ci nie?
Dakujeem