mikpet
16.07.08,10:52
Dobrý deň!

Máme taký problém - chceme stavať RD na úzkom pozemku(cca 13m), na ktorom sa nachádza starý dom, ale stavebný úrad nám nechce povoliť stavať na pôvodnom mieste, kde stojí ten starý dom.
Sused má dom hneď vedľa starého domu 1m od hranice pozemku. Starý dom stojí 0,5m od hranice, takže medzi domami je vzdialenosť 1,5m. Sused nemá nič proti tomu, aby sme nový dom postavili 1m od hranice, stavebný úrad však áno, lebo na susednom pozemku z druhej strany nie je žiadna stavba a chcú od nás aby sme dom umiestnili na druhej hranici pozemku. Vraj podľa platnej vyhlášky musí byť vzdialenosť medzi domami minimálne 4m(bez okien) alebo 7m(s oknami). Preto rozmýšľame, že by sme to riešili ako "rekonštrukciu" starého domu. Starý dom je však z nepálenej tehly a základy sú kamenné, takže najradšej by sme urobili základy aj múry nové.

Chcem sa spýtať, čo by ste nám poradili, ako postupovať? Dalo by sa napríklad ponechať dajme tomu jednu stenu aj so základom a neskôr aj tú prerobiť? Čo je ešte vlastne rekonštrukcia?
Chobot
16.07.08,08:58
Dobrý deň!

Máme taký problém - chceme stavať RD na úzkom pozemku(cca 13m), na ktorom sa nachádza starý dom, ale stavebný úrad nám nechce povoliť stavať na pôvodnom mieste, kde stojí ten starý dom.
Sused má dom hneď vedľa starého domu 1m od hranice pozemku. Starý dom stojí 0,5m od hranice, takže medzi domami je vzdialenosť 1,5m. Sused nemá nič proti tomu, aby sme nový dom postavili 1m od hranice, stavebný úrad však áno, lebo na susednom pozemku z druhej strany nie je žiadna stavba a chcú od nás aby sme dom umiestnili na druhej hranici pozemku. Vraj podľa platnej vyhlášky musí byť vzdialenosť medzi domami minimálne 4m(bez okien) alebo 7m(s oknami). Preto rozmýšľame, že by sme to riešili ako "rekonštrukciu" starého domu. Starý dom je však z nepálenej tehly a základy sú kamenné, takže najradšej by sme urobili základy aj múry nové.

Chcem sa spýtať, čo by ste nám poradili, ako postupovať? Dalo by sa napríklad ponechať dajme tomu jednu stenu aj so základom a neskôr aj tú prerobiť? Čo je ešte vlastne rekonštrukcia?

V praxi niektorí stavebníci ponímajú rekoštrukciu ako totálne zbúranie pôvodnej stavby a postavenie úplne novej.:D:D

To sa asi bude treba poradiť s projektantom, čo všetko do rekonštrukcie naprojektuje.
chandler
16.07.08,09:56
robi sa to tak ze sa spravi projekt na rekonstrukciu - teda aspon cast obvodovych murov a zakladov ostane zachovana... v skutocnosti sa ale zbura vsetko a normalne postavi nanovo. ak by sa nahodou do toho staral stavebny urad tak poviete ze ten mur pri stavbe sam padol.
je to dost bezna prax takze projektanti nebudu prekvapeni, ze co to od nich chces
mikpet
16.07.08,10:31
Ok, zavolám projektantovi a uvidím, čo mi na to povie.
Zatiaľ vám ďakujem za odpovede.

Ale možno by sa to všetko vyriešilo, keby mi stavebný úrad povolil umiestniť stavbu bližšie k susedovi. Naozaj to nie je možné aj keď sused s tým súhlasí?
chandler
16.07.08,10:38
ak s tym sused suhlasi a nie su tam okna tak by stavebny urad mal suhlasit... aj vo vyhlaske sa pise nieco takze ze to moze byt aj menej len treba spravit nejaky posudok na osvetlenie a poziarnu bezpecnost, alebo take nieco.
comodo
16.07.08,10:43
Vraj sa pripravuje zakon, podla ktoreho sa podstatne zvysi velkost zastavenej plochy , ked stavba bude postrebovat iba ohlasenie. Mozno by sa oplatilo si to zistit a pockat rôčik a vec hladsie prejde. ( ? )
mikpet
16.07.08,11:34
comodo: - práve že ja čakať nechcem, lebo ceny stavebnín(a aj všetkého iného) rastú veľmi rýchlo

chandler: - okná sused na tej stene nemá žiadne, ale mne povedala "milá" pani na st. úrade, že to by musel projektant nejako odôvodniť, aby sa stavalo 1m od hranice, keď na druhej strane nie je žiadna stavba a že to si asi žiadny projektant nedovolí, lebo by prišiel o licenciu!? Dokonca aj keby som postavil dom 4m od suseda, v žiadnom prípade by mi nepovolili okná, aj keby s tým sused súhlasil.
chandler
16.07.08,12:23
no ved to je to co pisem ze sa to da nejako spravit aj na 1,5meter... o "licenciu" :) samozrejme nepride... ale urcite ti poradi aby sa to robilo ako rekonstrukcia lebo je to tak jednoduchsie.
spytaj sa tety na urade ako sa odvovodnuje stavba dvojdomu, alebo radovej vystavby... ale zase pozor... musis k nej byt slusny a nechovat sa k nej tak ako by si zasluzila :)
mikpet
16.07.08,15:07
No tak som volal s projektantom a poradil mi presne to, čo sa tu písalo - rekonštrukciu s tým, že sa ponechá jeden múr, ktorý sa akože počas realizácie poškodí alebo niečo podobné a statik ho navrhne tiež zbúrať.
Neviem načo je toto dobré, veď keď sa susedia dohodnú a dom inak "nevyčnieva" z radu, tak prečo to nechcú povoliť?
bŕŕŕŕ
KEJKA
16.07.08,16:26
mne teta na stavebnom práve odporúčalôa tento postup. Výslovne mi radila, aby som žiadosť formulovala ako stavebné úpravy. Čo sa tam bude diať v skutočnosti - to nikoho zaujímať vraj nebude. Susedia s tým súhlasa.
chandler
17.07.08,12:11
No tak som volal s projektantom a poradil mi presne to, čo sa tu písalo - rekonštrukciu s tým, že sa ponechá jeden múr, ktorý sa akože počas realizácie poškodí alebo niečo podobné a statik ho navrhne tiež zbúrať.
Neviem načo je toto dobré, veď keď sa susedia dohodnú a dom inak "nevyčnieva" z radu, tak prečo to nechcú povoliť?
bŕŕŕŕ

no vidis aky sme tu mudri :)
robi sa to tak preto ze tie tety na urade nechcu mat zodpovednost za nieco co nie je presne podla predpisov.... zodpovednost za to ze to povolili... rekonstrukcia je podla predpisov a nikto im to nebude vycitat