dadiska
16.07.08,11:39
časti DPH z DHM
dobrý den, prosím o radu
prestali sme byt platcom DPH ku dnu 30.6 2008. Ako DHM máme len auto na ktorom sme odpočítali dan. teraz viem že treba čast dph vrátit. len ako to vypočítať. Zostatková cena po odpisaní odpisov k 1.1.2008 je 80000,-Sk. Z akej sumy mám počítať DPH. dakujem
Zoltán Kovács
16.07.08,09:57
DPH na vrátenie sa počíta zo zostatkovej ceny.
dadiska
16.07.08,09:59
to znamená že z 80 000,- alebo to mám nejako prepočítať na konkrétny den
Zoltán Kovács
16.07.08,10:00
to znamená že z 80 000,- alebo to mám nejako prepočítať na konkrétny den

Z tých 80 tisíc. Daňová zostatková cena je predsa tých 80 tisíc.
dadiska
18.07.08,05:27
dakujem, ale podnikateľ sa bol spýtať na danovom a tam mu povedali, že to máme prepočítať na konkrétny den
zdá sa mi to divné ale teraz už neviem ešte raz mi to potvrdte a ja im to odnesiem :)
Zoltán Kovács
18.07.08,05:41
Zrušenie registrácie
§ 81

(6) V poslednom zdaňovacom období vzniká platiteľovi daňová povinnosť vzťahujúca sa na majetok, pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítaná, a na majetok, ktorý nadobudol bez dane (§ 10 ods. 1) a pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň u predchádzajúceho vlastníka úplne alebo čiastočne odpočítaná. Daň sa vypočíta zo zostatkovej ceny majetku zistenej podľa osobitného predpisu30) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia a z ceny zásob zistenej podľa osobitného predpisu31) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia. Platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri výpočte odvodu dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou.

Ten odkaz 30 osobitný predpis je zákon o dani z príjmov. A zákon o dani z príjmov pozná len daňovú zostatkovú hodnotu, ktorá je vyčíslená k poslednému dňu zdaňovaciemu obdobiu, teda k 31.12. príslušného roka.

Prepočet zost.hodnoty ku dňu zrušenia registrácie nie je daňová zostatková cena, ale účtovná. Ale nestretol som sa ešte s tým, že by sa účtovné odpisy rátali na dni.
azla
18.07.08,05:54
Postupuješ presne tak, ako Ti poradili v predchádzajúcich príspevkoch.
Je pravda, že zostatkovú cenu majetku počítaš ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia (pre Dph), avšak tá je v priebehu roku stále rovnaká, taká, aká bola k 1.1. 2008. (ak používaš kalendárny rok

Postup vychádza z následovného:

Zrušenie registrácie
§ 81
(6) V poslednom zdaňovacom období vzniká platiteľovi daňová povinnosť vzťahujúca sa na majetok, pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítaná, a na majetok, ktorý nadobudol bez dane (§ 10 ods. 1) a pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň u predchádzajúceho vlastníka úplne alebo čiastočne odpočítaná. Daň sa vypočíta zo zostatkovej ceny majetku zistenej podľa osobitného predpisu30) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia a z ceny zásob zistenej podľa osobitného predpisu31) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia. Platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri výpočte odvodu dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou.

30) § 25 zákona č. 595/2003 (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-uplne-znenie.html) Z. z. v znení neskorších predpisov

§ 25
(3) Zostatkovou cenou na účely tohto zákona je rozdiel medzi vstupnou cenou hmotného majetku a nehmotného majetku a celkovou výškou odpisov z tohto majetku zahrnutých do daňových výdavkov [§ 19 ods. 3 písm. a)].
valeriam
19.09.08,11:16
Prosím Vás, a čo s majetkom, konkrétne sa jedná o Software, kúpený za sumu 82.000,- Sk z Čiech. Bolo urobené samozdanenie, ročný odpis. Zostatková hodnota 61.500,-Sk. Aj z tohto majetku treba odviesť DPH, ak rušíme registráciu na DPH?
Ďakujem.
Milan Benka
19.09.08,11:18
Prosím Vás, a čo s majetkom, konkrétne sa jedná o Software, kúpený za sumu 82.000,- Sk z Čiech. Bolo urobené samozdanenie, ročný odpis. Zostatková hodnota 61.500,-Sk. Aj z tohto majetku treba odviesť DPH, ak rušíme registráciu na DPH?
Ďakujem.

ANO .