Lydium
20.04.05,11:58
Dobry deň, chcem sa opýtať či niekto nemá skúsenosť s odhlásením zamestnanca zo ZP ak je na PN-ke. Mám taký prípad, zamestnanec je poistený vo Všeobecnej a momentálne je hospitalizovaný. Mal by sa teda odhlásiť resp. v tomto prípade to môže urobiť aj poverená osoba. Všeobecná ale na toto (aspoň ja o tom neviem) nemá tlačivo. Dôvera áno. Neviete či stačí ak pošlem len kópiu PN-ky+"nejaký" sprievodný list. A ešte jedna otáka. Kam poslať ? Firma má sídlo v BA a zamestnanec trvalé bydlisko mimo BA. Ďakujem za odpoveď.
Anonymka
20.04.05,10:12
A to sa už aj pri zdravotnom poistení robí - odhláška????
Kimáková
20.04.05,10:22
Dobry deň, chcem sa opýtať či niekto nemá skúsenosť s odhlásením zamestnanca zo ZP ak je na PN-ke. Mám taký prípad, zamestnanec je poistený vo Všeobecnej a momentálne je hospitalizovaný. Mal by sa teda odhlásiť resp. v tomto prípade to môže urobiť aj poverená osoba. Všeobecná ale na toto (aspoň ja o tom neviem) nemá tlačivo. Dôvera áno. Neviete či stačí ak pošlem len kópiu PN-ky+"nejaký" sprievodný list. A ešte jedna otáka. Kam poslať ? Firma má sídlo v BA a zamestnanec trvalé bydlisko mimo BA. Ďakujem za odpoveď.
Vyberám citáciu z metodického usmernenia Úradu dohľadu nad zdravotnou starostlivosťou (Vestník č. 2/2005):

Platenie poistného za zamestnanca, ktorý nemá príjem za vykonanú prácu
Podľa § 11 ods. 8 zákona č. 580/2004 Z.z. je štát platiteľom poistného za zamestnanca, ak nemá príjem za vykonanú prácu, ktorý podlieha dani z príjmu podľa § 3 ods. 1 písm. a) zákona č. 595/2003 Z.z.. Zamestnanec má od prvého dňa dočasnej pracovnej neschopnosti do 10. dňa nárok na náhradu príjmu, ktorú mu uhrádza zamestnávateľ a od 11. dňa má nárok na nemocenskú dávku, ktorú mu uhrádza Sociálna poisťovňa. Oba tieto príjmy sú podľa zákona o dani z príjmov oslobodené od dane. Preto je štát platiteľom poistného za zamestnanca od prvého dňa pracovnej neschopnosti.

Počet dní, za ktoré je vypočítaný a platený preddavok na poistné za zamestnanca, sa uvádza vo výkaze o preddavkoch na poistné predkladanom zdravotnej poisťovni zamestnávateľom. Preto nie je potrebné požadovať od poistencov na základe § 23, ods. 1, písm. d), zákona 580/2004 Z.z. aby predkladali zdravotnej poisťovni doklad o vzniku, resp. ukončení dočasnej práceneschopnosti.
Aňuška
20.04.05,10:25
V Trnave VšZP však napriek tomu požaduje toto ohlásenie, a to na pôvodnom
tlačive "Hromadné oznámenie ..".
Lydium
20.04.05,10:32
Nie nemala by to byt prihláška a odhláška ale skôr sa domnievam, že ide o oznámenie. Zamestnanec totiz naďalej zostáva v evidencii zamestnávateľa. Keď je totiž chorý celý mesiac nemá vymeriavací základ z ktorého by bolo možné mu počítať odvod. V takom prípade platí odvod za zamestnca štát (aspoň ja tak tomu rozumiem)
J.T.International
20.04.05,11:08
Odhlasuje sa len ak v mesiaci nemá žiadny príjem, teda je na PN celý mesiac.
J.T.International
20.04.05,11:09
Nie nemala by to byt prihláška a odhláška ale skôr sa domnievam, že ide o oznámenie. Zamestnanec totiz naďalej zostáva v evidencii zamestnávateľa. Keď je totiž chorý celý mesiac nemá vymeriavací základ z ktorého by bolo možné mu počítať odvod. V takom prípade platí odvod za zamestnca štát (aspoň ja tak tomu rozumiem)
Odhlasuje sa len vtedy, keď PN je celý mesiac.
Aňuška
20.04.05,11:14
V Trnave VšZP však napriek tomu požaduje toto ohlásenie, a to na pôvodnom
tlačive "Hromadné oznámenie ..".
Ešte doplním, čo som zabudla.
Na "Hromadnom oznámení .." do VšZP chcú nahlásenie DPN
s kódom "O" /ako Ostatní/.
Takže to zadávam do 2 riadkov: jeden riadok ako začiatok, druhý ako ukončenie.
Pripíšem tam poznámku, že sa jedná o dočasnú PN.
vierkat
20.04.05,11:21
Ja som minule bola v VZP (Banská Bystrica) a bolo mi povedané, že sa musí vyplniť tlačivo "Oznámenie zamestnanca - poistenca - na zmenu platiteľa poistného". Toto tlačivo sa musí odovzdať aj v prípade, ak zamestnanec bol PN (OČR) napríklad len 3 dni. Tiež ma to prekvapilo, lebo na školení bolo povedané niečo iné...
Lydium
20.04.05,11:24
Ďakujem za Vaše odpovede. Ale mám ešte jeden dotaz. Čo ak zamestnanec má bydlisko v "Hornej-Dolnej" a zamestnávateľ v BA. Kam poslať to oznámenie, keď zamestnanec je hospitalizovaný ?
marika1
20.04.05,17:12
Neviem, či to treba posielať, ale keď áno, tak oznámenie treba poslať podľa sídla organizácie, kde sú zamesntnaní,lebo poistenci sú prihlásení do poisťovní podľa toho.
Ivenka
20.04.05,17:43
Určite sa posiela aj pri 2 dňoch. Len si treba ofotiť PN alebo OČR lebo ja som to dala už na sociálku a potom krútili nosom.
Silvi
21.04.05,05:17
Zamestnanca pri PN zo ZP neodhlasuješ.Tvojou povinnosťou je iba po 10 dňoch zamestnancovej PN poslať do SC poisťovne 2.časť PN a potvredenie zamestnávateľa o zamestnancovi.Zamestnancovou povinnosťou/môže to spraviť aj rodinný príslušník/ je do 8 dní oznámiť poisťovni začiatok PN. Robí sa to tak, že odfotenú PN a oznámenie poistenca odnesie, prípadne pošle poštou do ZP kde je evidovaný. To by malo byť v Tvojom prípade v Bratislave, tam kde je zaevidovaná firma.
anet
21.04.05,05:30
No ja som vcera bola na ZP Dovera.Mala som zamestnanca na PN-ke 12 dni.

Dovera ma na to tlacivo Oznámenie zamestnavatela na zmenu platitela poistneho stat za zamestnanca. Tiez som bola presvedcena ze kedze nebol na PN-ke cely mesiac tak nemusim nic posielat,lebo mal VZ z ktoreho som odviedla poistne.Ale pani v ZP mi povedala ze VZ nebol taky ako by normalne pracoval cely mesiac (automaticky je nizsi) a tak to mam na tomto tlacive oznamit.

Hladala som podobne tlaciva aj pre ine ZP (zamestnancov mam v 4 ZP) ale nenasla som.

Som z toho :confused: .
Ivenka
21.04.05,05:32
Nejako som to domotala. Napr.do Spoločnej netreba prikladať PN resp.OČR ale treba hlásiť tak ako uviedla Silvi.
stanca
21.04.05,05:39
Mne bolo vo VZP povedané, že zamestnanec má povinnosť, prípade, že je PN viac ako 1 mesiac, t. j. vymeriavací základ má 0,-- Sk, ohlásiť ZP zmenu platiteľa poistného - štát. Vo VZP mi vtedy dali tlačivo pre zamestnanca : Oznámenie poistenca/platitela + Čestné prehlásenie a požadovali prefotenú PN, a upozornili ma na to, že aj keď je to povinnosť zamestnanca, máme to za nich robiť mi - ekonómky, lebo zamestnanci by to nevedeli
Lydium
21.04.05,08:11
Mne bolo vo VZP povedané, že zamestnanec má povinnosť, prípade, že je PN viac ako 1 mesiac, t. j. vymeriavací základ má 0,-- Sk, ohlásiť ZP zmenu platiteľa poistného - štát. Vo VZP mi vtedy dali tlačivo pre zamestnanca : Oznámenie poistenca/platitela + Čestné prehlásenie a požadovali prefotenú PN, a upozornili ma na to, že aj keď je to povinnosť zamestnanca, máme to za nich robiť mi - ekonómky, lebo zamestnanci by to nevedeli
Stanka ďakujem za odpoveď. Podľa toho čo si napísala, to ale vychádza, že to odhlásenie je až po mesiaci. Ja mám totiž tiež info, že keď je zamestnanec chorý resp. na Očr, či je to len jeden deň alebo mesiac hneď by o tom mal informovať ZP kde je poistený. Stále mám ale dilemu z toho kam poslať to oznámenie. Keď som totiž posledne prihlasovala zamestnanca bolo mi zamestnancom ZP povedané, že to musí byť podľa miesta tr. bydliska zamestnanca. Keď som sa ale bránila, že odvod pôjde podľa sídla firmy, tak sa zamestnanec "zľutoval" a zobral prihlášku...
Ivenka
21.04.05,08:52
Ja to posielam na patričnú zdr.poisťovňu. A aby so mnou necvičili uprednostňujem poštu. V Spoločnej mi povedali, že mám všetko robiť tak ako som robila za zamestncov lebo od 1.7. to bude zasa tak ako do 31.12.04
luebchenko
21.04.05,09:16
Dôvera mi práve oznámila, že to mám (aj spätne) ako zamestnávateľ ohlásiť na hromadnom oznámení platiteľa (aj začiatok choroby - odhlásiť, aj koniec choroby - prihlásiť!!! ) s poznámkou, že ide o PN :D

Šetrime naše lesy :D :D :D
Ajuška
21.04.05,10:02
Ja osobne si myslím, že do ZP nie je zamestnanec prihlásený podľa sídla zamestnávateľa, ale podľa toho, pre ktorú ZP sa sám dobrovoľne rozhodol. Údaje si viem zistiť pri nástupe (alebo kedykoľvek počas) do pracovného pomeru z jeho "kartičky" poistenca a podľa toho aj viem určiť jeho príslušnosť. Alebo sa mýlim?
Jozef Mihál
21.04.05,10:12
Už tu raz bola takáto téma, takže len zopakujem, že:

1. Podľa vestníka 2/2005 Úradu pre dohľad netreba PNky zamestnancov nahlasovať, stačí uviesť počet dní v prílohe výkazu tak, aby od plného počtu dní boli odpočítané dni, počas ktorých je zamestnanec PN a pod.

2. Fakticky tak či tak ide v súčasnosti o zbytočnosť, pretože podľa novely zákona (samozrejme ak bude prijatá), sa poistné za mesiace január až júl vrátane zúčtovávať nebude. Teda štát NEBUDE zdravotným poisťovniam doplácať sumy poistného za práceneschopných zamestnancov.
Lydium
21.04.05,10:42
Pán Mihál, ďakujem. Hľadala som v histórii ale nenašla som takúto tému. V budúcnosti budem dôslednejšia :-) Vďaka
Magma
22.04.05,03:24
Mám otázku: kde sa dá zohnať tu spomínaný Vestník???
Jozef Mihál
22.04.05,05:07
Magma
09.06.05,09:17
Včera som bola vo VšZP a pri PN zamestnanca požadujú oznámenie poistenca, jeho čestné prehlásenie a fotokopiu PN! Spomínaný vestník zrejme neplatí všade.
Jozef Mihál
09.06.05,09:26
hm, VšZP vo svojej poradni (www.vszp.sk) uvádza, že podanie oznámenia poistenca + fotokópie PN atď. je na dobrej vôli poistenca...Takže ani informácie z ich poradne neplatia "všade".

Viď spomínaná poradňa, oddiel "Iná oblasť", 5-ta otázka odvrchu, odpovedal pán Eugen Podhorný 25.4.2005
Pechrová
24.09.06,09:36
Dôvera mi práve oznámila, že to mám (aj spätne) ako zamestnávateľ ohlásiť na hromadnom oznámení platiteľa (aj začiatok choroby - odhlásiť, aj koniec choroby - prihlásiť!!! ) s poznámkou, že ide o PN :D

Šetrime naše lesy :D :D :D

Ja som telefonovala do Dôvery v piatok a bolo mi povedané, že ak mam zamestnanca na PN dlhšie ako 10 dní, mám vypisať hromadné oznámenie kde napíšem požadovaný kód - myslim, že to bolo 1.4, uvediem v začiatku začiatok PN a v konci koniec PN a odovzdám, alebo pošlem až potom, keď zamestnanec nastúpi do práce.