Jane!
16.07.08,09:50
Dobrý deň! Náš slovenský odberateľ dodával zariadenie do Čiech. Toto zariadenie sa v Čechách pokazilo. Keďže išlo o záručnú opravu a zmluvne bolo dohodnuté, že záručné opravy znáša dodávateľ, teda naša firma, dostala som faktúru od servisnej firmy z Čiech za prevedenú servisnú činnosť. Na faktúre však nie je vyčíslená DPH. Je to tak v poriadku?
Vladimír Ozimý
16.07.08,08:30
a kde ta servisovaná vec skončila?

a) ak sa vrátila do SR alebo inej krajiny EU potom bez DPH je správne (§16 ods.7)
b) ak to zostáva v ČR fa je zlá a vystaviť treba s DPH (§15 ods. 6)
Zoltán Kovács
16.07.08,08:32
Malá otázočka, servisná firma je platiteľom českej DPH?
Vladimír Ozimý
16.07.08,08:33
Malá otázočka, servisná firma je platiteľom českej DPH?

hehe to ma nenapadlo :) ...aj taká situácia môže nastať :rolleyes:
tak treba len dokončiť že nedochádza tým pádom k prenosu daňovej povinnosti odberateľa...
Jane!
16.07.08,09:14
Áno servisná firma je platiteľom českej DPH. Znamená to teda, že to je v poriadku?
Jane!
16.07.08,09:17
A servisované zariadenie zostalo v ČR.
Zoltán Kovács
16.07.08,09:17
Dobrý deň! Náš slovenský odberateľ dodával zariadenie do Čiech. Toto zariadenie sa v Čechách pokazilo. Keďže išlo o záručnú opravu a zmluvne bolo dohodnuté, že záručné opravy znáša dodávateľ, teda naša firma, dostala som faktúru od servisnej firmy z Čiech za prevedenú servisnú činnosť. Na faktúre však nie je vyčíslená DPH. Je to tak v poriadku?


a kde ta servisovaná vec skončila?

a) ak sa vrátila do SR alebo inej krajiny EU potom bez DPH je správne (§16 ods.7)
b) ak to zostáva v ČR fa je zlá a vystaviť treba s DPH (§15 ods. 6)


Áno servisná firma je platiteľom českej DPH. Znamená to teda, že to je v poriadku?


Pozri hrubo označené.
Ak to zariadenie ostalo v ČR, a aj oprava bola v ČR vykonaná, tak mne vychádza z celého to, že fa by mala byť s DPH.
Jane!
16.07.08,09:23
No ono to je celé ešte komplikovanejšie, lebo česká servisná firma to vyfakturovala našej sesterskej firme v Čechách (aj s DPH zrejme) a ony to nám iba refakturovali, ale už bez DPH
Dúšava
16.07.08,09:31
Asi je to dobre. DPH sa uplatnilo aj priznalo v Čechách, oni si len nárokujú náklady.
Zoltán Kovács
16.07.08,09:42
mimotemy Ale potom treba celý príbeh uviesť naraz, a nie po kúskoch a len podľa dohadov hladať riešenie.
Jane!
16.07.08,09:45
Ja viem, sa ospravedlňujem, a ďakujem za pomoc.
azla
16.07.08,11:43
Dobrý deň! Náš slovenský odberateľ dodával zariadenie do Čiech. Toto zariadenie sa v Čechách pokazilo. Keďže išlo o záručnú opravu a zmluvne bolo dohodnuté, že záručné opravy znáša dodávateľ, teda naša firma, dostala som faktúru od servisnej firmy z Čiech za prevedenú servisnú činnosť. Na faktúre však nie je vyčíslená DPH. Je to tak v poriadku?


No ono to je celé ešte komplikovanejšie, lebo česká servisná firma to vyfakturovala našej sesterskej firme v Čechách (aj s DPH zrejme) a ony to nám iba refakturovali, ale už bez DPH

Podľa môjho názoru, miesto dodania je ČR, miesto kde sa služba poskytla. (píše to aj V.Ozimý v príspevku č. 2)

1. vzťah česká sesterská firma (objednávateľ), česká servisná (dodávateľ)
fa má byť s českou Dph

2. vzťah česká sesterská refakturuje službu na Slovensko (firme, ktorá znáša záručné opravy). Nevidím dôvod, aby sesterská firma faktúrovala Vám už bez dane.

Tu by som hľadala obdobu nášho § 9, odst. 4.
Ak zdaniteľná osoba na základe komisionárskej zmluvy obstará dodanie služby platí, že táto zdaniteľná osoba službu sama prijala a sama dodala.
Vladimír Ozimý
16.07.08,12:26
súhlasím s Azlou možno treba ešte skúmať český zákon v § 14 ods. 5 písm. e) kde je napísané že predmetom dane nie je:

e)
přeúčtování služeb, které plátce pořídil od jiného plátce, pokud při jejich pořízení neuplatnil nárok na odpočet daně, a dále přeúčtování služeb od neplátce, pokud přijatá úhrada nepřevyšuje částku, za kterou plátce služby pořídil a o této skutečnosti účtuje odpovídajícím způsobem podle zvláštního předpisu nebo vede daňovou evidenci odpovídajícím způsobem, pokud jde o plátce, který nemá povinnost vést účetnictví.

inak ani ja nevidím dôvod potom faktúrovať bez DPH.