a-nick-a
20.04.05,12:25
Prosím o pomoc, ak máte skúsenosť: Manžel má v práci zlé podmienky, hraničiace až zo šikanovaním zo strany šéfa, chýbajú základné ochranné pracovné prostriedky, už trikrát prišiel domov s úrazom /presvedčili ho, aby to nehlásil lekárovi a ošetrili mu hlbokú ranu toaletným papierom!!!/, prašné prostredie, žiadne respirátory ... Konečne si našiel lepšiu prácu, doniesol na podpis žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru dohodou. Šéf mu ju nepodpísal a povedal, že ho len tak nepustí a bude ho tam držať do konca. Ani len druhopis žiadosti mu nevrátil. Čo máme robiť? Sú to skôr schválnosti zo strany šéfa. Nedalo by sa jednoducho prestať chodiť do práce? Sú za to nejaké sankcie? A čo tak okamžité rozviazanie prac. pomeru zo strany zamestnanca? Aké sú tam podmienky? Mockrát ďakujem. Mám možnosť pozrieť si Vaše rady až večer, takže
teraz len - vopred ďakujem.
Liva
20.04.05,11:24
Nemám veľa času, ale ja by som to riešila § 67 ZP výpoveďou danú zamestnancom, kde nemusíš uvádzať dôvod rozviazania pracovného pomeru.Ako si uviedla je problém s vedúcim, ktorý nevrátil ani kópiu výpovede.Manžel nech skúsi napísať výpoveď ešte raz podľa § 67 a pokiaľ mu vedúci nevráti podpísanú späť,odoslala by som ju doručenkou zamestnávateľovi.Bola by tu ešte jedna možnosť síce je to môj názor § 69 odst.1,písm.c ZP,ale to by sa asi ťažko dokazovalo, že je tam ohrozenie života alebo zdravia.Samozrejme, že sa zamestnávateľ môže odvolať ešte na výpovednú dobu, čo je najmenej dva mesiace.Záleží kedy bude doručená výpoveď a či nový zamestnávateľ bude čakať dva mesiace.Neviem čo na to ostatný poraďáci, ale v rýchlosti ma už nič nenapadlo. Nie si sama čo ma deň blbec.
Bionda
20.04.05,11:32
a-nick-a, čudujem sa že sa manžel len tak nechal zadarmo prehovoriť ohľadom tých pracovných úrazov, včulek je to ťažšie dokazovať, tvrdenie -proti tvrdeniu.Udrieť by sa určite dalo na to že nemá vytvorené pracovné podmienky zo strany zamestnávateľa §146,147, Okamžite skončiť môže podľa §69 písm. c, ak je bezprostredne ohrozený život alebo zdravie (o podmienka on-line viete vy dvaja, teda manžel) . Posúdenie je na vás.
Nenastúpiť do práce treba zvážiť, či šéf nie je taký hnusný, že má možnosť ho dať na súd za ušlí zisk(záleží od prac. miesta).Ak sa dá -manžel okrem toho že bude mať absenciu v zápočte a na soc. poisťovni(ak to zamestnávateľ tak spraví) a vadiť mu to nebude, môže aj zvoliť to, že nenastúpi.
Určite treba najprv skúsiť cestu dohody -pohroziť, že manžel nahlási na patričné úrady, že Inšpektorát bezpečnosti práce apod. , v akých podmienkach pracuje, ak neustúpi. Ak je to ale fakt, tak radšej ustúpi.
Prajem veľa šťastia
ondrejvla
20.04.05,15:14
Súhlasím s radami predo mnou, a keby sa šéf skutočne moc priečil, tak zavolať inšpektorát bezpečnosti práce! Veď tým, že nedodrží ochranu zdravia a bezp. pri práci porušuje zákon!
anto
20.04.05,16:24
Asi najúčinnejší spôsob ako klepnúť zamestnávateľovi po prstoch je zavolať išpektorát práce, s tým, že pracuje v zlých podmienkách a oni s ním urobia poriadok. Aby sa vyhol šikanovaniu, je potrebné, aby mal svedka, ktorý by mu dosvedčil pri spore, že skutočne k šikanovaniu došlo. Potom bude podnikateľ ťahať za kratší koniec
accad
20.04.05,16:35
Len pozor na to, ak je to v malom meste, aby riešenie odchodu kontrolou a následným postihom cez Inšpektorát práce nespôsobil, že ho nový zamestnávateľ nepríjme (ako konfliktný typ) a manžel zostane bez práce.
brm
20.04.05,16:37
edit ma predbehla, môže sa stať, že chlapec sa v mieste bydliska už nezamestná...treba to zvážiť