karpis
16.07.08,08:49
Neni som si istá pri riešení nasledovného prípadu:

Náš odberateľ pri otváraní novej prevádzky v našom meste nám vyfakturoval náklady na montáž plávajúcej podlahy v jeho prevádzke. Jedná sa o podlahu na ktorej budú vystavené naše výrobky. Môžem uplatniť DPH a dať do nákladov.
karpis
16.07.08,07:09
Nikto neporadí Prosíííííím
karpis
16.07.08,07:34
posúvam...
karpis
16.07.08,08:59
posúvam ...
Modroocko
16.07.08,09:22
Ak tomu dobre rozumiem, de-facto si odberateľ urobil technické zhodnotenie prevádzky z vašich peňazí. (Alebo bola tá podlaha za menej ako 30 000,- Sk ?) Mali by ste mať uzatvorenú zmluvu, podľa ktorej by toto technické zhodnotenie oni nemali zahrnúť do svojho účtovníctva a navýšiť o to cenu svojho majetku a vy by ste si to mohli vo svojom účtovníctve uplatniť ako nákladovú položku (prípadne odpisovanú). Alebo vám refakturovali len samotnú prácu - montáž? To je síce trochu čudné, ale dalo by sa aj to dostať do nákladov. Opäť by som len odporúčala zmluvu, v ktorej sa dohodnete, že vy prispejete na úhradu časti alebo celých nákladov na montáž podlahy na vaše vlastné želanie a oni vám za to na oplátku prenajmú priestor za zvýhodnenú cenu. A potom nevidím problém ani v uplatnení DPH.
karpis
16.07.08,09:32
fakturovali nám len prácu aj to len 50% z celkových nákladov a bolo to na ich žiadosť ten priestor nám neprenajímajú oni tam vystavujú výrobky, ktoré od nás zakúpili
betka
16.07.08,11:56
Dodavateľ dodá svoje výrobky, chce zvýšiť predaj svojich výrobkov, a tak ponúka výstavné panely, kt. má na zabezpečenie svojich príjmov, pričom tento majetok sa nachádza v priestoroch inej UJ. Odberateľ-iná UJ si dá podmienku, že bude predávať jeho výrobky, zoberie výstavný panel, ak mu dodavateľ na vlastné náklady zabezpečí montáž, resp. opravu časti nehnuteľnosti, kde sa tieto panely budú nachádzať.

Z pohľadu dodavateľa výrobkov: Prefakturáciou montáže sa mi zvýšia tržby,? Zrejme ano, mám tam svoj majetok-panel, chcem pomocou neho zvýšiť obrat, chcem dosiahnuť zisk. Ak im nepreplatím časť montáž. prác, nebudú zrejme chcieť odo mňa panel.
Otázky
- súvisí montáž s mojou podnikateľskou činnosťou? Zrejme ano (budem tam mať panel).
- zvýšim zisk pomocou tejto prefakt. montáže? Zrejme ano.
- je potrebné vynaložiť takýto náklad? Zrejme ano.

Z pohľadu odberateľa: Súhlasím, že tam dám ich panel, ale nebudem znášať všetky náklady.:)

V praxi sa bežne napr. prefakturováva reklama a inzercia do časopisov. Kde si moja firma ako odberateľ výrobkov dá časopisu svoje OM, svoju reklamu a nafotí tam tovar dodavateľskej firmy, pričom sa strany dohodnú, že rekl. prepláca dodavateľ výrobkov. Považujem tieto prípady za totožné.
karpis
16.07.08,12:00
betka
vďaka
Modroocko
16.07.08,12:25
V zásade platí, že do nákladov môžeš dať všetko, čo vyslovene nezakazuje zákon, používaš to na podnikateľskú činnosť a vieš to preukázať. Nemyslím si, že by ste v tomto konkrétnom prípade mali mať nejaký problém. Každopádne zmluva musí byť, aby ste skutočnosti, ktoré spomínaš, mohli pred prípadnou kontrolou obhájiť.
karpis
16.07.08,17:12
modroocko a betka ďakujem