nsoci13
16.07.08,10:41
Je nezisková organizácia podnikateľom podľa Obchodného zákonníka? prosím niekoho, kto ma s tým skúsenosti...
victoria
17.07.08,14:35
Zákon č. 213/1997 Z.z. v znení novely zákona č. 35/2002 Z.z. definuje neziskovú organizáciu ako právnickú osobu, ktorá poskytuje všeobecne prospešné služby za vopred určených a pre všetkých používateľov rovnakých podmienok a ktorej zisk sa nesmie použiť v prospech zakladateľov, členov orgánov ani jej zamestnancov a musí sa použiť v celom rozsahu na zabezpečenie všeobecne prospešných služieb.

Novela zákona č. 35/2002 Z.z. zaviedla definíciu neziskovej organizácie tak, aby boli zrejmé obidva základné definičné znaky tejto právnej formy, a to poskytovanie všeobecne prospešných služieb ako predmet činnosti neziskovej organizácie a neziskovosť ako základné kritérium fungovania neziskovej organizácie.
Jana Acsová
17.07.08,14:47
Je nezisková organizácia podnikateľom podľa Obchodného zákonníka? prosím niekoho, kto ma s tým skúsenosti...Ani nie tak skúsenosti, ako vedomosti. Pri východiskách začnite s Obchodným zákonníkom, ktorý definuje podnikanie ako aj podnikateľov:

§ 2
Podnikanie
(1) Podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostatne podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku.

Z uvedeného vyplýva, že nezisková organizácia nebola zriadená ako podnikateľský subjekt, lebo účelom jej zriadenia a fungovania nie je dosahovanie zisku, ale pravý opak.

Následne § 2 Obchodného zákonníka pokračuje:

(2) Podnikateľom podľa tohto zákona je:
a) osoba zapísaná v obchodnom registri,
b) osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia,
c) osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov,
d) fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu a je zapísaná do evidencie podľa osobitného predpisu.

Z uvedeného vyplýva, že nezisková organizácie nie je podnikateľom. Nemusí to však nevyhnutne znamenať, že v rámci svojej činnosti nebude dosahovať zdaniteľné príjmy, prípadne vykonávať činnosť, z ktorej je možné zisk dosiahnuť napr. z prenájom. Záleží aj od hospodárenia, ktorého zásady sú spravidla obsiahnuté v zakladateľských dokumentoch alebo vyplývajú z osobitných predpisov.
nsoci13
24.07.08,11:08
OK, dakujem, zakon si viem aj ja precitat a vylozit :-) Cielom bolo zistit, ci je mozne uzavriet zmluvu o dielo podla OZ aj s neziskovkou. Kedze n.o. nie je podnikatelom podla § 2 ods2 OBZ, ale vztahuje sa na nu §261 ods.2 OBZ- absolutne obchody, teda Zmluva o dielo musi byt spravovana ustanoveniami Obch. zakonnika. Ale aj tak dakujem.
fajtusicek
08.12.09,08:27
pozdravujem som laik a preto: co sa rozumie pod vseobecne prospesne sluzby vo vazbe na pouzitie zisku?
dakujem
hanelie
08.12.09,08:35
napr.
Všeobecne prospešnými službami sú najmä:

a) poskytovanie zdravotnej starostlivosti

b) poskytovanie sociálnej pomoci a humanitárna starostlivosť

c) tvorba, rozvoj, ochrana, obnova a prezentácia duchovných a kultúrnych hodnôt

d) ochrana ľudských práv a základných slobôd

e) vzdelávanie, výchova a rozvoj telesnej kultúry

f) výskum, vývoj, vedecko-technické služby a informačné služby

g) tvorba a ochrana životného prostredia a ochrana zdravia obyvateľstva

h) služby na podporu regionálneho rozvoja a zamestnanosti

i) zabezpečovanie bývania, správy, údržby a obnovy bytového fondu
fajtusicek
22.12.09,10:50
dakujem
ja hladam sposoby a preto ktory sposob je naj...