bhires
16.07.08,08:28
Dna 20.06.2008 som podal Navrh na vklad zalozneho prava na Katastri v Senci (urychleny vklad 8000 Sk ).

Po viacerych osobnych navstevach na katastri (02.,04. a 09. jula 2008) som sa dozvedel, ze navrh na vklad bol povoleny dna 23.06.2008 ! avsak nie je zapisany na LV (tym padom som ho nemohol predlozit banke, ktora ziadala vyznacene zalozne pravo na LV).

Az 11.jula 2008 (21.den od podania Navrhu na vklad) som si vyzdvihol list vlastnictva s uz vyznacenym zaloznym pravom.

V ten isty den som napisal Sprave katastra Senec staznost v ktorej som im popisal celu zalezitost.
Zaroven som ich poziadal o vratenie 6000 Sk nakolko si podla Katastralneho zakona 162/1995 paragraf 43 nesplnili svoju povinnost a nezapisali vklad najneskorsie v nasledujuci den po povoleni vkladu. (t.z.24.06.2008)

Dnes mi prislo oznamenie z Katastra Senec v ktorom napisali:

Podla splnomocnenia uvedeneho v polozke 11, casti I.sadzobnika spravnych poplatkov, ktory tvori prilohu zak.c.145/1995 o spravnych poplatkoch v zneni neskorsich predpisov, Spravny organ vyberie poplatok podla pismena a) tejto polozky vo vyske 8000 Sk, ak ucastnik konania pri doruceni navrhu na vklad do katastra nehnutelnosti ziada rozhodnut o vklade urychlene do 15 dni. Ak spravny organ v skratenom termine o vklade prava k nehnutelnosti nerozhodne, vrati rozdiel medzi poplatkom zaplatenym podla splnomocnenia za urychlene zorhodnutie o navrhu na vklad a poplatkom urcenym podla pism a) tejto polozky

Vzhladom na vyssie uvedene sa priplatok vztahuje na vydanie rozhodnutia a z tohto dovodu Sprava katastra Senec nevyda rozhodnutie o vrateni spravneho poplatku, nakolko bola dodrzana zakonna 15 dnova lehota na vybavenie ziadosti o urychleny vklad.

-----

Ak dobre rozumiem odpovedi katastra, Kataster povoli vklad v lehote do 15 dni a teoreticky moze trvat 30 dni, 2 mesiace kym to zapise na LV.

Ako mam dalej postupovat? Naco vobec sluzi 15 dnova lehota?
chandler
16.07.08,07:42
to je skor pravnicka otazka ako stavebna... skus nejaku inu rubriku.
no kvoli 6tis. sa s nimi asi sudit nebudes, nie?
ROMBOR
16.07.08,07:53
ahoj
15-dnova lehota sluzi na to, ze do 15 dni ti POVOLIA vklad, potvrdia peciatkou ... a potvrdeny - povoleny vklad ide k zapisovatelkam a tie tam maju toho na zapisovanie na mraky ... niet sa comu cudovat, ze LV s povolenim vkladu dojde postou ovela neskor ...
aj preto je treba otravovat a chodit priamo k zapisovatelkom, nech to zapisu (aj ja som tak chodil), ak ta tu veelmi suri
co sa tyka toho - ako mas dalej postupovat - moj nazor je prosty, bud rad, ze si sa relativne skoro dostal k svojmu LV (21 dni je v SC uspech) .. ja som daval zrychleny vklad a trvalo to skoro 2 mesiace ...
ak kataster povolil vklad do 15 dni od jeho podania, je v suchu a nic nevysudis, ziadne vratenie 6000,- Sk poplatku ...
ako som pisal - pises ze do 21 dni ti doslo LV, poznam ludi ktori cakaju aj pol roka ... takze by som to na tvojom mieste nechal tak ... :D a tesil sa z hrejiveho pocitu LV vo vacku
kym sa bude v okrese SC stavat tolko domov, bytovych domov, spekulovat s parcelami atd, atd ... bude problem s katastralnym uradom, kde pracuju tiez len ludia a ja som videl tie haldy dokumentov, co maju na stole, posielaju to aj do BA, ked nestihaju ...
zo 100 vkladov denne je cca 70 zrychlenych ...
co ja viem, co k tomu este dodat ...:mee:

r
sibanka
16.07.08,09:36
ahoj, my sme tiež asi pred mesiacom dali návrh na vklad do katastra v Senci (tiež urýchlený vklad-8000 SK). Dočkali sme sa po troch týždnoch. Nežiadali sme naspäť tie peniaze, aj keď meškali, lebo sme boli radi, že nám to do tej doby vôbec spravili.
fefe30
16.07.08,11:16
ahoj, my sme tiež asi pred mesiacom dali návrh na vklad do katastra v Senci (tiež urýchlený vklad-8000 SK). Dočkali sme sa po troch týždnoch. Nežiadali sme naspäť tie peniaze, aj keď meškali, lebo sme boli radi, že nám to do tej doby vôbec spravili.
Fakt môžeš byť veľmi rád, že to máš za 21 dní. Ja som dával návrh do BA, síce nie urýchlený ale iba normálny. Po 3 mesiacoch som tam preventívne zavolal, čo je s mojím návrhom. Odpovedali, že návrh evidujú, lenže ho ešte ho nikomu ešte nepridelili na vybavenie. 3 mesiace im tam len tak bez povšimnutia ležal. Mali to uplné na háku !!! Tak som ich posúril, aby sa do toho pustili. Asi po mesiaci návrh niekomu pridelili. A o dalši mesiac už aj zapísali a po zapísaní sa ani neunúvali poslať zapísaný LV poštou. Neviem začo teda zobrali správny poplatok.Proste úplná ignorácia!! No po 5 mesiacoch a intenzívnom telefonovaní som bol rád, že to konečne zapísali!!
robin78
16.07.08,11:21
Fakt môžeš byť veľmi rád, že to máš za 21 dní. Ja som dával návrh do BA, síce nie urýchlený ale iba normálny. Po 3 mesiacoch som tam preventívne zavolal, čo je s mojím návrhom. Odpovedali, že návrh evidujú, lenže ho ešte ho nikomu ešte nepridelili na vybavenie. 3 mesiace im tam len tak bez povšimnutia ležal. Mali to uplné na háku !!! Tak som ich posúril, aby sa do toho pustili. Asi po mesiaci návrh niekomu pridelili. A o dalši mesiac už aj zapísali a po zapísaní sa ani neunúvali poslať zapísaný LV poštou. Neviem začo teda zobrali správny poplatok.Proste úplná ignorácia!! No po 5 mesiacoch a intenzívnom telefonovaní som bol rád, že to konečne zapísali!!

Na katastri v BA som mal asi trochu stastie, ze mam priblizne do mesiaca zapisali, ale dokumenty poslali az po troch mesiacoch od zapisu, ale aj tak dobre, skor ako za 6 mesiacov som necakal, ze budem vybaveny
bhires
21.07.08,21:52
ahoj
15-dnova lehota sluzi na to, ze do 15 dni ti POVOLIA vklad, potvrdia peciatkou ... a potvrdeny - povoleny vklad ide k zapisovatelkam a tie tam maju toho na zapisovanie na mraky ... niet sa comu cudovat, ze LV s povolenim vkladu dojde postou ovela neskor ...
aj preto je treba otravovat a chodit priamo k zapisovatelkom, nech to zapisu (aj ja som tak chodil), ak ta tu veelmi suri
co sa tyka toho - ako mas dalej postupovat - moj nazor je prosty, bud rad, ze si sa relativne skoro dostal k svojmu LV (21 dni je v SC uspech) .. ja som daval zrychleny vklad a trvalo to skoro 2 mesiace ...
ak kataster povolil vklad do 15 dni od jeho podania, je v suchu a nic nevysudis, ziadne vratenie 6000,- Sk poplatku ...
ako som pisal - pises ze do 21 dni ti doslo LV, poznam ludi ktori cakaju aj pol roka ... takze by som to na tvojom mieste nechal tak ... :D a tesil sa z hrejiveho pocitu LV vo vacku
kym sa bude v okrese SC stavat tolko domov, bytovych domov, spekulovat s parcelami atd, atd ... bude problem s katastralnym uradom, kde pracuju tiez len ludia a ja som videl tie haldy dokumentov, co maju na stole, posielaju to aj do BA, ked nestihaju ...
zo 100 vkladov denne je cca 70 zrychlenych ...
co ja viem, co k tomu este dodat ...:mee:

r
Dovolim si Vam odpovedat a reagovat na Romborovu odpoved, ktora vystihuje vsetky reakcie.

Mozem suhlasit s tym, ze Kataster v Senci ma vela prace.
Mozem suhlasit aj s tym, ze v okrese Senec je velka vystavba.

Avsak absolutne nemozem suhlasit s tvrdenim, ze by som mal byt rad a mal sa tesit z toho, ze kataster v Senci VOBEC vybavil moju ziadost na 21 den.

Nemozem predsa nechat tak, ze Sprava katastra Senec si svojsky vysvetluje zakony?
Ako mozem privriet oci nad tym, ze Sprava katastra Senec nedodrzuje Katastralny zakon, ktory by mali poznat naspamat a ktory by mal byt ich Bibliou?

Vec riesim dalej.
Nenechavam to tak a verim, ze sa domozem napravy.
Jedna sa tu o moje peniaze, moj cas (4 osobne navstevy na katastri /celkovo 8 hodin), o pravdu, a hlavne o princip.

PS: Na zamyslenie. Zaplatite cestovnej kancelarii 8000 Sk za 7 dnovy liecebny pobyt na Strbskom plese. Autobus Vas zoberie len na Donovaly kde stravite 3 noci a az potom sa dostanete k vysnivanemu plesu. Nestazovali by ste sa a nedomahali sa svojich penazi? Necitili by ste sa podvedeny?
ROMBOR
22.07.08,08:00
Dovolim si Vam odpovedat a reagovat na Romborovu odpoved, ktora vystihuje vsetky reakcie.

Mozem suhlasit s tym, ze Kataster v Senci ma vela prace.
Mozem suhlasit aj s tym, ze v okrese Senec je velka vystavba.

Avsak absolutne nemozem suhlasit s tvrdenim, ze by som mal byt rad a mal sa tesit z toho, ze kataster v Senci VOBEC vybavil moju ziadost na 21 den.

Nemozem predsa nechat tak, ze Sprava katastra Senec si svojsky vysvetluje zakony?
Ako mozem privriet oci nad tym, ze Sprava katastra Senec nedodrzuje Katastralny zakon, ktory by mali poznat naspamat a ktory by mal byt ich Bibliou?

Vec riesim dalej.
Nenechavam to tak a verim, ze sa domozem napravy.
Jedna sa tu o moje peniaze, moj cas (4 osobne navstevy na katastri /celkovo 8 hodin), o pravdu, a hlavne o princip.

PS: Na zamyslenie. Zaplatite cestovnej kancelarii 8000 Sk za 7 dnovy liecebny pobyt na Strbskom plese. Autobus Vas zoberie len na Donovaly kde stravite 3 noci a az potom sa dostanete k vysnivanemu plesu. Nestazovali by ste sa a nedomahali sa svojich penazi? Necitili by ste sa podvedeny?
ahoj
samozrejme nikto ti neberie pravo riesit veci dalej - kazdopadne su to tvoje nabehane kilometre a tvoje nervy ... :D, ja si tie svoje radsej setrim na ine ...
kataster ti v zmysle zrychleneho poplatyku vybavil - povolil vklad 23.6 - co su tri dni od zavkladovania ... v katastralnom zakone je sice napisane, ze

Správa katastra vykoná zápis podľa § 41

a) v deň, ktorým rozhodnutie o povolení vkladu nadobudlo právoplatnosť, najneskôr však v nasledujúci deň

v skutocnosti je to len utopia (odvolavky na sadzobnik spravnych poplatkov, alebo na ine paragrafy katastralneho zakona .. )
aj tak si neviem predstavit, ako zapisovatelka zapise 50 povolenych vkladov za jeden den, ked jedno zapisovanie trva cca 30 min a viac ...

ale ako som uz povedal, vela stastia v boji s veternymi mlynmi :D
r
duves
22.07.08,09:06
ahoj
15-dnova lehota sluzi na to, ze do 15 dni ti POVOLIA vklad, potvrdia peciatkou ... a potvrdeny - povoleny vklad ide k zapisovatelkam a tie tam maju toho na zapisovanie na mraky ... niet sa comu cudovat, ze LV s povolenim vkladu dojde postou ovela neskor ...
aj preto je treba otravovat a chodit priamo k zapisovatelkom, nech to zapisu (aj ja som tak chodil), ak ta tu veelmi suri
co sa tyka toho - ako mas dalej postupovat - moj nazor je prosty, bud rad, ze si sa relativne skoro dostal k svojmu LV (21 dni je v SC uspech) .. ja som daval zrychleny vklad a trvalo to skoro 2 mesiace ...
ak kataster povolil vklad do 15 dni od jeho podania, je v suchu a nic nevysudis, ziadne vratenie 6000,- Sk poplatku ...
ako som pisal - pises ze do 21 dni ti doslo LV, poznam ludi ktori cakaju aj pol roka ... takze by som to na tvojom mieste nechal tak ... :D a tesil sa z hrejiveho pocitu LV vo vacku
kym sa bude v okrese SC stavat tolko domov, bytovych domov, spekulovat s parcelami atd, atd ... bude problem s katastralnym uradom, kde pracuju tiez len ludia a ja som videl tie haldy dokumentov, co maju na stole, posielaju to aj do BA, ked nestihaju ...
zo 100 vkladov denne je cca 70 zrychlenych ...
co ja viem, co k tomu este dodat ...:mee:

r
Robi s uvermy, co su zalozene nehnutelnostou od roku 1997. Kedysi neboli ziadne zrychlene vklady, ziadne poplatky navyše a stalo to tuším 500,-Sk. Urychlovaky sa robili uplatkami - aspon taku mam spätnu väzbu od ludi, čo si vybavovali na katastroch založné právo a bežne to mali do jedneho týždňa. Potom, čo niekto mudry vymyslel taku sprostost, že budu od ludi tahat 8 tisic legalne bez uplatkou a pritom sa to nedodržuje, iba potvrdili, že štátna správa ako taká nefunguje pružne aj ked ma služby spoplatnene komerčne.
Martin Mocko
23.07.08,09:19
Robi s uvermy, co su zalozene nehnutelnostou od roku 1997. Kedysi neboli ziadne zrychlene vklady, ziadne poplatky navyše a stalo to tuším 500,-Sk. Urychlovaky sa robili uplatkami - aspon taku mam spätnu väzbu od ludi, čo si vybavovali na katastroch založné právo a bežne to mali do jedneho týždňa. Potom, čo niekto mudry vymyslel taku sprostost, že budu od ludi tahat 8 tisic legalne bez uplatkou a pritom sa to nedodržuje, iba potvrdili, že štátna správa ako taká nefunguje pružne aj ked ma služby spoplatnene komerčne.

Ked uz ide konkretne o tento spominany kataster. Tak tam urychlovak stoji 8tis..a uplatok k tomu :D
Takze za tych 500 to bolo urcite pre cloveka lacnejsie.
Martin Mocko
23.07.08,11:15
Ked uz sme pri tom seneckom katastri. Nemate nahodou niekto nove cislo na nich? Uz som skusal uplne vsetky cisla, ktore su na webe a v tel. zozname. A teta z bratislavskeho katastra mi dala uplne ine...lebo sa prestahovali. Ani tam mi nikto nedviha....
duves
24.07.08,04:11
Ked uz ide konkretne o tento spominany kataster. Tak tam urychlovak stoji 8tis..a uplatok k tomu :D
Takze za tych 500 to bolo urcite pre cloveka lacnejsie.
No pekne. Pekne sme to dopracovali.
vieroslava
24.07.08,08:23
Ked uz sme pri tom seneckom katastri. Nemate nahodou niekto nove cislo na nich? Uz som skusal uplne vsetky cisla, ktore su na webe a v tel. zozname. A teta z bratislavskeho katastra mi dala uplne ine...lebo sa prestahovali. Ani tam mi nikto nedviha....

Na kataster v Senci sa nedovoláš, aj keby si mal hneď 10 telefónnych čísiel na nich a to z jedného prostého dôvodu:

"pracovníci katastra v Senci zásadne nedvíhajú zvoniace služobné telefóny"

jedinú možnosť dovolať sa tam máš, ak poznáš číslo súkromného mobilu niekoho z nich.
Vhilho
30.07.13,05:54
Všetko, čo ste napísali je síce pekné (resp. škaredé) a je to pravda, ale stále sa tu nespomína spôsob riešenia, nápravy.

Posun medzi povolením vkladu a zápisom je zrejme legislatívny problém, takže treba asi kontaktovať nejakého poslanca NR, samozrejme z vládneho politického košiara (ak má byť príslušná zmena zákona, alebo vyhlášky, či usmernenia reálna). Samozrejme je to vec na mesiace, alebo roky.
Ja osobne to oznámim aj ombudsmanovi, aj keď ten tu asi nepomôže.
Najdokonalejšie riešenie je asi mať tú správnu stranícku knižku...

Aj tak ale vlastne netuším, kde sa treba oficiálne sťažovať - nie, že by to pomohlo, ale aspoň v sebe učičíkať ten hrozný pocit z boja proti veterným mlynom.