Sany
20.04.05,10:47
Práve som narazila na problém s bonusmi a skontami. Bolo to riešené, ale nenašla som odpoveď na toto: Neviem sa rozhodnúť, ako zaúčtovať uplatnené skonto z faktúry, keďže od 1.1.2005 sa po dohode oboch strán nemusí vyčísľovať opravený základ dane a daň, len sa bonus finančne vysporiada. Príklad:
100.000,- 311/604
19.000,- 311/343 faktúra pôvodná

115.430,- 221/311 úhrada faktúry odberateľom, ale uplatnil si 3% skonto za včasnú
úhradu(čo ma dosť irituje, lebo aby sme boli niekomu vďační
a odmeňovali ho za to, že si splnil svoku psiu povinnosť)
3.570,- 3%, ako ich zaúčtovať? Napadlo ma, čo takto 568/311? keďže je to len
finančné vyrovnanie? Alebo celá suma -311/-604? To sa mi veľmi nepáči.

Ďakujem všetkým vopred za pomoc...!!!!
Sany
20.04.05,09:47
Nikto sa s tým nestretol? Neporadíte?
Sany
22.04.05,08:51
31 videní a nikto sa nevyjadrí?
Lucia7
22.04.05,09:30
ten kto vymyslel skontá a bonusy, tak toho by som dala..... ale už to je, tak sa s tým musíme nejako popasovať. Ja to robím nasledovne (ale nie som si istá či to je správne)

- 311/548

- 311/343 (dph výstup).

Robím to s DPH, nakoľko napr. BILLA vystavuje na skontá daňové doklady a mám to v podstate odobrené i dańovým poradcom.
Tá 548 je z toho dôvodu, že klientka si to praje na tom účte, ja by som radšej ponižovala 604, ale zahraničné firmy majú aj "zahraničné" požiadavky.
Paula
22.04.05,09:32
Sany, ja s tým žiaľ nemám žiadnu skúsenosť. Ale ak si sami od seba uplatnili bonus , teda ak to nemáte v nejakej zmluve dohodnuté, žiadala by som faktúru riadne doplatiť.
Sany
22.04.05,09:38
Máme to práveže v zmluve dohodnuté (to je presne to, čo ma vytáča, že im máme dávať nejaké bonusy za to, že nám láskavo zaplatia v termíne splatnosti - bez toho tieto hnusné reťazce s Vami nebudú obchodovať). Ide o to, že doteraz sme normálne vystavili dobropis na uvedenú čiastku, čiže -311/-604 a -311/-343, ale podľa novely zákona to netreba robiť, lebo štát je aj tak na nule - my si znížime DPH, odberateľ zvýši a výsledok je nula. Len sa musíme dohodnúť obe strany. Teraz jeden náš odberateľ uplatňuje bonus týmto spôsobom a ja mám problém, ako tú faktúru douhradiť. Len mi niekto skúste napísať, ako sa Vám pozdáva tá 568 v plnej výške, lebo vlastne je to len finančné vysporiadanie, tak som myslela, že by to aj mohlo byť.
Vladimír Ozimý
22.04.05,09:38
účtovne sa mi to zda spravne mínusom ak vystavím fa napr na 10000 SK dph je 1900 a niekto si uplatni dajme tomu 10% skonto tak hodnota mojich vynosov by sa mala ponizit nie cize -311/-604 s tým že ponížim aj dph nie?
Sany
22.04.05,09:43
účtovne sa mi to zda spravne mínusom ak vystavím fa napr na 10000 SK dph je 1900 a niekto si uplatni dajme tomu 10% skonto tak hodnota mojich vynosov by sa mala ponizit nie cize -311/-604 s tým že ponížim aj dph nie?áno, tak som to robila doteraz, ale keďže náš partner tú DPH nedá do DP ako zvýšenie odpočítanej dane, ja si nemôžem túto DPH opraviť a znížiť. Takže o DPH tam teraz nepôjde.
Lucia7
22.04.05,09:47
a čo ak si firma, ktorá si uplatňuje skonto, zakotví do zmluvy vetičku, na základe zákona o DPH §25, že základ dane a dań sa nemusia opraviť, ak sa na takomto postupe dohodnú obidve strany... nenastal by potom takýto prípad?

ja vystavím faktúru a odvediem DPH, odb. uhradí faktúru s niekoľko percentným skontom, tzn., že ja dostanem sumu poníženú o skonto... odb. si však na vstupe uplatní dph z pôvodnej faktúry.... štát v konečnom dôsledku nie je ukrátený ale ukrátený je dodávateľ, ktorý vlastne DPH odvedie ale nedostane ju v celej výške "zaplatenú" od odb.. Iná vec by bola, keby sa skonto počítalo zo sumy bez DPH....
Sany
22.04.05,09:51
a čo ak si firma, ktorá si uplatňuje skonto, zakotví do zmluvy vetičku, na základe zákona o DPH §25, že základ dane a dań sa nemusia opraviť, ak sa na takomto postupe dohodnú obidve strany... nenastal by potom takýto prípad?

ja vystavím faktúru a odvediem DPH, odb. uhradí faktúru s niekoľko percentným skontom, tzn., že ja dostanem sumu poníženú o skonto... odb. si však na vstupe uplatní dph z pôvodnej faktúry.... štát v konečnom dôsledku nie je ukrátený ale ukrátený je dodávateľ, ktorý vlastne DPH odvedie ale nedostane ju v celej výške "zaplatenú" od odb.. Iná vec by bola, keby sa skonto počítalo zo sumy bez DPH....Lucia, presne tú vetičku máme v novej zmluve. Takže mne nik ten rozdiel DPH nevráti a teraz ide len o to, kam tú sumu zaúčtovať.
Lucia7
22.04.05,09:52
nerozumiem zvýšeniu odpočítanej dane.....
Lucia7
22.04.05,09:55
môžem Ti napísať do súkromnej schránky, mám tu konkrétny prípad a nechcem to tu veľmi hádzať do etéru....
Vladimír Ozimý
22.04.05,09:58
ja by som docela rad prijal vzor uctovania ak mozem poprosit na ingozimy@centrum.sk
Lucia7
22.04.05,10:00
to nie je príklad účtovania, ale príklad zmluvy....
Vladimír Ozimý
22.04.05,10:01
i tak bych bol rad...lebo asi ma to caka coskoro...
Lucia7
22.04.05,10:10
prišlo Ti niečo? lebo mám taký dojem, že mi to neprešlo...
Vladimír Ozimý
22.04.05,10:14
rad by som ti povedal ale ja sa do schranky nedostanem lebo nie som pri svojom pocitaci a mne to stahuje priamo do neho ale ak nepreslo ja sa ozvem neboj :)
Lucia7
22.04.05,10:16
OK... nepoužívaš ICQ?
Sany
22.04.05,10:23
Lucia, pošli mi to prosím cez SS, a ak môžeš, daj sem aj príklad účtovania.A to zvýšenie odpočítanej dane mám na mysli, že ak ja vystavím odberateľovi dobropis, on si musí zvýšiť daň o sumu DPH na dobropise, lebo pri pôvodnej fa si odpočítal na vstupe DPH a dobropisom ju znížim.
ESTER
07.06.05,14:45
Skonto znamená, že odberateľ zaplatil včas a preto mu patrí zľava. V tomto prípade už by sa nemala znižovať pohľadávka -311 ale zaúčtovať záväzok voči odberateľovi, ktorému musíme peniaze vrátiť, teda účet 325. Takže mohlo by to byť potom celé preúčtované takto 568/325. Po vrátení peňazí 325/221.
Sany
07.06.05,15:57
ESTER, BINGOOOOOOO! Toto sa mi páči, ak by to tak mohlo byť. Keďže som sa vlastne dodnes nedopátrala k žiadnej použiteľnej odpovedi, začala som to účtovať nasledovne:
príklad: 100.000,- 311/604
19.000,- 311/343

odberateľ mi uhradí o 3.570,- Sk menej, lebo si uplatní skonto, bonus,atď - nazve to rôzne a keďže máme zmluvne podchytené, že si nebudeme znižovať základ dane a daň, ale len to finančne vysporiadame, ja to považujem za finančný náklad a vlastne si uhradím akože plnú čiastku - 119.000,- a ten rozdiel 3.570,- zaúčtujem 379/221 (ty si dala 325), neviem, čo je správnejšie. Zároveň zaúčtujem interným dokladom 568/379.
Myslíš, že môže byť? Ja som už z toho vážne na nervy. Robíme so všetkými reťazcami a stále som na pochybách.
ESTER
08.06.05,06:20
V mojej odpovedi som predpokladala, že odberateľ Ti zaplatí plnú sumu 119 000 a potom sa uplatní zľava. Skús napísať ako v skutočnosti prebieha tok peňazí.
Sany
08.06.05,06:54
Nie, odberateľ mi pošle avízo o platbe, kde je pôvodná suma faktúry, uplatnená zľava a suma na úhradu. A na účet mi príde len tá znížená suma na úhradu. Maximálne mi ešte pošle také akože NAMI VYSTAVENÝ DOKLAD, ktorý má znenie: "fakturujeme Vám
finančné vysporiadanie podľa DVNP: bonus podľa dodatku č.1 -3.570,- ".
Čiže je to podľa zmluvy. Mne ide len o to zaúčtovanie. Ja k tomu dokladu vystavím interný doklad, kde zaúčtujem 3.570,- 568/379 saldokontne, potom k výpisu priložím to ich avízo o platbe, zaúčtujem úhradu plnej sumy faktúry 221/311, potom napárujem to finančné vysporiadanie 379/221.
Jana Acsová
08.06.05,07:14
Nie, odberateľ mi pošle avízo o platbe, kde je pôvodná suma faktúry, uplatnená zľava a suma na úhradu. A na účet mi príde len tá znížená suma na úhradu. Maximálne mi ešte pošle také akože NAMI VYSTAVENÝ DOKLAD, ktorý má znenie: "fakturujeme Vám
finančné vysporiadanie podľa DVNP: bonus podľa dodatku č.1 -3.570,- ".
Čiže je to podľa zmluvy. Mne ide len o to zaúčtovanie. Ja k tomu dokladu vystavím interný doklad, kde zaúčtujem 3.570,- 568/379 saldokontne, potom k výpisu priložím to ich avízo o platbe, zaúčtujem úhradu plnej sumy faktúry 221/311, potom napárujem to finančné vysporiadanie 379/221.V tomto prípade sa menila metodika účtovania zliav. Podľa výkladu zľavy k tovaru sa viažu na tovar, ak je to dohodnuté v zmluve o dodávke tovaru.
Postup na 568 bol štandardný asi pred dvoma rokmi. Neviazala by som sa iba na fakt, že je to skonto finančné, ale k čomu sa viaže. Otázka je, aj či pri účtovaní už vieš, či skonto vzniklo alebo nie. Podstata je zmluva.
ESTER
08.06.05,07:30
Sany, v tomto prípade by som nejako nekomplikovala celé to účtovanie a postupovala by som takto:

Odberateľ nezaplatí celú fakturovanú čiastku:
1. 311/604 100 000,-
2. 311/343 19 000,-
3.úhrada na BÚ s uplatnení zľavy 221/311 115 430,-
4.ID avízo o uplatnenej zľave 311/604 -3 570,-
(v bode č.4 uvažujem, že pohľadávka nebola uhradená celá tak ju vyrovnám na základe avíza)

Ináč by som postupovala, ak by odberateľ zaplatil plnú sumu a tak by som mu vrátila peniaze (uplatnená zľava-skonto).
1.311/604 100 000,-
2. 311/343 19 000,-
3.Zaplatil včas 221/311 119 000,-
4.Pretože zaplatil včas dostáva zľavu skonto podľa zmluvy, keďže teraz je už pohľadávka celá uhradená už ju neznižujem ale účtujem záväzok voči odberateľovi 604(alebo568, ale podľa toho čo píše AVO v príspevku vyššie bude to pravdepodobne 604)/325 Sk 3 570,-
5. Vrátime peniaze odberateľovi 325/221 3570.
Jana Acsová
08.06.05,07:36
Ja by som volila najjednoduchšiu cestu. Ak je v čase účtovania faktúry (a to je pravdepodobné) známa zľava, účtovala by som cenu po zľave bez ďalšieho doúčtovania.
Vyriešiť to v smernici, ako budete postupovať v prípade, že skonto nevznikne. Riešenie záleží aj na frekvencii tohto typu faktúr a ako to máte priebežne odsledované (čo sa stáva častejšie, uplatnenie skonta alebo nie).
ESTER
08.06.05,07:55
Avo bolo by to najjednoduchšie. Ale ak vychádzam z toho čo znamená vlastne skonto, je to zľava za včasnú úhradu. Celý postup by mal byť potom taký, že odberateľ uhradí celú sumu a ak je to včas tak až potom mu patrí zľava-skonto.
Sany
08.06.05,10:03
Priamo to skonto účtovať nemôžem, lebo spôsob výpočtov rôznych zliav týchto reťazcov je veľkou neznámou a navyše, ak by som to dala priamo do faktúry ako zľavu, odberatelia s tým nesúhlasia.My sme v nevýhode, lebo ak chceme s nimi obchodovať, a chceme, musíme skákať ako oni pískajú. Teraz ide len o to, či ponižovať 604, a to na mňa bude počítač kričať, že kde má DPH....lebo to nie je ani oslobodené, ani vývoz....alebo to budem ďalej účtovať ako môj finančný náklad, lebo to vlastne tak aj je...




V tomto prípade sa menila metodika účtovania zliav. Podľa výkladu zľavy k tovaru sa viažu na tovar, ak je to dohodnuté v zmluve o dodávke tovaru.
Postup na 568 bol štandardný asi pred dvoma rokmi. Neviazala by som sa iba na fakt, že je to skonto finančné, ale k čomu sa viaže. Otázka je, aj či pri účtovaní už vieš, či skonto vzniklo alebo nie. Podstata je zmluva.
ESTER
08.06.05,10:08
Ak by si ponižovala 604 (čo je asi metodicky najsprávnejšie) a zadala by si v PC nejaký kód neovplyvňujúci základ dane, tak by nemal byť žiaden problém s účtovaním. Neviem aký máš softwér.
Sany
08.06.05,10:17
Tak dík, síce sa mi to páči menej, niekdy je tá metodika nelogická, ale opravím to. Software v pohode, ja tam zadám, aby to nebralo do výkazu, len je to prácnejšie. Metodika je nanič, ja si predsa nechcem znižovať tržby, to oni ma nútia, že mi nezaplatia celú čiastku, tak by som to bola naklonená skôr považovať za finančný náklad. Ale o.k. a ďakujem za rady. NENÁVIDÍM REŤAZCE!!!!!
ESTER
08.06.05,10:33
Sany, už len na celkové doplnenie toho čo tu bolo napísané, v postupoch účtovania pre pod.účtovníctvo v § 74 ods.2 je uvedené, že zľavy a zrážky u dodávateľa sa budú účtovať na ťarchu tržieb,(t.j. 604/xxx) v prípade že sa vzťahujú k úprave ocenenia dodávky alebo služby.
Sany
08.06.05,10:38
Sany, už len na celkové doplnenie toho čo tu bolo napísané, v postupoch účtovania pre pod.účtovníctvo v § 74 ods.2 je uvedené, že zľavy a zrážky u dodávateľa sa budú účtovať na ťarchu tržieb,(t.j. 604/xxx) v prípade že sa vzťahujú k úprave ocenenia dodávky alebo služby.ESTER, ďakujem, pomohlo....už je to prerobené.
IvanaK
03.10.05,11:40
Ahojte, citam tu okolo tejto problematiky a zaujima ma jedna vec, pri skonte sa neupravuje DPH? to sa len ponizi cela ta fakturovana suma o skonto a hodi do nakladov( z pohladu mna ako dodavatela).V zmluve je napisane, ze ak sa uhradi fa do 30 dni, tak sa ponizi celkova fakturovana suma bez DPH o skonto 3%, to znamena, ze ja z tych 3% nepociam DPH???Dakujem
Jana Acsová
03.10.05,16:59
Ahojte, citam tu okolo tejto problematiky a zaujima ma jedna vec, pri skonte sa neupravuje DPH? to sa len ponizi cela ta fakturovana suma o skonto a hodi do nakladov( z pohladu mna ako dodavatela).V zmluve je napisane, ze ak sa uhradi fa do 30 dni, tak sa ponizi celkova fakturovana suma bez DPH o skonto 3%, to znamena, ze ja z tych 3% nepociam DPH???DakujemZáleží na tom, ako je vystavená faktúra a či skonto možno považovať za zľavu podľa § 22 ods. 4 Zákona o dani z pridanej hodnoty. Faktúra na dodávku tovaru a služby v tuzemsku by mala by vystavená v súlade s § 71 ZDPH v nadväznosti na § 22 ods. 4.
Ak sú splnené podmienky, základ dane by mal byť znížený o sumu zľavy. Za správne vystavenie faktúry zodpovedá platiteľ, ktorý tovar alebo službu dodáva a to aj v prípade, že faktúru vyhotoví v zmysle ZDPH iná osoba.