tomaskosice
16.07.08,16:51
Chcem sa poradiť. Mam rezervovaný byt o ktorý mam zaujem. Teraz vyplávala na povrch nová informácia - na byt je tzv. vecne bremeno, konkretne v byte je zapísaná matka predávajúcej pani. Stará pani je v ústave, a udajne je vo vysokom veku. Chcem sa poradiť či je možné kupit byt aj s takou záťažou a či s tým može byt problem po kupe. Moze niekto neskor napadnut právoplatnost zmluvy?? Prosim poradte mi-nerad by som prisiel o peniaze aj byt. Dakujem pekne.
Chobot
17.07.08,05:55
Chcem sa poradiť. Mam rezervovaný byt o ktorý mam zaujem. Teraz vyplávala na povrch nová informácia - na byt je tzv. vecne bremeno, konkretne v byte je zapísaná matka predávajúcej pani. Stará pani je v ústave, a udajne je vo vysokom veku. Chcem sa poradiť či je možné kupit byt aj s takou záťažou a či s tým može byt problem po kupe. Moze niekto neskor napadnut právoplatnost zmluvy?? Prosim poradte mi-nerad by som prisiel o peniaze aj byt. Dakujem pekne.

Právoplatnosť zmluvy asi nikto nenapadne, byt môžeš riadne nadobudnúť a ani o peniaze kvôli vecnému bremenu neprídeš. Nenapísal si, čoho sa to vecné bremeno týka, ale predpokladám, že tá pani bude mať doživotné právo užívania bytu. To môže byť pre Teba určité riziko.

Teoreticky sa môže stať, že odkúpiš byt s vecným bremenom, nasťahuješ sa a pani si uplatní svoj nárok užívania bytu a prisťahuje sa ti do bytu. Vyhodiť ju nemôžeš, lebo je to vecné bremeno na byte.

Prakticky to asi neurobí, keďže je v ústave, ale pokiaľ má dobrý zdravotný stav, stať sa to môže.

Aj keby sa neprisťahovala, stále s tým budeš mať starosti, lebo po jej smrti budeš musieť dať návrh na kataster na zrušenie vecného bremena, čo ťa bude stáť čas a peniaze (zohnať úmrtný list a urobiť vklad na kataster).

Najčistejšie riešenie je dohodnúť sa s predávajúcim, nech dá on zrušiť vecné bremeno a následne odkúpiš byt. Dnes je už ponuka pomerne vyrovnaná s dopytom, preto nemusíš byť prinútený kupovať taký byt.

Je to na tebe, rozmysli si to.;)
Pavol44
20.07.08,16:56
prosím znenie vecného bremena, bez toého sa nedá zaujať stanovisko
tomaskosice
21.07.08,12:46
Vecne bremeno je v mojom pripade starká (matka predavajucej) ktora ma doživotne užívanie bytu.
Dakujem
chandler
21.07.08,14:20
nech ho daju vymazat a potom kup byt, chvilu to bude trvat tak aspon usetris, neskor bude ten byt lacnejsi :)