ajacik
20.04.05,11:25
Mám asi trošku banálnu otázočku.
Prvýkrát robím DP k DPH. Chcem sa spýtať na koeficient. Ak som správne pochopila výklad zákona, tak sa počíta iba vtedy, ak bol v zdan. období aj výnos, ktorý je oslobodený od DPH.
T.z. že ak podnikateľ mal iba také výnosy, ktoré sú predmetom DPH, tak ma nemusí zaujímať žiaden koeficient?
dakujem strašne moc a nesmejte sa mi. Ved nejako musím začať.
Sany
20.04.05,09:38
ak nemáš žiadne výnosy oslobodené, tak sa netráp, koeficient môžeš ignorovať.
pyton
20.04.05,09:42
Yes a buď rada, že ho nemusíš robiť:) . A prečo by sa ti niekto mal smiať, veď to je normálna otázka. Ja mám tiež stále pochybnosti, čo narobíš... A vieš ako sa hovorí, "do nešťastia nás privádzajú nie veci, ktoré nevieme, ale ktoré iste vieme, ale ktoré nie sú pravdivé." :D :D
Zuzka
20.04.05,09:43
Ajačik, nie nemusíš sa tým zaoberať.
ajacik
20.04.05,09:48
dakujem vám všetkým. ste zlatí :p
ajacik
20.04.05,14:11
a ešte by som sa spýtala na jednu vec.
už som to písala v inej téme, len neviem, či nie je už niekde daleko.

ak mám faktúru zo švarčiarska vystavenú bez dph. Na slovensku musím odviesť dph. ale ako to zaúčtujem?? nejako nemôžem nájsť vhodný súvzťažný účet k 343. veľmi pekne dakujem
Makina
20.04.05,14:19
Ja používam 395. Zaúčtujem 343/395 a hneď si ju aj odpočítam 395/343, takže obidva učty sa ti vyrovnajú.
ajacik
20.04.05,14:21
práveže si ju nemôžem odpočítať. musím ju zaplatiť. to nie je EU
Makina
20.04.05,14:26
Tomu nerozumiem, ak je to teda faktúra nie z EU za tovar, malo by sa to precliť a DPH zaúčtovať oproti 379 a ak je to za službu tam neodávádzaš DPH. Alebo to chápem zle?
ajacik
20.04.05,14:32
Bola to služba - reklama. Podľa §15, odst. 7, následne §69, odst.2 zák. o DPH treba odviesť dph. len neviem ako to zaúčtovať.
Makina
20.04.05,14:49
Ja by som asi použila účet iných záväzkov 379.
ajacik
20.04.05,14:53
ale ako dalej? uvediem priklad:

1) prijata DF 518/321
2) DPH xxx/343 ????
adamt
21.04.05,06:08
práveže si ju nemôžem odpočítať. musím ju zaplatiť. to nie je EUpráveže si ju môžeš odpočítať §49 odst.2 b - aspoň si myslím :)
ajacik
21.04.05,19:33
adamt, ospravedlnujem sa, že až teraz, bola som celý den mimo.
ten §49 sa mi zdá dobrý. Len aby to potom pochopili aj danováci.
Má ešte niekto rovnaký názor?
inak, adamt veľmi pekne dakujem
petra:-)
22.04.05,04:13
ajacik, neviem aký SW používaš na účtovníctvo. Ja robím na FIBU a samozdanenie účtujem takto:
faktúra, resp. vznik daňovej povinnosti 51801/32101, 39601/34370
odpočet po splnení podm.§49 a §51 ods.1písm.a) 34369/39601
Súhlasím s adamt, že máš nárok na odpočet DPH aj pri obstaraní služieb z tretích krajín, za predpokladu splnenia podmienok v § 49 a 51 zákona o DPH. :)
ajacik
22.04.05,06:42
velmi pekne dakujem všetkým.
ajacik
23.04.05,08:30
a ešte by som vás chcela poprosiť o radu pri vyplnaní DP. stále ide o tú istú faktúru.
- základ dane dám do r. 09
- odpočítanie do r. 15
- do r. 18 pôjde odpočítanie z r.15 + r. 14

Je to správne?? Lebo § 49 sa tam objavuje viackrát a ja neviem presne kde to patrí.
Dakujem za každú odpoved
petra:-)
23.04.05,18:11
a ešte by som vás chcela poprosiť o radu pri vyplnaní DP. stále ide o tú istú faktúru.
- základ dane dám do r. 09
- odpočítanie do r. 15
- do r. 18 pôjde odpočítanie z r.15 + r. 14

Je to správne?? Lebo § 49 sa tam objavuje viackrát a ja neviem presne kde to patrí.
Dakujem za každú odpoved

Podľa mňa to je správne, len ešte treba uviesť aj daň do r. 10 :)
ajacik
23.04.05,19:01
Podľa mňa to je správne, len ešte treba uviesť aj daň do r. 10 :)
jasné, to tam tiež mám :).
dakujem. keby si vedela, ako si ma potešila, že to mám dobre. aj havino sa radoval so mnou.
Vevey
24.04.05,10:12
Stale nenachadzam odpoved na vseobecnu otazku, kedy pouzit koeficient? Aj nejake uroky na uctoch alebo nieco ine ako najom sposobia nutnost pouzit koeficient? Zajtra podavam DP a neviem, ci som to nemala koeficientovat:-).
Johanka
24.04.05,11:31
To je ťažko odpovedať jasne a stručne. Treba si trocha pozrieť zákon o DPH § 49 ods.3 a 4. z ktorých vyplýva, že koeficientom treba prepočítavať ak použijeme tovary a služby / ktoré nakupujeme, t.j. náš vstup/ na dodávky dodávok tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane / náš výstup/. Čo je od dane oslobodené je presne vymenované v § 28 až 41. Čiže v prvom rade treba preskúmať, či mám niečo oslobodené od dane, zistiť koeficient a v evidencii DPH označiť to, čo musím prepočítať koeficientom. Viac zrozumiteľne to neviem.
Vevey
24.04.05,11:40
Zrozumitelne to je, dakujem, ale ja myslim firmy, co neponukaju ani postove, financne, TV, radio a podobne sluzby, ani najom, ci nemaju nejaku v zakone schovanu povinnost koeficient pouzit. Kedysi boli uroky na terminovanych vkladoch, ale duuuufam, to zrusili?
Johanka
24.04.05,11:46
Úroky zrušili.
Vevey
24.04.05,11:50
dakujem, len ma vydesilo ze kazda tretia tema tu na porade sa vola prepocet koeficientom, kedy pouzit koeficient, este raz koeficient ... tak ma prepadol pocit, ze uz len my ho nepouzivame.
Beata121
25.04.05,06:34
Stale nenachadzam odpoved na vseobecnu otazku, kedy pouzit koeficient? Aj nejake uroky na uctoch alebo nieco ine ako najom sposobia nutnost pouzit koeficient? Zajtra podavam DP a neviem, ci som to nemala koeficientovat:-).
Ahoj, ani nevies ako ti zavidim, ze sa nemusis trapit s koeficientom, bud rada a pekne si to vychutnavaj...
zuzi
25.04.05,08:48
My fakturujeme prenájom auta, ale na vstupe nemáme žiadne náklady s DPH, takže koeficient nepočítame. Podľa mňa sa koeficient počíta len vtedy, ak na vstupe sú doklady s DPH viazané, resp. súvisiace s vydanou faktúrou, na ktorej je oslobodené plnenie bez dane. Aby sme si nemohli odpočítať celú DPH na vstupe a štát "obrali" a neodviedli nič.
Johanka
25.04.05,09:17
Ale prenajom hnutelnych veci, teda aj auta nie je od odane oslobodený!
zuzi
25.04.05,09:39
Ale prenajom hnutelnych veci, teda aj auta nie je od odane oslobodený!Ale my fakturujeme do ČR.
Vevey
25.04.05,10:23
My fakturujeme prenájom auta, ale na vstupe nemáme žiadne náklady s DPH, takže koeficient nepočítame. Podľa mňa sa koeficient počíta len vtedy, ak na vstupe sú doklady s DPH viazané, resp. súvisiace s vydanou faktúrou, na ktorej je oslobodené plnenie bez dane. Aby sme si nemohli odpočítať celú DPH na vstupe a štát "obrali" a neodviedli nič.
Tak tomu celkom nerozumiem. Ked na vstupe nemate doklady s DPH, tak z coho si chces uplatnovat odpocitanie celej DPH?
Ak si to vysvetlujes tak, ze len doklady suvisiace s tym predmetom, tak sa podla mna mylis, lebo to zahrna vsetky doklady na vstupe bez ohladu s cim suvisia.
Ked sa fakturuju bez DPH do zahranicia sluzby, ktore by tu podliehali DPH, pocita sa koeficient?

Beata121, a ty ho preco pocitas? Co mate a my nemame? :-)))
ankap
25.04.05,10:59
To je ťažko odpovedať jasne a stručne. Treba si trocha pozrieť zákon o DPH § 49 ods.3 a 4. z ktorých vyplýva, že koeficientom treba prepočítavať ak použijeme tovary a služby / ktoré nakupujeme, t.j. náš vstup/ na dodávky dodávok tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane / náš výstup/. Čo je od dane oslobodené je presne vymenované v § 28 až 41. Čiže v prvom rade treba preskúmať, či mám niečo oslobodené od dane, zistiť koeficient a v evidencii DPH označiť to, čo musím prepočítať koeficientom. Viac zrozumiteľne to neviem.

Neviete niekto uviesť príklad?

Ak máme od dane oslobodenú prepravu osôb podľa § 46 odst. 2, máme používať koeficient?

Ako alebo kde sa zisťuje koeficient ? Ďakujem
Zita5
25.04.05,11:34
A čo ak napríklad fakturujem a dodávam strojné zariadenie - predaj tovaru do štátov EU . To vstupuje do koeficientu ? Já som z toho už blbá . Aj ja zatiaľ nepoužívam koeficient .
Beata121
25.04.05,11:42
Tak tomu celkom nerozumiem. Ked na vstupe nemate doklady s DPH, tak z coho si chces uplatnovat odpocitanie celej DPH?
Ak si to vysvetlujes tak, ze len doklady suvisiace s tym predmetom, tak sa podla mna mylis, lebo to zahrna vsetky doklady na vstupe bez ohladu s cim suvisia.
Ked sa fakturuju bez DPH do zahranicia sluzby, ktore by tu podliehali DPH, pocita sa koeficient?

Beata121, a ty ho preco pocitas? Co mate a my nemame? :-)))
Ahoj Vevey, ja som uplne klasicky typ, prenajom nehnutelnosti aj platcom aj neplatcom...
Beata121
25.04.05,11:49
A čo ak napríklad fakturujem a dodávam strojné zariadenie - predaj tovaru do štátov EU . To vstupuje do koeficientu ? Já som z toho už blbá . Aj ja zatiaľ nepoužívam koeficient .
Aohj Zita 5,
ide o dodanie tovaru v ramci EU, to nesuvisi s koeficientom, teda aspon myslim, ze ide o oslobodenie podla par. 43, a odpočítanie dane sa uvdza na riadku 07, zavisi to od toho ci je odberatel platca alebo nie. A podavas suhrnny vykaz...
adam
25.04.05,11:50
Ako alebo kde sa zisťuje koeficient ? Ďakujem[/QUOTE]

Na DÚ som napísala žiadosť: Z dôvodu, že v minulom zdaňovacom období som nemala plnenia od dane oslobodené, žiadam o schválenie koeficientu odhadom pre pomerné odpočítanie dane. Vychádzam z nasl.
Zdaniteľné obch. v 1Q 2005 500000,-
Tovar a služby od dane oslobodené v 1Q 2005 50000,-
Výpočet koef.: podľa vzorca, koef. 0,91

Toto mi na DÚ odsúhlasili a tento koef.som použila na prepočet.;)
Vevey
04.06.05,21:27
Ked si ho pouzila, myslim ten schvaleny koeficient, je nutne aby si robila potom nejake rocne zuctovanie pomocou skutocne vypocitaneho podielu? Ako znelo presne to schvalenie z DU? Ze ho mozes pouzit a nemusis prepocitavat?
juko
05.06.05,05:58
Podľa môjho názoru koeficient, ktorý schválil správca dane sa použije počas celého kalendárneho roka. Na konci roka sa prepočíta zo všetkých zdaniteľných plnení ako uskutočnených tak oslobodených.Na základe takto vypočítaného koeficienta sa potom vypočíta skutočná odpočítateľná daň a vysporiada voči odvedenej dani. Nový vypočítaný koeficient sa potom použije na ďalší rok.

A ešte výpočet: k= uskutočnené zdaniteľné plnenia/(uskutočnené zdaniteľné plnenia+uskutočnené zdaniteľné plnenia oslobodené)

skutočná vypočítaná daň=daň na výstupe-(daň na vstupe*k)

Dúfam, že je to zrozumiteľné.
adam
05.06.05,08:08
Ked si ho pouzila, myslim ten schvaleny koeficient, je nutne aby si robila potom nejake rocne zuctovanie pomocou skutocne vypocitaneho podielu? Ako znelo presne to schvalenie z DU? Ze ho mozes pouzit a nemusis prepocitavat?
Ako napísal Juko, schválený koeficient používam celý rok a na konci roka sa robí ročné zúčtovanie dane......DÚ nenapísal žiadne schválenie, len prijal moju žiadosť, kópiu som si dala oraziť. Ročné zúčtovanie som ešte nikdy nerobila, ale dúfam, že mi poraďáci pomôžu. Prečítaj si tému "ešte raz koeficient" , v nej mi to polopate vysvetlila Johanka.;)
Vevey
05.06.05,10:00
A ešte výpočet: k= uskutočnené zdaniteľné plnenia/(uskutočnené zdaniteľné plnenia+uskutočnené zdaniteľné plnenia oslobodené)

skutočná vypočítaná daň=daň na výstupe-(daň na vstupe*k)

Dúfam, že je to zrozumiteľné.
Ano, dakujem za odpoved, je zrozumitelna, aj Adame dakujem za odpoved, priznam sa ze vzorcu: skutočná vypočítaná daň=daň na výstupe-(daň na vstupe*k) celkom nerozumiem, inak mi je to jasne. Keby sa to namiesto skutočná vypočítaná daň nazyvalo skor skutocna danova povinnost asi by mi to jasne bolo.
Moj klient to pochopil a jeho auditorka mu to schvalila, ze ked dostal od DU list, v ktorom mu navrhnuty koeficient schvalili (prave zacinal s DPH, funguje uz dlho), nema urobit rocny prepocet, ked pouzil koeficient schvaleny DU. Minuly rok nebol mojim klientom, nemusi ma to trapit, len v tom chcem mat jasno.
jeso
06.06.05,10:20
pridám sa aj ja, v 5/2005 sme zamestnancovi predali osobné auto-vystavili sme danový doklad samozrejme bez DPh, ani pri kúpe auta sme si DPH neuplatnili,
musím počítať koeficient ?
inak všetky plnenia za celý rok mám len s DPH, len toto jedno bolo bez DPH .Potešíte ma, že koeficient nemusím použiť ???
jeso
06.06.05,10:47
nikto ma nepoteší ?
Palino
06.06.05,11:12
Ja si myslím, že netreba, ale v rýchlosti si neviem spomenúť na základe čoho. Ak to nájdem, ozvem sa ešte.
jeso
06.06.05,11:18
Palino skús to nájsť-budem vďačná ...
Jana Acsová
06.06.05,13:42
No vidím, že s tým máme všetci problém (seba nevynímajúc). Prezrela som celý zákon, lebo som sa chcela oprieť o §§ a čuduj sa svete, nenašla som nič a tom som sa s tým zabávala asi hodinu. Hľadala som v usmerneniach DR a MF SR s rovnakým úspechom (teda neúspechom). Úprava bola jasne podaná iba v predchádzajúcom ZDPH platnom do 30.4.2004, kde bolo jasne uvedené, že predaj osobného auta nevchádza do výpočtu koeficientu. Teraz je to skryté.
Na čo som prišla?

1. Analýzou a zohľadnením všetkých skutočností (odpočítanie DPH týkajúce sa osobného auta a pomerné odpočítanie DPH so špecifikáciou oblastí, ktoré nevchádzajú do čitateľa a menovateľa) som dospela k záveru, že v prípade predaja osobného auta nám tržba z jeho predaja:
- nevchádza do čitateľa (môžu tam ísť iba plnenia, z ktorých je daň odpočítateľná a my DPH odpočítať nemôžeme),
- nevchádza ani do menovateľa (lebo sa tam uvádzajú výnosy bez dane - a predaj auta je predsa predaj s daňou - lebo sme si ju neodpočítali).

alebo
2. Predaj auta možno považovať za predaj majetku podľa § 50 ods. 2 písm. b) a teda nevchádza do koeficientu (žeby to bolo také jednoduché?).

Obe riešenia = rovnaký záver (nezahrňovať do výpočtu koeficientu, teda rovnaký stav ako pred 1.5.2004).

V komentári sa tomuto bodu sa taktne vyhli všetci (aj renomovaní) autori. Nenašla som ani žiadne podrobnosti k vysvetlivkám na podanie daňového priznania, takže záver: ak nepostačuje vyššie uvedené vysvetlenie "presne smerovaná otázočka na DÚ" to vyrieši.

Ak to bude inak - daj vedieť, alebo poraďáci doplňte iný zdroj.
Marianna01
06.06.05,20:52
Súhlasím s každým, kto tvrdí, že je šťastný ten, kto nemá koeficient... Ja som "šťastným používateľom" :confused: koeficientu od 4Q 2004 - a s DU som si užila. Keď som podala žiadosť na schválenie koeficientu - daňováčka sa so mnou takmer pohádala, že uprostred roka predsa nemôžem meniť spôsob výpočtu DPH!!! Jasne som jej vysvetlila, že mi pribudli klienti na prenájom kanc. priest. a nie sú platcami DPH - jednoducho mi žiadosť nechcela zobrať! Nakoniec som je presvedčila (resp. jej telefonát znalejšej kolegyni), ale do dnešného dňa nemám z DU žiadne vyjadrenie. Tak veselo používam koeficient z min. roka.
A ešte niečo: keďže som koeficient začala používať v 4Q - nemusela som prepočítavať ročný koeficient, tento používam aj tohto roku a až teraz budem prepočítavať celý rok.
andrej_rv
06.06.05,22:13
....alebo
2. Predaj auta možno považovať za predaj majetku podľa § 50 ods. 2 písm. b) a teda nevchádza do koeficientu (žeby to bolo také jednoduché?).
Obe riešenia = rovnaký záver (nezahrňovať do výpočtu koeficientu, teda rovnaký stav ako pred 1.5.2004).
AVO, toto 2.riešenie, ktoré si doporučila, je asi najelegantnejšie. Ja som si tiež prezrel dostupné materiály daňovákov k tejto téme, ale nenašiel som žiadny príklad ani iný dôvod, prečo by sa na predaj auta (samozrejme ak nejde o tovar), nemalo v plnej miere vzťahovať citované ustanovenie zákona.
V jedinom PORADCOVI som našiel k tomuto § len stručný komentár " ..predaj hmotného a nehmotného majetku, ktorý platiteľ dane používal na účely svojho podnikania; ide o prípady príležitostných predajov majetku dlhodobej použiteľnosti, napr. z dôvodu opotrebenia a pod., predaj zásob musí platiteľ dane vždy zahrnúť do údajov pre výpočet koeficientu..". Aj v samotnom zákone je to podľa mňa napísané dosť jednoznačne nato, aby sa nezahŕňanie sumy z predaja auta do koeficientu dalo pri prípadnej kontrole obhájiť.
Jana Acsová
07.06.05,06:17
To Andrej:
Rovnako som aj ja dospela k tomuto riešeniu.
Problém je asi v tom, že ešte nikto nepoložil otázku: či ide predaj osobného auta do koeficientu. Zatiaľ to nikomu nenapadlo a z praxe viem, že to nikto do koeficientu nedáva. Avšak keď si to chceme odôvodniť zákonom, tak exaktné vysvetlenie tam nenájdeme (teda špeciálne na problematiku osobného auta). Vyplýva to z jednotlivých ustanovení iba nepriamo.
jeso
07.06.05,12:04
AVO, andrej rv, velmi pekne dakujem za odpovede... potešili ste ma
som rada, že nemusím začať počítať koeficient-doteraz som ho nepoužívala, a dúfam, že ano nebudem musieť...
ešte raz dík...
pyton
07.06.05,12:13
A ešte niečo: keďže som koeficient začala používať v 4Q - nemusela som prepočítavať ročný koeficient, tento používam aj tohto roku a až teraz budem prepočítavať celý rok.[/QUOTE]

Marianna, ja som mala vo 4. Q koef. a prepočítavala som celý rok. Ale to bolo tým, že hoci fa bola vo 4. Q, týkala sa prenájmu za celý rok. Ale pochybnosti som mala, čo s tým, či len ten 4. Q upraviť cez koef. alebo aj celý rok ročným koef. :confused:
Vevey
08.06.05,04:22
A ešte niečo: keďže som koeficient začala používať v 4Q - nemusela som prepočítavať ročný koeficient, tento používam aj tohto roku a až teraz budem prepočítavať celý rok.
Aha, tak preto nemuseli, to je ozaj dobre, to ma nenapadlo.
dada 1
09.06.05,10:09
Ahojte, prečítala som si všetky príspevky o koeficiente a teraz neviem či sa neopýtam blbo.Máme v prenájme budovu platíme mesačne fyz. osobe 10 000,-Sk bez DPH na základe zmluvy o prenájme, mám použiť koeficient? Poplatky za elektrinu platí majiteľ pri zúčtovaní donesie z elektrárne vyúčtovanie a nedoplatok zaplatíme. Môžem si dať do výdavkov nedoplatok keď je na Fa jeho meno?Ďakujem.
Jana Acsová
09.06.05,10:14
Ahojte, prečítala som si všetky príspevky o koeficiente a teraz neviem či sa neopýtam blbo.Máme v prenájme budovu platíme mesačne fyz. osobe 10 000,-Sk bez DPH na základe zmluvy o prenájme, mám použiť koeficient? Poplatky za elektrinu platí majiteľ pri zúčtovaní donesie z elektrárne vyúčtovanie a nedoplatok zaplatíme. Môžem si dať do výdavkov nedoplatok keď je na Fa jeho meno?Ďakujem.Napísala si "platíme" nájomné - do koeficientu ide "výnos" "príjem" t.j. vydaná faktúra, ak sa vyhotovuje.
Môžeš dať do nákladov to, čo je zmluvne dohodnuté. Faktúra na inú osobu je "zľahčenie" si situácie a možno (neviem, čo všetko je v zmluve a ako sa to dokladuje) to nie je ani v súlade so zákonom o účtovníctve, (DPH abstrahujem - prenajímateľ je asi neplatiteľ). Vhodnejšie by bolo robiť vyúčtovanie podpísané prenajímateľom a prípadne aj nájomcom na základe predložených kópií dokladov a to preniesť do účtovníctva.
ESTER
09.06.05,11:07
Existuje nejaký spôsob, kedy by sa prenajímateľ platiteľ DPH pri prenájme pre neplatiteľa mohol vyhnúť koeficientu, napr. refaktúráciou elektriky, vody, plynu, odvodzu smetí a pod.?
Johanka
09.06.05,11:17
To čo si vymenovala by nemohlo byť súčasťou nájomného???
bea
09.06.05,11:18
Podľa mňa neexistuje, prenájom musí byť vždy bez DPH.
ESTER
09.06.05,11:36
Johanka, mohlo by byť súčasťou nájomného ale koeficientu by sme sa nevyhli.
Evelynka
09.06.05,11:36
Záleží od nájomnej zmluvy. Ak je v nej uvedené, že energie sa budú fakturovať samostatne (refakturovať), od DPH je oslobodený len nájom a energie sa fakturujú s DPH.
Johanka
09.06.05,11:41
Johanka, mohlo by byť súčasťou nájomného ale koeficientu by sme sa nevyhli.Keby to bolo súčasťou nájomného, tak by si koeficientom nemala čo prepočítavať. Mala by si síce oslob. plnenie, ale nič na prepočítanie.
ESTER
09.06.05,11:48
Johanka, mne sa to nezdá, že by som si v tomto prípade mohla uplatiť z energií celú DPH na vstupe.

Evelyn - súhlas.
Johanka
09.06.05,12:07
Ester,musela som si to nakresliť, máš pravdu je to blbina.
Evelynka
09.06.05,12:16
Takisto súhlas s Ester.