zuzkadzugi
16.07.08,13:11
V roku 2007 som kúpila tovar z Francúzska, ktorý mi v júni 2008 dobropisovali. Ide o nevýznamnú sumu. Prosím Vás, čo mám s tým robiť? Rok 2007 kvôli tomu opravovať nebudem. Mám to zdaniť teraz?
Čo sa týka DPH, šlo o samozdanie, takže teraz to tiež "samozdaním", rovnakým kurzom, t.j. kurzom z roka 2007?
Tweety
16.07.08,11:15
V roku 2007 som kúpila tovar z Francúzska, ktorý mi v júni 2008 dobropisovali. Ide o nevýznamnú sumu. Prosím Vás, čo mám s tým robiť? Rok 2007 kvôli tomu opravovať nebudem. Mám to zdaniť teraz?
Čo sa týka DPH, šlo o samozdanie, takže teraz to tiež "samozdaním", rovnakým kurzom, t.j. kurzom z roka 2007?
Dobropis bol obdržaný v júni 2008, takže ho zaúčtujete do roku 2008. Samozdaníte ho kurzom pôvodnej faktúry.
zuzkadzugi
16.07.08,11:24
Ďakujem:-)
beatad
29.09.08,17:57
Potrebujem poradiť čo mám robiť s faktúrou zle vystavenou z roka 2005. Prevzala som účtovníctvo a s odberateľmi si odsúhlasujeme neuhradené faktúry. Vznikla situácia keď :
1.na faktúre so 4 položkami pri 1 nebola vyčíslená DPH a mala byť. Môžem vystaviť dnešným dátumom ťarchopis?
2.faktúru z roka 2005 neevidujú a požadujú potvrdenú príjemku k faktúre ktorú nemám. Bez nej mi neuznajú faktúru. Mám vystaviť storno k faktúre s dnešným dátumom? (viem že peniaze takto nedostanem, ale neviem dokázať predaj tovaru, a ani saldo mi nesedí)
3. Z roku 2004 je faktúra zle vystavená, musím ju dobropisovať. Môžem s dnešným dátumom?
Dúfam že nebudem musieť robiť opravné DP. To sa tých peňazí radšej vzdám.
Ďakujem za rady.
Vladimír Ozimý
30.09.08,05:50
Potrebujem poradiť čo mám robiť s faktúrou zle vystavenou z roka 2005. Prevzala som účtovníctvo a s odberateľmi si odsúhlasujeme neuhradené faktúry. Vznikla situácia keď :
1.na faktúre so 4 položkami pri 1 nebola vyčíslená DPH a mala byť. Môžem vystaviť dnešným dátumom ťarchopis?
2.faktúru z roka 2005 neevidujú a požadujú potvrdenú príjemku k faktúre ktorú nemám. Bez nej mi neuznajú faktúru. Mám vystaviť storno k faktúre s dnešným dátumom? (viem že peniaze takto nedostanem, ale neviem dokázať predaj tovaru, a ani saldo mi nesedí)
3. Z roku 2004 je faktúra zle vystavená, musím ju dobropisovať. Môžem s dnešným dátumom?
Dúfam že nebudem musieť robiť opravné DP. To sa tých peňazí radšej vzdám.
Ďakujem za rady.

aj oprava základu dane, t.j. ťarchopis a dobropis v starom zákone, je založená na objektívnych skutočnostiach t.j. nastane stav ktorý v čase dodania neexistoval ako napr. reklamácia, vrátenie časti tovaru, zľava po splnení obratu, skonto atď...v takom prípade vystavujeme doklad o oprave a vysporiadame si daňovú povinnosť alebo nárok podľa § 25 (53). Ak však dôjde ku chybe nemôžme hovoriť o oprave základu dane podľa týchto paragrafov a svoju chybu treba vysporiadať v čase kedy nastalo plnenie. Toto na margo nevyfaktúrovanej DPH. No čo sa týka neuznania faktúry tam treba ísť hlbšie...v prípade ak preukážem že v danom čase (rok 2005) išlo o skutočnú reálnu fakturáciu a teraz nastane storno nevidím problém (aj z pohľadu DPH aj dane z príjmov vysporiadam v roku 2008). Avšak ak nepreukážete a bude sa to považovať za chybnú fakturáciu potom jednoznačne všetko vysporiadať v roku zdanenia t.j. rok 2005. Samozrejme účtovať o tom budete v roku 2008 ale nedaňovo