mavax
16.07.08,12:36
Dobrý deň!
Prosím o radu so zvýšením materskej. Ako dobrovoľne poistená osoba som od 16.9.2007 - až do konca roku z maxima. Od 1.1.2008 znížené na minimum. Teraz som tehotná, termín pôrodu asi 3/2009.
V tomto roku pravdepodobne pôjdem na PN a potom plynule na materskú.
Z akého obdobia sa mi bude vypočítavať PN a z akého materská? (z 2007 ? )
Ďakujem Vám pekne za odpoveď, prípadne za radu, ako materskú zvýšiť.
Jozef Mihál
16.07.08,15:57
PN, na ktorú pôjdete v roku 2007, sa bude počítať z rozhodujúceho obdobia daného ako rok 2007.

Materská, na ktorú pôjdete v roku 2008 sa bude počítať z rozhodujúceho obdobia daného ako rok 2008.

Optimalizovať sa ešte dá, je to ale na dlhšiu debatu.
brčko
16.07.08,18:21
PN, na ktorú pôjdete v roku 2007, sa bude počítať z rozhodujúceho obdobia daného ako rok 2007.

Materská, na ktorú pôjdete v roku 2008 sa bude počítať z rozhodujúceho obdobia daného ako rok 2008.

Optimalizovať sa ešte dá, je to ale na dlhšiu debatu.

p.Mihál, ste mi nasadil červíka do hlavy (je letná záhradkárska sezona:)), lebo najprv som myslela, že bud max.nemocenské alebo max. materská.

Ako však dosiahnuť max. nemocenské a max.materskú? :confused::rolleyes: (ak teda nejde o dosiahnutie materskej v ochrannej dobe z DNP, ale na to ste predpokladám nemyslel a asi ani neradil)

Ak by začala PN-ku, potom sa počas poberania nemocenského odhlásila z DNP a znovu prihlásila z max.VZ, to všetko do 8tt!! a pred koncom roka ukončila PN a platila pár dní z maxim.VZ a na MD nastúpila po 26týždnoch od posledného prihlásenia?

Alebo je aj iná možnosť ak PN nezačne teraz?
Jozef Mihál
16.07.08,19:59
Ak by začala PN-ku, potom sa počas poberania nemocenského odhlásila z DNP a znovu prihlásila z max.VZ, to všetko do 8tt!! a pred koncom roka ukončila PN a platila pár dní z maxim.VZ a na MD nastúpila po 26týždnoch od posledného prihlásenia?

Áno, to je riešenie, len neviem či v praxi uskutočniteľné, záleží totiž na tom, kedy si zadávateľka otázky "predstavuje" svoj nástup na PN, atď.

Nechcem to ďalej rozvíjať, nie je to na web (o.i. viď Etiketa: neodpovedám spôsobom, ktorý navádza na... zlé veci).
evina0
16.07.08,21:32
Dobry den.Poprosim vas o radu.Som zamestnana v praci od 1.6.2004 lenze moj zamestnavatel mi vzdy plati do socialnej poistovne odvody len minimalnej mdzdy.Teraz mi to vraj na 8 hodin cini 8100sk.Dopocula som sa ze sa da pripoistit aby sa materska zvysila lebo ta co mi vychadza je velmi malinka.Citala som ze sa musi zena poistit aspon 270 dni pred nastupom na metresku..S priatelom planujeme babenko uz teraz ak sa podari do mesiaca.Moja otazocka keby som si neplatila celych 270 dni ale napr len 240 pomoze mi to vobec na zvysenie materskej?? nevyhodim zbytocne len peniaze?Chcem ist v piatok do poistovne a zacat si uz platit pripoistenie.tam mi bolo povedane ze ak nezaplatim celych 270 dni je mi to zbytocne a o peniaze pridem.Nevadi mi to ked som prave PN??Lebo som prekonala som tazku chorobu.Alebo ak poznate iny sposob napiste mi ako si mozem zvysit matersku aspon trosku.Prosim Vas o radu.Vopred dakujem.
Jozef Mihál
16.07.08,21:43
Sledujte http://jozefmihal.blogspot.com/ - dnes alebo zajtra tam pribudne ďalší diel seriálu k materskej, ktorý Vám pomôže.
mavax
17.07.08,05:07
PN, na ktorú pôjdete v roku 2007, sa bude počítať z rozhodujúceho obdobia daného ako rok 2007.
- asi ste myslel v 2008

Materská, na ktorú pôjdete v roku 2008 sa bude počítať z rozhodujúceho obdobia daného ako rok 2008.
- na materskú pôjdem v roku 2009 - asi 1/2009 - ale medzi PN začatou v roku 2008 a materskou bude okamžitá následnosť - nič to neovplyvní?

Optimalizovať sa ešte dá, je to ale na dlhšiu debatu.

Ďakujem pekne
brčko
17.07.08,05:34
p.Mihál, dakujem za reakciu a odpoved.
brčko
17.07.08,05:44
mavax, ak si sa poslednýkrát prihlásila na DNP 16.9.07, toto poistenie trvá a nastúpiš na MD v roku 2009 (je jedno krorý mesiac), tak tvojim rozhodujúcim obdobím na výpočet materskej je rok 2008.

Tiež je jedno, že si predtým poberala nemocenské a že poberanie materského súvisle nadväzuje na poberanie nemocenského. Sú to dve nezávislé žiadosti o nem.dávku v dvoch rôznych dátumoch. A majú rozdielne rozhodujúce obdobie.
Rozhodujúce obdobie sa určuje vždy podla dna "začiatku uplatnovania si nároku" teda nástupu na PN, nástupu na MD, nástupu na OčR a samozrejme závisí od začiatku nem.poistenia.

O tom píše p. Mihál v II.časti o materskom 2008.
brčko
17.07.08,06:08
Dobry den.Poprosim vas o radu.Som zamestnana v praci od 1.6.2004 lenze moj zamestnavatel mi vzdy plati do socialnej poistovne odvody len minimalnej mdzdy.Teraz mi to vraj na 8 hodin cini 8100sk.Dopocula som sa ze sa da pripoistit aby sa materska zvysila lebo ta co mi vychadza je velmi malinka.Citala som ze sa musi zena poistit aspon 270 dni pred nastupom na metresku.. áno je to 270dní ale pred pôrodom, nie pred nástupom na MD. No je lepšie, nie však nevyhnutné na vznik nároku, ked je to splnené už pri nástupe na MD. Ak sa 270dní splní v období medzi nástupom na MD a dnom pred pôrodom, tak materské začnú vyplácať až po predložení rodn.listu dieťaťa, kde vidia skutočný den pôrodu, teda či ozaj bola podmienka splnená. A platiť poistné treba až do dosiahnutia 270dna. (takto aspon informovali mamičky na porade, vlastnú skúsenosť nemám) S priatelom planujeme babenko uz teraz ak sa podari do mesiaca.Moja otazocka keby som si neplatila celych 270 dni ale napr len 240 pomoze mi to vobec na zvysenie materskej?? ak nemáš iné nem.poistenie, ktoré je ukončené (napr. iný prac.pomer), tak nie nevyhodim zbytocne len peniaze?Chcem ist v piatok do poistovne a zacat si uz platit pripoistenie.tam mi bolo povedane ze ak nezaplatim celych 270 dni je mi to zbytocne a o peniaze pridem. Ak nemáš iné ukonč.nem.poistenie a do pôrodu neuplynie 270dni, tak nárok na materské z DNP nevznikne.
Poistiť sa treba pred otehotnením. Tehotnestvo bezproblémové! trvá 38-42týždnov (obvykle 40) teda cca 280dni (40týž.x7dní, no lepšie s rezervou!!!, teda rátať, že pôrod nastane skôr) a ráta sa od posl.menštr.!!! Takže si vyrátaj, či to stíhaš, keby si už teraz otehotnela. Nevadi mi to ked som prave PN?? nie, prihlásiť sa na DNP môžeš aj počas PN. Lebo som prekonala som tazku chorobu.Alebo ak poznate iny sposob napiste mi ako si mozem zvysit matersku aspon trosku.Prosim Vas o radu.Vopred dakujem.

Na tvojom mieste, ak nie si ešte tehotná, by som sa hned poistila. Platila si zatial z minimálneho VZ 8100,-, čo je 357,-Sk mesačne (4,4% z 8100). Ak by si však zistila, že si "už teraz" tehotná a nestíhaš tých 270dní, tak sa hned odhlás. Nestratíš tak vela.
Ak však neotehotnieš hned, ale po nejakom mesiaci-dvoch ..., tak použi postup, čo je tu velakrát opisovaný s odhlásením z DNP a novým prihlásením z maxim. VZ (resp. u teba z rozdielu maximálneho VZ a VZ zo zamestnania). Ale pozor, treba to stihnúť do 8týždna tehotenstva!!! (alebo radšej skôr). ;)
evina0
17.07.08,09:09
dobry den pan brcko .Vopred dakujem za poradenie.Ja som bola vcera na socialnej poistovni a tam mi povedali ze na matersku dovolenku sa nastupuje 6 tyznov pred porodom tak nemam sancu stihnut platit 270 dni..aj ja som uz pocula ze ak to zaplatim do porodu tych 270 dni tak mam narok na vyssiu davku penazi.Neviem co mam robit asi skusim zavolat priamo na socialnu poistovnu a spytam sa tam ako to je ak mi vobec poradia.Pracujem nepretrzite 4 roky a platia sa mi odvody aj do socialnej poitovne ale len zo sumy 8100 sk a to je velmi mala materska.preto sa chcem hned zajtra pripoistit,len sa bojim ze budem platit zbytocne ja si chcem matersku zvysit az na 1500 sk mesacne pripoistit sa chcem do vysky az 30 000 sk a to ma denne pripoistenie vyjde okolo 1000 sk mesacne.Este ma napadlo ked mi zamestnavatel plati uz davno sumu cca 350 sk z minimalnej mzdy 8100 tak by to malo byt neviem presne a dohodla by som sa s nim ze mi zacne aspon 6 mesiacov platit zo sumy 30 000 sk odvody do socialnej poistovne zvysi mi to matersku?? z ktoreho obdobia sa vyratava materske??dakujem opet za radu.
ajobs
17.07.08,09:30
dobry den pan brcko .Vopred dakujem za poradenie.Ja som bola vcera na socialnej poistovni a tam mi povedali ze na matersku dovolenku sa nastupuje 6 tyznov pred porodom tak nemam sancu stihnut platit 270 dni..aj ja som uz pocula ze ak to zaplatim do porodu tych 270 dni tak mam narok na vyssiu davku penazi.Neviem co mam robit asi skusim zavolat priamo na socialnu poistovnu a spytam sa tam ako to je ak mi vobec poradia.Pracujem nepretrzite 4 roky a platia sa mi odvody aj do socialnej poitovne ale len zo sumy 8100 sk a to je velmi mala materska.preto sa chcem hned zajtra pripoistit,len sa bojim ze budem platit zbytocne ja si chcem matersku zvysit az na 1500 sk mesacne pripoistit sa chcem do vysky az 30 000 sk a to ma denne pripoistenie vyjde okolo 1000 sk mesacne.Este ma napadlo ked mi zamestnavatel plati uz davno sumu cca 350 sk z minimalnej mzdy 8100 tak by to malo byt neviem presne a dohodla by som sa s nim ze mi zacne aspon 6 mesiacov platit zo sumy 30 000 sk odvody do socialnej poistovne zvysi mi to matersku?? z ktoreho obdobia sa vyratava materske??dakujem opet za radu.


evina0, máš tu strašne veľa otázok, a chceš ich veľmi rýchlo vyriešiť - tak pekne po poriadku:
1. brčko nie je pán, ale pani, čiže žena,
2. netreba všetko veriť tetám zo SP, väčšinou zaujímajú negatívnu pozíciu voči ľuďom, ktorí by radi získali na nemocenských dávkach nejakú korunu naviac-čiže lapidárne povedané: neradia dobre, alebo ťa vyslovene od niečoho, čo je zákonné a možné odhovárajú,
3. ak by si prečítala všetky príspevky o materskej, zistila by si (najmä ak už 4 roky nepretržite pracuješ), že existuje aj elegantnejší spôsob, ako získať materské v maximálnej výške. Je to jednoduché - ukončiť pracovný pomer so súčasným zamestnávateľom (teda ten s minimálnou mzdou), a začať nový PP (trebárs aj so súčasným zamestnávateľom) s maximálnou mzdou 30.219 Sk. A TO AJ JEDEN DEŇ PRED NÁSTUPOM NA MATERSKÚ !
4. ak toto nie je možné, platí všetko to, čo napísala brčko vo svojich predchádzajúcich príspevkoch.
brčko
17.07.08,10:32
súhlasím s ajobsom. Ak by si chcela získať max.materskú zo zamestnania, musela by si ukončiť terajší PP a uzatovriť nový, takže materská by sa rátala až od začiatku tohto posledného poistenia (zač.posledného prac.pomeru).

Inak neviem, na čo ti odpovedať. Treba pozorne čítať aj ostatné príspevky. Ak sa budeš pýtať v SP, pravdivú odpoved od nich nemusíš dostať. Stalo sa mi to viackrát.
A tiež by som ti po telefone nevedela poradiť, ak by si mi povedala, že teraz chceš otehotnieť. Pri tom "teraz" je dôležitý každý den.
Ale už som ti radu dala a tá platí. Ak aj zbytočne dvakrát zájdeš do SP a zaplatíš 150Sk na dobrovolnom poistnom (ak si už náhodou tehotná), myslím, že to nie je tak vela. Alebo áno?
evina0
17.07.08,13:52
Dakujem Vam za objasnenie kto je brcko..Som tu prvy krat tak som naozaj netusila.Aj za Vase radi.cenim si ich.Konecne som sa dopatrala k spravnej odpovedi,stravila som pol dna citanim prispevkou tu na nete a aj priamo na soci.poistovnu som meil poslala a uz viem co je spravne a co mam robit,Boli zhrozeny informaciami co mi povedali tu u nas v meste na socialku a povedali ze mam na nich dat pisomnu staznost aj nad tym rozmyslam lebo vela ludi uz oklamali..staci mi pred materskou sa dobrovolne pripoistit no musi to byt minimalne 26 tyznov nez zacne materske.A tych 270 dni sa pocita od dna zalozenia pripoistenia do dna skutocneho porodu..uplne inak nez som bola informovana.To s tym ukoncenim prac.pomeru to sa nemam dovod dohodnut so zamestnavatelom ,s nim neni uz reci..Ja sa pripoistim len na sumu 22 119 a len s tejto sumy zaplatim odvody to mesacne cini cca do 1000 sk.a so sumy 8100 sk mi bude zamestnavatel nadalej platit odvody.Materska mi potom vyjde cca 16500 mesacne co velmi pomoze kedze clovek ma neskutocne vela vydavkov.Niezeby som sa chystala amt dieta koli peniazom to nikdy nie ale preco nevyuzit dake peniaze ked sa daju a platim stale dake odvody statu no nie? Este raz dakujem za vase prispevky.
brčko
17.07.08,14:37
dúfam, že si to správne pochopila, lebo mne teda nestačilo jedno poobedie :) . Z vymeriavacieho základu 22119 je mesačné poistné 974,- (22119 x 4,4%) Takže hlavne sa skoro prihlásiť na "dobrovolne nemocenské poistenie" (v tvojej reči pripoistenie) a byť tehotná podla mna radšej až o mesiac.

No celkom by ma zaujímalo, kam (na aký mail) si písala otázku ohladne DNP. Lebo sama som našla len info o dôchodkoch. Asi cez "info mailom" to nebude.
Jozef Mihál
17.07.08,16:40
...Boli zhrozeny informaciami co mi povedali tu u nas v meste na socialku a povedali ze mam na nich dat pisomnu staznost aj nad tym rozmyslam lebo vela ludi uz oklamali...

To viete, za tie platy, čo majú prepážkárky na pobočkách SP, kto by sa trhal ľuďom radiť. A ak radiť, tak v otázke ako vystúpiť z II. piliera, lebo to mali prísne nakázané od vedenia.

Keď už, treba sa obrátiť na "čistých amatérov" na Porada.sk, poradia dobre a radi, hoci úplne zadarmo.
evina0
17.07.08,17:21
Dakujem pekne za vyratanie poistneho.Zajtra idem u nas na soc.poistovnu a od zajtra mi uz bude plynut poistenieMeil som pisala priamo na stranke soc.poistovne ne ponuku"info meilom".A poobede som volala na cislo co tam maju uvedene pani co ma na starosti klientov.je tam iba jedno cislo a ona sa ma hned spytala ci som im ja neposielala vecer vcera meil ze rano takyto problem ako mam ja citala a v zapeti mi na moj meil prisla sprava..odpoved na moju otazku..takze asi takl nejak.
Jozef Mihál
17.07.08,17:44
Nový diel seriálu o materskej práve vyšiel na blogu:

http://jozefmihal.blogspot.com/
brčko
18.07.08,14:27
evina, dakujem za info.
Pohar
18.07.08,15:04
poprosím aj ešte ako potom pokračovať???
kedy sa je potrebné odhlásiť z dobrovoľného postenia? dnom nástupu na materskú? tá "vyššia" materská bude platená akú dlhú dobu??? 6 mesiacov? potom je rodičovský príspevok?
Pohar
18.07.08,18:34
poprosím aj ešte ako potom pokračovať???
kedy sa je potrebné odhlásiť z dobrovoľného postenia? dnom nástupu na materskú? tá "vyššia" materská bude platená akú dlhú dobu??? 6 mesiacov? potom je rodičovský príspevok?
nikto mi neodpovie?
brčko
18.07.08,20:36
poprosím aj ešte ako potom pokračovať???
kedy sa je potrebné odhlásiť z dobrovoľného postenia? dnom nástupu na materskú? tá "vyššia" materská bude platená akú dlhú dobu??? 6 mesiacov? potom je rodičovský príspevok?

Otázka sa vzťahuje k príspevku v blogu p.Mihála o materskom V.?
Takže sa pýtate ako pokračovať, ak máte popri zamestnaní aj dobrovolné nemocenské poistenie (DNP), nastupujete na materskú dovolenku a vznikne vám nárok na materské aj z DNP?

Ak áno:
- Pred nástupom na MD potrebujete od lekára-gynekologa dve "žiadosti o materské" (pravdepodobne za tú druhú žiadosť zaplatíte poplatok cca 32,-Sk, lebo poistovna lekárovi zaplatí len za vystavenie jednej žiadosti).
- Obe vyplníte a podpíšete. Okrem iného uvediete poistný vzťah (na jednej zamestnanec, na druhej dobrovolne poistená osoba) a v oboch žiadostiach vo vyhlásení uvediete, že si nárok na materské "uplatňujete" aj z iného poistenia.
- Jednu žiadosť odovzdáte zamestnávatelovi-mzdárke, tá vybaví potrebné v SP zamestnávatela. Tú druhú žiadosť si musíte sama odniesť/doručiť na SP podla bydliska (tam, kde ste podávala prihlášku na DNP). Je dobré si žiadosť skopírovať a nechať potvrdiť prevzatie (ostatne ako všetky ostatné doklady doručované do SP-e).
- Ak ste osamelá (žijete sama a ste slobodná, ovdovelá alebo rozvedená, resp. z iných vážnych dôvodov – toto je definícia podla zákonníka práce, v samotnom zákone o sociálnom poistení definícia nie je), tak máte nárok na dlhšie poberanie materského a aj dlhšie čerpanie materskej dovolenky v zamestnaní. Musíte však o dlhšie poberanie materského požiadať „myslím“ podpísaním čestného prehlásenia. Aj zamestnávatel by mal byť o tom informovaný.
- Po narodení dieťaťa treba do oboch SP-ní predložením rodného listu dieťaťa (doručením kopie) oznámiť rodné číslo dieťaťa (detí). Je to uvedené v poučení na žiadosti o materské, ktoré ste podpísala.

Ak splníte všetky podmienky na vznik nároku na materské a SP vám prizná nárok na materské aj z DNP, tak nemusíte platiť poistené na DNP za obdobie, počas ktorého „poberáte materské“. Ak by vám nárok na materskú nevznikol, tak poistné musíte platiť aj po nástupe na MD.
„Nárok na materské vzniká (zo zamestnania aj z DNP)“ od začiatku 6-teho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom, najskôr od začiatku 8-meho týždna a ak nastal pôrod skôr, tak dnom pôrodu. Pravdepodobný den pôrodu uvedie lekár na žiadosti (žiadostiach) o materské. Väčšinou vyplní aj dátum v časti poistenkyna, kde je uvedené "materskú dovolenku nastúpim (som nastúpila) dna ...“. Niektorí lekári nechávajú tento dátum vyplniť samotnej mamičke. Dňom nástupu na MD, ktorý v žiadosti uvediete, žiadate o poskytnutie materského.
Ak požiadate o materské v období vzniku nároku (vid vyššie), tak nárok na poberanie materského máte 28týždnov (cca 6mesiacov). Ak ste osamelá alebo sa vám narodí viac detí, tak môžete materské poberať 37týždnov (cca 9mesiacov).

Po ukončení poberania materského už musíte znovu platiť poistné na DNP (nie však napr. počas poberania ošetrovného alebo nemocenského). Ak ho platiť nechcete, musíte sa odhlásiť „najneskôr“ v posledný den poberania materského. Ak chcete, môžete aj skôr ale až po nástupe na MD. DNP sa však dá využiť na čerpanie ošetrovného alebo nemocenského aj počas čerpania rodičovskej dovolenky v zamestnaní.

Po ukončení poberania materského máte samozrejme nárok (ak dieťa nedáte do štátom dotovanej škôlky) na poberanie rodičovského príspevku. Ten sa však vybavuje na UPSVaR odbor sociálnych vecí a rodiny a nie v sociálnej poisťovni. Vzhladom na to, že ste nemocensky poistená, tak budete potrebovať k žiadosti o rodič.príspevok aj "potvrdenie o nároku na materské na účely poskytovania rodič.príspevku", ktoré vám dajú na UPSVaR, povedia, čo treba vyplniť. Treba ho dať potvrdiť na sociál.poistovnu. Je aj tu, v časti potvrdenia, druhé v poradí: http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=328
evina0
19.07.08,10:50
Ako som pisala v predoslich prispevkoch aj ake som mala problemy so socialkou tu u nas v meste.Tak napriek tomu mi uz od 18.7. bezie pripoistenie.Dala som sa pripoistit len zo sumy 22 119 sk a to cini 974 sk a zo sumy 8100 si nadalej plati zamestnavatel.V tyzni idem posielat aj pisomnu staznost opet meilom na socialku do BA a tam mi vsetko potvrdia a uvedu vraj aj pani na socilke u nas na spravnu mieru...ake zle informecie vravi..Aspon budem mat dokaz ked sa stane ze 270 dni bude v den skutocneho porodu a nie v den ked nastupujem na matersku..ako mi ona vravela,to je cca 6 tyznov ped porodom.Ak som spravne pochopila vsetky informacie tak materska mi potom bude spetne doplatena az po porode ked dam rodny list..a bude to splnat tych 270 dni..cize CCA 6 TYZNOV BUDEM ZATIAL BEZ PENAZI NO NESKOR ICH DOSTANEM A V SUME 16500 sk??Viem ze musim splnat aj tych 26 tyznov ododna zalozenia pripoistenia do dna nastupu na matersku.Ak so nahodou nieco zle pochopila ci napisala uvedte ma PROSIM VAS na spravnu mieru.Dakujem.
evina0
19.07.08,18:46
ahoj "Pohar" nejde mi odpovedat priamo do tvojej schranky.Tak Ti pisem sem.Nie som tehotna.Dala som sa pripoistit uz od 18.7. a platim si DNP so sumy 22119 a to cini 974 sk .S tejto sumy preto lebo som zamestnana a zamestnavatel mi plati s platu cize so sumy 8100 sk tiez odvody.Spolu ked si to zratas tak zistis ze to je maximum poistneho co sa tyka matreskeho.Ak splnim poziadavku ze budem poistena 270 dni do dna porodu a 26 tyznov do dna nastupu na meterske tak ak vsetko spravne chapem matersku budem mat 16500 sk cize maximum.ak mas este daku oatzockukludne sa spytaj.pa
brčko
19.07.08,19:31
evina,
na upresnenie:
- 270dní musí byť splnených den pred skutočným pôrodom, t.j. ak 270-ty den nem.poistenia z DNP je 31.12.08, tak ti vznikne nárok na materské, ak porodíš najskôr 1.1.09. Ak by si porodila 31.12.08, tak ti nárok na materské nevznikne.
A v týchto prípadoch, ked 270dní z DNP uplynie až po nástupe na MD treba platiť poistné na DNP aj po nástupe na MD, až do dosiahnutia 270 dna NP.
- 26týždnov sa ráta od "posledného prihlásenia na DNP" do dna pred nástupom na MD. U teba je to nie také dôležité, lebo tvoja prvá prihláška je zároven aj posledná. Máš súvislé DNP, takže ak splníš 270dní, tak splníš aj 26týždnov (182dní).
kitky
19.07.08,19:38
Ak použiješ vyhľadávač (nachádza sa vpravo na vrchu každej stránky tohoto fóra), zistíš, že Ti na tomto fóre bolo odpovedané už niekoľko desiatok krát ešte skôr, ako si stihla položiť otázky sprevádzané "zeleným strašidlom" a odstrašujúcim množstvom otáznikov.
Odporúčam preto prečítať si najskôr existujúce odpovede. :)


:D:D:D:D:D
evina0
20.07.08,07:35
Dakujem pekne brcko.O tych 270 dnoch to viem ze to musi byt den pred porodom splnene.Stale mi beha po rozume jedna otazocka..Ked splnim 270 dni pripoistenia den pred porodom a na matersku sa ide uz 6 tyznov pred ako to budu riesit ??za to obdobie dostanem s minima ci pockaju na porod ??Priopistenie ja pouzivam preto lebo som uz 4 roky poistena ale stale len so sumy 8100 co mi plati zamestnavatel.Priopistila som sa do plnej vysky cize do sumy 30219 sk az teraz od 18.7..Na socialke v Ba ked som si volala mi bolo povedane ze asi pocakju na porodkoruny zatial nedostanem apotom po porode a splnenipodmienok mi to doplati:Ale nepovedali kolko ci uz tych 16500 sk??? Toto ma stale znepokojuje a uz tm ani nechcem volat uz tam musia mat so mna nervy..hi.Ale v staznosti to napisem a budem zvedava co mi povedia a kedy mi vobec odpoved poslu..
brčko
20.07.08,12:01
evina, ak splníš všetky podmienky (trvanie DNP, 270dní ..., 26týž ..., zaplatené poistné z DNP včas a v správnej výške a predpokladám? treba zaplatiť aj za dobu do dosiahnutia 270dní), tak ti materské z DNP vyplatia po predložení rod.listu dieťaťa (zdokladovania skutočného dna pôrodu) spätne za obdobie od nástupu na MD z VZ, z ktorého si si platila DNP (nemám s tým síce skúsenosť, no tak nás informovali niektoré mamičky).
ak niektorú podmienku z DNP nesplníš, tak ti nárok na materskú z DNP nevznikne a vyplatia ti materskú len zo zamestnania.
evina0
19.08.08,18:03
Tak som pisala na tu socialnu poistovnu ako som spominala v predchadzajucich prispevkoch.Po mesiaci mi konecne odpisali.No nic konkretne ako som ich ziadala,len same paragrafy.S toho vsetkeho teda vyznelo.Ak chcem dostavat vyssie materske tak musim splnit 270 dni do dna porodu ..A potom mi tych 6 tyznov doplatia spiatocne ked tych 270 dni je neskor cize napr. den pred porodom.A co sa tyka tej pani co mi tvrdila cosi uplne ine ??Neviem nehadzem vsetkych pracovnikov so soc.poistovni do jedneho vreca ale viem si predstavit aj ine omnohooo lepsie sluzby voci nam platcom poistneho...
csi
20.08.08,07:14
Ahojte, sestra je na rodičovskej dovolenke jej dcéra má 2 roky a 2 mesiace.Teraz otehotnela a termín pôrodu jej vypočítali na 18.04.2009. Chcem sa spýtať či má ešte zmysel sa prihlásiť na DNP pre vyššiu materskú?
brčko
20.08.08,11:19
Ahojte, sestra je na rodičovskej dovolenke jej dcéra má 2 roky a 2 mesiace.Teraz otehotnela a termín pôrodu jej vypočítali na 18.04.2009. Chcem sa spýtať či má ešte zmysel sa prihlásiť na DNP pre vyššiu materskú?

aké nem.poistenia má v období cca 4/07 doteraz?
(v téme materská 2008 je teraz podobná otázka )
jana.strakova
20.08.08,17:09
Dobry den,
chcela by som si nechat poradit. Som zamestnana uz tri roky, ale na plny uvazok az od 1.4.08, predtym to bol polovicny uvazok. Minuly rok som mala mzdu 22.tisic korun (ale az od marca 07) a od 1.4.08 mam 33.tisic. Od maja som tehotna, tzv. som v stvrtom mesiaci. Termin porodu mam priblizne vypocitany na 9.2., to znamena, ze by som posledne decembrove dni mala nastupit na matersku.
Ako som sa preluskavala cez Vase prispevky, pochopila som, ze by sa mi materska v pripade, ze nastupim aj 29.12.08 vypocitala z roku 2007. Moja prva otazka - za ake obdobie sa ta materska vypocitava? Za priemernu hrubu mesacnu mzdu za ten prislusny rok, alebo za niekolko mesiacov a ktorych?
Dalsia otazka je, v pripade, ze by mi doktor napisal predpokladany porod o tri dni neskor a sest tyzdnov - nastup na matersku, by vychadzalo na 1.1.09, navysila by sa mi tym padom materska z dovodu, ze som tento rok mala vyssi prijem? A zas za ake obdobie sa to vypocitava? V pripade, ze by mi to doktor napisal, tak by som mala tych 270 dni pred nastupom prijem vyssi ako tych 28 tisic, tak je mozne, ze by som mohla dostavat plnu matersku?

A posledna otazka, v pripade, ze by mi ten nastup nevysiel na 1.1., ale predsa na koniec roka, je este moznost doplatit to poistenie, aby som dosiahla maximalnu vysku, alebo uz je to neskoro?

Dufam, ze som to napisala tak, ze ste to pochopili. Velmi by som bola vdacna, za kazdu radu. Dakujem, jana
brčko
20.08.08,18:19
Dobry den,
chcela by som si nechat poradit. Som zamestnana uz tri roky, ale na plny uvazok az od 1.4.08, predtym to bol polovicny uvazok. Minuly rok som mala mzdu 22.tisic korun (ale az od marca 07) a od 1.4.08 mam 33.tisic. Od maja som tehotna, tzv. som v stvrtom mesiaci. Termin porodu mam priblizne vypocitany na 9.2., to znamena, ze by som posledne decembrove dni mala nastupit na matersku.
Ako som sa preluskavala cez Vase prispevky, pochopila som, ze by sa mi materska v pripade, ze nastupim aj 29.12.08 vypocitala z roku 2007. Moja prva otazka - za ake obdobie sa ta materska vypocitava? Za priemernu hrubu mesacnu mzdu za ten prislusny rok, alebo za niekolko mesiacov a ktorych?
Dalsia otazka je, v pripade, ze by mi doktor napisal predpokladany porod o tri dni neskor a sest tyzdnov - nastup na matersku, by vychadzalo na 1.1.09, navysila by sa mi tym padom materska z dovodu, ze som tento rok mala vyssi prijem? A zas za ake obdobie sa to vypocitava? V pripade, ze by mi to doktor napisal, tak by som mala tych 270 dni pred nastupom prijem vyssi ako tych 28 tisic, tak je mozne, ze by som mohla dostavat plnu matersku?

A posledna otazka, v pripade, ze by mi ten nastup nevysiel na 1.1., ale predsa na koniec roka, je este moznost doplatit to poistenie, aby som dosiahla maximalnu vysku, alebo uz je to neskoro?

Dufam, ze som to napisala tak, ze ste to pochopili. Velmi by som bola vdacna, za kazdu radu. Dakujem, jana

Ak ti bude do nástupu na MD trvať "tento" prac.pomer, tak sa ti materské bude rátať pri nástupe na MD
- v r.2008 (t.j. do 31.12.08 vrátane) z rozhodujúceho obdobia kalendárneho roku 2007 (teda vymeriavacích základov pre nem.poistenie v jednotlivých mesiacoch)
- v r.2009 (od 1.1.09) z RO roku 2008.

Ak nastúpiš na MD v r.2009, tak sa ti ráta z roku 2008.
Tvoje denné materské v prípade, že si v r.2008 nebola PN, očr, nemala neplatené volno cca
(22000x3mesiace (jan až marec)+28142x3mesiace (za apríl až jun)+30219x6mesiacov(júl až decem)) :366kalend.dní roku 2008 x 55%

Podobne si môžeš vyrátať aj materské v prípade nástupu na MD v r.2008, teda za rok 2008. Tam budú pravdepodobne za mesiace 4-12/07 VZ cca 22000,-, za 1-3/07 neuvádzaš. Deliť sa bude číslom 365, ak si nebola PN....

Ak si bola PN, očr,..., tak tieto dni treba odrátať od 366 (365)dní a zrátať skutočné VZ v danom mesiaci. Od 1.7.07 do 30.6.08 platil maxim.VZ na nemoc.poistenie 28142, od 1.7.08 je to 30219. Aha ešte do 30.6.07 to bolo 25911,- - čo si však nepresahovala tento VZ.

čo sa týka dobrovol.nemoc.poistenia: Ak by si nastupovala na MD v r.2008 jednak už je neskoro, ked si už tehotná, no v tvojom prípade aj keby si tehotná nebola, ti to nepomôže. Pretože už v zamestnaní dosahuješ maximálny VZ pre NP. V súčte zo všetkých nem.poistení nemôžeš mať vyšší VZ pre nem.poistenie ako 30219,-. Ak by si si aj DNP platila, všetko by to bol preplatok na nem.poistení a teda vymer.základ z DNP by bol 0,-Sk.

Jedine nastúpiť na MD v r.2009 alebo ukončiť tento PP a uzatvoriť s tým istým zamestnávatelom a tým istým platom nový PP. TEda museli by urobiť riadne odhlásenie zo SP a nové prihlásenie, aby sa ti zmenilo rozhodujúce obdobie. Ak by si to robila, tiež treba dať pozor na dátumy a víkendy v tomto období. Potom sa príp. porad.

P.s. jeden z tvojich duplicitných príspevkov môžeš vymazať tak, že pod daným príspevkom stlačíš "uprav" a v dalšej ponuke dáš "vymaž", potom z dvoch možností zakrúžkuješ "vymazať príspevok" a ešte raz stlačíš tlačidlo "vymazať..."
csi
21.08.08,06:31
[quote=brčko;801672]aké nem.poistenia má v období cca 4/07 doteraz?
(v téme materská 2008 je teraz podobná otázka )
Ona bola na materskej a teraz je už 2 roky na rodičovskej.
janasiv
21.08.08,15:45
Dobrý deň,

aj ja vás chcem požiadať o radu. Platím si dobrovoľné nemocenské od 19.12.2007 z maima do 31.12.2007, odvtedy z minima. Plánovala som nastúpiť na materskú ešte v roku 2008, ale nejak sa nezadarilo:( Zadarilo sa až teraz a termín pôrodu bude až 4/2009. Ako si mám optimalizovať materské? Odhlásiť a znova sa prihlásiť do konca roku 2008 z maxima pômôže? Ďakujem.
janasiv
21.08.08,15:46
ešte som zabudla doplniť, že podmienku 280 dní už dávno spĺňam.
brčko
21.08.08,20:58
[quote=brčko;801672]aké nem.poistenia má v období cca 4/07 doteraz?
(v téme materská 2008 je teraz podobná otázka )
Ona bola na materskej a teraz je už 2 roky na rodičovskej.

A bola napr. už dobrovolne nem.poistená v období od 4/07? A odkedy dokedy bola/je v období od 4/07 doteraz zamestnaná= trval jej PP?
brčko
21.08.08,21:09
Dobrý deň,

aj ja vás chcem požiadať o radu. Platím si dobrovoľné nemocenské od 19.12.2007 z maima do 31.12.2007, odvtedy z minima. Plánovala som nastúpiť na materskú ešte v roku 2008, ale nejak sa nezadarilo:( Zadarilo sa až teraz a termín pôrodu bude až 4/2009. Ako si mám optimalizovať materské? Odhlásiť a znova sa prihlásiť do konca roku 2008 z maxima pômôže? Ďakujem.

Ak nie si ani nebudeš zamestnaná, resp. inak nem.poistená do nástupu na MD a si tehotná do 8tt! (neprerátavala som), tak ako píšeš, treba sa odhlásiť, nanovo prihlásiť z maxima a platiť do konca roka, potom od 1.1.09 môžeš dať zmenu VZ na minimum, no žiadnu odhlášku a novú prihlášku do nástupu na MD.
Ak nastúpiš na MD po uplynutí 26týždnov od tohto posledného prihlásenia(najskôr v 183-tí den tohto nového prihlásenia), tak materská by mala byť cca maximálna.
Po novom prihlásení (aspon 1den treba platiť!) a splnení podmienky 270dní NP (píšeš, že ju máš splnenú) z DNP si môžeš čerpať aj nemocenské. Aj ked výška nemocenského bude pri vzniku PN do uplynutia 26týždnov len z minim.mzdy, no počas poberania nemocenského nemusíš platiť poistené.
janasiv
22.08.08,04:56
Ďakujem za odpoveď. Mám to ešte skomplikované tým, že zamestnaná budem od 9/2008. Mení to niečo na veci?
brčko
22.08.08,11:07
Ďakujem za odpoveď. Mám to ešte skomplikované tým, že zamestnaná budem od 9/2008. Mení to niečo na veci?

mení a výšku materskej z DNP dosť podstatne. Lebo v súčte zo zamestnania + DNP môžeš platiť nem.poistenie najviac z maximalneho VZ t.č.30219. Ak aj budeš platiť DNP z vyššieho VZ, tak ti bude na DNP vznikať preplatok a do výpočtu materského sa zaráta za jednotlivé mesiace v rozhodujúcom období len rozdiel medzi maximom 30219 a hrubou mzdou (čo je obvykle VZ pre NP zo zamestnania).

Ak si však bola aj predtým zamestnaná (resp. mala iné ukončené NP dva roky pred pôrodom okrem DNP), teda k nástupu na MD splníš 270dní aj zo zamestnania, tak potom by ti mohla vyjsť maximálna mateská so súčtu DNP + zamestnania.
janasiv
24.08.08,09:15
aby som to uviedla na pravú mieru do 5/2008 som bola na rodičovskej dovolenke s prvým dieťaťom - tam sa mi zrejme odbobie NP zo zamestnania nezapočítavalo, alebo áno? Ešte pred touto rodičovskou som bola zamestnaná a výpoveďou som rozviazala pracovný pomer k 5/2008. Takže čo z toho vyplýva?
brčko
24.08.08,12:12
aby som to uviedla na pravú mieru do 5/2008 som bola na rodičovskej dovolenke s prvým dieťaťom - tam sa mi zrejme odbobie NP zo zamestnania nezapočítavalo, alebo áno? Ešte pred touto rodičovskou som bola zamestnaná a výpoveďou som rozviazala pracovný pomer k 5/2008. Takže čo z toho vyplýva?

Aj dni prerušenie nem.poistenia z dôvodu čerpania rodič.dovolenky za zarátavajú do 270dní NP pri uplatnení nároku "na materskú". Takže budeš mať 270dní splnených aj zo zamestnania.
Podla toho by si mala dosiahnuť cca maximum v súčte z DNP a zamestnania, ak ale stihneš tých 26týždnov od posledného prihlásenia na DNP do nástupu na MD!!! To je teraz najpodstatnejšie. Teda - ak nemáš vysoký vym.základ zo zamestnania, teda cca 22000,- (to potom zase mení situáciu), potom to podstatné vôbec nie je.

Vzhladom na to, že predpokladám, že taký vysoký VZ nemáš a nastúpiš na MD v 2/09 by som sa prihlásila z maximálneho VZ a od začiatku nového PP (teda predpokladám od 1.9.08) dala "zmenu" (už nie odhlášku a prihlášu!!!) na rozdiel maximálna t.č. 30219,- a tvojej najnižšej predpokladnanej mesačnej hrubej mzdy. Aj ked už je asi dosť vysoký dátum, takže stačí sa prihlásiť aj hned z rozdielu. Ak by si nastupovala na MD v 3/09, tiež to maximum a potom zmena VZ netreba.

Ak si už prihlásená z maxima, tak ti to v prípade nástupu na MD vo februári o niečo zvýši materskú. Vo februári vzhladom na najnižší počet kal.dní je najvyšší maximálny denný VZ t.j. 1079,25 (30219:28dní), aj najvyššie možné materské pri rovnakom mesačnom VZ t.j. cca 593,5 na den. Toto denné maximum platí len pre nástup na MD vo februári. Ty však budeš mať materské nie až takto vysoké, vzhladom na tvoje rozhod.obdobia a VZ-y v nom. Pri nástupe na MD v marci je max.DVZ = 971,8 a max.denné materské cca 536,-.

Vidíš, ako každá neudaná vec = predpokl.dátum pôrodu, nové zamestnanie, VZ v zamestnaní môže meniť situáciu. Takto ani nemôže byť rada jednoznačná.
janasiv
24.08.08,13:16
ďakujem.
janasiv
24.08.08,13:28
predsa sa este nieco spytam. Ak by som pracovala iba na dohodu a teraz by som si platila iba DNP z maxima do konca roka, potom zmena z minima, vychadzalo by mi to viac? Som este iba na zaciatku cca 6.tt, takze obdobie posledneho prihlasenia na DNP by som mala splnat.
brčko
24.08.08,22:06
predsa sa este nieco spytam. Ak by som pracovala iba na dohodu a teraz by som si platila iba DNP z maxima do konca roka, potom zmena z minima, vychadzalo by mi to viac? ak by si si uplatnovala nárok na materské len z DNP, tak nie. A nebyť dôchodkovo poistená, ak byť môžeš, nehovoriac o dalších poisteniach a aj výhodách? Som este iba na zaciatku cca 6.tt, takze obdobie posledneho prihlasenia na DNP by som mala splnat.

Ešte dodám k predchádzajúcim príspevkom, že pri uplatnovaní nárokov na materské z DNP + zamestnania musia obidve nem.poistenia trvať ku dnu nástupu na MD.
Alexxa
19.09.08,07:10
Ahojte..ak by som mohla , by som chcela poprosiť o radu aj ja. Ak som už v 4 týždni, je ešte možnosť si platiť DNP? som zamestnaná 3 roky, ale chcela by som zvýšiť matersku..dakujem
brčko
19.09.08,07:53
Ahojte..ak by som mohla , by som chcela poprosiť o radu aj ja. Ak som už v 4 týždni, je ešte možnosť si platiť DNP? som zamestnaná 3 roky, ale chcela by som zvýšiť matersku..dakujem

ak nemáš nejaké ukončené nem.poistenie v poslených dvoch rokoch pred predpokl.termínom pôrodu, tak nestihneš splniť podmienku 270dní z DNP. Bolo treba sa poistiť pred otehotnením!!

ale ak mám brať tvoju otázku doslovne, pýtaš sa "je ešte možnosť si platiť DNP" - tak možnosť prihlásiť sa a platiť DNP samozrejme je, len ak nemáš to ukončené nem.poistenie, tak ti k vyššej materskej nepomôže. ;)

v takom prípade ti k vyššej materskej pomôže napr. ukončiť pred nástupom na MD tento PP a uzatovriť nový s vyšším VZ.
csi
27.10.08,09:28
Ahojte, mám takúto otázočku..som zamestnaná, platím si DNP z minima od augusta.Ešte neplánujeme babatko, ani budúci rok, ale človek nikdy nevie. Chcem sa spýtať čo mám spraviť, aby som mala materskú čo najvyššiu v prípade, že by som otehotnela už v priebehu budúceho roka.
jankasm
27.10.08,10:04
Ahojte, mám takúto otázočku..som zamestnaná, platím si DNP z minima od augusta.Ešte neplánujeme babatko, ani budúci rok, ale človek nikdy nevie. Chcem sa spýtať čo mám spraviť, aby som mala materskú čo najvyššiu v prípade, že by som otehotnela už v priebehu budúceho roka.

Pred koncom roka 2008 sa odhlás z DNP, nanovo sa prihlás s VZ maximum mínus VZ zo zamestnania. Stačí na pár dní, napr. od 29.12.2008. Za tieto 3 dni zaplatíš z tohto VZ no a zároveň si podaj hneď vtedy aj ZMENU VZ opäť na minimum od 1.1.2009. Pokiaľ potom DNP od toho 29.12.2008 nebude prerušené až do nástupu na MD, a nástup na MD bude v roku 2009, tak rozhodujúcim obdobím na výpočet výšku materskej bude rok 2008 a teda spomínaný VZ, z ktorého zaplatíš za tie 3 dni.
Keď zistíš že si tehotná tak sa na nás znovu obráť aby sme potvrdili tvoj plán. ;)
csi
27.10.08,10:17
[quote=jankasm;854785]Pred koncom roka 2008 sa odhlás z DNP, nanovo sa prihlás s VZ maximum mínus VZ zo zamestnania. Stačí na pár dní, napr. od 29.12.2008. Za tieto 3 dni zaplatíš z tohto VZ no a zároveň si podaj hneď vtedy aj ZMENU VZ opäť na minimum od 1.1.2009. Pokiaľ potom DNP od toho 29.12.2008 nebude prerušené až do nástupu na MD, a nástup na MD bude v roku 2009, tak rozhodujúcim obdobím na výpočet výšku materskej bude rok 2008 a teda spomínaný VZ, z ktorého zaplatíš za tie 3 dni.
Keď zistíš že si tehotná tak sa na nás znovu obráť aby sme potvrdili tvoj plán. ;)



Jani, možem to spraviť aj takto? Odhlásim sa teraz k 30.11.2008 z minima a prihlásim sa hneď od 01.12.2008 s VZmax-VZ zo zamestnania do 31.12.2008 a zároveň od 01.01.2009 si podám zmenu VZ na minimum..?
jankasm
27.10.08,10:55
Jani, možem to spraviť aj takto? Odhlásim sa teraz k 30.11.2008 z minima a prihlásim sa hneď od 01.12.2008 s VZmax-VZ zo zamestnania do 31.12.2008 a zároveň od 01.01.2009 si podám zmenu VZ na minimum..?

Áno, jasné, môžeš to urobiť aj k 1.12.2008. Išlo len o to, že ak by si to urobila až ku koncu roka tak menej zaplatíš. :)
Len pozor na to, aby Ťa v SP náhodou nenahovorili od 1.1.2009 na novú prihlášku z minima, tam urob len tú zmenu VZ a musíš ju na SP podať ešte v 12/2008. Najlepšie pred sviatkami, aby potom náhodou nemali zatvorená. Podaná zmena VZ vždy začína platiť od 1. dňa nasledujúceho mesiaca.
csi
27.10.08,11:02
[quote=jankasm;854847]Áno, jasné, môžeš to urobiť aj k 1.12.2008. Išlo len o to, že ak by si to urobila až ku koncu roka tak menej zaplatíš. :)
Len pozor na to, aby Ťa v SP náhodou nenahovorili od 1.1.2009 na novú prihlášku z minima, tam urob len tú zmenu VZ a musíš ju na SP podať ešte v 12/2008. Najlepšie pred sviatkami, aby potom náhodou nemali zatvorená. Podaná zmena VZ vždy začína platiť od 1. dňa nasledujúceho mesiaca.



je mi to jasné, len zmenu a pozor na dátum..ďakujem pekne
katkama
11.03.09,09:35
Ahojte, ja mam takyto problem:
som v trvalom pracovnom pomere od oktobra 2007 s prestavkou 6 mesiacov v roku 2008. Od 16.1. 2009 som na rizikovom, teda poberam PN. MOj problem spociva PNky ku DNP,ktore si platim od maja roku 2008. Termin porodu je (zatial ) urceny na 13.7.2009. S PN z odvodov od zamestnavatela problem nemam, PNku z DNP mi vsak nepriznali, lebo som tam mala nedoplatok za 3 mesiace a nestihla som to doplatit v lehote do konca mesiaca, kedy narok na PN vznikol.
To, ze je to v podstate moja chyba je mi jasne, chcem sa len opytat, ci nahodou neviete, ci nemozem urobit nieco takeho: jeden den akoby skoncit PNku a na druhy den sa opat prihlasit. Takto by sa mi to posudzovalo nanovo a davky by som dostala a dalej moja otazka znie, ze ci by som to mohla urobit len ku PNke z DNP a tu PNku "normalnu" z odvodov od zamestnavatela by som nemenila.
Viem, ze su to kus take spekulacie, ale asi kazdy vieme, ako to u nas chodi a jednoducho treba si vediet pomoct, ked sa da.
ajobs
11.03.09,18:34
Ahojte, ja mam takyto problem:
som v trvalom pracovnom pomere od oktobra 2007 s prestavkou 6 mesiacov v roku 2008. Od 16.1. 2009 som na rizikovom, teda poberam PN. MOj problem spociva PNky ku DNP,ktore si platim od maja roku 2008. Termin porodu je (zatial ) urceny na 13.7.2009. S PN z odvodov od zamestnavatela problem nemam, PNku z DNP mi vsak nepriznali, lebo som tam mala nedoplatok za 3 mesiace a nestihla som to doplatit v lehote do konca mesiaca, kedy narok na PN vznikol.
To, ze je to v podstate moja chyba je mi jasne, chcem sa len opytat, ci nahodou neviete, ci nemozem urobit nieco takeho: jeden den akoby skoncit PNku a na druhy den sa opat prihlasit. Prečo "akoby" skončiť. Môžeš reálne ukončiť PN-ku (ak o tom presvedčíš svojho lekára), a potom začať novú PN-ku samozrejme z oboch nemocenských poistení. Verím, že poistné máš už zaplatené v správnej výške. Takto by sa mi to posudzovalo nanovo a davky by som dostala a dalej moja otazka znie, ze ci by som to mohla urobit len ku PNke z DNP a tu PNku "normalnu" z odvodov od zamestnavatela by som nemenila. Nie, musíš ukončiť obe PN-ky. Potom by už ten úmysel o novej PN z DNP "priam trčal", a bolo by jasné, prečo tie šachy s ukončením a začiatkom. Aj praktický lekár by to ťažko zdôvodňoval SP, prečo to takto urobil.
Viem, ze su to kus take spekulacie, ale asi kazdy vieme, ako to u nas chodi a jednoducho treba si vediet pomoct, ked sa da.

....naväzujúc na poslednú vetu - áno, pomôcť si treba, ale treba zachovať aj určitú formu, nerobiť kroky, ktoré sú príliš nápadné.
evina0
23.03.09,18:13
Dobry vecer prajem potrebujem od Vas poradit.V soc.poistovni som pripoistena ako DNP od 17.7 2008 nakolko sme zacali pomyslat nad dietatkom.Mesacne platim 974 sk a kezde mam aj normalnu pracu nejakych 350 sk cize s minimalnej mzdy 8100 mi plati uz roky zamestnavatel.Ja som sa pripoistela kedze bolo v plane dietatko aby som dostavala tu najvysiu matersku aka moze byt.. Teraz 17 aprila bude presne 270 dni co sa musi splnat aby najvyssia materska ale aj Pn bola. Teraz moj problem.
Nakolko som zacala mat zdravotne problemy a minimalne 7 mesiacov nebudem tehotna ..a to dufam ze potom to uz snad bude mozne chcem sa spytat ako mam pokracovat v plateni financii ako DPN aby som zbytocne tolke peniaze neplatila..ked tak ratam 9 mesiacov bude teraz co si platim plus dalsich 7 mesiacov ako ostanem tehotna a dalsich 9 mesiacov ked tak do porodu je viacej ako dva roky.Mam taky dojem ze suma aby sa dostavala plna materska sa rata s poslednych dvoch rokov.. co by mne uz nevyslo..Prosim Vas o radu ako dalej platit???mam nedalej platit a ked zistim ze som tehotna tak to zrusit?? uz som skoro 9000 sk zaplatila tak by som nebola rada keby som teraz prestala je porodim az po 2 rokoch od zaciatku platenia a potom mi povedia ze nemam narok na peniaze.Prosim poradte mi ako postupovat?? dakujem velmi pekne za pomoc.
evina0
23.03.09,18:58
este raz pekny vecer vraciam sa k mojmu predoslemu prispevku..manzel mi stale vravi ze tento rok si mam tych 9 mesiacov platit vraj ked sme platili doteraz tak s tym nemam koncit a ak by sa koncom roka konecne zadarilo otehotniet a porod bude rok 2010 tak tu vysoku matersku musim dostat ..je toto tvrdenie spravne a najlepsie rozhodnutie?? ma pravdu ze ked ratame tento rok tych 270 dni a buduci by som koncom rodila su to 2 roky ale co ak sa nezadari do konca tohto roka zase otehotniet?? co uz potom ked stale len platim.podotykam ze do aprila si chcem platit aby som donokcila tych 270 dni lebo mozu nastat komplikacie je budem opet nutena ist na PN a peniaze zase ziadne nedostanem ako minuly mesiac ked som bola operovana..este raz dakujem a prosim o radu ako to mam najlepsie s platenim DNP spravit.
evina0
25.03.09,16:34
pekny den prajem tak sa tu nikto nenajde kto by mi na prispevky rozumne vedel poradit??:-( dakujem
jankasm
26.03.09,10:31
pekny den prajem tak sa tu nikto nenajde kto by mi na prispevky rozumne vedel poradit??:-( dakujem

No, pokiaľ budeš DNP naďalej platiť v rovnakej výške, tak žiadny problém, ak pôjdeš napr. na PN, rizikové tehotenstvo.
Riešením by bolo sa odhlásiť a potom prihlásiť až keď zistíš že si tehotná. Samozrejme si treba usledovať či spĺňaš podmienku 270 dní v posledných dvoch rokoch. No ale ak budeš platiť teraz do apríla, tak máš čas vlastne až niekedy do júla 2010, kedy by Ti bolo treba znovu platiť aby si nadviazala na dni platenia a podminku 270 dní spĺňala aj naďalej.
Ak by si nešla na rizikové tehotenstvo, tak je to bez problémov. Kľudne sa v apríli môžeš odhlásiť a znovu sa prihlásiš až keď zistíš že si tehotná, aby si do dňa nástupu na MD stíhala 26 týždňov platenia DNP. Ak by si totiž nestihla, tak materská z DNP by bolo počítaná len z pravdepodobného VZ, a to je minimum.
No a to je vlastne aj problém, prečo DNP neodporúčam ukončiť. Keby si ho totiž ukončila a náhodou išla na rizikové, tak sa síce na DNP znovu prihlásiš, nárok na PN mať budeš, ale keďže tam nebude splnených tých 26 týždňov platenia DNP od posledného prihlásenia tak len z minima.

Najlepšie riešenie: platiť DNP naďalej, až do konca roka, ak to pre teba nie je problém. No a potom, od 1.1.2010 si zmeniť VZ na minimum a platiť budeš menej, momentálne je to 13€ mesačne z minima. Ak nastúpiš na PN, prípadne na MD v roku 2010 materská bude počítaná z VZ z roku 2009 a teda bude maximálna. :)
evina0
26.03.09,10:58
Dakujem za radu.Moje rozhodnutie je ze si budem nadalej platit DNP v plnej vyske ako doteraz aj pre pripadnu Pn ci rizikove tehotenstvo.
Nestaci ak si tento rok zalpatim len tych 270 dni to je do septembra ak na MD nastupim rok 2010???Alebo to musim cely rok ??? Mne s minimalnej mzdy 8100 plati normalne a pravidelne odvody zamestnavatel. Mne ide o plnu sumu materskej preto DNP.
Alebo moja druha myslienka je ze platit budem stale v plnej vyske a ked zistim mozno koncom roka ze som tehotna tak DNP uz zrusim je aj toto spravne? Dakujem za Vase radi a velmi si ich povazujem.
alexander.r
26.03.09,13:06
Poprosim o radu. Som tehotna a predpokladany termin je 10-15.06.2009, momentalne pracujem, avšak k 31.03.2009 zamestnmavatel oznamil že budem prepustena z dovodu ukončenia pracovnej zmluvy /na dobu určitu/. Ako postupovať ďalej, je rozdiel ak pojdem na rizikove tehotenstvo počas platnosti pracovnej zmluvy alebo až po ukončeni zmluvy, Vďaka za každu radu!
ajobs
28.03.09,19:49
Dakujem za radu.Moje rozhodnutie je ze si budem nadalej platit DNP v plnej vyske ako doteraz aj pre pripadnu Pn ci rizikove tehotenstvo.
Nestaci ak si tento rok zalpatim len tych 270 dni to je do septembra ak na MD nastupim rok 2010??? Nie, musíš platiť z maxima aspoň do konca roka (od 1.7.2009 sa bude maximum meniť na 1085 €, takže k tomuto termínu to treba zmeniť). Alebo to musim cely rok ??? Áno, musíš. Mne s minimalnej mzdy 8100 plati normalne a pravidelne odvody zamestnavatel. Minimálna mzda je už 295,50 €, čiže 8900 SK, len pre zaujímavosť. Mne ide o plnu sumu materskej preto DNP.
Alebo moja druha myslienka je ze platit budem stale v plnej vyske a ked zistim mozno koncom roka ze som tehotna tak DNP uz zrusim je aj toto spravne? Nie, nesmieš ho zrušiť - inak nebudeš mať nárok na materské z tohto poistenia - iba ho zmeníš na aktuálnu sumu minimálnej mzdy. Dakujem za Vase radi a velmi si ich povazujem.

...viď vyššie.
ajobs
28.03.09,19:50
Poprosim o radu. Som tehotna a predpokladany termin je 10-15.06.2009, momentalne pracujem, avšak k 31.03.2009 zamestnmavatel oznamil že budem prepustena z dovodu ukončenia pracovnej zmluvy /na dobu určitu/. Ako postupovať ďalej, je rozdiel ak pojdem na rizikove tehotenstvo počas platnosti pracovnej zmluvy alebo až po ukončeni zmluvy, Vďaka za každu radu!

Nie, nie je v tom žiadny rozdiel.
evina0
29.03.09,10:39
dobry den.ked som si precitala Vasu odpoved uplne som sa zmiatla a nerozumiem.ked zistim nahodou koncom roka(Oktober november) ze som tehotna tak nemozem DNP zrusit ? to mam stale platit aspon s minima aj ked mi bezia neustale odvody s min.mzdy? normalne odvody od zamestnavatela a DNP nemaju nic spolocneho?Ja som vzdy chapala ze treba len 270 dni zaplatit a do porodu nemoze byt doba dlhsia ako 2 roky ..ale teraz uz nerozumiem co je pravda a co nie kedze mam stale platit DNP..aj ked zistim ze som tehotna a porodim rok 2010...
evina0
29.03.09,11:03
Asi to mam takto chapat..budem tento rok platit cely s maxima a ked zistim koncom roka ze som tehotna tak DNP nemozem ukoncit len ho znizit na minimum a az pokial nebudem nejaky cas uz na MD tak az potom mozem DNP zrusit..ach jo to som teda netusila..A to ze mi zamestnavatel plati odvody s min. mzdy nema s DNP nic spolocneho..spravne tomu rozumiem vsak? Ak to je takto tak zaplatim pekne peniaze a to ze budem mat potom metersku 165OO pol roka tak to soc.poistovni aj dovtedy zaplatim :-( No co uz netusila som ze sa hned nezadari a budu komplikacie ale uz ked som sa dala na platenie asi mi nic ineho neostava a len platit ..dakujem za odpoved.
denne73
22.07.09,14:19
Dobrý den. Som v trvalom pracovnom pomere. Momentálne som v 17.týždni tehotenstva.Doteraz som nič nepočula o dnp a samozrejme už som to, čo sa týka materskej prešvihla. Vyzerá to však tak, že budem musieť nastúpiť od septembra na rizikové tehot. čiže pn.Chcem sa opýtať či sa mi ešte oplatí dobrovolne nemocensky pripoisťiť(myslím k pn)Tá je totiž platená mizerne.Ďakujem
jankasm
23.07.09,09:21
Dobrý den. Som v trvalom pracovnom pomere. Momentálne som v 17.týždni tehotenstva.Doteraz som nič nepočula o dnp a samozrejme už som to, čo sa týka materskej prešvihla. Vyzerá to však tak, že budem musieť nastúpiť od septembra na rizikové tehot. čiže pn.Chcem sa opýtať či sa mi ešte oplatí dobrovolne nemocensky pripoisťiť(myslím k pn)Tá je totiž platená mizerne.Ďakujem

Ahoj, no čo sa týka DNP tak to si prešvihla nielne pri materskej ale aj pri PN, pretože tam platia rovnaké podmienky, a tou hlavnou je 270 dní DNP v posledných dvoch rokoch. Ak by si teda nič neurobila, tak budeš dostávať PN a potom aj materskú v rovnakej výške, vypočítanú z tvojho platu v minulom roku.

Jedinou tvojou možnosťou na zvýšenie PN a zároveň aj materskej, je ukončenie súčasného PP a uzatvorenie nového, napr. hneď od druhého dňa, kľudne s tým istým zamestnávateľom, so mzdou vo výške maximálneho VZ, momentálne 1084,55. Ak to urobíš pár dní pred nástupom na PN, tak potom PN a následne aj materská bude počítaná z tohoto posledného príjmu a bude to cca. 596€. Treba normálne urobiť v SP a ZP odhlášky pri ukončení PP a následne znovu prihlášky.
Samozrejme predpokladám, že tvoj PP trvá už dlhšie, teda že podmienka 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch je splnená. ;)
denne73
26.07.09,12:59
Ďakujem za odpoveď Barbara.Denne
janulienocka1
12.11.09,11:56
Dobry den, prosim o radu:
V roku 2007 som ukoncila k 30. 6. zivnost a nastupila som na matersku,
dovtedy som platila odvody na zdravotnu 1027 korun a na socialku 3072 korun
Matersku som brala pol roka a potom od januara 2008 som presla na rodicovsky
prispevok, ktory poberam do dnes
Momentalne som tehotna v 6 tyzdni a vychadza to asi tak, ze predbezny termin porodu mam na polovicku
jula. Da sa to nejako vymysliet, aby som mala narok na vyssiu matersku?Napr. sa mozem zamestnat u manzela alebo platit dobrovolne poistenie - ale to uz asi
nestiham, tam to musi byt 270 dni

dakujem za radu
adry
16.11.09,09:17
Dobrý deň,
chcem poprosiť o radu: som tehotná, ak všetko dobre dopadne, na materskú by som mala nastúpiť od 01.05.2010. Z týchto stránok som sa dozvedele, že je možnosť zvýšiť si materskú aj tým, že by som napr. k 31.03.10 ukončila doterajší prac.pomer a s tým istým zamestnávateľom uzavrela nový prac. pomer od 01.04.10 (na inú pozíciu s vyššou sumou). Môj vymeriavací základ pre materskú by teda bol od 01.04.10 do 30.04.10? Naozaj stačí jeden mesiac? A ešte - väčšiana zmlúv, aj keď sú na neurčito, má trojmesačnú skúšobnú zmluvu. Nepredpokladám to, ale - mohol by ma zamestnávateľ počas tejto doby vyhodiť? ďakujem
ajobs
18.11.09,15:48
Dobrý deň,
chcem poprosiť o radu: som tehotná, ak všetko dobre dopadne, na materskú by som mala nastúpiť od 01.05.2010. Z týchto stránok som sa dozvedele, že je možnosť zvýšiť si materskú aj tým, že by som napr. k 31.03.10 ukončila doterajší prac.pomer a s tým istým zamestnávateľom uzavrela nový prac. pomer od 01.04.10 (na inú pozíciu s vyššou sumou). Netreba celý mesiac, stačí ukončiť PP 25.4.2010, a začať nový PP 26.4.2010 - samozrejme ak spĺňaš podmienku 270 dní nemocenského poistenia v posledných 2 rokoch. Môj vymeriavací základ pre materskú by teda bol od 01.04.10 do 30.04.10? Vymeriavací základ bude 1084,55 € mesačne prepočítaný na pracovné dni. Vo vyššie uvedenom prípade (26.4.-30.4.2010) to bude mesačne 796 €, za 5 dní zarobíš 180,80 €. Naozaj stačí jeden mesiac? Viď vyššie. A ešte - väčšina zmlúv, aj keď sú na neurčito, má trojmesačnú skúšobnú zmluvu. Nepredpokladám to, ale - mohol by ma zamestnávateľ počas tejto doby vyhodiť? Samozrejme. ďakujem

Odpovede v texte.
adry
19.11.09,07:55
Ďakujem za odpoveď. Nechápem však tým konkrétnym číslam:
ak bude vymeriavací základ 1084,55 E, apríl bude mať 19 pracovných dní, to vychádza 1084,55/19= 57,08 E/deň. 57,08x5 (odprac. dní)=285,41 E/za 5 dní. Nebude to takto, počítam to zle?
Prečo uvádzaš pre ten mesiac (tebou uvedený prípad) len 796 E?
Ešte raz ďakujem
elsi
25.11.09,18:16
Dobry den. Precitala som na temu "materska" vsetko co som tu nasla a prosim Vas o radu. Da sa este nieco vymysliet ? Ak som SZCO od jula 09 a od augusta 09 som tehotna s datumom porodu 12.5.2010. Som DNP ale bohuzial az od 9 tt. Takze do nastupu na MD uplynie "len" 25 tyzdnov. Pomoze mi ak by ma niekto zamestnal ? Da sa este nieco urobit aby som nemala minimalnu matersku ? Dakujem velmi pekne za radu !:mee:
Xanti
26.11.09,06:27
Dobry den. Precitala som na temu "materska" vsetko co som tu nasla a prosim Vas o radu. Da sa este nieco vymysliet ? Ak som SZCO od jula 09 a od augusta 09 som tehotna s datumom porodu 12.5.2010. Som DNP ale bohuzial az od 9 tt. Takze do nastupu na MD uplynie "len" 25 tyzdnov. Pomoze mi ak by ma niekto zamestnal ? Da sa este nieco urobit aby som nemala minimalnu matersku ? Dakujem velmi pekne za radu !:mee: Chýbajú podstatné informácie, treba doplniť.
Čo bolo pred júlom 2009? Bola si zamestnaná? Napíš čo si, kde si bola od 12.5.2008, prehlad zamestnaní.

Ak si bola pred otvorením živnosti nezamestnaná, a nemáš v období od 12.5.2008 do začatia podnikania nejaké ukončené poistenie, tak nedostaneš ani minimálnu materskú. :( Dostaneš len rodičovský príspevok.

Pokiaľ si bola pred júlom 2009 zamestnaná, tak je dobre si platiť DNP, a potom ho zrušiť, a zamestnať sa na pár dní z najvyššieho VZ. Vtedy by si dostala max. materskú.
elsi
26.11.09,15:05
Bola som zamestnana nepretrzite do konca roka 2008. Od januara 2009 som bola nezamestnana. V juli som si zalozila zivnost a kedze som este neplatila odvody, tak ani nemocensku. Od 6.10. Som DNP. Podmienku 270 dni, mi bolo povedane na SP, ze splnim. Moj problem je, ze lekarom urceny termin porodu je 12.5.2010 a vychadza mi len 25 tyzdnov pred nastupom na matersku. Povodne som si myslela, ze porod bude az okolo 16.5., ale nakoniec bol potvrdeny na 12.5. Preto hladam nejaku moznost, lebo sa do toho terminu akosi neviem zmestit. A je mi luto, ze par dni vie takto vyrazne ovplyvnit matersku. :( Poradte....
Xanti
26.11.09,19:49
Bola som zamestnana nepretrzite do konca roka 2008. Od januara 2009 som bola nezamestnana. V juli som si zalozila zivnost a kedze som este neplatila odvody, tak ani nemocensku. Od 6.10. Som DNP. Podmienku 270 dni, mi bolo povedane na SP, ze splnim. Moj problem je, ze lekarom urceny termin porodu je 12.5.2010 a vychadza mi len 25 tyzdnov pred nastupom na matersku. Povodne som si myslela, ze porod bude az okolo 16.5., ale nakoniec bol potvrdeny na 12.5. Preto hladam nejaku moznost, lebo sa do toho terminu akosi neviem zmestit. A je mi luto, ze par dni vie takto vyrazne ovplyvnit matersku. :( Poradte....
No áno vie, sprísnili ten zákon trošku, niekedy stačilo pár dní.
Máš jedinú možnosť, a to pár dní pred materskou sa zamestnať s max. vymeriavacim základom. Ale to musíš zrušiť DNP potom, aby Ti vyrátali materskú zo zamestnania.

Držím palec, aby si našla vo svojom okolí ochotného človeka Ti pomôcť.
elsi
27.11.09,06:22
Xanti...dakujem velmi pekne za radu ! :) Ako to ze par dni v zamestnani vsetko zmeni ? Je to tym, ze zamestnani maju ine podmienky ? Je to iny "pravny" vztah ? A este som si uvedomila, ze v DNP sa daju robit zmeny az po pol roku. Niesom si ista ci to pojde zrusit skor...lebo ak to spravne chapem...naskor sa musm odhlasit z DNP a potom ma musi prihlasit zamestnavatel. Kedze som poistena od oktobra,tak pol roka vychadza na marec a ja mam nastupit na matersku presne vtedy.
Xanti
27.11.09,06:37
Xanti...dakujem velmi pekne za radu ! :) Ako to ze par dni v zamestnani vsetko zmeni ? Je to tym, ze zamestnani maju ine podmienky ? Je to iny "pravny" vztah ? A este som si uvedomila, ze v DNP sa daju robit zmeny az po pol roku. Niesom si ista ci to pojde zrusit skor...lebo ak to spravne chapem...naskor sa musm odhlasit z DNP a potom ma musi prihlasit zamestnavatel. Kedze som poistena od oktobra,tak pol roka vychadza na marec a ja mam nastupit na matersku presne vtedy.No sú tam trošku iné podmienky ak je človek zamestnaný.

V podstate zrušit DNP sa dá kedykolvek, zmeny sa týkajú zvýšenia a zníženia VZ. Ak je dostatok dní poistenia ( 2 roky do zadu od predpokladaneho pôrodu musí sa nájsť 270 dní poistenia ).
Zamestnávateľ prihlási na pár dní, v podstate mám pocit, že môže hned po pár dňoch prepustiť a zo zamestnania budete mať 6 m ochrannú lehotu na nástup na materskú.

Pri poistení zo zamestnania je nepodstatných 26 týždňov. Tie sú dôležité pre VZ pri DNP. Takže aj dnes môžeš zrušiť DNP, zamestnať sa a potom sa nechať prepustiť. A aj PN v ochrannej lehote Ti výjde z VZ zo zamestnania. Čiže maximálna.
elsi
27.11.09,11:21
Xanti este raz DAKUJEM!
Mozem jednu otazku ? Ja som totiz este trosku zaujimavejsi pripad:rolleyes:.
Ked som bola nezamestnana a rozhodla som sa, ze si zalozim zivnost, tak som poziadala urad prace o prispevok na zacatie zivnosti. ( Absolvovala som skolenie, vypracovala pod.zamer, prispevok mi priznali...) Podmienkou aby som mohla plne vyuzit tento prispevok je, ze nasledujuce 2 roky nesmiem zivnost pozastavit ani prerusit. Na socialnom mi povedali, ze ak chcem dostavat rodicovsky prispevok ( po materskej ), tak nesmiem byt zamestnana a nesmiem mat ziadny prijem co znamena, ze musim pozastavit, alebo zrusit zivnost. Je to tak ? Naozaj nieje ziadna ina moznost ? Lebo tie mladucke slecny, ktore su teraz na tych uradoch zamestnane vo mne vobec nevzbudzuju doveru. Chyba mi u nich skusenost a myslim, ze sa velmi nezamyslaju a uz vobec nehladaju riesenie. Tak teraz neviem...:confused:
Xanti
27.11.09,11:28
Xanti este raz DAKUJEM!
Mozem jednu otazku ? Ja som totiz este trosku zaujimavejsi pripad:rolleyes:.
Ked som bola nezamestnana a rozhodla som sa, ze si zalozim zivnost, tak som poziadala urad prace o prispevok na zacatie zivnosti. ( Absolvovala som skolenie, vypracovala pod.zamer, prispevok mi priznali...) Podmienkou aby som mohla plne vyuzit tento prispevok je, ze nasledujuce 2 roky nesmiem zivnost pozastavit ani prerusit. Na socialnom mi povedali, ze ak chcem dostavat rodicovsky prispevok ( po materskej ), tak nesmiem byt zamestnana a nesmiem mat ziadny prijem co znamena, ze musim pozastavit, alebo zrusit zivnost. Je to tak ? Naozaj nieje ziadna ina moznost ? Lebo tie mladucke slecny, ktore su teraz na tych uradoch zamestnane vo mne vobec nevzbudzuju doveru. Chyba mi u nich skusenost a myslim, ze sa velmi nezamyslaju a uz vobec nehladaju riesenie. Tak teraz neviem...:confused:Naozaj je to tak, ako Ti povedali. Takže ak budeš chcieť dostávať rodičovský príspevok, musíš zrušiť alebo prerušiť živnosť. Tým pádom porušíš podmienky a budeš musieť dotáciu vrátiť. Teda nie celú ale len pomernú časť.
Takže ťahať tú živnosť ako sa bude dať, potom ukončiť, zamestnať sa a ísť na materskú.
No a samozrejme dohodnúť sa a vrátiť pomernú časť príspevku UP. Myslím, že sa to viac oplatí ako nedostávať rodičovský.
elsi
30.11.09,08:44
Este raz dobry den:)...Xanti !
Chcem sa opytat .....je nevihnutne najprv zivnost zrusit a az potom sa zamestnat ? Nemozem sa zamestnat a tu zivnost podrzat ? a zrusit tesne az pred poberanim rodicovskeho ? :o...je mi to strasne luto len tak vratit ten prispevok, ked som uz tolko veci koli tomu vybavila a chcela by som po materskej pokracovat...
Xanti
30.11.09,08:49
Este raz dobry den:)...Xanti !
Chcem sa opytat .....je nevihnutne najprv zivnost zrusit a az potom sa zamestnat ? Nemozem sa zamestnat a tu zivnost podrzat ? a zrusit tesne az pred poberanim rodicovskeho ? :o...je mi to strasne luto len tak vratit ten prispevok, ked som uz tolko veci koli tomu vybavila a chcela by som po materskej pokracovat...
Vlastne dalo by sa to tak urobiť, lebo nie si povinný platca odvodov do SP. Ale len dobrovolný, takže dá sa zamestnať pred nástupom na materskú. Predtým ale zrušiť DNP, potom nastúpiť na materskú a pred nástupom na rodičák zrušiť živnosť.
Proste DNP musíš mať zrušené pred nástupom do zamestnania, aby sa ti materská rátala zo zamestnania. A pred nástupom na rodičák zrušiť živnosť.
tttt
30.11.09,09:29
Dobrý deň. Má niekto skúsenosť, ako je to v prípade: pracovný pomer A trvá cez 270 dní a popri tom bolo platené dobrovoľné NP tiež viac ako 270 dní, v súčasnosti je ukončené (ale doba spadá do obd. 2 rokov do termínu pôrodu). Ak bude uzavretý vedľajší pracovný pomer B vo výške dopočtu do 1084,55 krátko pred nástupom na MD, bude sa materská vypočítavať zvlášť z každého poistenia - z PP A a z PP B?
Bude pripočítaná doba ukončeného dobrovoľného NP k dobe PP B?
Alebo bude výpočet urobený podľa druhu poistenia, t.j. posúdi sa spolu zamestnanie a PP A bude platený, PP B bude zamietnutý pre nesplnenie doby a na ukončené dobrovoľné sa neprihliadne?
elsi
08.03.10,08:17
Dobry den Xanti, pred par masiacmi ste mi poradili ohladom materskej. Chcela by som sa opytat este jednu podstatnu vec. Ak mam nastupit na matersku najneskor 31.3. 2010 staci ak sa v tom istom mesiaci....cize niekedy v marci 2010 zamestnam ? Nieje nevyhnutne aby to bol predchadzajuci kalendarny mesiac ?
Dakujem.
Xanti
08.03.10,08:29
Dobry den Xanti, pred par masiacmi ste mi poradili ohladom materskej. Chcela by som sa opytat este jednu podstatnu vec. Ak mam nastupit na matersku najneskor 31.3. 2010 staci ak sa v tom istom mesiaci....cize niekedy v marci 2010 zamestnam ? Nieje nevyhnutne aby to bol predchadzajuci kalendarny mesiac ?
Dakujem.
Nie netreba celý mesiac naozaj stačí teraz v marci sa zamestnať, ale mali by to byť aspoň 2-3 dni.
elsi
08.03.10,08:32
Chapem, :-) Dakujem.
konmar
03.05.10,09:25
Dobrý deň,
prosím "súrne" o radu, čítal som už niekoľko diskusií a bol som dnes aj na sociálnej poisťovni, kde ma úplne doplietli. Skrátka k veci....v piatok sme sa dozvedeli, že partnerka je tehotná, momentálne je v 8. týždni tehotenstva. Je zamestnaná od 1.9.2008 bez prerušenia, VZ je podľa výplatnej pásky 307€.Radi by sme využili dobrovoľné poistenie,nakoľko materská bude biedna. Má to vôbec ešte zmysel?? Na SP mi povedali, že musí byť min. 270 dní dobrovoľne poistená, aby mala výplatu dávok aj z tohto pripoistenia. V diskusiách som sa dočítal, že toto je potrebné urobiť najneskôr v 8. týždni, aby DPN bolo platené najmenej 26 týždňov pred nástupom na materské. Ak sa to oplatí, ako prosím vyrátam VZ na výpočet DPN??Za skoré rady vopred úprimná vďaka!!!!
Xanti
03.05.10,09:42
Dobrý deň,
prosím "súrne" o radu, čítal som už niekoľko diskusií a bol som dnes aj na sociálnej poisťovni, kde ma úplne doplietli. Skrátka k veci....v piatok sme sa dozvedeli, že partnerka je tehotná, momentálne je v 8. týždni tehotenstva. Je zamestnaná od 1.9.2008 bez prerušenia, VZ je podľa výplatnej pásky 307€. Priateľka bude dostávať materskú 55% z VZ, podla nástupu. A doplatí jej UP do výšky 265 eur .
Radi by sme využili dobrovoľné poistenie,nakoľko materská bude biedna. Na to trebalo myslieť skôr ... cca pred troma štyrmi mesiacmi.
Má to vôbec ešte zmysel?? Nie nemá to zmysel, Na SP mi povedali, že musí byť min. 270 dní dobrovoľne poistená, aby mala výplatu dávok aj z tohto pripoistenia. SPrávne povedali
V diskusiách som sa dočítal, že toto je potrebné urobiť najneskôr v 8. týždni, aby DPN bolo platené najmenej 26 týždňov pred nástupom na materské. toto sa týka ludí čo majú ukončené nejaké poistenie a tvoja priateľka to nemá, takže toto sa jej netýka
Ak sa to oplatí, ako prosím vyrátam VZ na výpočet DPN??Za skoré rady vopred úprimná vďaka!!!!
Na SP povedali správne, tvoja priateľka by zbytočne platila DNP. Využila by ho jedine ak by dala výpoved v robote a platila od 8 týždňa do nástupu na materskú odvody z maxima.

A riskovať stratu zamestnania kvôli materskej. By som nedoporučovala.
konmar
03.05.10,12:19
Dakujem Xanti za odpoved....
nuz na nasu obhajobu musim povedat, ze napatrime s priatelkou medzi tych, ktori pristupuju k rodicovstvu nezodpovedne, prislo to necakane. Mam totiz zdr.problemy,ktore mi mali branit v tom, aby otehotnela....no stalo sa....stve ma, ze tento stat je nesocialny a nemysli na ludi, ktori sa ocitli na socialnom dne...ja si uz rok neviem najst pracu a nepoberam ani ziadne davky, takze nam bude tazko priviest potomka do tejto doby. Pokial by sme vedeli predvidat, sa zariadime inak....este raz dakujem za odpoved.
Xanti
03.05.10,13:21
Dakujem Xanti za odpoved....
nuz na nasu obhajobu musim povedat, ze napatrime s priatelkou medzi tych, ktori pristupuju k rodicovstvu nezodpovedne, prislo to necakane. Mam totiz zdr.problemy,ktore mi mali branit v tom, aby otehotnela....no stalo sa....stve ma, ze tento stat je nesocialny a nemysli na ludi, ktori sa ocitli na socialnom dne...ja si uz rok neviem najst pracu a nepoberam ani ziadne davky, takze nam bude tazko priviest potomka do tejto doby. Pokial by sme vedeli predvidat, sa zariadime inak....este raz dakujem za odpoved.
Konmar
vôbec sa nemusíš obhajovať, neni to zapotreby. Proste stalo sa.
A chcel si radu, vysvetlenie to som Ti dala. Naozaj by to boli len vyhodené peniaze ak by priateľka si teraz urobila DNP.
7506
03.05.10,16:30
prajem pekný deň

chcem sa spýtať za kolegyňu či ešte platí, že keď nástupom na MD ukončí pracovný pomer a na druhý deň uzavrie nový, pričom pri novom sa jej vyplatí mzda za dni za ktorú sa budú odvádzať odvody z max. vymeriavacieho základu

bude sa jej počítať materská z max. vymeriavacieho základu?

veľmi pekne ďakujem za odpoveď

PS: pred rokom aj pol to platilo
Xanti
03.05.10,16:33
prajem pekný deň

chcem sa spýtať za kolegyňu či ešte platí, že keď nástupom na MD ukončí pracovný pomer a na druhý deň uzavrie nový, pričom pri novom sa jej vyplatí mzda za dni za ktorú sa budú odvádzať odvody z max. vymeriavacieho základu

bude sa jej počítať materská z max. vymeriavacieho základu?

veľmi pekne ďakujem za odpoveď

PS: pred rokom aj pol to platilo
Ano platí to, a SP rada chodí do takých firiem na kontrolu. Ak je všetko v poriadku tak sa nie je čoho báť.
7506
03.05.10,16:44
je zamestnaná už 5 rokov, dva roky po poslednej materskej
v práci sa to dá vybaviť, poprípade by sa vedela zamestnať na inú materskú firmu
aký postih by mohol hroziť a hlavne za čo?

ďakujem za odpoveď
Xanti
03.05.10,16:51
je zamestnaná už 5 rokov, dva roky po poslednej materskej
v práci sa to dá vybaviť, poprípade by sa vedela zamestnať na inú materskú firmu
aký postih by mohol hroziť a hlavne za čo?

ďakujem za odpoveď
Prečo postih? Proste robia kontroly vo firmách ked takto zamestnávajú pracovníčky pred odchodom na materskú. Pár ludí tak urobilo a mali na fy kontrolu. Či je všetko v poriadku, či nie sú pozdlžnosti a tak podobne.
Emirko
03.05.10,17:33
Dobry den,
som v 2. mesiaci, termin mam na 01/2011. Nemocensku mi plati zamestnavatel /nemocnica/. Chcem sa opytat, ci to este ma vyznam dobrovolne si prispievat na nemocensku /a kolko?/, aby som si zvysila matersku na maximum? 270 dni do porodu uz nejako nestiham:) a info, co mi dali na SP boli dost "rozpacite" :) Dakujem za skoru odpoved, E.
Xanti
03.05.10,17:36
Dobry den,
som v 2. mesiaci, termin mam na 01/2011. Nemocensku mi plati zamestnavatel /nemocnica/. Chcem sa opytat, ci to este ma vyznam dobrovolne si prispievat na nemocensku /a kolko?/, aby som si zvysila matersku na maximum? 270 dni do porodu uz nejako nestiham:) a info, co mi dali na SP boli dost "rozpacite" :) Dakujem za skoru odpoved, E.Nie nemá to zmysel ak nemáš ukončené v posledných dvoch rokoch poistenie. Teda ak si menila prácu tak by si stihla sa dobrovolne poistiť. Ale ak pracuješ nepretržite tak nič sa nedá robiť.
Emirko
03.05.10,17:42
Nie nemá to zmysel ak nemáš ukončené v posledných dvoch rokoch poistenie.
Vdaka za odpoved. Cize ten kto robi 5 rokov bez prerusenia nema narok na zvysenu matersku... pekne. :rolleyes:
Xanti
03.05.10,17:45
Vdaka za odpoved. Cize ten kto robi 5 rokov bez prerusenia nema narok na zvysenu matersku... pekne. :rolleyes:Má nárok ak na to myslí skôr a začne si včas platiť DNP.
Ono ludia to furt prekladajú a prekladajú až kým nie je neskoro. Ja by som si začala platiť DNP po troch mesiacoch zrušila, potom po pol roku by som zase mesiac dva platila a tak aby som mala istotu, že ak to budem potrebovať tak naženiem potrebný počet dní poistenia.

Ked je baba tehotná už je neskoro nad tým premýšľať.
7506
03.05.10,18:37
teraz jej vychádza materská podľa príjmu okolo 400EUR
do max je to navýšenie o 180eur mesačne 1000eur dokopy to sa oplatí urobiť
Ešte sa chcem spýtať na tú kontrolu, všetky odvody sú zaplatené. Robí ju sociálna poisťovňa?
lebo o kontrolách počujem prvý raz a ešte som nepočul že by niekoho kontrolovali
a nejedná sa o úplne nového zamestnanca

vieme o nejakých kontrolách a načo sa zameriavali?

ďakujem za odpoveď
Xanti
03.05.10,18:49
teraz jej vychádza materská podľa príjmu okolo 400EUR
do max je to navýšenie o 180eur mesačne 1000eur dokopy to sa oplatí urobiť
Ešte sa chcem spýtať na tú kontrolu, všetky odvody sú zaplatené. Robí ju sociálna poisťovňa?
lebo o kontrolách počujem prvý raz a ešte som nepočul že by niekoho kontrolovali
a nejedná sa o úplne nového zamestnanca

vieme o nejakých kontrolách a načo sa zameriavali?

ďakujem za odpoveď
Skús si prečítať túto tému http://www.porada.sk/t119778-p105-materska-2010-a.html#post1391710 posledných pár strán, tam píšu aj skúsenosti z kontrol.

Práve, že sa nejedná o nového zamestnanca, a že je ukončená stará zmluva a nová urobená, majú príkaz z ústredia takéto pohyby kontrolovať.
Džipák
03.05.10,20:51
Má nárok ak na to myslí skôr a začne si včas platiť DNP.
Ono ludia to furt prekladajú a prekladajú až kým nie je neskoro. Ja by som si začala platiť DNP po troch mesiacoch zrušila, potom po pol roku by som zase mesiac dva platila a tak aby som mala istotu, že ak to budem potrebovať tak naženiem potrebný počet dní poistenia.

Ked je baba tehotná už je neskoro nad tým premýšľať.

Keď si žena platila 4 roky DNP , nikdy to nevyužila, v marci 2010 ho zrušila. Kedy by sa mala opäť prihlásiť, aby sa jej tie 4 roky rátali ? A ako často sa môže DNP počas roka prípadne nejakého obdobia zrušiť a opäť obnoviť ?
Xanti
03.05.10,20:56
Keď si žena platila 4 roky DNP , nikdy to nevyužila, v marci 2010 ho zrušila. Kedy by sa mala opäť prihlásiť, aby sa jej tie 4 roky rátali ? A ako často sa môže DNP počas roka prípadne nejakého obdobia zrušiť a opäť obnoviť ?
Vždy tak aby mala v posledných 24 mesiacoch zaplatených 9 mesiacov ( 270 dní ).
Teraz je to zložitejšie , lebo ak zrušila DNP a hrozila by jej napr. hospit. stačí sa jej prihlásiť na SP ako DPO z minima. Z vyššej čiastky by to bola zbytočnosť, lebo by nestíhala platiť 26 týždňov.
A DNP môže zrušiť a znova založiť koľko krát chce. :D
Džipák
03.05.10,21:07
Vždy tak aby mala v posledných 24 mesiacoch zaplatených 9 mesiacov ( 270 dní ).
Teraz je to zložitejšie , lebo ak zrušila DNP a hrozila by jej napr. hospit. stačí sa jej prihlásiť na SP ako DPO z minima. Z vyššej čiastky by to bola zbytočnosť, lebo by nestíhala platiť 26 týždňov.
A DNP môže zrušiť a znova založiť koľko krát chce. :D
Takže ak by náhodou ostala tehotná v novembri 2010 , prihlásila by sa na DNP s max. VZ v decembri, rátala by sa jej materská s max . VZ ?
DDBB
27.09.10,12:09
Zdravim ludi ktoru sa tomuto to rozumeju a uprimne im zavidim, hadam som precitala vsetky prispevky a mam teraz dilemu a zaroven prosim ak mi vie niekdo s nou poradit, kedze planujem coskoro otehotniet, CI SA MI OPLATI VOBEC PRIPOISTIT DO SP? Takze v skratke:
- som zamestnana 4 roky (zamestnavatel za mna riadne odvadza odvody),
- nedá sa mi zrusit o znova obnovit pred porodom pracovny pomer (ako bolo uvedene predtym),
- podľa pokynov z SP som si vypočítala, že podľa vzorcu 1116,76 minus moj hruby plat = 319,58 a z toho 4,4% je 14 EUR, co by som mala platit so SP,
- a ževraj možem dostať najviac 620 EUR matersku,
Aku by som mala matersku, pri plate cca 800 EUR brutto a keby som si platila 14 EUR/mes. DNP.
Oplati sa mi platit viac DNP ako tych 14 EUR, aby som mala co najvyssiu matersku???

Dakujem, dakujem, dakujem....
ajobs
27.09.10,12:14
Zdravim ludi ktoru sa tomuto to rozumeju a uprimne im zavidim, hadam som precitala vsetky prispevky a mam teraz dilemu a zaroven prosim ak mi vie niekdo s nou poradit, kedze planujem coskoro otehotniet, CI SA MI OPLATI VOBEC PRIPOISTIT DO SP? Takze v skratke:
- som zamestnana 4 roky (zamestnavatel za mna riadne odvadza odvody),
- nedá sa mi zrusit o znova obnovit pred porodom pracovny pomer (ako bolo uvedene predtym),
- podľa pokynov z SP som si vypočítala, že podľa vzorcu 1116,76 minus moj hruby plat = 319,58 a z toho 4,4% je 14 EUR, co by som mala platit so SP, Áno, tento výpočet je správny a z tohto VZ sa treba prihlásiť.
- a ževraj možem dostať najviac 620 EUR matersku, Áno, pri súčasnom maximálnom VZ je materské niekde okolo tejto sumy.
Aku by som mala matersku, pri plate cca 800 EUR brutto a keby som si platila 14 EUR/mes. DNP. Viď vyššie.
Oplati sa mi platit viac DNP ako tych 14 EUR, aby som mala co najvyssiu matersku??? Nie, neoplatí, pretože by si prekročila maximálny VZ a preto by materské nemohlo byť vyššie ako už si aj ty napísala.

Dakujem, dakujem, dakujem....


Odpovede v texte. Aby som nepísal ďalší príspevok, tak odpoviem tu: nie je začo, rád som pomohol.
DDBB
27.09.10,12:17
Dakujem
dombyova
02.11.10,13:53
Ahojte, ja by som sa len chcela spýtať, či tých 270 dní nemusí byt v jednom kalendárnom roku ? Napr. ja si to môžem začať platiť aj v júli 2011, platila by som si to bez prerušenia a v júli 2012 by som napríklad rodila? Stále sa tu uvádza že materská sa počíta z predchádzajúceho roku teda v tomto prípade z roku 2011 a ale ja som si v daný rok platila len 6 mesiacov nemocenské z maxima? Nevadí, aj tak dostanem maximálnu materskú ? Dakujem za odpoveď.
Stitch
02.11.10,16:34
Poprosila by som Vás o radu, v tomto konkrétnom prípade.
Švagriná je u súčasného zamestnávateľa od roku 2002, momentálne je tehotná. Predpokladaný termín pôrodu je 18. 4. 2011 , to znamená, že na materskú by mala nastúpiť okolo 7. 3. 2011. Zamestnávateľ by jej umožnil, aby ku dňu 31. 12. 2010 rozviazali PP dohodou a opätovne by ju prijal do nového PP, na novú funkciu od cca 15. 1. 2011 tentoraz už s max. VZ - aby tým docielili čo najvyššiu sumu materského.

1. Bude sa materské vypočítavať z nového PP uzatvoreného v r. 2011,
čiže z max. VZ 1116,76 /momentálne/?

2. Je potrebné si za obdobie 1.1. - 14. 1. 2011 dobrovoľne platiť na NP,
aby bolo pokrytých 270 dní potrebných na poberanie materského? Ak
áno, stačí minimálny VZ alebo je potrebný maximálny VZ?

Vopred ďakujem za všetky rady.
fedroc
02.11.10,16:49
ano
Kvaka
02.11.10,16:52
Poprosila by som Vás o radu, v tomto konkrétnom prípade.
Švagriná je u súčasného zamestnávateľa od roku 2002, momentálne je tehotná. Predpokladaný termín pôrodu je 18. 4. 2011 , to znamená, že na materskú by mala nastúpiť okolo 7. 3. 2011. Zamestnávateľ by jej umožnil, aby ku dňu 31. 12. 2010 rozviazali PP dohodou a opätovne by ju prijal do nového PP, na novú funkciu od cca 15. 1. 2011 tentoraz už s max. VZ - aby tým docielili čo najvyššiu sumu materského.

1. Bude sa materské vypočítavať z nového PP uzatvoreného v r. 2011,
čiže z max. VZ 1116,76 /momentálne/?

2. Je potrebné si za obdobie 1.1. - 14. 1. 2011 dobrovoľne platiť na NP,
aby bolo pokrytých 270 dní potrebných na poberanie materského? Ak
áno, stačí minimálny VZ alebo je potrebný maximálny VZ?

Vopred ďakujem za všetky rady.
Dnes médiá priniesli aj túto správu:
Kým dnes trvá materská dávka pol roka od narodenia dieťaťa a jej výška je 55 percent z hrubej mzdy, po novom by to malo byť 60 percent počas 34 týždňov. "Postupné predlžovanie materskej dovolenky a postupné zvyšovanie dávky v materstve predložia koaliční poslanci vo svojom pozmeňovacom návrhu k novele zákona o sociálnom poistení, ktorá je momentálne v Národnej rade.
rast0
02.11.10,16:58
Zdravím Vás ľudia. Prosím o radu:

Manželka je zamestnaná na dobu určitú do 31.12.2010. V prípade, že by bola tehotná a napr. 28.12.2010 nastúpi na rizikové tehotenstvo, mala by nárok na materskú dávku?
veronikasad
02.11.10,17:12
Zdravím Vás ľudia. Prosím o radu:

Manželka je zamestnaná na dobu určitú do 31.12.2010. V prípade, že by bola tehotná a napr. 28.12.2010 nastúpi na rizikové tehotenstvo, mala by nárok na materskú dávku?
Ochranná lehota tehotnej pracovníčky je 6 mesiacov. Ak od skončenia prac.pomeru do pôrodu uplynie viac, nemá nárok na materské z prac. pomeru.

Môže sa však prihlásiť ako dobrovolne nemocensky poistená osoba v soc. poisťovni, podmienku 270 dní poistenia bude mať splnenú, avšak materské bude len z min. vymer.základu (ak do pôrodu neuplynie viac ako 26 týždňov).
rast0
02.11.10,17:22
Ochranná lehota tehotnej pracovníčky je 6 mesiacov. Ak od skončenia prac.pomeru do pôrodu uplynie viac, nemá nárok na materské z prac. pomeru.

Môže sa však prihlásiť ako dobrovolne nemocensky poistená osoba v soc. poisťovni, podmienku 270 dní poistenia bude mať splnenú, avšak materské bude len z min. vymer.základu (ak do pôrodu neuplynie viac ako 26 týždňov).

Do pôrodu, alebo nástupu na riadnu materskú?
veronikasad
02.11.10,17:24
Do pôrodu, alebo nástupu na riadnu materskú?
do pôrodu. Ak však podmienka nie je splnená do nástupu na materskú, výplatu materského "podržia" a vyplatia až po pôrode ...
Stitch
02.11.10,19:25
Dnes médiá priniesli aj túto správu:
Kým dnes trvá materská dávka pol roka od narodenia dieťaťa a jej výška je 55 percent z hrubej mzdy, po novom by to malo byť 60 percent počas 34 týždňov. "Postupné predlžovanie materskej dovolenky a postupné zvyšovanie dávky v materstve predložia koaliční poslanci vo svojom pozmeňovacom návrhu k novele zákona o sociálnom poistení, ktorá je momentálne v Národnej rade.


Myslím, že médiami ešte prejde /tak ako vždy/ veľa takýchto správ, kým sa dočkáme toho tradičného "čierne na bielom" čo bude pre všetkých sväté .
Radšej by som však poprosila o vyriešenie tohto konkrétneho dotazu, hoc i podľa teraz platného zákona. :o:o:o
Andyke
02.11.10,19:44
Poprosila by som Vás o radu, v tomto konkrétnom prípade.
Švagriná je u súčasného zamestnávateľa od roku 2002, momentálne je tehotná. Predpokladaný termín pôrodu je 18. 4. 2011 , to znamená, že na materskú by mala nastúpiť okolo 7. 3. 2011. Zamestnávateľ by jej umožnil, aby ku dňu 31. 12. 2010 rozviazali PP dohodou a opätovne by ju prijal do nového PP, na novú funkciu od cca 15. 1. 2011 tentoraz už s max. VZ - aby tým docielili čo najvyššiu sumu materského.

1. Bude sa materské vypočítavať z nového PP uzatvoreného v r. 2011,
čiže z max. VZ 1116,76 /momentálne/? Áno materské vypočítajú z maxim.VZ t.j. 1116,75 €

2. Je potrebné si za obdobie 1.1. - 14. 1. 2011 dobrovoľne platiť na NP,
aby bolo pokrytých 270 dní potrebných na poberanie materského? Ak
áno, stačí minimálny VZ alebo je potrebný maximálny VZ?
Netreba uzavrieť DNP.
Vopred ďakujem za všetky rady.

Odpovede červeným.
Stitch
02.11.10,20:02
Odpovede červeným.


Veľmi pekne ĎAKUJEM :):):):):)