Vjerka
16.07.08,08:33
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu.
Včera môjmu oteckovi zistili, že má nádor na mozgu.
Asi tak pred necelým mesiacom začal zle vidieť, začala mu trpnuť ruka aj noha.
Bol na CT vyšetrení a včera na magnetickej rezonancii.
Zajtra máme ísť na nejaké vyšetrenie do Košíc.
Nádor sa dá určiť či je zhubný alebo nezhubný až po operácii alebo je to vydieť už na vyššie uvedených vyšetreniach?
karpis
16.07.08,06:44
Niekedy to vie lekár posúdiť, mojej sestre po magnetickej rezonancii lekár povedal, že sa nemusí báť že to nie je zhubné,lebo nádor je ohraničený viac k tomu neviem povedať, len ešte to že lekár sa nemýlil.
pasuliatko
16.07.08,15:36
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu.
Včera môjmu oteckovi zistili, že má nádor na mozgu.
Asi tak pred necelým mesiacom začal zle vidieť, začala mu trpnuť ruka aj noha.
Bol na CT vyšetrení a včera na magnetickej rezonancii.
Zajtra máme ísť na nejaké vyšetrenie do Košíc.
Nádor sa dá určiť či je zhubný alebo nezhubný až po operácii alebo je to vydieť už na vyššie uvedených vyšetreniach?


To zistia až histológiou (odobratie tkaniva). Ak je nezhubný je šanca,že ked ho daju preč neobjavi sa ale ak by bol zhubny...Nechcem byť zla ale potom by mohli byť aj horšie komplikácie metastázy....atd... Z CT a MR vyšetrení zistia len veľkosť nádoru,kde sa nachádza a či sa bude dať vybrať. Držím palce nech mu to dobre dopadne :)
Domáca
17.07.08,13:03
Vieš Vjerka, nádej zomiera posledná. Ak sa ukáže, že je to zlé, treba urobiť všetko pre to, aby si otcovi pomohla. Už som tu písala, že som vyskúšala alternatívnu liečbu pri svojom nepríjemnom ochorení a skutočne som dnes bez problémov. Ak budeš potrebovať radu, ozvi sa.
Vjerka
18.07.08,06:21
vcera sme boli na vysetreni v Kosiciach a zistili mu ze je velky a ze je hlboko a je neoperovatelny a tiez ze by zrejme neprezil biopsiu (odobratie tkaniva)
vyzera to tak ze je asi zhubny
tak teraz neviem ci mu pomoze chemo alebo radioterapia a kolko mu ostava zivota
ci to vobec vydrzi
je hrozne tazke stale mu hovorit ze bude dobre ze pojde domov zoberie lieky a dostane sa z toho
stale myslim nato ako sa citi a je to priserny pocit
nechcem o neho prist, este je skoro, ten hore si ho este uzije tak nech nam ho necha este zopar rokov tu medzi nami
maik
18.07.08,06:28
Vjerka, neviem, či si čítala, poslal som Ti správu. Prosim Ťa zavolaj Mudr.Kampe, po.-pi.od 15,00-20,00hod. na tel.0908 992 162, Tvojmu otcovi da sa pomôcť, potom napíš. Pôsobi v Košiciach. Nádej zomiera posledná. Držím palce.
Vjerka
18.07.08,06:41
nemozem este pisat sukromnu postu lebo tu musim mat urcity pocet prispevkov
volala som mu a odporucil mi aloe vera
ale osobne si myslim ze nejake bylinky mu nepomozu v jeho zlom stave :(
mozem mu to kupit to je najmenej ale velku sancu tomu nedavam
aloe je celkovo na precistenie a protizapalove
a keby aloe vyliecila z rakoviny tak by ju uzivali vsetci a boli by zdravi bez toho zeby museli postupovat chemo liecby
no neviem
motylik7
18.07.08,08:22
nemozem este pisat sukromnu postu lebo tu musim mat urcity pocet prispevkov
volala som mu a odporucil mi aloe vera
ale osobne si myslim ze nejake bylinky mu nepomozu v jeho zlom stave :(
mozem mu to kupit to je najmenej ale velku sancu tomu nedavam
aloe je celkovo na precistenie a protizapalove
a keby aloe vyliecila z rakoviny tak by ju uzivali vsetci a boli by zdravi bez toho zeby museli postupovat chemo liecby
no neviem
Veľmi ma zasiahlo tvoje zúfalstvo a beznádej, ktoré kričia z tvojich písmeniek. Je mi úprimne ľúto Vjerka, v akom stave je tvoj otec. V takom stave mu bylinky môžu pomôcť iba za určitých okolností. Musel by mať tie správne, v správnom pomere, užívať na mieru (podľa odporúčaní odborníka). To ale nie je všetko, musel by zmeniť životosprávu a zmeniť aj svoje myslenie, svoj pohľad na život a na svet. Neviem, koľko má rokov, neuviedla si. Ale aj tak si myslím, že nikdy nie je neskoro na takéto veci.
Chemoterapia je pre pacienta ten najpohodlnejší postup, ale nie vždy vedie k vyzdraveniu (a ked tak, nie na dlho). Omnoho zložitejšie a prácnejšie je pracovať intenzívne na sebe sám, naštartovať svoje telo správnym smerom a spustiť tak samoliečiace pochody vedúce k uzdraveniu. Skús si na nete vygoogliť o rakovine, raz som tam čítala článok o jednom dôchodcovi, ktorému bolo lekármi predpovedané len málo do konca života a ten pán sa z toho dostal a neskôr o tom napísal aj knihu. Držal totálny protirakovinový očistný pôst, myslím že užíval aj nejaké bylinky, ale najmä zmenil svoje myslenie. Čítala som to a obdivovala jeho húževnatosť. Správne pochopil chorobu ako posolstvo, upozornenie, že niečo v jeho živote robí nesprávne, musel sa komplexne od základu zmeniť.
Ak to kdesi doma nájdem (mám to uložené vo Worde), ti to pošlem. Dúfam, že ti to niečo pomôže.
plavčík
18.07.08,08:52
Vjerka, viem pochopiť, mne umrela mama keď mne bolo 25 rokov a ona mala iba 52/ Nádor na prsníku - neoperovateľný-rozšírený s metastázami./A teraz som v podobnej situácii ja a 28.7. ma čaká operácia..........

Chcem Ti len toľko povedať, že skutočne nádej zomiera posledná a ak Tvojmu otcovi by mohla pomôcť chemoteria alebo rádioterapia mohla pomôcť treba to skúsiť / nádor môže sa zataviť a aj iné všetko možné-žibotospráva, alternatívna liečba....no proste všetko.

Držím palce!
diabol4
18.07.08,08:56
Vjerka,
moja mamka robí na neurológii, kde sú takého prípady každodennou realitou.
Keď mi rozpráva tie smutné životné príbehy, neraz si obe poplačeme. Je mi veľmi túto ocka aj celej rodinky. Musíte byť však všetci veľmi silný, aby ste silu dali aj oteckovi. Verím, že vôlou a pozitívnym myslením sa môže všetko na dobré obrátiť. Aspoň takýmto spôsobom Ti chcem vyjadriť podporu a povzbudenie. DRŽÍM PALCE !!!!
Vjerka
18.07.08,09:08
dakujem Vam vsetkym velmi pekne za povzbudive slova
motylik7 : dakujem, mozes mi to poslat na mail, verim ze tam nieco najdem, co nam pomoze
plavčík: tak to je mi luto, a aky mas ten nador? idu ti ho vybrat? dufam ze to nie je preto, lebo je to dedicne :(
diabol4: tvoja mamka je lekarka alebo sestricka? len tak zo zvedavosti sa pytam

inac mamka mi teraz povedala ze mu daju radioterapiu
neviem aky je medzi tym rozdiel a co je v podstate horsie: chemo alebo radio?
nemate s tym niekto skusenosti?
Zita5
18.07.08,09:15
Táto a podobné témy sa veľmi ťažko čítajú . Želám zdravia kopec, ľudom na celom svete , len aby nás takáto choroba obchádzala , Vám a Vášmu oteckovi želám veľa pozitívneho myslenia a veľa síl .

Viem všetko chápať , rovnako ako Vášho otca , tento zdravotný problém zasiahol moju zlatú švagrinú .
Chobot
18.07.08,09:16
dakujem Vam vsetkym velmi pekne za povzbudive slova
motylik7 : dakujem, mozes mi to poslat na mail, verim ze tam nieco najdem, co nam pomoze
plavčík: tak to je mi luto, a aky mas ten nador? idu ti ho vybrat? dufam ze to nie je preto, lebo je to dedicne :(
diabol4: tvoja mamka je lekarka alebo sestricka? len tak zo zvedavosti sa pytam

inac mamka mi teraz povedala ze mu daju radioterapiu
neviem aky je medzi tym rozdiel a co je v podstate horsie: chemo alebo radio?
nemate s tym niekto skusenosti?

SPravidla pri týchto ochoreniach začínajú s rádioterapiou. Po rádioterapii pacient subjektívne necítí potiaže. TO je v podstate ožarovanie miesta nádoru RTG lúčmi. Časté rádioterapeutické ošetrenia môžu byť pre telo škodlivé, ale v porovnaní s chorobou je to relatívne.

Vo väčšine prípadov rast nádoru rádioterapiou nespomalia, preto sa začne s chemoterapiou. Sú ľahšie formy a ťažšie formy.Pri chemoterapii sa pacientovi podá cez infúzny roztok do tela chemická zlúčenina, ktorá urýchli životný cyklus rýchlo deliacich sa buniek. Tieto bunky sú nielen rakovinové bunky, ale aj korienky vlasov. Preto ako nežiadúci účinok chomoterapie je vypadávanie vlasov, lebo účinná látka v podstate "zabíja" nielen rakovinové bunky, ale aj vlasové korienky. Pri chemoterapii sú subjektívne potiaže oveľa väčšie, než pri rádioterapii - nevoľnosť, vracanie, malátnosť, ospalosť, bolesti hlavy, kĺbov...

Po ľahšej chemoterapii sa stav stabilizuje do 1-2 dní, pri ťažšej (agresívnejšie) to trvá aj niekoľko dní. Pred každou chemotarapiou sa pacient podrobuje vyšetreniu srdca prípadne iných orgánov, či sú v stave absolvovať chemoterapiu.
Stanislav 1975
18.07.08,09:26
Vjerka, mne je tiež toto ľuto a držím tatkovi palce, ale celkovo v posledných rokoch sa dejú čudné veci- aj okolo mňa sú choroby- kolega mi zomrel na rakovinu, a pritom v živote nefajčil, nepil- ešte si zo mňa robil srandu,keď išiel do roboty a ja som vonku fajčil, že si škodím zdraviu- stravoval sa ako malokto - jedaval akesi klíčky s jogurtom a pod.- tak on si určite nezaslúžl dostať tú chorobu. Ďalej - matku s dieťaťom zabije blesk- to nieje moc spravodlivé a najma vačšinou pri dopravných nehodách zomierajú nevinný ľudia, tí čo havárku nesposobili- fakt, je to cele také čudné, tak neviem, sle boh má asi dovolenku, alebo je na očr- ke, keď sa dejú také veci. Neviem, akoby inak mohol dopustiť, že 5- ročný nevinný chlapec , ktorý mal život pred sebou zomrie a vagabund, zločinec sa zotavuje ...
Je mi z toho všetkého smutno...
motylik7
18.07.08,09:51
v posledných rokoch sa dejú čudné veci- aj okolo mňa sú choroby- kolega mi zomrel na rakovinu, a pritom v živote nefajčil, nepil- ešte si zo mňa robil srandu,keď išiel do roboty a ja som vonku fajčil, že si škodím zdraviu- stravoval sa ako malokto - jedaval akesi klíčky s jogurtom a pod.- tak on si určite nezaslúžl dostať tú chorobu. Ďalej - matku s dieťaťom zabije blesk- to nieje moc spravodlivé a najma vačšinou pri dopravných nehodách zomierajú nevinný ľudia, tí čo havárku nesposobili- fakt, je to cele také čudné, tak neviem, sle boh má asi dovolenku, alebo je na očr- ke, keď sa dejú také veci. Neviem, akoby inak mohol dopustiť, že 5- ročný nevinný chlapec , ktorý mal život pred sebou zomrie a vagabund, zločinec sa zotavuje ...
Je mi z toho všetkého smutno...
Milý Stanislav, je to smutné, aj ja si občas poplačem, ale zároveň si zakaždým uvedomujem, že vždy je to spôsobené Božím - Vesmírnym poriadkom, Vyššími silami (nazvime si to ako chceme, podstata zostáva) a nič na svete sa nedeje len tak, vždy to má nejakú príčinu, prečo sa to stalo. Je to zložité na vysvetlenie, prípad od prípadu je to z iných príčin.
(Dlho som váhala, či toto napísať, aby som nebola tvrdými materialistami "ubitá" :o). Tiež som mala také obdobie hľadania odpovedí na mnoho mojich otázok. Bolo to najmä vtedy, ked môjmu manželovi zlyhali obličky a takmer zomrel (dcérka mala pol roka) a následne chodil na dialýzu (navyše sme ostali bez bytu, bez peňazí, manžel na dialýze a ja sama s dvoma malinkými deťmi). Prekonávali sme vtedy veľmi ťažké obdobie, ale to ma nakoplo k tomu, aby som sa v mojom duchovnom vývine posunula ďalej a pátrala po tom, prečo sa v našom živote dejú také veci a aký majú význam. Viac momentov v mojom živote bolo takých, ktoré ma mali duchovne i duševne posunúť (a aj posunuli), a hoci to bolo zakaždým veľmi ťažké, som každej skúsenosti vďačná, lebo vždy mi to ukázalo život a svet v inej perspektíve. Aj rakovina má byť pre človeka takým stimulom a tiež by som ju chápala nie ako trest, ale ako bod, kde začnem hľadať odpovede na otázky, kto som, na čo som na svete, aký je zmysel byť na tomto svete atď. (karmický zákon - zákon príčiny a následkov).
Tak dúfam, že som ťa aspoň trošku utešila a možno ťa aj trochu nasmerovala, kde hľadať odpovede na svoje otázky.
Stanislav 1975
18.07.08,10:05
Milý Stanislav, je to smutné, aj ja si občas poplačem, ale zároveň si zakaždým uvedomujem, že vždy je to spôsobené Božím - Vesmírnym poriadkom, Vyššími silami (nazvime si to ako chceme, podstata zostáva) a nič na svete sa nedeje len tak, vždy to má nejakú príčinu, prečo sa to stalo. Je to zložité na vysvetlenie, prípad od prípadu je to z iných príčin.
(Dlho som váhala, či toto napísať, aby som nebola tvrdými materialistami "ubitá" :o). Tiež som mala také obdobie hľadania odpovedí na mnoho mojich otázok. Bolo to najmä vtedy, ked môjmu manželovi zlyhali obličky a takmer zomrel (dcérka mala pol roka) a následne chodil na dialýzu (navyše sme ostali bez bytu, bez peňazí, manžel na dialýze a ja sama s dvoma malinkými deťmi). Prekonávali sme vtedy veľmi ťažké obdobie, ale to ma nakoplo k tomu, aby som sa v mojom duchovnom vývine posunula ďalej a pátrala po tom, prečo sa v našom živote dejú také veci a aký majú význam. Viac momentov v mojom živote bolo takých, ktoré ma mali duchovne i duševne posunúť (a aj posunuli), a hoci to bolo zakaždým veľmi ťažké, som každej skúsenosti vďačná, lebo vždy mi to ukázalo život a svet v inej perspektíve. Aj rakovina má byť pre človeka takým stimulom a tiež by som ju chápala nie ako trest, ale ako bod, kde začnem hľadať odpovede na otázky, kto som, na čo som na svete, aký je zmysel byť na tomto svete atď. (karmický zákon - zákon príčiny a následkov).
Tak dúfam, že som ťa aspoň trošku utešila a možno ťa aj trochu nasmerovala, kde hľadať odpovede na svoje otázky.
Vidíš moja, ja mám zajtra 33 a stále neviem pochopiť nejaké veci, a tie už asi ani nepochopím, keď som ich doteraz nepochopil, tak už je to pasé- možno, že máš pravdu- ja neviem, čo si mám myslieť o tomto všetkom- čo som písal v predošlom príspevku a bohvie ešte ako skončíme my- ale davam ti súhlas- niečo na tej tvojej úvahe može byť...
motylik7
18.07.08,10:07
Stanko, človek sa učí celý život. Až do smrti :). Ešte si mladý, život máš pred sebou (ak ho správne pochopíš).
Stanislav 1975
18.07.08,10:10
Stanko, človek sa učí celý život. Až do smrti :). Ešte si mladý, život máš pred sebou (ak ho správne pochopíš).
No uvídime, možno sa ešte naučím- len ja pevne verím, že keď príde niekedy( dúfam, že to bude čo najneskor) " moj čas"- tak nechcel by som zomrieť hladný alebo v nedeľu.Máš inak pekný nick , ahoj motýlik
Vjerka
18.07.08,10:12
hmm pekne pises ale nehnevaj sa ale nejak velmi som to asi nepochopila
otec sa dostane z toho ked si bude v duchu klast otazky: kto som? na som som na svete?
je to vsetko na lekaroch a na psychike cloveka ci chce alebo nechce dalej bojovat
som tiez veriaca a myslim si ze taketo veci sa stavaju preto, aby ludom otvorili oci ked robia nieco zle a aby sa na zaklade toho zenili, odpustili si alebo je to jednoducho trest zato ako zili
modit sa modlime cela rodina ale modlime sa cely svoj zivot za nase zdravie a vidis ako to dopadlo
tym nechem povedat ze modlenie je zbytocne, ale je to podla mna nevysvetlitelne
Stanislav 1975
18.07.08,10:14
hmm pekne pises ale nehnevaj sa ale nejak velmi som to asi nepochopila
otec sa dostane z toho ked si bude v duchu klast otazky: kto som? na som som na svete?
je to vsetko na lekaroch a na psychike cloveka ci chce alebo nechce dalej bojovat
som tiez veriaca a myslim si ze taketo veci sa stavaju preto, aby ludom otvorili oci ked robia nieco zle a aby sa na zaklade toho zenili, odpustili si alebo je to jednoducho trest zato ako zili
modit sa modlime cela rodina ale modlime sa cely svoj zivot za nase zdravie a vidis ako to dopadlo
tym nechem povedat ze modlenie je zbytocne, ale je to podla mna nevysvetlitelne
Síce nesuhlasim s motýlikom uplne, ale v jednom má velku pravdu- treba veriť- lebo keď niekto prestane veriť je koniec- veriť , že to dobre dopadne treba...
Prajem veľa šťastia
Vjerka
18.07.08,10:20
ak mate niekto podobne problemy a chcete mi v niecom poradit tak mi mozte napisat do sukromnej posty
napr. ak mate niekoho vo svojom okoli kto trpel alebo trpi touto chorobou aby ste mi napisali ako to prebiehalo
mozno z tychto skusenosti budem viac mudrejsia
este raz Vam dakujem
motylik7
18.07.08,10:20
hmm pekne pises ale nehnevaj sa ale nejak velmi som to asi nepochopila
otec sa dostane z toho ked si bude v duchu klast otazky: kto som? na som som na svete?
je to vsetko na lekaroch a na psychike cloveka ci chce alebo nechce dalej bojovat
som tiez veriaca a myslim si ze taketo veci sa stavaju preto, aby ludom otvorili oci ked robia nieco zle a aby sa na zaklade toho zenili, odpustili si alebo je to jednoducho trest zato ako zili
modit sa modlime cela rodina ale modlime sa cely svoj zivot za nase zdravie a vidis ako to dopadlo
tym nechem povedat ze modlenie je zbytocne, ale je to podla mna nevysvetlitelne
Vjerka to nie je o tom, či sa modlíš alebo nie. Ja napríklad kresťanka nie som, do kostola nechodím. Ale veriaca som, pretože verím v Boha, Vyššie sily a pochopila som už, ako to funguje. A že stále máme na sebe pracovať. Ak nepracujeme na zdokonaľovaní svojho ducha v duchu desatora napríklad (ak pôjdeš podľa Biblie, lebo je v nej veľa pravdy), tak príde to "nakopnutie". Nechápem to ako trest, lebo Boh netrestá, on je milostivý a spravodlivý. Iba použije v rozhodný moment nejaký prostriedok, aby nám ukázal správnu cestu. A tým prosriedkom môže byť napríklad aj rakovina. Odporúčam ti prečítať si knihu od Alexandra Svijaša: Karma, tam sa veľmi veľa dozvieš, je to tam pekne a zrozumiteľne vysvetlené. Prípade ešte od L.Hayovej: Miluj svoj život. Veľa nezrozumiteľných vecí by ti to objasnilo.
diabol4
18.07.08,10:33
diabol4: tvoja mamka je lekarka alebo sestricka? len tak zo zvedavosti sa pytam

inac mamka mi teraz povedala ze mu daju radioterapiu
neviem aky je medzi tym rozdiel a co je v podstate horsie: chemo alebo radio?
nemate s tym niekto skusenosti?[/quote]

Moja mamka je sestrička, ani za toľko rokov čo tam robí si nievie zvyknúť na choroby a úmrtia, je to jedno či sa jedná o mladého alebo starého človeka. Stále to berie z tej citovej stránky, a veľmi sa vžíva do osudov druhých ľudí.
Ináč rádioterapia je vlastne presné ožarovanie postihnutého miesta. (Je tu možnosť že sa nádor zmenší, resp. sa stratí.) Pri chemoterapii je to oveľa horšie, vo väčšine prípadov má pacienť aj vedlajšie účinky (zvracanie, horúčky, vypadávanie vlasov a pod)
Ešte raz veľa sily a energie, budete je potrebovať.
Renata.Sl
18.07.08,12:08
ak mate niekto podobne problemy a chcete mi v niecom poradit tak mi mozte napisat do sukromnej posty
napr. ak mate niekoho vo svojom okoli kto trpel alebo trpi touto chorobou aby ste mi napisali ako to prebiehalo
mozno z tychto skusenosti budem viac mudrejsia
este raz Vam dakujem

Moja známa síce nemala nádor na mozgu,no diagnostikovali jej leukémiu a dávali 6 mesiacov života.Je veľmi tvrdohlavá a povedala si,že to musí vyhrať,psychika vraj zohráva veľmi veľkú rolu.
Dnes má za sebou rádioterapiu,chemoterapiu a pred 3 mesiacmi úspešne absolvovala transplantáciu kostnej drene,zo 6 mesiacov sú dva roky.
Veľmi dôležitá je aj podpora rodiny.
Prajem všetko dobré.
AlaNR
18.07.08,12:28
Môjmu otcovi zistili rakovinu pľúc iba v začiatočnom štádiu. Stihli mu vznikajúci nádor laparoskopicky odstrániť. Vybral dve dávky chemoterapie, sám na ňu chodil autom, keďže to bol silný muž, tak ho tie dve chemoterapie nezložili - ani vlasy mu nezačali padať.
Potom asi po pol roku od operácie mu objavili nové ložiská v pľúcach, v mozgu aj v ľadvinách. Nasadili chemoterapiu, zasa ju zvládal celkom dobre. Akurát nezaberala....
Tak začali ožarovania...
Sem tam mal také stavy, že kvôli tomu nádoru na mozgu doslova strácal pamäť, resp. pamätal si len veci z mladosti a cca tak do 50-tky. Ale to bolo len sem tam. Vraj ako sa ten nádor pohyboval, tak mal také stavy, že si nepamätal. Bol bývalý bachar, takže sem tam sa stalo, že niekoho v nemocnici legitimoval :-).
Žiaľ, rok a mesiac po operácii boj prehral.
Najviac ho udržiavalo pri živote, že mal strašnú silu s chorobou bojovať a nevzdávať sa. Dokonca aj nás držal ako tak nad vodou. Bol to fakt silný človek, ktorý až do konca nepripustil, že by mu bolo zle, prípadne, že by potreboval v nemocnici dostať trebárs plienku. To sme nepoznali.
Neviem, ako je na tom Tvoj tato, ale držím mu palčeky, nech sa mu, ak sa bude dať, dobre darí.
BuĎte silní...
bonita
18.07.08,17:06
Vierka kolko rokov ma tvoj otec?
Moj zomrel uz pred 6 timi rokmi. Najprv okolo 55 tky rakovina hrubeho creva, operacia pomohla, aj sa vratil do prace, ale po 8 smych rokoch sa mu vratila rakovina na pecen. Pomocou golden yuccy sa drzal takmer dva roky. Zomiera sa na pecen do pol roka. Potom na vianoce vyhlasil, ze uz ho to nebavi, uz ju nebude brat. Myslim si, ze to vzdal a do piatich mesiacov zomrel, pod morfiom, uz ako celkom iny clovek, zvacsa nepritomny.
Za svojho zivota nebol zlym clovekom, nemal preco takto dopadnut. Jedine karma z inych zivotov ho mozno dostihla. Toto nema s bohom nic spolocne. neverim v boha ako ho predstavuju krestania - verim v globalnu energiu, nech sa vola aj boh, je to jedno.
Vzdy ked mi je tazko obraciam sa na tuto energiu celeho ludstva a prosim o pomoc, nie upenlivo, ani nasilne, ani pre hluposti, len v duchu casto konkretizujem moju prosbu: Nie aby nezomrel, ale aby zil a treba ho vidiet opat zdraveho. Nesmu sa vyslovovat negativa slova,a le pozitiva.
Verim aj vo svojho anjela strazneho a obcas ked niecomu nerozumiem, privolam si ho a pytam sa a ak dostavam odpovede - myslienky nahle, viem, ze komunikuje. Ak musim cakat, tak neodpoveda.

Nedavam navod, iba vravim o niecom, co ma este nikdy nesklamalo. Nemam splnene kazde zelanie, a po case aj pochopim preco. Nebolo az take dolezite alebo nemalo sa nic zmenit. A riadim sa jedinym: neublizovat inym ludom, ani ohovaranim, ani prianim zleho.

Aby som to skratila. Viem ta pochopit ako ti je. Tvoj otec bude potrebovat vas vsetkych, aby ste mu vlievali nadej, aj ked on by sa uz vzdal. On musi byt v nadej nastartovany. A ak pride cas, ze sa nic neda zmenit, treba sa s tym zmierit, ze tak to malo byt.

Moj otec ked uz zomrel, tak sme mu to aj priali, ze sa dostal z tych velkych bolesti. Zaujimave, ze chvilu pred smrtou oslovoval moju sesternicu, co uz pred tym zomrela v 30 tke na leukemiu. Vravel Majka co tu robis?
Mozno nadej, ze tam neodchadza sam a na druhu stranu mu pomozu ludia , ktorych predtym poznal.

Cele dva roky sme mali pocit, ze este stale je v byte , kde byval s mamou. Zomrela po nom dva roky na meningitidu a odvtedy som ten pocit v ich byte uz nemala. Asi na nu cakal.

V nemocnici sme sa pri nom posledne dni striedali a dodens nemozem zabudnut na jeho oci, ktore v jednej chvili stratili lesk. tesi ma ze uz viac netrpel, preto som to znasala ovela, ovela lahsie ako maminu smrt/ ta nam odisla v priebehu 24 hod./ a ze nebol pri tom sam.

Asi je to viac o mne, ale prajem vam vsetkym aby vas otec este dlho vydrzal a vedel si este aj normalne pozit.

Rakovina je divne svinstvo, ktore si zije samo pre seba a cudujem sa, ze este na nu nevynasli liek.
cowboyka
18.07.08,19:46
ahojte, Vjerka, viem ako sa cítiš. Môjmu otcovi diagnostikovali skvamocelulárny karcinóm pľúc tohto roku vo februári na mediastíne. Pred dvoma rokmi mu dávali nové srdiečko - teda je po transplantácií srdca. Nádor je inoperabilný - t.z., že je na takom mieste, kde sa nedá zoperovať. Tak sme na začiatok začali s rádioterapiou - t.j. ožarovaním v počte 13 frakcií (13. dní ožarovania), potom nasledovala pauza a následne po 6.tich týždňoch kontrolné CT. Vyšlo relatívne ok, až na jednu chybičku, že lekári mali podozrenie, že sa to šíri už aj na pravú stranu pľúc. Zatiaľ s tým nerobili nič, chemoterapia nebola v tomto štádiu potrebná. Teraz 16.7. bol opätovne na kontrolnom CT a to ukázalo progresiu základného ochorenia - t.znamená, že sa najprv nádor sa zmenšil a po ďalších týždňoch sa zväčšil, dokonca je tam podozrenie, či sa nerozšíril už aj do kostí. No teda, bol to pre mňa ďalší šok aj z toho hľadiska, že pracujem na onkológií už 5,5 roka a predtým som pracovala na plastickej chirurgii, takže mám 10.ročnú skúsenosť s nádorovými ochoreniami a je to veľmi ťažké takto riešiť nejaký problém, pretože u každého pacienta je to individuálne. Teraz mi len zostáva presvedčiť otca, aby šiel na chemoterapiu, pretože teraz je to už nutnosť, pretože sa nemusí dožiť ďalšieho mesiaca. A tá chemoterapia je oveľa náročnejšia ako rádioterapia. Vidím dennodenne pacientov s týmto ochorením, takže je to veľmi ťažké a obdivujem každého z nich, že majú chuť bojovať a popasovať sa s týmto ochorením, ktoré je pliagou ľudstva, a keď to postihne člena tvojej rodiny, tak sa pýtaš sama seba, prečo je to takto? Jednoducho musíš byť silná a musíš byť oporou tomu chorému, i keď tebe je niekedy do plaču.

A lieky na rakovinu sú dávno vynájdené, ibaže každé telo reaguje na príjem liekov individuálne. Máme aj pacientov, ktorí sa úplne vyliečili a radujú sa zo života a tešia sa z maličkostí.
bonita
19.07.08,08:11
ahoj cowboyka - viem, mam laicky prehlad v otazke liekov na rakovinu a liecitelnosti , ale myslela som nieco ako vakcina a pod., kde by rakovina zmizla z nasich zivotov. Lebo kazdy kto mal v rodine cloveka choreho na rakovinu, uz ma z tejto choroby strach. V bezpeci nie su ani nefajciari, ani abstinenti, ani zdravo stravujuci sa a dokonca ani nase psy. Clovek moze byt v jednej chvili stastny, spokojny aj bohaty a to vsetko sa mu moze zrutit v jeden, aj krasny, den. Ziadna diagnoza neznie tak hrozivo a z ust lekarov tak casto ako: Mate bohuzial rakovinu. Ja prajem vsetkym aby ich tato veta obisla, obisla ich deti aj rodiny a prajem to samozrejme aj sebe.
šanti
19.07.08,09:22
Tak ako som sľúbila, dávam sem príbeh o rakovine a ešte niečo navyše.
Dúfam, že to bude veľkou pomocou a povzbudením pre čo najviac ľudí.
Všetkým prajem čo najviac síl a úspešné vyliečenie.
tuta
19.07.08,10:52
Pri liečbe tejto zákernej choroby je veľmi dôležitá psychika,pomoc a podpora najbližších a priateľov. A odporúčam prečítať pár príbehov na www.osudy.cz.
kitky
19.07.08,12:23
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu.
Včera môjmu oteckovi zistili, že má nádor na mozgu.
Asi tak pred necelým mesiacom začal zle vidieť, začala mu trpnuť ruka aj noha.
Bol na CT vyšetrení a včera na magnetickej rezonancii.
Zajtra máme ísť na nejaké vyšetrenie do Košíc.
Nádor sa dá určiť či je zhubný alebo nezhubný až po operácii alebo je to vydieť už na vyššie uvedených vyšetreniach?

Ahoj,nador na mozgu mala aj moja svokra a cely priebeh od diagnostikovania az po koniec mal rychly spad a trval menej nez 4 mesiace.
Ona vsak mala ten najagresivnesi typ mozgoveho nadoru - glioblastóm.
Zacalo to podobne ako pises ty u tvojho otca az po takmer uplne ochrnutie pravej ruky a nohy.
Je viac druhov mozgovych nadorov a preto sa prognoza neda stanovit vseobecne.Zavisi to do mnohych veci,aky druh to je, stupen malignity, rychlost napredovania,prerastanie do okolitych tkaniv , reakcia na liecbu atd.
Pre relativny klud by som si spravnost liecby overila aspon u dvoch zdrojov.
Velmi bude zalezat od toho, ako bude reagovat na liecbu.
Na co sa ale mozete zamerat uz teraz , je vytvorenie maximalnych podmienok pre otca.
Nespravat sa k nemu ako k obeti.
Nespravat sa k nemu ako k choremu cloveku, ale pomoct mu vysporiadat sa z verdiktom nech uz bude akykolvek.Proste sa spravat co najprirodzenejsie, ale sposobom, ktory ho presvedci ze on je pre vas ten najdolezitejsi clovek na svete a vy ste pripraveni urobit pre neho cokolvek.
Vyselektovat vsetky nepotrebne veci, ktorymi sa zaoberame v beznom zivote ked nejde o zivot.
Zelam vam, aby ste spolocny cas, ktory vam zostava a to mozu byt este dlhe roky , prezili intenzivne a nakoniec boli vdacni osudu, ze ste mali tu cest, ist zo svojim otcom vacsiu cast jeho zivota.
cowboyka
20.07.08,06:32
ahoj cowboyka - viem, mam laicky prehlad v otazke liekov na rakovinu a liecitelnosti , ale myslela som nieco ako vakcina a pod., kde by rakovina zmizla z nasich zivotov. Lebo kazdy kto mal v rodine cloveka choreho na rakovinu, uz ma z tejto choroby strach. V bezpeci nie su ani nefajciari, ani abstinenti, ani zdravo stravujuci sa a dokonca ani nase psy. Clovek moze byt v jednej chvili stastny, spokojny aj bohaty a to vsetko sa mu moze zrutit v jeden, aj krasny, den. Ziadna diagnoza neznie tak hrozivo a z ust lekarov tak casto ako: Mate bohuzial rakovinu. Ja prajem vsetkym aby ich tato veta obisla, obisla ich deti aj rodiny a prajem to samozrejme aj sebe.
plne s tebou súhlasím - vakcíny sú, ale naši ľudia sa k nim dostanú hádam tak za 20 rokov. Je to smutné, ale čím ďalej, tým viac je tých, ktorí to potrebujú už teraz. Držím palčeky všetkým, ktorý sa v živote pasujú s touto zákernou chorobou, a ktorej je z roku na rok viac prípadov.
Vjerka
21.07.08,05:16
moj otec ma 61 rokov ale vyzera ovela starsie lebo ma aj psychicke problemy - depresia
o patnast minut ide na prve ozarovanie tak uvidime ci to zaberie
ale verim tomu ze ano
dakujem vam za vase pribehy a tym co mi pisu v sukromnej poste tiez len este nemozem pisat sukromne spravy lebo som nedosiahla podmienky ktore su na tejto stranke
Vjerka
21.07.08,05:25
mozes mi prostim ta poradit co je horsie chemo alebo radioterapia? moze sa stat ze radioterapia nezaberie? pocula som ze ak je nador na mozgu tak sa tam nemozu vytvarat metastazy, vytvaraju sa len v tom pripade ak je postihnute ine miesto na tele okrem hlavy, je to pravda?
chodim k nemu denne a nikdy mu neukazem ze placem, stale hovorim dookola to iste ze bude dobre ze to ziarenie mu to vypali
bojim sa o neho, dufam ze bude bojovat lebo je na tom dost zle psychicky
keby mi dal niekto istotu ze to ozarovanie mu to znici a ze sa dozije este niekolko rokov :(
pritom nevieme ci ide o zhubny alebo nezhubny pretoze biopsiu robenu nemal, pretoze by ju zrejme neprezil
neurologovia predpokladaju ze je zhubny, no neviem ci sa to da takto zistit ale oni by to mali vediet kedze su lekari
Chobot
21.07.08,05:35
mozes mi prostim ta poradit co je horsie chemo alebo radioterapia?

V čom horšie? Pre telo je väčšia záťaž chemoterapia. Viac som ti popísal v príspevku č. 13, asi si ho prehliadla.


moze sa stat ze radioterapia nezaberie?

Áno, môže a je to aj dosť pravdepodobné. Len v málo prípadoch, väčšinou v počiatočných štádiách, zvykne rádioterapia zabrať.


pocula som ze ak je nador na mozgu tak sa tam nemozu vytvarat metastazy, vytvaraju sa len v tom pripade ak je postihnute ine miesto na tele okrem hlavy, je to pravda?

Tak toto neviem. Ale spoliehať sa na to nemôžete.


chodim k nemu denne a nikdy mu neukazem ze placem, stale hovorim dookola to iste ze bude dobre ze to ziarenie mu to vypali
bojim sa o neho, dufam ze bude bojovat lebo je na tom dost zle psychicky
keby mi dal niekto istotu ze to ozarovanie mu to znici a ze sa dozije este niekolko rokov :(
pritom nevieme ci ide o zhubny alebo nezhubny pretoze biopsiu robenu nemal, pretoze by ju zrejme neprezil
neurologovia predpokladaju ze je zhubny, no neviem ci sa to da takto zistit ale oni by to mali vediet kedze su lekari
ludmilla
21.07.08,06:20
pocula som ze ak je nador na mozgu tak sa tam nemozu vytvarat metastazy, vytvaraju sa len v tom pripade ak je postihnute ine miesto na tele okrem hlavy, je to pravda?

Vjerka, nádory mozgu sú primárne - vznikajú zo samotných mozgových buniek, môžu byť nezhubné alebo zhubné alebo sekundárne - metastatické nádory, pochádzajúce z ktorejkoľvek časti organizmu najčastejšiem z pľúc, kože, prsníka, z tráviaceho traktu a podobne.
Primárne nádory až na niektoré výnimky ako meduloblastómy alebo ependymómy metastázujú len vynimočne.
diabol4
21.07.08,07:47
Vjerka,
nádory sa delia na dva druhy:
1. malígny (zhubný) nádor
2. benígny (nezhubný) nádor

Aj pri nezhubnom nádore dochádza k smrti, ak nádor zasiahne životne dôležitý orgán. Liečba: chirurgické odstránenie, rádioterapia, chemoterapia. Ak nádor reaguje na žiarenie je rádiosenzitívny (nádor sa zmenší, prestane rásť, resp. úplne zmizne). Ak na žiarenie reaguje nedostatočne je rádiorezistentný. Zvyčajne potom nasleduje chemoterapia. Liečba nádorov liekmi, ktoré obsahujú chemické látky tlmiace rast nádorov. Používajú sa cytostatiká a hormóny. Pacienti majú veľa vedľajších účinkov (malátnosť, zvracanie, vysoké teploty a pod.) Malígny (zhubný) nádor prerastá okolité tkanivo, vrastá doň výbežkami. Benígny (nezhubný) nádor je obyčajne oddelený od okolitého tkaniva puzdrom. Podľa môjho názoru na základe vyšetrenia CT resp. magnetickej rezonancie vedia lekáru určiť o aký druh nádoru ide (malígny,benígny), len nevedia určiť typ (karcinóm, sarkóm a pod.) Bunky zhubného nádoru sa dostávajú na vzdialené miesta, kde začne rásť podobný nádor, ako je pôvodný. Hovoríme o metastázach. Takže nie je pravda, že nádor na mozgu nemôže metastázovať. Udržuj otecka (ak mu to zdravotný stav dovolí) stále v aktivite, nemusí byť fyzická. Nebude mať čas rozmýšľať nad svojim stavom. Som s tebou a držím palce!
pasuliatko
21.07.08,17:28
dakujem Vam vsetkym velmi pekne za povzbudive slova
motylik7 : dakujem, mozes mi to poslat na mail, verim ze tam nieco najdem, co nam pomoze
plavčík: tak to je mi luto, a aky mas ten nador? idu ti ho vybrat? dufam ze to nie je preto, lebo je to dedicne :(
diabol4: tvoja mamka je lekarka alebo sestricka? len tak zo zvedavosti sa pytam

inac mamka mi teraz povedala ze mu daju radioterapiu
neviem aky je medzi tym rozdiel a co je v podstate horsie: chemo alebo radio?
nemate s tym niekto skusenosti?

horšia je chemoterapia podla mna,ale ani ožarovanie nie je sláva.obe procedúry sú svinstvá. a tvojmu otcovi ho ožarujú?a ako?lebo je nový systém kde priamo do nádoru implantujú kovové rádioaktívne kapsuly,ktoré zabijú len ten nádor a nič ine ako je to pri normálnom ožarovaní,skús sa na to opýtať. držím mu palce
cowboyka
22.07.08,04:57
chemoterapia je oveľa horšia ako rádioterapia nakoľko pri chemoterapii nemusia vydržať ďalšie orgány a vo väčšine prípade i keď chemoterapia zaberie pridružia sa tam iné ochorenia napr. pľúcna embólia a dochádza k zlyhaniu srdca.

Rádioterapia je prístupnejšia, ale vo väčšine prípade je potrebné následne nasadiť pacientovi tú chemoterapiu, pretože rádioterapia sa väčšinou dáva na konkrétnu oblasť, kde je nádor umiestnený a nie je do zásah do organizmu - ožaruje sa len on samotný. No v mnohých prípadoch je rádioterapia aj dosť bolestivá.

Takže nedá sa povedať, čo je horšie, každé je svojím spôsobom komplikované, ale z chemoterapie môžu vyústiť ďalšie choroby - asi toľkoto by som povedala.

Ale odporúčili mi môjho otca liečiť na prírodnej báze a to sa mi zdá najlepšie, nakoľko jeho organizmus v terajšom jeho stave by chemoterapiu nezvládol. Viem, že môžeme kedykoľkovek očakávať to najhoršie, ale on bude aspoň šťastný a nenechám ho jednoducho trápiť chemoterapiou.

Vjerka držím ti palčeky, pretože má podobný prípad až na to, že môj otec má tiež onkologickú diagnózu - rakovinu pľúc a po dôkladonom zvažovaní som dospela k tomuto názoru. Hádam vyskúšame ešte raz tú rádioterapiu, ale chemo v žiadnom prípade.
ludmilla
22.07.08,11:29
mozes mi prostim ta poradit co je horsie chemo alebo radioterapia?

Vjerka osobne si myslím, že je to veľmi individuálne. Každý človek na terapiu reaguje inak. Čiže úplne jednoznačne sa to povedať nedá.
Chemoterapia je liečba s chemickými substanciami, ktoré ničia nádorové bunky, alebo spomaujú ich rast, ale zároveň pôsobia na celé telo, čiže nielen na nádorové bunky, ale i na normálne bunky a tkanivá. Toxicé účinky na normálne tkanivá závisia od druhu cytostatika, od dávky a dĺžky podania. Ak sa podáva kombinácia viacerých cytostatík s podobnými vedľajšími účinkami je potom toxicita výraznejšia.
Nežiadúce účinky sa najviac prejavujú na kostnej dreni - zmeny v krvnom obraze, môže vzniknúť granulocytopénia (znížený počet granulocytov vkrvi) - môže sprevádzaná horúčkami a infekčnými komplikáciami - plesňové infekcie. Ďalšou komplikáciou môže byť trombocytopénia - krvácavé ďasná, krv v moči. V neposlednom rade je to anémia, ale tá môže vzniknúť v priebehu ochorenia alebo počas liečby.
Cytostatiká ďalej pôsobia na epitel tráviaceho traktu, môžu vznikať hnačky alebo naopak zápchy, v neposlednej rade veľmi častá nevoľnosť, zvracanie, ale to môže byť tiež spôsobené samotným ochorením. Môže sa vyskytnúť tiež mukozitída - začervenanie slizníc sprevádzané pluzgierikmi (napr. v ústnej dutine). Ďalej kozmetické vplyvy - pôsobenie na vlasový folikul a tým vypadávanie vlasov, zvýšená pigmentácia na chrbte rúk, nechtoch, lakťoch a v záhyboch. Pri chemoterapii sa podávajú lieky na zmiernenie vedľajších účinkov. Chemoterapia má však limitujúce faktory v liečbe mozgových nádorov a tým limitujúcim faktorom je práve existencia hematoencefalitickej bariéry. ktorá vlastne oddeľuje krvný obeh a medzibunečný priestor mozgu. Látky s veľkou molekulárnou hmotnosťou, ionizované a s nízkou rozpustnosťou v tukoch, neprechádzajú touto bariérou. Čiže táto nemožnosť dostatočného príjmu podávaného lieku do cieľového mozgového nádoru, vedie k nedostatočnej odpovedi na liečbu a niekedy môže zapríčiniť aj rezistenciu nádorových buniek na podávanú látku.
Rádioterapia nepôsobí na celé telo, ale len na časť, kde je vedená. Nádorové tkanivo má potencionálne nekonečnú schopnosť delenia, je senzitívnejšie na žiarenie ako okolité zdravé tkanivo. Avšak aj ožarovanie nie je bez vedľajších účinkov. Sú to vlastne reakcie normálneho tkaniva - vypadávanie vlasov,mukozitída, dermatitída, nechutenstvo, únava, vypadávanie zubov, bolesti hlavy, dezorientácia, ale toto sú dočasné stavy, ktoré sa vracajú do normálu.
Vjerka veľmi sa mi páčil príspevok od Kitky, ktorá v ňom obsiahla všetko podstatné. Musíš si uvedomiť, že to najcenejšie čo môžeš teraz tvojmu otcovi darovať je čas. Každý deň, každý týždeň, každý mesiac, ktorý môže stráviť tvoj ocko so svojimi najbližšími bude pre neho aj pre vás ostatných tým najväčším darom. Neexistuje totiž žiadna zaručená rada ako sa vysporiadať s touto situáciou až na jedno: využiť ten čas, hovoriť spolu, vyriešiť konflikty, povedať to, čo ostalo nedopovedané. Vyjadriť svoje pocity nahlas, to ako ho ľúbiš, aký je pre teba dôležitý.
Mrenka86
22.07.08,13:55
Vjerka,
nádory sa delia na dva druhy:
1. malígny (zhubný) nádor
2. benígny (nezhubný) nádor

Aj pri nezhubnom nádore dochádza k smrti, ak nádor zasiahne životne dôležitý orgán. Liečba: chirurgické odstránenie, rádioterapia, chemoterapia. Ak nádor reaguje na žiarenie je rádiosenzitívny (nádor sa zmenší, prestane rásť, resp. úplne zmizne). Ak na žiarenie reaguje nedostatočne je rádiorezistentný. Zvyčajne potom nasleduje chemoterapia. Liečba nádorov liekmi, ktoré obsahujú chemické látky tlmiace rast nádorov. Používajú sa cytostatiká a hormóny. Pacienti majú veľa vedľajších účinkov (malátnosť, zvracanie, vysoké teploty a pod.) Malígny (zhubný) nádor prerastá okolité tkanivo, vrastá doň výbežkami. Benígny (nezhubný) nádor je obyčajne oddelený od okolitého tkaniva puzdrom. Podľa môjho názoru na základe vyšetrenia CT resp. magnetickej rezonancie vedia lekáru určiť o aký druh nádoru ide (malígny,benígny), len nevedia určiť typ (karcinóm, sarkóm a pod.) Bunky zhubného nádoru sa dostávajú na vzdialené miesta, kde začne rásť podobný nádor, ako je pôvodný. Hovoríme o metastázach. Takže nie je pravda, že nádor na mozgu nemôže metastázovať. Udržuj otecka (ak mu to zdravotný stav dovolí) stále v aktivite, nemusí byť fyzická. Nebude mať čas rozmýšľať nad svojim stavom. Som s tebou a držím palce!
Ahoj.Chcem ta poprosiť, potesila by ma tvoja odpoved. Vlastne cely problem začal tym, že sme sa s manželom snažili o babatko a ked to dlhy čas nešlo, bola som pri lekarovi, ktorý mi zistil
vysoký prolaktin a nezhubny nador v hlavke. Dal mi Norprolac a na CT som objednaná až o 6 týždnov. Vlastne ani neviem, čo chcem počuť, lekar mi povedal, že sa absolutne nemám báť, že je to nezhubné, že mám poctivo brať ten Norprolac a potom sa uvidí.
diabol4
23.07.08,11:18
Mrenka 86,
Vysoký prolaktín je hormón predného laloku hypofýzy. Riadi tvorbu mlieka v tehotenstve. U netehotných žien spôsobuje zastavenie menštruácie, neplodnosť a iné. Prolaktínu sa hovorí aj "stresový hormón", vraj stres zvyšuje jeho hladinu. Takže dôležité je (ak sa dá) bez stresu. V tvojom prípade by som si počkala na vyštrenie CT hlavy. Neviem podľa akého vyšetrenia ti lekár zistil nádor. Viem, že sa to ľahko povie a ťažšie činí, ale nestresuj sa. Keď budeš mať kompletné výsledky vyšetrenia, lekár sa určite oboznámi s tvojím stavom. Nesmieš sa podať, mysli pozitívne:o Budem Ti držať PALCE nech Vám to dobre dopadne.
ludmilla
23.07.08,12:17
Ahoj.Chcem ta poprosiť, potesila by ma tvoja odpoved. Vlastne cely problem začal tym, že sme sa s manželom snažili o babatko a ked to dlhy čas nešlo, bola som pri lekarovi, ktorý mi zistil
vysoký prolaktin a nezhubny nador v hlavke. Dal mi Norprolac a na CT som objednaná až o 6 týždnov. Vlastne ani neviem, čo chcem počuť, lekar mi povedal, že sa absolutne nemám báť, že je to nezhubné, že mám poctivo brať ten Norprolac a potom sa uvidí.

Môžeš kľudne poprosiť o názor aj iného lekára, aby si si bola istejšia. Ale kľudne tomu svojmu dôveruj pretože liečba dopamínovými agonistami a Norprolac medzi ne patrí je dnes liečbou voľby hyperprolaktinémie. Znižujú syntézu aj uvoľňovanie prolaktínu, sekréciu prolaktínu dokážu normalizovať až v asi 90% prípadov. Zmenšenie objemu nádoru je možné registrovať už po cca 6 - tich týždňoch - preto asi aj kontrolné CT o 6 týždňov. Nemala by si sa nechávať zneisťovať na takýchto fórach, ale radšej konzultovať svoje otázky s odborníkmi. Prajem veľa zdravia.
Vjerka
24.07.08,09:35
ahojte
otecko teraz chodi na tu radioterapiu, dnes ide treti krat a dnes ho prelozili z neurologie na doliecovacie oddelenie. Neviete o ake oddelenie sa jedna? Pretoze som pocula ze to je akoby posledna stanica pred smrtou :(
pokozku a vlasy na hlave ma sfarbene do kriklavo fialova
a na oboch stranach ma vyznacene take velke fialove kriziky no strasne to vyzera
tou rukou, ktora mu trpla teraz nemoze ani hybat
neviem ci ja jeho stav zlepsi, resp. kedy sa zlepsi :(
Barbara
24.07.08,09:49
Vjerka ukludni sa, žiadna posledná stanica to neni, toto som ti našla na nete
Doliečovacie oddelenie
Doliečovacie oddelenie - tu sa realizuje doliečovacia a rehabilitačná stratégia s cieľom obnoviť mobilitu pacientov, ich sebestačnosť a samoobslužnosť. Ide o oddelenie pre chorých v stabilizovanom stave, so stanovenou diagnózou, po doznení akútnej fázy ochorenia a po operačných zákrokoch. Ďalej ide o pacientov s nutnosťou infúznej liečby, eventuálne o podávanie krvných derivátov. Pacientom je ponúkaná stála ošetrovateľská starostlivosť a dlhodobá medikamentózna liečba, zlepšujúca ich zdravotný stav a tlmiaca príznaky ich ochorení. Väčšina z nich má reálnu perspektívu úpravy zdravotného stavu.
janula94
24.07.08,18:29
Vjerka tie fialove kriziky si nevsimaj, to ma iba oznacene body, kde ho budu ozarovat, z toho si nic nerob. Ked skoncia oziare, umyje sa to. A doliecovacie oddelenie istotne nie je posledna stanica! Drzím palce
Vjerka
25.07.08,05:56
no vcera som bola za nim na tom oddeleni a keby ste videli aka tam je starostlivost tak des a hruuza
ludi ktori sa nevedia sami najest ani nenakrmia!
je tam otrasny pristup
na tej neurologii ked lezal, tak tam sa mal ako v bavlnke
proste tie sestricky sa tam tak o ludi staraju ze "umres ta umres" :(
dakujem Vam za povzbucujuce slova
cowboyka
26.07.08,07:01
no vcera som bola za nim na tom oddeleni a keby ste videli aka tam je starostlivost tak des a hruuza
ludi ktori sa nevedia sami najest ani nenakrmia!
je tam otrasny pristup
na tej neurologii ked lezal, tak tam sa mal ako v bavlnke
proste tie sestricky sa tam tak o ludi staraju ze "umres ta umres" :(
dakujem Vam za povzbucujuce slova
prečo otca nevezmeš domov? Domáca starostlivosť je podľa mňa najlepšia. Viem to podľa svojho otca - on dokončil rádioterapiu - nezabrala -teraz musí či chce, alebo nechce začať chemoterapiu - ale začína tú najslabšiu - monoterapiu liekovou formou Navelbine. Držím palčeky - ja ho nenechám v nemocnici. Viem, že raz príde ten kritický deň, ale nech je medzi svojimi, ktorých má rád.
Vjerka
28.07.08,05:49
to si ho mozme zobrat z nemocnice? asi len na vlastnu zodpovednost ze? povedali ze po ukonceni radioterapie ho pustia domov
a ako reaguje tvoj otec na chemo?
moj bol uz 5 krat a jeho zdravotny stav sa vobec nezlepsuje
s lavou rukou absolutne nehybe, vlastne ani nevie kde ju ma
len lezi a lezi ako lazar :(
dufam ze mu to zaberie
osky
10.09.08,08:33
suhlasim s Motylik7.
ked zlyha normalna medicina,prichadza na rad vyskusat alternativnu.
je ale naozaj dolezite prijat nador ako vyzvu-v zivote sme asi urobili daco zle alebo nespravne-mozno i nechtiac.

vela ludi odporuca s nadorom sa rozpravat,milo a vysvetlit mu ,denno denne ho presviedcat ze uz sme svoj postoj k zivotu zmenili,ze sme pochopili vyznam-posolstvo svojho nadoru ale ze uz moze odist....

a bylinky pomohli naozaj vela ludom.
treba si podrobne zistit co ma uzivat,v akych davkach ako dlho,ako casto....

jednoznacne by sa malo prejst na surovu stravu-
zelenina,ovocie,orechy a semena,za studena lisovane oleje,hlavne olivovy,lanovy,repkova a slnecnicovy ale aj ine-len neviem kde to je dostat kupit.
ziadne varene jedla,ziaden cerstvy chleb a mlieko!je to dieta.namahava ale viem ze jestvuje aj dieta,ktora trva asi mesiac a to sa piju len bylinkove caje,ovocne a zeleninove stavy,fakt vyslovene surova strava.

herec Jozef adamovic sa liecil z nadoru kozim mliekom-ma na to dokonca uz aj farmu a pomohlo.

Alternativ je naozaj vela,poznam vselico ale len z knih;treba vela citat,domahat sa informacii a nebat sa skusat/neviem ako stary je tvoj otec,ale ak by bol aj 80 a viac rokov stary,urcite by mu to minimalne zjednodusilo zivot/-

jedine pri vsetkych kurach co je vsak ozaj nevyhnutne je nevzdavat sa pri 1.neuspechu a VERIT!ze pomozu.

A VERIT V BOHA.Je laskavy,iste vyslysi kazdu modlitbu-ale aj tam treba na vysledok pockat.len On rozhodne,kedy je spravny cas vypocut prusbu hriesnika....
Drzim palce.Zdravie je naozaj najdolezitejsie.
dadoOE
22.09.08,15:34
ahoj VJERKA. Poznal som chlapca ktory zil z nadorom na mozgu 9 rokov a bol tak tiez zhubny. Snazim sa takym to veciam predyst a preto chodim na preventivne prehliadky. Na internete som nasiel takyto clanok :



Vyženie elektrina nádor z mozgu?
5. septembra 2007 16:00
Zhubné rakovinové nádory na mozgu často nedajú chorým žiadnu šancu na prežitie. Vedci preto hľadajú aj netradičné spôsoby, ako množenie rakovinových buniek spomaliť či dokonca zastaviť.

Ľudský mozog
(autor: inet)


Jedným z nich je použitie nízkonapäťového striedavého elektrického prúdu zavedeného priamo do mozgu. Nádej, že táto metóda pomôže predĺžiť život pacientov, sa podarilo oživiť medzinárodnému tímu vedcov, ktorých viedol Yoram Palti z Technologického inštitútu v Haife.

Niekedy sa predpokladalo, že elektrické polia s nízkym napätím nerobia nič podstatné okrem toho, že zohrievajú bunky. Po niekoľkých rokoch experimentov sa však vedcom podarilo zistiť, že slabý striedavý prúd dokáže spomaliť alebo dokonca znemožniť delenie rakovinových buniek. O svojich zisteniach informovali v žurnále Physics Today, ktorý je najvýznamnejším periodikom Amerického fyzikálneho inštitútu.

Vedci roky skúmali vplyv elektriny na rakovinové bunky v laboratórnych podmienkach. Slabý prúd so silou jedného až dvoch voltov (približne sila jednej ceruzkovej baterky) púšťali do buniek pestovaných v Petriho miskách a neskôr do pokusných zvierat. Po potvrdení sľubných výsledkov sa rozhodli vyskúšať metódu aj na malej vzorke pacientov.

Na pokusoch sa zúčastnilo desať ľudí s rakovinou mozgu, ktorých šanca na prežitie bola veľmi nízka. Všetci pacienti predtým podstúpili liečbu inými metódami, no nádor na mozgu sa im vždy vrátil. Vedci teda pacientom na hlavu nasadili elektródy, ktoré vytvárali elektrické pole s frekvenciou dvesto kilohertzov a pracovali až osemnásť hodín denne. Následné pozorovania ukázali, že rakovinové bunky na mozgu sa množili oveľa pomalšie a v niektorých prípadoch sa nádor dokonca zmenšil. Pacienti takisto žili oveľa dlhšie.

Človeku s rakovinou mozgu označovanou skratkou GBM ostáva v pokročilom štádiu ochorenia zvyčajne okolo tridsať týždňov života. Pomocou elektród sa podarilo život pacientov predĺžiť až na 62 týždňov a traja z nich žijú dodnes, teda dva roky po začatí elektródovej terapie. Výsledky liečby vedci zverejnili v júnovom vydaní časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences.

Elektrické pole má na rakovinové bunky dva účinky. „V prvom rade spomaľuje ich delenie a v niektorých prípadoch dokáže rozložiť nové rakovinové bunky," uviedol vo Physics Today Yoram Palti. Jeho tím použil elektrické pole s frekvenciou dvesto kilohertzov. Druhej skupine vedcov z kliniky v americkom Clevelande sa však podarilo dosiahnuť podobné výsledky s použitím ešte slabšieho elektrického poľa.

Použitie elektród je pre zdravé mozgové bunky bezpečné. Tie sa totiž nedelia, a tak pre ne slabý striedavý prúd nepredstavuje žiadnu hrozbu. Vedci dokonca hovoria o tom, že liečba elektródami nepoškodzuje ani bunky v kostnej dreni či v korienkoch vlasov. Práve tie najviac trpia chemoterapiou a limitujú množstvo dávok, ktoré pacient dokáže zvládnuť.

Vďaka úspešnému otestovaniu novej metódy vedci pracujú už aj na liečbe ďalších pacientov. Tentoraz budú porovnávať svoje výsledky so skupinou pacientov, ktorí budú liečení chemoterapiou. Ďalším krokom bude spojenie oboch metód. Teda pacienti budú dostávať nízke dávky chemoterapie a zároveň budú liečení pomocou elektród.
DzimVám palce a bojujte.
kiki11
23.09.08,11:54
môže byť príznakom nádoru na mozgu aj strnutie končatín a zhoršenie videnia pri zvýšenej psychickej námahe? či je to jednoducho stresom?
Simonab
23.09.08,15:51
môže byť príznakom nádoru na mozgu aj strnutie končatín a zhoršenie videnia pri zvýšenej psychickej námahe? či je to jednoducho stresom?

Áno môže to byť aj nádorom na mozgu. Keďže sa môže stať, že tlačí na určitý nerv. Treba ísť čím skôr na vyšetrenie. Ak sa zistí, že je to len stresom, je to ten lepší prípad. A netreba čakať na to, že Vás odporučí obvoďák. Treba si pýtať odporučenie, hneď ako je čo i len malé podozrenie. A nedajte sa odradiť ak vám povie, že je to určite len stresom, je to vaše zdravie.
Aj nezhubný nádor na mozgu sa správa ako zhubný.
zuzana1987
06.02.09,13:44
ahojte.
nasu mamku po dlhodobych bolestiach hlavy a hucania v usiach,zvracania trpnutia ruk a este vela dalsich priznakov prijali na poslednu chvilu do nemocnice a hned ju operovali.mala nador na mozgu velky ako orech vybrali jej ho a jej stav sa zhorsil.
este stale je v nemocnici prelozili ju na jis ale v podstate nevedia co dalej a ani nam nic nehovoria.mam pocit ze zanedbavaju starostlivost o nu a celkovo stale sa musime chodit pytat co dalej a vacsinou nas nejako odbiju.my vieme ze nieje v dobrom stave a ze sa to zhorsuje a nevieme co robit a ako jej pomoct.operoval totizto primar v kosickej nemocnici a lekari sa mu do toho nechcu miesat tak nam ani nemozu nic povedat.
mamka po operacii mala trosku pomylene aky je den a cas ale poznala nas..no teraz len stale spi a vraveli ze to je vec jej vedomia ze to oni neovplyvnia..co mame robit aby s nou nieco robili a riesili to??ako jej pomoct ved ma este len 40 a tri deti..sme zufale.
vie nam niekto poradit?
motylik7
06.02.09,14:12
ahojte.
nasu mamku po dlhodobych bolestiach hlavy a hucania v usiach,zvracania trpnutia ruk a este vela dalsich priznakov prijali na poslednu chvilu do nemocnice a hned ju operovali.mala nador na mozgu velky ako orech vybrali jej ho a jej stav sa zhorsil.
este stale je v nemocnici prelozili ju na jis ale v podstate nevedia co dalej a ani nam nic nehovoria.mam pocit ze zanedbavaju starostlivost o nu a celkovo stale sa musime chodit pytat co dalej a vacsinou nas nejako odbiju.my vieme ze nieje v dobrom stave a ze sa to zhorsuje a nevieme co robit a ako jej pomoct.operoval totizto primar v kosickej nemocnici a lekari sa mu do toho nechcu miesat tak nam ani nemozu nic povedat.
mamka po operacii mala trosku pomylene aky je den a cas ale poznala nas..no teraz len stale spi a vraveli ze to je vec jej vedomia ze to oni neovplyvnia..co mame robit aby s nou nieco robili a riesili to??ako jej pomoct ved ma este len 40 a tri deti..sme zufale.
vie nam niekto poradit?
Zuzka panebože, to mi je ľúto! Taká mladá, veď keď si pomyslím, čo ešte všetko môže mať pred sebou. Dúfam, že to dobre dopadne, držím palce, budem na maminu myslieť.
Jana Motyčková
06.02.09,14:35
Zuzana1987, napíš na seba kontakt, chcem sa s tebou spojiť a súkromné správy ti zrejme ešte nepôjdu.
maik
06.02.09,18:33
Ahoj Zuzanka, prosim Ťa, napíš mi čo najskôr na moju adresu, je toho viacej na písanie, mamke sa dá účinné pomôcť. Mail: marek.1@centrum.sk, držim Vám palce.
Monica
11.02.09,21:45
Zdravim Vas poradaci :)

uz som tu nebola hodne dlhu chvilu (2-3 roky :eek:). hladala som nieco za pomoci vyhladavaca a zhodou okolnosti vyhodilo mi aj tuto stranku. docitala som sa, ze hladate info a pomoc ohladne nadorovych ochoreni.
koncom minuleho roka som sa nejakym sposobom preklikala na stranku zdravie.sk, na ktorej som nasla obrovske mnozstvo cennych informacii o alternativnych moznostiach liecby aj tych najzakernejsich ochoreni. rozhodla som sa prilepit Vam sem link, kde mozte najst info, radu aj poziadat o pomoc vo forme produktov- vyzivovych doplnkov na podporu liecby onkologickych ochoreni.
http://www.zdravie.sk/sz/forum/510/1/0/185850/8-1/Pravda-o-rakovine-vitamin-b17.html

ponukam do pozornosti aj stranku badatel.sk

Prajem Vam vela uspechov, pevne nervy na toto- pre vas hekticke obdobie danovych priznani a hlavne nech ste zdravi a stastni.

monika
1Kaca2
01.08.09,15:30
Styri roky dozadu zistili mojmu tatovi rakovinu (lymfaticke uzliny) v najhorsom stadiu, davali mu mesiac zivota, vsetci sme boli s toho hotovy. V zivote by som si nepomyslela ze nieco take nasu rodinu postihne, ale presiel rok, dva, tri....a stale zil. Dakovali sme Bohu aj vsetkym lekarom, ktori mu pomahali. Po troch rokoch sa moja mama zacala zle citit, vracala bolela ju hlava, zla orientacia, zahmlievalo sa jej pred ocami. Zistili jej nador na mozgu (zhubny).... Myslela som si ze mam nocnu moru, ale bola to skutocnost. Mama zomrela pred rokom, a tato pol roka po mame. Zanechali za sebou tri siroty, mojho brata 23, ja mam 22 a nasa najmladsia sestra, ktora ma 15 rokov. Teraz sa snazim, zo vsetkych sil aby som mojej sestre vynahradila oboch rodicov, je to velmi tazke ale zivot sa nezastavi, ide dalej a my ideme s nim.
Vierka, je mi to uprimne luto, pretoze viem o com hovoris, musis byt silna, aj ked sa to niekedy neda, ale treba si aj poplakat,(pomaha to, ale iba na chvilku)
Drzim palce
danica5
16.11.11,12:55
Dobrý deň.Chcela by som sa tiež opytať na pár otázok.Akeho ochrenia môžu byť tieto príznaky: dosť častá bolesť hlavy,pichanie v hlave,pocit odpadnutia a nevoľnosti,búšenie srdca.Prosím viete mi nejako poradiť?
Tweety
16.11.11,12:59
Môže to byť kadečo, dg po dôkladnom vyšetrení určí až ten najpovolanejši, ku ktorému by si mala ísť.
Statyc
20.10.13,19:26
AhojteNo mam 25 rokov a pred rokom 5.12.2012 mi zistily bohuzial zhubny nador na mozgua 12.12.2012 ma operovaly.Pravdaze to zomnou otriaslo ci po fyzickej stranke alebo psychickej ale rozhodol som sa zit a bojovat uz len 50%v yhry je psychika!!!a od tej doby som prekonal 30 ziareni a teraz som na tabletkovej chemoterapii.Ked mozem poradit zopar rad vitamin C pomaha obalovat nador tkanivom aby nesiril bunky do celeho tela odporucam pri chemoliecbe tak isto betakarotén,rakitnik,huba reishy,vitamin B17 je zabijak rakoviny dalej Conopny olej nie nieje to droga!!! olej obsahuje BTC ktory vam v tele zabija rakovinotvorne bunky...Strava:Nekonzumujte velmi vela masa a mliecnych vyrobkoch(napr:jogurty atd...) totiz maso je tazko stravitelne v tenkom creve a bielkoviny potporuju hnilobu v tenkom creve a co sa v tenkom creve deje?tvory sa nam nova krv a nove bunky.Tak aspon trosku som sa chcel podelit s niecim co pomaha a ano nech si hovory kto co chce marihuana lieci rakovinu.
mariasz
21.10.13,07:00
Dobrý deň
Chem Vám porozprávať moje súsenosti s týmto ochorením. Mne manžel ako 50 ročný zomrel na nádor na mozgu. Gliblastom 4. Bol to najzhubnejší nádor, hlboko v mozgu s rôznymi výčnelkami. Predtým ako mu ten nádor diagnostikovali ho začala strašne hlava bolieť, bol nepozorný, nemal cit v nohe čo sa prejavovalo s tým že strácal papuče z jednej nohy. Operovali ho. Lekár mi povedal, že všetko nevedeli vybrať, strašne to krvácalo. V tom zúfalstve som hľadala pomoc všade. Žiaľ nič nepomohlo. Lekár mi povedal, že všade inde môže nádor rásť ale v hlave nemá ani ten najmenší priestor na to aby rástol. Ďalej mi povedal, aby som sa nebála mozog je úžasná vec vo vhodnú chvíľu vypne a aby som si preňho vybavila ožiare, ale ten poškodzuje aj zdravé bunky mozgu, ale aby som nesúhlasila s chemo, lebo nemá význam ho trápiť. Môj muž aj pred operáciou aj po vyzeral ako po porážke, nevedel dobre ovládať jednu nohu a ruku. Keď nádor dosiahol centrum tuším spánku, dostal sa do kómy, zvýšila sa mu teplota. Do dvoch dní zomrel. Bola som pri ňom do poslednej chvíle. Aj keby sa Vám takéto najhoršie malo niekedy stať prosím rozprávajte sa sním aj vtedy. Ja som videla na tom monitore keď už ako vo filme vidíte idú len tie vodorovné čiary, naznačujúce, že srdce už nebije, ale keď som ho chytila, či mu rozprávala sa to srdce rozbúchalo tak, že bolo na celú obrazovku. Sestričky už hovorili, že je mŕtvi, že na tele už má mŕtvolné fľaky, aj tak reagoval na to čo sme mu hovorili.
Nechcem Vás strašiť, len pripraviť na to , na čo mňa nikto nepripravil, že človek ešte aj v takom štádiu počuje.
Bola som veľmi smutná, závidela som každému, ktorý s takouto chorobou mohol dlhšie žiť, ale som sa ukludnila, keď som si uvedomila, že ho Pán Boh asi predsa len mal rád, keď nedovolil aby sa dlhšie trápil, ako keď som to potom u mnohých videla.
Dajte mu na vedomie ako ho veľmi máte radi a buďte pri ňom čo najviac. Ak chce občas ho zoberte aj domov, lebo tam mu je najlepšie.
Ten nádor ináč môže byť aj ako metastáza z iného nádoru napr. pľúc.
Dúfam som Vás veľmi nezasmútila.
Držím otcovi aj Vám palce. Veľa trpezlivosti.

mariasz.
mareko
21.10.13,14:05
Statyc, džím palce ......
Lifelike
07.11.13,13:23
Moja svokra má rovnaký nádor, ako písala mariasz. Zajtra idem pre ňu do Blavy, kde bola 2 mesiace na ožarovaní. Bude už bývať u nás. Predtým bývala sama, ale teraz sa bojíme, je slabá. Bolesti zatial nemá, len občas slabý epi zachvat. Je to IV stupen. Netuším ako to bude postupovať, ani čo máme čakať. Je to pre nás veľká neznáma. Večer si nájdem čas a prečítam si celú diskusiu. Hádam sa dozviem viac.
surfinka
29.11.13,09:34
ahojte, je to strašné, doteraz som o tom počúvala len v telke, ale tento týždeň nám povedali, že otec má rýchlorastúci nádor v strede mozgu, a všetko je úplne zbytočné a nič mu nepomôže, dokonca ani biopsia, ani žiadne ožarovanie, lebo má aj opuch mozgu. Otec si to vôbec nepripúšťa, postavil sa k tomu, že určite sa mýlia, že ich nebude počúvať....som šťastná, že sa k tomu tak postavil, lebo mi sme zúfali. neviete mi niekto poradiť, nejaké alternatívne liečby, alebo niečo..????????????????
Mary-Lu
25.11.17,19:17
Píšem sem vlastnú skúsenosť s touto hnusnou diagnózou,pretože viem ako som ja hľadala pomoc a dobrú radu. Manželovi najskôr určili diagnózu porážka mozgu až po zhoršovaní stavu sa prišlo na nádor. Nádorov je viac druhov a sú rôzneho gradingu. Nie všetky sú beznádejné. Manžel mal anaplastický astrocytom 3 grading. Jemu sa to prejavilo tak,že občas breptol až keď mu ovisol kútik začal sa kolotoč vyšetrení,chýb a liečby. Nechcem brať nikomu nádej ale ani tá alternatíva nie je moc účinná. A verte mi, nikdy som sa úprimnejšie nemodlila a tiež to nepomohlo. Treba sa skôr pripraviť na to čo vás a pacienta čaká. U niekoho to trvá a dva tri roky u manžela 5 mesiacov. Veľmi som prosila o tie dva roky,teraz som šťastná,že to bolo tak krátko.S touto diagnózou sa spájajú mnohé komplikácie,má to svoj postup. U každého trochu iný ,ale v konečnom dôsledku rovnaký.
Najviac z celého hľadania pomoci mi pomohli stránky na českom nete http://www.ordinace.cz/diskuse/2503/?page=24 Kliknite si na začiatok tejto diskusie a prečítajte všetko. Pripraví vás to na to ,čo sa bude diať a čo budete potrebovať pre svojích blízkych. Pri čítaní som sa naplakala a išlo mi puknúť srdce a verila som,že u nás to bude iné. Nebolo.Je tam veľa bolesti ale aj nádeje, Hlavne veľké množstvo liečebných postupov,rád a skúseností. Našťastie som nestihla zažiť všetko. Ešte stále sa neviem spamätať,ale som rada,že manžel má už pokoj.Ak by ste niekto potrebovali radu kontaktujte ma. Viem ako mi bolo keď som hľadala pomoc ja. Veľa šťastia vám všetkým čo sa potýkate s touto diagnózou.
Mary-Lu
26.11.17,06:21
Pri nádore na mozgu e spravidla postup rovnaký. Operácia -ožarovanie-chemoterapia Temodalom, Vyperovať sa niekedy podarí všetko niekedy nie, aj po úplnom vybratí nádor rád recidivuje/znova sa urobí/. Po operácii sa nasadia kortikoidy Dexametazón /Fortecortin/ proti opuchu mozgu. Majú dosť vedľajších účinkov napríklad enormne zvýšia cukor v krvi naozaj na veľmi vysoké hodnoty.Ožiarenie je približne 30 slabších dávok, každý deň jedna/víkendy nie/ a väčšinou to pacienti znášajú v pohode.Existuje a stereotaktické ožiarenie to sú vysoké dávky a menejkrát. Protónové ožiarenie funguje len u malých nádorov do 3cm. Po ožiarení tkanivo nekrotizuje a niekedy tiež robí galibu. Chemoterapiu tabletkami Temodal tiež znášajú pacienti celkom dobre.Tabletky sa berú 5 dní a 23 dní pauza. Lekár určí koľko cyklov bude pacient brať. Popri tom sa sledujú výsledky krvi a robia magnetickú rezonanciu.Podľa toho kde nádor rastia sa ukazujú škody ktoré spôsobuje. Môj manžel strácal schopnosť rozprávať,písať a pomaly aj čítať. Nevedel nájsť správne slová. Pretože mu lekári zabudli dať domov po operácii Dexametazón opuch mu znehybnil pravú stranu tela. Škody sa už nedali napraviť.Veľmi mu zabiehalo pri jedení,a zvlášť tekutiny. Jesť mu chutilo a našťastie nemal bolesti,lenže bol stále slabší až nevládny. Najhoršie bolo,že do posledku všetko vnímal.
Niekoho bolí hlava,máva epileptické záchvaty,zmenu osobnosti /hnev a zlosť/ e to rôzne podľa toho kde a ako nádor rastie.Alternatívna liečba tiež nezaberá/kurkumín,amygdalín,koncetrát C vitamínu/ ani motlidby,afirmácie a pozitívne myslenie. Existuje liečba elektródani nejaká magnetická čiapka ale nemá to dobré výsledky a pacientovi to sťažuje aj tak dosť ťažký život.Liečba kmeňovými bunkami je drahá /10 000 Eur/ a tiež extra neúčinkuje. Nechcem nikomu brať nádej ,viem,že po oboznámení sa z touto hnusnou diagnózou sa budete snažiť urobiť aj nemožné a veriť na zázrak. Všetkým som si prešla a bolo to zúfalé. Tá bezmocnosť keď odchádza milovaný človek a nemôžete pomôcť je strašná.Ja vám môžem poradiť aby ste namiesto trápenia pacienta surovou stravou. nechutnými šťavami a biozeleninou mu radšej čo naviac spríjemnili život. Dajte mu na čo má chuť,a čo si praje, Popritom veľa nehy a lásky. Môžete skúšať aj tú alternatívu ale trápiť ho nemá zmysel. Časom to pochopí každý. Hlavne dohliadajte na lekárov,na lieky aké dávajú,dožadujte sa vyšetrení. Zadovážte si zdravotné pomôcky /polohovaciu posteľ,vozík aj toaletné kreslo,bažanta,plienky/ V nemocnici dohliadnite na polohovanie,dostatok tekutín a naby nenechali pacienta pošpineného,hlavne po epileptických záchvatoch. Vo finálnom štádiu žiadate podávať morfín.Manželovi dávali Novalgin a celého ho triaslo,kretén primár mi vravel,že mozog nebolí. Bolí a ešte ako, keď nádor nemá kde rásť dokáže a prasknúť lebku.Pozisťujte si aké služby máte v okolí /hospic,charita a podobne/ vedia veľmi pomôcť aj požičať zdr.pomôcky.Také reči,že najlepšie je mu doma nepočúvajte ,dokiaľ sa dá tak áno no nie vždy je to možné. Záleží na komplikáciách. Doma mu nedáte do krvi výživu ani lieky keď už nebude môcť jesť ústami. Všetko vám ukáže čas a situácia. Prajem vám všetkým veľa lásky,trpezlivosti a sily pri starostlivosti o vaších nabližších .Hľadjate infórmácie aj na zahraničných stránkach. Na Faceooku je skupina Glioblastom multiforma. No mne na viac pomohla skupina diskutujúcich z Českej stránky. Ich rady a postupy sú neoceniteľné,žiaden lekár vám tak neporadí ako niekoho vlastná skúsenosť,preto sem znova dávam link
http://www.ordinace.cz/diskuse/2503/?page=24 prečítajte si to od prvej strany nech viete čo vás čaká. Aj keď nádor nebude GBM a bude zhubný postupom času sa chová rovnako.
Prajem vám všetkým aby ste zažili ten zázrak,vyliečenia,ktorý všade spomínajú ,ale u nás sa nekonal. Verím však,že existuje, Tak veľa šťastia.
buchač
26.11.17,10:06
prečítajte si to od prvej strany nech viete čo vás čaká. Aj keď nádor nebude GBM a bude zhubný postupom času sa chová rovnako.


Treba sa skôr pripraviť na to čo vás a pacienta čaká.

1. NIKDY a nik nebude pripravený na to, čo ho čaká.
Ak niekto tvrdí opak, tak by sa dalo vravieť o zavádzaní (nechcem priamo použiť výraz "klamstvo").

2. Človek môže byť dospelý na všeličo možné, no na strach nikdy.

3. Neviem, čo tým sleduješ, no nejak mi Tvoje príspevky nesedia.
Druhou stránkou je tiež to, že aj napriek tomu (hm,povzbudzovaniu ?) sú strašne pesimistické.

4. Ja som síce za pravdivé informácie, no tie by mal podávať konkrétnemu jedincovi konkrétny - ošetrujúci lekár a nie nejaký neznámy nick.
Pepa
26.11.17,13:07
Juro, Mary-Lu má vo veľa veciach pravdu. Aj keď je to pre mňa neznámy nick.
buchač
26.11.17,13:20
Juro, Mary-Lu má vo veľa veciach pravdu. Aj keď je to pre mňa neznámy nick.
Počkaj, počkaj...vidíš niekde, že by som niekde tvrdil, že nemá v niečom pravdu ?
Za svojim (viď vyššie) názorom si ale aj tak stojím aj naďalej.
Mary-Lu
18.12.17,17:01
Búchač,prosím nebúchaj tu. Nájdi si iné stránky,tu je to o veľmi vážnej, fatálnej diagnóze. Z tvojích rečí razí New age a cítiť z ních ,že nemáš žiadnu skúsenosť s týmto problémom. Kto si prežije túto tortúru zo svojím milovaným pochopí,že vzletné vety a pozitívne myslenie ti v tomto prípade budú na prd. Najviac pomôže byť o krok vpred a teda PRIPRAVENÝ. A to pomáha aj proti veľkému strachu.Konkrétny jedinec ošetrujúci lekár ti dá málo informácií,/väčšinou na človeka zvysoka s.../zato človek ,ktorý si tým prešiel ti pomôže najviac. Nehraj sa tu zo slovíčkami a nepoučuj. Tieto skúsenosti som písala pre ľudí ,ktorý v zúfalstve hľadajú pomoc a radu.Dúfam,že ím to pomôže tak ako mne České stránky, na ktoré som dala link .Mimochodom všetky príbehy tam končia zle, ale tá cesta sa dá pomocou ích rád zvládnúť tak pre pacienta, ako aj pre príbuzných,ktorý mu pri tej ceste všemožne pomáhajú.Takže optimizmus tu nie je veľmi namieste. No z každého príbehu cítiť veľkú lásku,obetavosť a spolupatričnosť a aj zmierenie s prechodom do neba.To je tá podstata.
buchač
18.12.17,17:30
Búchač,prosím nebúchaj tu.

Najprv také konštatovanie No. I.
NIKDY by som si nedovolil niečo alebo niekoho v oblasti zdravia (ako vravíš) "búchať" nesprávnym smerom alebo spôsobom.
------------------------------------
Konštatovanie No. II...citácia z mojej publikácie.
" Nedovoľ, aby sa ťarcha celého sveta zniesla na Tvoje plecia. "
------------------------------------

" Kto si prežije túto tortúru zo svojím milovaným pochopí,že vzletné vety a pozitívne myslenie ti v tomto prípade budú na prd. "

" Nájdi si iné stránky,tu je to o veľmi vážnej, fatálnej diagnóze. Z tvojích rečí razí New age a cítiť z ních ,že nemáš žiadnu skúsenosť s týmto problémom. "

Konštatovanie No. III
Preštuduj tému http://www.porada.sk/t140934-onkologicke-ochorenia.html ...poriadne čítaj nie iba moje príspevky.
-------------------------------------
Konštatovanie No. IV.
Keď skončíš s prečítaným a aj pochopíš, čo som chcel bodom III. povedať, tak sa ozvi...pokecáme.
lujza.j
18.12.17,18:08
Kto si prežije túto tortúru zo svojím milovaným pochopí,že vzletné vety a pozitívne myslenie ti v tomto prípade budú na prd. Najviac pomôže byť o krok vpred a teda PRIPRAVENÝ


Na rakovinu byt PRIPRAVENY:eek: to sa ako daá....ja za seba NIE neda....ked to bolo zrazu tu tak ma to riadne "vyfackalo" a dvojmo...dve zeny v mojej linii..rovnaky rak....takze asi tak...
Jarka 1
18.12.17,20:43
Každý, kto prežíva peklo, ktorým si prešla aj Mary-Lu potrebuje nádej. Nádej nám dáva silu zvládať takmer nezvládnuteľné a schovať hlboko do "13 komnaty" myšlienku, že to nemusí dopadnúť dobre. Tam je schovaná do času, kým pochopíme, že situácia je nezvratná. Do tohto času nikto z nás nie je o krok vpred a už vôbec nikto z nás nie je pripravený. A dovolím si tvrdiť, že nebola pripravená ani Mary-Lu. Nesúhlasím s tým, aby niekto odomykal "13 komnatu skôr, ako príde na to čas. Zúfalstvo pozostalých nepomôže tým, ktorí sú ešte len na začiatku.
buchač
18.12.17,20:49
Nesúhlasím s tým, aby niekto odomykal "13 komnatu skôr, ako príde na to čas. Zúfalstvo pozostalých nepomôže tým, ktorí sú ešte len na začiatku.

Jaruš...veľký SÚHLAS...presne toto som mal na mysli už v prvej reakcii na Mary.
Mary-Lu
05.01.18,10:34
Myslela som si,že tu ľudia hľadajú pomoc pri rovnakom probléme.No vypadá to skôr ako diskusný krúžok múdrostí o tajomných vedách. Pri zistení tejto diagnózy keď prejdete fázou pozitivity,viery a mystiky,prídete na to,že najviac vám pomôže žiť, dobrá praktická rada ľudí čo tým prešli.
Zhubný nádor na mozgu sa chová u každého rovnako len s iným časovým sledom udalostí./Netýka sa to rakoviny všeobecne/
A teda sa na to dá pripraviť ,pretože od ľudí čo to zažili budete vedieť čo vás čaká a čo treba urobiť. Zníži sa aj strach pretože ste pripravený na to čo bude nasledovať môžete si pripraviť pomôcky a sledovať to čo som opísala z vlastných skúseností. Dnes viem a to,že ak to ide rýchlo ušetrí to pacientovi mnoho bolesti a zlých vecí.
Je pre mňa nepochopiteľné,že tu ,,všeznalci"rozoberajú vetu po vete a dovolia si vyjadrovať sa k nej. Myslela som,že je to diskusia o nádore na mozgu a skúsenostiach s touto diagnózou.
No nič, ja verím,že tým čo to potrebujú som pomohla a ostatný sa kľudne bavte ďalej. Veľa zdravia a šťastia všetkým.