trillianka
15.07.08,22:14
Ahojte,

ake mate skusenosti so studnami? Je lepsie dat spravit studnu pred stavbou domu, alebo az potom? Vedla domu bude este min. 8m.
A hlavne, oplati sa tahat vodu zo studne do domu? Ake mate skusenosti s navratnostou nakladou? Rozmyslali sme aspon o zachodoch, alebo sa oplati aj niekam inam (napr. do sprchy)?
:) a nema niekto kontakt na spolahlivu firmu v okoli Malinova? Dik ;)

Janka
josiph68
15.07.08,20:27
viem,len,že je výhra mať studňu už pred stavbou,pretože budete potrebovať veľa vody pri stavbe a to nieje zanedbateľná položka rozpočtu.firmu nájdeš v zlatých stránkach a ťahať do domu?určite treba vodárničku-čističku,ľudia to robia,ale či sa to vypláca?asi áno.
svetluška
15.07.08,20:36
Studňu je treba urobiť popredu,neviete,kde bude prameň,či náhodou nie rovno v dome .My sme ju robili dodatočne a mali sme zbytočnú robotu,nehovoriac o tom,že ju môžete použiť rovno na stavebné práce,čo pri cenách vody nie je zanedbateľné.Treba zaviesť do záchodov,ale pred zavedením do sprchy treba urobiť rozbor vody,aby ste nedostali nejakú alergiu,hlavne deti.Keď už investíciu,tak kopanú studňu min.priemer kade 80 cm,aby sa dala čistiť,nie vrtanú,čo sa zanáša,hlavne v Malinove/bývala som tam/.Voda by tam mala byť dobrá a v inzercii nájdete majstrov-Trnavsko,Pezinsko a pod.noviny.
Zypsik
31.07.08,10:54
Urcite predtym, ved tej vody sa na stavbe minie na kubiky (polievat si platnu vodovodnou vodou, tak placem nad uctami).
Na bazen, jazierko, polievanie travnikov a zahrady, cistenie, umyvanie auta,...
tom_NR
31.07.08,11:50
Dobre; ale na druhej strane ak niekto pred stavbou naháňa každú korunu, len aby mohol čím skôr postaviť, musí vraziť nejakých pekných pár tisícoviek (samozrejme - závisí od hĺbky vrtu) do studne? Je síce výhodnejšie použiť pri stavbe studničnú, ale nie za každú cenu. Pokiaľ neplatíte aj stočné pri odbere z vodovodu, rozdiel nie je priepastný...
Milan.Žiška
31.07.08,18:05
Poznám niekoľko ludí, ktorý prešli na kombinovanú spotrebu a ako úžitkovú vodu používajú studničnú. Čochvíľa bude nutnosťou prestať splachovať záchod pitnou vodou. V prípade bazénu alebo spŕch je treba rozbor vody. Je pravdou značné množstvo minerálou v slovenských studniach, ale úpravňu vody je možné realizovať aj dodatočne ( keď si na seba studňa zarobí - viď pri bazéne).
Ideál je dokombinovať ohrev cez solárne kolektory a barák priblížiť úpravami k nízkoenergetickému a si za "vodou".:)
Adamlap
01.08.08,04:51
Urob studnu čonajlacnejšiu pred stavbou.
Ekologovia nedávajú pitnú vodu do betonu.
Potom bude dobrá na polievanie.
mladymuz
01.08.08,05:22
my mame uz takmer vytiahnute mury z ytongu, zaklady vysoke 1,6 m a minuli sme 30m3 vody. Prisla faktura na nejakych 1000 sk. Zalievali som dosku 3x denne 2 tyzdne. Naklady na studnu+cerpadlo by sme mali podstatne vyssie, takze navratnost bude az vtedy, ked sa naozaj budu zalievat travniky a naplnat bazeny ak nejake budu za par rokov.

Ak vykopete/vyvrtate studnu najvprv tak to bude obmedzenie pri stavbe domu lebo ak si clovek zmysli, ze tam a tam chce terasu, tak tam bude mat zrovna studnu ktoru bude obchadzat.
Zoltán Kovács
01.08.08,05:25
Prvé čo sme robili bola studňa (nutnosť, totiž nemáme prípojku na obecnú vodu). Miesto sme vybrali v rohu pozemku, asi 6-7 metrov od domu.

Náklady na studňu sme mali do 3.000,- Sk.
Zypsik
06.08.08,08:30
Dobre; ale na druhej strane ak niekto pred stavbou naháňa každú korunu, len aby mohol čím skôr postaviť, musí vraziť nejakých pekných pár tisícoviek (samozrejme - závisí od hĺbky vrtu) do studne? Je síce výhodnejšie použiť pri stavbe studničnú, ale nie za každú cenu. Pokiaľ neplatíte aj stočné pri odbere z vodovodu, rozdiel nie je priepastný...

Zacinat stavbu domu za miliony korun a nemat par tisic na studnu, ktoru budem tak ci tak asi chciet/potrebovat?
tom_NR
07.08.08,11:39
vsetci nestavaju domy za miliony, a ak mam vodu 35m hlboko, ani ta studna nebude za Tvojich "par tisic" ;)
luigi72
07.08.08,11:55
vsetci nestavaju domy za miliony, a ak mam vodu 35m hlboko, ani ta studna nebude za Tvojich "par tisic" ;)

Nechcem do toho velmi hovorit, ale domy sa stavaju za miliony.
Este som nevidel taky rozpocet na novostavbu, ktory by bol menej ako milion korun. A ked uz mam 1.5 miliona na stavbu domu (domceka) + upravu terenu okolo, tak aj tych 10 000 naskrabem na vlastnu studnu (skoro zanedbatelna suma).
Uz aj preto, lebo o par rokov moze byt voda vzacna a hlavne draha, ak vsetko bude smerovat tak, ako smeruje teraz...
Dom sa nestavia na rok, dva, ale na cely zivot.
Zoltán Kovács
07.08.08,12:24
Nechcem do toho velmi hovorit, ale domy sa stavaju za miliony.
Este som nevidel taky rozpocet na novostavbu, ktory by bol menej ako milion korun. A ked uz mam 1.5 miliona na stavbu domu (domceka) + upravu terenu okolo, tak aj tych 10 000 naskrabem na vlastnu studnu (skoro zanedbatelna suma).
Uz aj preto, lebo o par rokov moze byt voda vzacna a hlavne draha, ak vsetko bude smerovat tak, ako smeruje teraz...
Dom sa nestavia na rok, dva, ale na cely zivot.

No ak máš vodu v hlbke 35 metrov, a cena sa pohybuje od 1500 do 3500 za meter, potom koľko to je?
mladymuz
07.08.08,12:26
ktora lokalita slovenska ma vodu v 35 metrovej hlbke?...to by musel byt na nejako kopci, kde nie je ani vodovod a nema ani povrchovu vodu
Zypsik
07.08.08,12:29
vsetci nestavaju domy za miliony, a ak mam vodu 35m hlboko, ani ta studna nebude za Tvojich "par tisic" ;)

mimotemy 35 metrov? To byvas na hradnej skale?
tom_NR
07.08.08,12:34
Páni, bavím sa... :D Veľmi dobre viem, ako hlboko mám vodu, môj vedľastavajúci ju už má "spojazdnenú". Lokalita: okrajová časť Nitry. ;) Preto som sem prispel, nie kvôli vyvolávaniu rozruchu.
tom_NR
07.08.08,12:35
A radšej mám vodu v studni, ako občas v pivnici po búrke. :)
mladymuz
07.08.08,12:38
no áno...okrajová časť nitry vzhľadom na položenie mesta môže mať výšku aj 35 metrov nad riekou.
Zoltán Kovács
07.08.08,12:41
ktora lokalita slovenska ma vodu v 35 metrovej hlbke?...to by musel byt na nejako kopci, kde nie je ani vodovod a nema ani povrchovu vodu

Aj v okoli SC sú miesta, kde je voda v takej hlbke.
dad111
07.08.08,13:02
Ak sa budeme spravat k zasobam vody tak ako doteraz, tak aj my, ktori dnes tahame povrchovu vodu z hlbky 10 metrov, budeme musiet vrtat studne daleko hlbsie.
peter7708
02.09.08,17:38
Zaujmavá debata.Mňa by skôr zaujmalo či pri vŕtanej studni čerpadlo umiestniť do šachty kde je vlhko alebo ho umiestniť do domu (pivnica, technická miestnosť,jama v garáži, atď.)K otázke či studňu alebo vodovod, bývam na Považí a voda tu je do 10m.Vrtanie stojí 1500Sk/m.T.j. 15000Sk.Vŕtanie +15000Sk čerpadlo, filtre atď - pri skromnosti =30000SK.Aj keď na tom nezarobím polievanie menej "bolí"
NInive
02.09.08,19:21
Budem reagovať na niekoľko vecí. Argumentovať, že sused má vodu v tej a tej hĺbke môže byť síce orientačné, ale nie môj prípad. Rovnako aj pôdne zloženie. Máme o suseda studne vzialené asi 30m a on mal pri kopaní íl. Na to sme spoliehali aj my. No samý kameň až do hĺbky asi 5m. Žiadny štrk, obrovské balvany.
Studňu sme si urobili, lebo v obci síce prípojka je, ale kedy nám ju dovedú, je viac ako otázne. Ale tak či tak by sme ju chceli. Nielen polievanie s takou vodou, ale aj splachovanie, umývanie menej bolí:). A naozaj pri takej sume ako je rozpočet na stavbu to nieje veľká položka.
Všetko potrebné máme v šachte. Studňa bola vŕtaná, no pre veľké kamene spočiatku kopaná. To sa rozšírilo, obmurovalo takými úzkymi DT a priestor pre techniku sme nemuseli riešiť v dome.
Macy32
04.09.08,13:30
Zaujmavá debata.Mňa by skôr zaujmalo či pri vŕtanej studni čerpadlo umiestniť do šachty kde je vlhko alebo ho umiestniť do domu (pivnica, technická miestnosť,jama v garáži, atď.)K otázke či studňu alebo vodovod, bývam na Považí a voda tu je do 10m.Vrtanie stojí 1500Sk/m.T.j. 15000Sk.Vŕtanie +15000Sk čerpadlo, filtre atď - pri skromnosti =30000SK.Aj keď na tom nezarobím polievanie menej "bolí"
My mame cerpadlo umiestnene v sachte cca 2 m, pretoze aj cerpadlo ma problem vytiahnut vodu z 10m hlbky, lepsie je mat co najmensiu hlbku (ak mas uz vybratu vodaren, pozri si v parametroch saciu hlbku). Cerpadlo kupis aj za menej ako 15 tis.