lucky0348
16.07.08,09:50
zdravim vsetkych, potrebovala by som radu ohladom bananovnika - pestovanie, zalievanie, presadzanie.....minuly tyzden som ho presadila a zacali mi odchadzat listy, zltnu a vadnu :(...ako ho mozem zachranit?!? dakujeeem :)
Modroocko
16.07.08,08:27
Môže to byť reakcia na presadenie. Banánovník dobre znáša ľahkú priepustnú zeminu (dosiahneš zmiešaním zeminy, rašeliny a piesku v rovnakom pomere) a obľubuje dusík. Takže si len over, či si ho presadila do dobrej zmesi.
Z vlastných skúseností ja odporúčam zeminu zakúpenú v obchode ešte aj upiecť v rúre, nezriedka sa mi stalo, že som si s hlinou priniesla aj zárodky rôznych húseníc, ktoré začali kvietok napádať. Takže som už opatrná.
Modroocko
16.07.08,08:32
Juj a ešte dávaj pozor na preliatie. Na to je banánovník veľmi citlivý. Raz som si už jeden takto zničila.
lucky0348
16.07.08,08:44
a ako casto ho treba teda polievat?!?!?!
Stina
16.07.08,08:45
Banánovník potrebuje veľa svetla, staršie rastliny i slnka. Celoročná teplota by mala byť medzi 20 - 23°C, minimálne 12°C. Rastlina má rada svieži vzduch, neznáša prievan. V lete potrebuje výdatnejšiu zálievku a pokiaľ je to možné mäkkú vodu. Ak svieti slnko, nemali by byť na listoch kvapky vody. V období vegetácie sa pridáva hnojivo každých 14 dní. V závislosti od svetelných podmienok sa v zime polieva menej a nehnojí sa. Banánovník je hladná rastlina, a preto sa aj vysádza do priepustnej a na živiny bohatej pôdy. Na rozdiel od ostatných rastlín sa banánovník hnojí až do neskorej jesene. Od veľkosti rastliny tiež závisí, ako prežije zimu. Čím väčšia rastlina, tým väčšia šanca na prezimovanie bez ujmy. Polievať sa v letných mesiacoch musí večer a dôkladne. Musíte však dať pozor na to, aby nadbytočná voda odtiekla, pretože nadmerná vlhkosť rastline škodí.
Banánovník sa vysádza do priepustného substrátu. Zálievka je závislá od počtu listov, pretože cez veľké listy odparuje veľa vody. Ak je ich veľa, musí sa polievať výdatnejšie. Napriek tomu, že rastlina má vysoké nároky na vodu, neznáša nadmerne vlhký substrát. V lete má rád slnečné miesto, znáša dobre i priame slnečné lúče. V zime by tiež mal byť na svetlom mieste. V období vegetácie má rád teplo. Aby sa nepoškodili listy, musí sa chrániť pred vetrom.
mica29
10.01.10,19:15
ahojte aj ja mám banánovník picolo- musa cavendish, mám ho asi pol roka objednala som si ho s internetu, ale mám tiež problém mne zvadnú listy ale pritom vyháňajú nové. polievám ho asi tak 2 x týždenne. má aj dosť svetla, je to normálné že tak žltnú listy a vzápätí vyženú nové?
wabi
11.01.10,00:20
ahojte aj ja mám banánovník picolo- musa cavendish, mám ho asi pol roka objednala som si ho s internetu, ale mám tiež problém mne zvadnú listy ale pritom vyháňajú nové. polievám ho asi tak 2 x týždenne. má aj dosť svetla, je to normálné že tak žltnú listy a vzápätí vyženú nové?

Je normálne keď má banánovník tých 6 až 12 listov, vždy sa listy striedajú a ako jeden vyschne, ďalší nový vyrastie. Tak to má byť.
Chce to vlhkú pôdu, vlhký vzduch veľa svetla a tepla... občas nejaké to prihnojenie.
majoslava
26.02.10,20:34
Zdravím aj ja by som chcela pestovať banánovník ale u nás v okrese ho neviem zohnať :(
arizona
26.02.10,20:55
Zdravím aj ja by som chcela pestovať banánovník ale u nás v okrese ho neviem zohnať :(
tak si zadaj do googla napr. "banánovník, predaj" a daj si ho poslať...;):rolleyes:
Laco-monter
26.02.10,21:14
Banánovník je dobrý , akurát tak na zaplnenie veľkej plochy nevyužitého miesta v dome.
A ešte na produkciu zelenej listovej hmoty.
Čo ja viem, nikto z mojich známych čo mali banánovniky z nich nikdy žiadné ovocie nejedli.
arizona
26.02.10,21:20
Banánovník je dobrý , akurát tak na zaplnenie veľkej plochy nevyužitého miesta v dome.
A ešte na produkciu zelenej listovej hmoty.
Čo ja viem, nikto z mojich známych čo mali banánovniky z nich nikdy žiadné ovocie nejedli.
Tak to si o moc prišiel!!! Plody banánovníka sú síce menšie, ale úplne inej, sladšej chuti, ako z obchodu. To sa nedá porovnať. Pri dobrej opatere zarodia riadne veľké trsy ;):)
bea7
27.02.10,12:31
Banánovník je dobrý , akurát tak na zaplnenie veľkej plochy nevyužitého miesta v dome.
A ešte na produkciu zelenej listovej hmoty.
Čo ja viem, nikto z mojich známych čo mali banánovniky z nich nikdy žiadné ovocie nejedli.

Samozrejme, že banánovník sa nepestuje iba pre úžitok. To by sme museli mať celú plantáž. Ale keď popri kráse ešte aj zarodí, to dokáže potešiť. Takto zarodil môj banánovník.
zuzkahris
27.02.10,19:14
Samozrejme, že banánovník sa nepestuje iba pre úžitok. To by sme museli mať celú plantáž. Ale keď popri kráse ešte aj zarodí, to dokáže potešiť. Takto zarodil môj banánovník.

bea, to je úžasné :)!!! A máš nejaký recept na pestovanie, keď ťa takto obdaril ;) ?
rozborova
28.02.10,08:49
Samozrejme, že banánovník sa nepestuje iba pre úžitok. To by sme museli mať celú plantáž. Ale keď popri kráse ešte aj zarodí, to dokáže potešiť. Takto zarodil môj banánovník.
Tajne dúfam,že sa to niekedy podarí aj mne.Stále vyháňa nové listy a cez zimu na ňom zoschol len 1 spodný list.
bea7
28.02.10,13:56
bea, to je úžasné :)!!! A máš nejaký recept na pestovanie, keď ťa takto obdaril ;) ?

V prvom rade musíme mať rodiaci banánovník, nie okrasný. Tento by nezarodil.
Potrebuje veľa svetla, slnka a tepla. Raz za mesiac ho prihnojím. Občas ho aj porosím. Nepreháňam to. :---:--- Potom je to iba o trpezlivosti, pretože zarodí až po treťom roku. Moja teta mala ideálnejšie podmienky - izbu iba pre banánovníky a pod nimi množstvo iných kvetov, ktoré vytvárali vzdušnú vlhkosť, preto jej rodili už po roku a pol. Prvým znakom, že bude úroda, bola nová odnož, pretože banánovník si zabezpečuje reprodukciu a po odrodení hynie. Bolo mi veľmi ťažko, keď som 2 metrový banánovník musela zrezať a vyhodiť. Celý proces sa novou odnožou začína znova.
dvolna
11.03.10,20:03
mam otazku. vraj rodiace bananovniky maju take červeno-bordové škvrny na listoch. je to tak? dakujem
bea7
12.03.10,15:22
mam otazku. vraj rodiace bananovniky maju take červeno-bordové škvrny na listoch. je to tak? dakujem

Je to ťažké takto povedať. Existuje viacero odrôd aj u rodiacich banánovníkov. Môj mal škvrny, keď bol mladý, neskôr boli listy celé zelené. Mám aj okrasný, ktorý má tiež škvrny, takže asi podľa škvŕn sa to nedá určiť.:confused:
wabi
13.03.10,06:51
Je pravda že banánovník odnožuje keď je v koncoch. Môže to byť ale nielen preto, že práve ide zarodiť ale aj preto, že dostal roztože a ťažko to znáša, alebo preto, že bol prenesený na iné menej vhodné miesto a podobne.
2009
09.04.10,02:38
arisbe
14.08.10,14:54
ahojte, chcem sa poradit, co by ste na mojom mieste urobili s bananovnikom. dostala som ho ca v maji tohto roku, ma dost vela listov, starsie zltnu a odumieraju a stale rastu nove. citala som vsak niekde, ze odnoze sa robia iba vtedy, ked rastlina ide rodit a tym si vlastne zabezpeci dalsie fungovanie. moj je este velmi maly, ale ma hned dve odnoze. ak budu takto dalej rast, crepnik bude velmi maly, ale bojim sa to delit, nemam s tym skusenosti. mam ho cely aj s odnozami presadit do vacsieho crepnika alebo co navrhujete? dakujem krasne
sisima
16.08.10,06:16
svokra pestovala bananovniky dlho, plodili a dalej rastli bez odumretia ci potreby zrezania, male vyhodny oddelovala a posuvala dalej... a ten jej prvy, ked uz nevosiel do obyvacky posunula znamym do domu... rodi dodnes... je tomu cca 10-15 rokov... a furt neodumrel...
ja mam jeden uz druhy rok, teraz som tiez oddelila, presadila a posunula dalej, a tie flaky na listoch vzniknu na kazdom posobenim slnka... ;)
vema
28.08.10,13:59
V prvom rade musíme mať rodiaci banánovník, nie okrasný. Tento by nezarodil.
Potrebuje veľa svetla, slnka a tepla. Raz za mesiac ho prihnojím. Občas ho aj porosím. Nepreháňam to. :---:--- Potom je to iba o trpezlivosti, pretože zarodí až po treťom roku. Moja teta mala ideálnejšie podmienky - izbu iba pre banánovníky a pod nimi množstvo iných kvetov, ktoré vytvárali vzdušnú vlhkosť, preto jej rodili už po roku a pol. Prvým znakom, že bude úroda, bola nová odnož, pretože banánovník si zabezpečuje reprodukciu a po odrodení hynie. Bolo mi veľmi ťažko, keď som 2 metrový banánovník musela zrezať a vyhodiť. Celý proces sa novou odnožou začína znova.
Bea, prosím Ťa akým hnojivom hnojíš banánovník? Mne tiež zakvitol a má už malé banániky ako pršteky a teraz len okolo obiehame a nazeráme a bojím sa aby dozreli a neodpadli. Ja som pohnojila Kristalonom na kvet a zelené. Poraď, či ešte niečim prihnojiť, alebo zmeniť hnojivo. Ďakujem.
kamoska1
28.08.10,16:49
Moja kolegyna,ked vonku pršalo v lete,vždy vyniesla von bananovnik,ževraj to ma rád.Veď aj v tropoch prši,kazdy večer.
arisbe
18.09.10,15:33
ahojte tento bananovnik som dostala tento rok mal kopec skaredych listov z obchodu ktore som postupne ako rastli nove odstranovala takze mu ten crepnik bol akurat ale teraz sa mi zda ze je dost maly aj na tie prirastky ktore sa zvacsuju co poviete? presadit? mate niekto skusenosti s oddelovanim tych malych ako sa to robi? a do akej pody a crepnika presadit ak presadit? dakujem:)
2009
20.12.10,03:51
Dobré ráno
Súrne potrebujem radu ohľadne prezimovania banánovníka.
Pred prvým mrazom som banánovník dala z balkóna na schodište. Nedarilo sa mu a začali mu schnúť listy. Usúdila som, že je to preto lebo má málo svetla. Riskla som to a premiestnila som ho do obývačky k balkónovým dverám.

Spodné listy mu schnú ďalej ale každý druhý týždeň vyrazí nový zdravý list. Viem že má malý kvetináč ale v decembri sa ho netrúfam presadiť. Dostala som ho v máji l bol veľký ako 2 moje ukazováky. Presádzaný bol už 2 x. Čo s ním teraz v zime? Vykurovaná miestnosť mu evidentne nesvedčí a schodište je naň asi tmavé aj keď okná sú na medziposchodí.
Narýchlo som ho odfotila v svojej izbičke a vrátila do obývačky.
2009
20.12.10,03:56
2009
20.12.10,09:32
Našla som asi príčinu. :eek: Jasne svieti slnko a .... pozrite. Čo s tými potvorkami. Nemôžem z domu beriem antibiotiká. Vie niekto prvú pomoc bez postreku?

http://m2.aimg.sk/forig/f_373427313_4c1ca6a1b8a800a7867d15adb26b9ee5.jpg
wabi
20.12.10,12:01
Medziposchodia majú často normálne okná, stačí ho len proistrčiť čo najbližšie k nemu a tým, že je tam chladnejšie by to mohlo pomôcť. Treba však tiež povedať že bežným u nás predávaným banánovníkom ako tropickým rastlinám teplé zimovanie vyhovuje, jedine čo môže vadiť, je suchý vzduch ale ten vadí aj vám, hoci vám listy neschnú, mávate s toho iné problémy spojené so sliznicami a tak. Kúpte si zlhčovač vzduchu kvalitný a tiež postrekujte vždy rosiť, keď idete okolo... tiež sa potom tak nedarí roztočom, ktoré často robia problém.
2009
20.12.10,12:17
Medziposchodia majú často normálne okná, stačí ho len proistrčiť čo najbližšie k nemu a tým, že je tam chladnejšie by to mohlo pomôcť. Treba však tiež povedať že bežným u nás predávaným banánovníkom ako tropickým rastlinám teplé zimovanie vyhovuje, jedine čo môže vadiť, je suchý vzduch ale ten vadí aj vám, hoci vám listy neschnú, mávate s toho iné problémy spojené so sliznicami a tak. Kúpte si zlhčovač vzduchu kvalitný a tiež postrekujte vždy rosiť, keď idete okolo... tiež sa potom tak nedarí roztočom, ktoré často robia problém.

Toto by mal byť mrazuvzdorný banán. Ale riskovať s ním na balkóne som si netrúfla. Dala som ho na chodbu. Bývam na hornom poschodí a na medziposchodie ho nemôžem dať polámali ba mi ho deti od susedov. Nechtiac samozrejme sú ešte malé. On mi rastie stále ale vždy mu zoschne posledný list. Deje sa to odvtedy čo som ho dala preč z balkóna. Teraz tretí list zosychá a ten vyrastajúci sa zväčšil. Slniečko dnes naozaj hreje. Ale ak by náhodou nevyrašil ďalší list do 3-4 týždňov pri tomto jeho atypickom správaní sa bude bez listov čo neprežije.
Pred prvým mrazom mal 11 listov a neschol mu žiadny. Listy sprchujem 1x do týždňa robila som to aj v lete keď bol na balkóne. Samozrejme večer aby ho nespálilo slnko. Viem, že má malý kvetináč ale presadiť ho v decembri no neviem. Teraz ho ani nehnojím.
wabi
20.12.10,21:01
Skús ho rosiť niekoľko krát denne keď ideš okolo. Je to jednoduché postačí malý ručný rosič. Daj mu čo najviac svetla úplne pri okne
2009
21.12.10,00:50
Dobre a vďaka. Evika