Filomena9
16.07.08,15:15
Dobrý deň!
Prosim o radu: Moja známa bývala v SR, predala byt a s celou rodinou sa presťahovili do ČR, kde majú prechodný pobyt, no teraz ma problémy s trvalým pobytom, pretože ho nemá nikde, pritom potrebuje synovi vybaviť občianský preukaz, keďže už má 15 rokov, bude mať s tým problémy? čo by mala robiť?
Ďakujem za rady.
S pozdravom Iva:)
Chobot
16.07.08,13:46
Dobrý deň!
Prosim o radu: Moja známa bývala v SR, predala byt a s celou rodinou sa presťahovili do ČR, kde majú prechodný pobyt, no teraz ma problémy s trvalým pobytom, pretože ho nemá nikde, pritom potrebuje synovi vybaviť občianský preukaz, keďže už má 15 rokov, bude mať s tým problémy? čo by mala robiť?
Ďakujem za rady.
S pozdravom Iva:)

To bude fakt problém, pretože pri prihlásení trvalého pobytu treba predložiť doklad preukazujúci užívacie právo k nehnuteľnosti. Ak nemá taký doklad, pochybujem, že ho prihlásia k trvalému pobytu.

Ak má nejakých príbuzných alebo známych niekde na slovensku, bolo by riešenie. Nech ho dočasne prihlásia tí známi k sebe. Po vydaní obč. preukazu tí, kde je prihlásený, môžu jeho trvalý pobyt zrušiť, nakoľko nebude mať užívacie právo k nehnuteľnosti, kde je prihlásený. V takom prípade ohlasovňa pobytu odhlási občana z trvalého pobytu a prihlási sa na trvalý pobyt v meste, v ktorom sa akože bude zdržiavať - teda bude papierovo bezdomovec. Viď §5 zákona o hlásení pobytu:

"Občan, ktorému bol trvalý pobyt zrušený podľa § 7 ods. 1 písm. d) až g) a ktorý sa nemôže prihlásiť na trvalý pobyt podľa § 3 alebo 4, sa môže prihlásiť na trvalý pobyt v ohlasovni v mieste, kde sa zdržiava."

V § 7 sú nasledovné dôvody odhlásenia:

(1) Ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší

a) na základe oznámenia podľa § 10 písm. d),
b) ak občan zomrel alebo bol vyhlásený za mŕtveho,
c) na základe ohlásenia podľa § 6 ods. 1 a 3,
d) ak prihlásenie bolo vykonané na základe nepravdivých alebo nesprávne uvedených skutočností alebo na základe neplatného, falšovaného, vedome pozmeneného alebo cudzieho dokladu,
e) na návrh občana oprávneného užívať budovu alebo jej časť na základe právoplatného súdneho rozhodnutia o obmedzení alebo zrušení užívacieho práva, 5a)
f) na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti alebo nájomcu, ak je budova alebo jej časť v nájme občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči vlastníkovi, spoluvlastníkovi, manželovi alebo nezaopatrenému dieťaťu vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu,
g) ak budova zanikla.

Na neho by sa potom vzťahoval ten prípad v bode f).

Tak by dostal OP s uvedením trvalého pobytu napr. v obci Horná Maríková.

V tejto súvislosti som sa odhodlal napísať aj príbuznú tému, kde pozývam všetkých, čo žijú v zahraničí:

http://www.porada.sk/t86349-kupa-domu-a-byvanie-v-zahranici-madarsko-rakusko.html#post776429
Filomena9
17.07.08,06:56
Ďakujem, dobrá rada, čo sa týka toho OP.
Len neviem, či nebudu problémy ohľadom toho, že keď predali byt, tak sa neodhlásili z trvalého pobytu, ktorý mali v tom byte.
Už ich hľadala policia....len oni maju iba prechodný pobyt v ČR.
Chobot
17.07.08,06:59
Ďakujem, dobrá rada, čo sa týka toho OP.
Len neviem, či nebudu problémy ohľadom toho, že keď predali byt, tak sa neodhlásili z trvalého pobytu, ktorý mali v tom byte.
Už ich hľadala policia....len oni maju iba prechodný pobyt v ČR.

Tak to sa mali odhlásiť, táto povinnosť im vyplýva zo zákona. Neviem, aké problémy im môžu narobiť Slovenské orgány.
branko882005
26.08.08,14:03
pruser to neni.... poznam xy ludi, ktori predali nehnutelnost (na ktorej mali vedeny trvaly pobyt) , neodhlasili z trvaleho pobytu. vse je oka... Pri vydavani OP sa tym nik nezaobera. Na matrike, ci obecnom (mestkom) urade sa pride zobrat potvrdenie o trvalom pobyte... daju ho bez zbytocnych reci a na policiu sa odnesie to potvrdenie, plus kopia rodneho listu.... a do 2 hodin je obciansky na svete....
t.betinka
17.09.08,16:02
Pytam sa ked som prihlasena na mesto ci musim mat vybaveny trvaly pobyt ze vraj kto nema trvaly pobyt ma platit pokutu.Byvam u kamarata.Ake vyhody ma ked som prihlasena na mesto a ake su nevyhody.Platim mu najomne na ruku.
skifunka
06.10.08,07:53
Ja tiez poznam ludi, ktori predali svoj byt, nebyvaju v nom uz asi 7 rokov a stale tam maju trvaly pobyt. Dokonca jednemu z nich sa skoncila platnost OP, tak si isiel vybavit novy a opat v nom ma uvedeny trvaly pobyt v mieste, kde uz davno nebyva ani nevlastni danu nehnutelnost. Vraj len predlozil stary OP a na zaklade udajov v nom uvedenych mu vydali novy. Neviem, akeho porusenia sa dopustaju, iste je, ze sa takto spekulativne vyhybaju preberaniu im neprijemnych zasielok z policie, sudov, exekutorov... Napr. neplatia pokuty a vyzvy su im dorucovane na adresu, ktoru maju uvedenu v OP.