tajnostkárka
16.07.08,22:25
Prosím vás ako mám postupovať?Som v prvom mesiaci tehotenstva a neviem po
1: kedy oznámiť na úpsvar,že čakám dieťa,aby ma zbytočne nemotali po rôznych ponukách,ktoré sú absolútne nevyhovujúce
2: som dobrovoľný platca nemocenského poistenia 357sk,kedy nahlásiť platenie alebo neplatenie nemocenksého poistenia,aké tlačivá k tomu treba a podobne:(
3:pracujem na dohodu a vykonávam absolventskú prax,do 25môžem takže končím v septembri,dohodu mám do konca roka:o:confused:
4:ako nezamestnaná a tehotná mám nárok myslím už pri vypísaní na materskú na aké príspevky a kedy môžem ísť na materskú v ktorom mesiaci???Prosím Vás ak my vie niekto poradiť,alebo dať nejaké link,kde sa to dá pozrieť presnejšie budem rada
úpsvar moc neverím,nakoľko s nimi nemám dobré skúsenosti prosím poraďte mi niekto ako a kedy pokračovať:o:confused::confused::confused:
veronikasad
16.07.08,20:30
Daj si vyhľadávanie materská, najdeš veľa príspevkov
tajnostkárka
17.07.08,05:36
Daj si vyhľadávanie materská, najdeš veľa príspevkov

No pozrela som si to,ale takýto prípad ako som ja,som nikde nenašla
brčko
17.07.08,07:26
Prosím vás ako mám postupovať?Som v prvom mesiaci tehotenstva a neviem po
1: kedy oznámiť na úpsvar,že čakám dieťa,aby ma zbytočne nemotali po rôznych ponukách,ktoré sú absolútne nevyhovujúce aj ked si tehotná, tak si zaevidovaná ako "uchádzačka o zamestnanie", takže podla mna, na ponuky budeš musieť chodiť až do 6-teho týždna pred predp.termínom pôrodu. Jedine, že by si bola PN.
2: som dobrovoľný platca nemocenského poistenia 357sk,kedy nahlásiť platenie alebo neplatenie nemocenksého poistenia,aké tlačivá k tomu treba a podobne:( nerozumiem otázke, aké platenie neplatenie. Pozri si ozaj príspevky o materskej. Ak si tehotná max. v 8tt (a nastúpiť na MD chceš 6týždnov pred pôrodom), tak môžeš použiť postup na vylepšenie materskej, no treba konať! Je tu viackrát opisovaný. Inak bude tvoja materská dosť slabá, cca 148Sk na kal.den, takže cca ako rodič.príspevok.
pozri
http://jozefmihal.blogspot.com/
3:pracujem na dohodu a vykonávam absolventskú prax,do 25môžem takže končím v septembri,dohodu mám do konca roka:o:confused: dohoda o vyk.práce, o prac.činn. a o brig. činn.študenta s tehotenstvom a nárokom na materskú podla mna vôbec nesúvisí. Ak ju chceš ukončiť, tak to môžeš aj ked nie si tehotná, ak nie tak pokračuje.
4:ako nezamestnaná a tehotná mám nárok myslím už pri vypísaní na materskú na aké príspevky (na materskú, ak ti vznikne nárok. No to záleží od nemoc.poistenia; o inom neviem) a kedy môžem ísť na materskú v ktorom mesiaci??? 6týždnov najskôr 8týždnov pred predp.termínom pôrodu Prosím Vás ak my vie niekto poradiť,alebo dať nejaké link,kde sa to dá pozrieť presnejšie budem rada
úpsvar moc neverím,nakoľko s nimi nemám dobré skúsenosti prosím poraďte mi niekto ako a kedy pokračovať:o:confused::confused::confused:
.
tajnostkárka
21.07.08,13:35
.

Ešte by som sa chcela opýtať,dá sa vraj zvýšiť nejakým spôsobom materská.Teraz som dobrovoľne nemocensky poistená od roku 2005 a platím si minimum 357sk.Keď by som si chcela zvýšiť materskú,musím vypísať nový registračný formuláť fyz.osôb a platiť si max?Dátum pôrodu mám predbežne určeny na marec2009.Započítavalo by sa mi to tam?A starý formulár musím odhlásiť,alebo ako to je???
jankasm
21.07.08,13:54
Ešte by som sa chcela opýtať,dá sa vraj zvýšiť nejakým spôsobom materská.Teraz som dobrovoľne nemocensky poistená od roku 2005 a platím si minimum 357sk.Keď by som si chcela zvýšiť materskú,musím vypísať nový registračný formuláť fyz.osôb a platiť si max?Dátum pôrodu mám predbežne určeny na marec2009.Započítavalo by sa mi to tam?A starý formulár musím odhlásiť,alebo ako to je???

To je presne to, čo Ti už bolo spomínané vyššie, tento postup je už na porade popísaný milión krát. :o
Najneskôr v 8tt sa treba z DNP z minima, ktoré teraz platíš, odhlásiť. Čiže vypíšeš na SP RLFO, odhláška z DNP. Napr. na druhý deň na SP znovu vypíšeš nový RLFO, prihláška na DNP, avšak už z maximálneho VZ, 30219,-. Ak z tohto maximálneho VZ stihneš platiť 26 týždňov do nástupu na MD, tak materskú budeš mať počítanú z tohto VZ, a bude cca. 16000,- mesačne. Ak by si náhodu porodila alebo nastúpila na MD skôr ako uplynie tých 26 týždňov, tak tvoja materská by bola počítaná len z minima, 8100,- bez ohľadu na to, že si si poslednú dobu platila DNP z maxima. :)
Takže treba konať, ak si ešte v lehote do 8tt. Držím palce.
Ak už si náhodou po lehote, je tu ešte možnosť zamestnania sa pred nástupom na MD. Ale to už je zase o inom. ;)