Mirka101
16.07.08,18:43
Chcem kúpiť byt cez hypotéku. Mám na ruke jednu výbornú ponuku na byt. Problém je však v tom, že je to družstevný byt, ktorého nájomníčka zomrela, dedičské konanie už prebehlo a byt zdedila sestra - 80 ročná babka. Ale na družstve sa ten byt ešte neprepisoval a stále beží na zosnulú. Už máme dohodnutú kúpnu cenu, aj mám predbežne potvrdené, že mi dajú úver. Keďže kupujem byt prvýkrát, neviem presne, ako treba postupovať. Dedička najpv myslela, že ten byt nebude prepisovať na seba, ale dá ho už rovno na mňa. Len potom neviem, ako naň dostanem hypotéku, aby som ju vyplatila (keďže cash nemám) a ako to zmluvne podchytiť. Je možné, že jediná schodná cesta je, že ona si dá na seba prepísať byt, potom ho od družstva odkúpi do OV a až potom uzavrieme klasickú kúpnu zmluvu??? Koľko to môže trvať, mňa to súri.
Prosím, odpoveď potrebujem súúúúrne....:eek:
Celsus
16.07.08,17:13
Dalo by sa s družstvom dohodnúť, aby súhlasilo so zriadením záložného práva na byt v prospech Vašej banky? Pokiaľ družstvo súhlasiť nebude, bude zrejme musieť najprv dedička odkúpiť byt od družstva.
Mirka101
16.07.08,17:19
Úprimne povedané - vôbec netuším, ani len ako to beží. Celý čas, čo si to vybavujem, som bola v tom, že ho normálne zdedila. Až dnes, keď som za ňou išla so zmluvou o bud. zmluve (aby som si podchytila cenu), som zistila, že je družstevný. V piatok s ňou mám ísť na družstvo a zajtra pôjdem do banky sa poradiť....
A s tým záložným právom sa to dá ako?