kunkelovaa
17.07.08,05:47
Ahojte. Odovzdali sme už uzávierku za druhý štvrťrok (RO zriadená obcou). Dôrazne nás upozorňovali, že v stĺpcoch "stav k 1. januáru" majú byť len počiatočné stavy, nie uct.prípady zaúčtované k 1.1. (rezervy, opravné položky a pod.). Ja som si tie počiatočné stavy skontrolovala, sedia mi aj so zostatkami z hlavnej knihy z roku 2007. Úplnou náhodou som pozrela koncoročnú uzávierku roku 2007 a zistila som, že mojej predchodkyni (ja účtujem od marca) to celé vlastne nesedí. Jednoducho v konečnej uzávierke 07 niektoré účty nemá prenesené (má tam stav 0, aj keď v hlavnej knihe má zostatky), niektoré má prenesené úplne iné čísla. Celému tomu nerozumiem, čo sa tu mohlo stať, neviem, či s tým niečo teraz robiť, či sa mi to niekedy niekde môže prejaviť, lebo osobne si myslím, že sú podstatné údaje z hlavnej knihy. Vyjadrite sa, prosím. Ďakujem.
Anežob
17.07.08,04:56
Podľa mňa, aby si mala účtovníctvo v poriadku mala by si sa vrátiť k prevodovému mostíku a koncové stavy k 31.12. a počiatočné stavy k 1.1. po prevode aj keď na iných čiže nových číslach účtov by mali sedieť. Naša audítorka vždy odsúhlasí takzvanú kontinuitu a ináč by ani nenapísala čistú správu kedy koncoročné stavy nesúhlasili na počiatočné.
Ak ste k 1.1. mali naúčtované rezervy, opravné položky a pod. to by mali byť prvé zápisy po prevodovom mostíku a to nám hovorila na školení aj Ing. Majorová - spolutvorkyňa nového účtovníctva. Ešteí nám hovorila, že tento celý rok máme možnosť vstupovať do počiatočných stavov, meniť prevodový mostík a upraviť časové rozlíšenie a všetko si poopravovať tak, aby sme mohli správne účtovať do budúcna a preto ani vo štvrťročných výkazoch zatiaľ nie sú stanovené žiadne väzby.
kunkelovaa
17.07.08,05:50
Ahoj. Prevod hlavnej knihy 07 a počiatočné stavy 08 mi sedia. Len tie konečné stavy 07 nesedia s uzávierkou koncoročnou odovzdanou na DÚ. Neviem, či mi toto môže niečo ovplyvniť. Osobne si myslím, že mala moja predchodkyňa odvahu podpísať sa pod takú uzávierku.
Ing. Majorovú som si vypočula, tiež som to od nej čítala v nejakom časopise. Pri odovzdávaní uzávierky nám na DÚ tvrdili, že počiatočné stavy sú otvorené už len tento štvrťrok.
Anežob
17.07.08,06:57
Pokiaľ nie sú ešte stanovené žiadne medzivýkazové väzby počiatočné stavy môžeš opravovať. Nejde o to či tie nesprávne údaje niečo ovplyvnia, ale z pohľadu zákona o účtovníctve je to porušenie a vaše účtovníctvo nezobrazuje verný a pravdivý obraz o organizácii. Napríklad, ak nesúhlasia stavy na nulkových účtoch, čiže majetok - nebude vám sedieť zrkadlový obraz na zriaďovateľa. Pozor na účty skupiny 35. Ak sú rozdiely v časovom rozlíšení tak to vysporiadaj s účtom 428. Ale ak si zistila nesúlad napr. na pohľadávkach a záväzkoch tak to treba opraviť, lebo pohľadávky a záväzky po zaplatení sa musia vypárovať.
Ja na tvojom mieste by som si zobrala inventúru k 31.12.a počiatočné stavy zosúladila na konečné stavy a tak dala účtovníctvo do poriadku. Viem je to pracné, ale asi takýmto spôsobom by si mohla zistiť kde sú narobené chyby ak je dobre urobená dokladová inventúra.
Keď sa teraz s tým vytrápiš budeš mať pokoj do budúcna, lebo ťa to vždy bude strašiť ak ti niečo nebude súhlasiť a možno pri inventúre za tento rok by si mohla mať prvý krát problém a dobre vieš, že je to hektické obdobie a nieto toľko času, aby sa dohľadúvali takéto chyby. Držím palec a veľa trpezlivosti.
kunkelovaa
17.07.08,07:34
Ahoj. Neviem, či sa celkom rozumieme. Uvediem príklad: zostatok účtu 232 v roku 2007: 5tis. Sk (reálne na účte a tiež v hlavnej knihe). počiatočný stav účtu 222 (tam sa v r. 2008 prenášal): 5.tis. Sk. Čiže je to v poriadku. Ale v Súvahe za rok 2007 je k predmetnému účtu: 0 Sk. Príde mi to, akoby toto urobil zle program. Ale čo ja s tým??
Iný príklad: 321 - konečný zostatok (2007) 4.tis.Sk. 321 (2008) počiatočný stav: 4.tis. Sk. V Súvahe 2007 účet 321: 6 tis.Sk
Toto sú veci ktorým nerozumiem. Teoreticky to mne sedí, prebrala som to až od marca. Ale nezastaví ma to v niečom na konci roka? Ak to teraz opravím, tak vlastne zasiahnem do koncoročných zostatkov a zase to nebude sedieť s poč. stavmi...
blazonko
17.07.08,08:10
Kludne to mohol urobiť zle program. Ak ti sedia koncové a počiatočné stavy, nelám si s tým hlavu a nechaj to tak. S minuloročnou uzávierkou aj tak nič nespravíš. A ak si si istá, že napr. na 321 má byť tých 4 tis. a nie 6, duplom to nechaj tak.Možno ti na to na konci tohro roka už vezme dobre.
judita1971
17.07.08,09:16
za odovzdanie uzávierky na konci roka bola zodpovedná tvoja predchodkyňa.
Ak údaje v hlavnej knihe k 31.12.2007 súhlasia s dokladovou inventúrou k 31.12.2007 tak je to OK - ja by som to nemenila. Ak dokladová inventúra nebola urobená, tak by som si ju urobila ja, aby som sa v budúcnosti vyhla tomu, že sa budem musieť k niečomu vraciať a nebude niečo sedieť. Aby som vedela s čím som začala robiť. Viem o čom hovorím, lebo tiež som nerobila účto od začiatku a poriadok v účte som robila v roku 2007, bol to horor.
Anežob
17.07.08,09:58
Jasné, že sme na nepochopili. Teraz to beriem, že ak je to chyba programová a stavy máš dobré tak s tým nebudeš robiť nič. A nakoniec ani nie si zodpovedná za výkazy, ktoré si nespracúvala.
Ahoj.
kunkelovaa
18.07.08,03:26
Ďakujem, ukľudnili ste ma. A ešte otázočka: Je v štátnom výkazníctve kontrola medzi rokmi? SOm tak rozmýšľala, veď už v prvom štvrťroku som odovzdala uzávierku s počiatočnými stavmi, ktoré nesedia s koncoročnými...Asi to už nechám tak. Pekný deň.
judita1971
18.07.08,10:08
nechaj to tak, ešte ťa aj tak čaká kopec práce kým dáš účto do poriadku. Keď som to robila ja a našla som chybu, šlo ma poraziť, pri hľadaní jedného som našla inú chybu.... :D kolegyňa mi vtedy povedala, na čo hľadáš ? kto nehľadá, nič nenájde, a je kľud.... :D keby sa to tak dalo povedať, ale niekto si tak povie a má veget.
kunkelovaa
19.07.08,13:00
Trafila si do čierneho, presne tak som na tom. Ak sa začnem hrabať v minulom roku, stále, stále niečo nachádzam... a šaliem....už som mala chuť to aj zabaliť... Ešte k účtu 428. Prenášalo sa tam viac účtov. V hlavnej knihe07 mám zostatok účtu 964 cca -87tis.sk. no na 428 mi prenieslo z tohto účtu cca -3tis. Sk. Hľadala som, kde sa to stalo a v uzávierke hlavnej knihy na ID vytvorenom programom je práve tá suma -3tis.sk. Priznám sa, že nerozumiem predchádzajúcemu účtovníctvu a neviem, čo v sebe skrývali účty ako napr. 964. Ako sa toto mohlo stať??
blazonko
21.07.08,05:36
Účet 964 - Saldo výdavkov a nákladov. Aktuálny zostatok tohto účtu sa ti vykoná len pri ročnej uzávierke. Musíš preto dať pozor, či máš v ruke hlavnú knihu z decembra 07 alebo koncoročnú (čiže máš pod názvom napísané koncoročné zápisy). Ak máš v ruke hlavnú knihu za december, máš na účte 964 zostatok z roka 2006.Na tvojom mieste by som sa skôr pozrela do súvahy za rok 07, ale tiež dávaj pozor na to, akú súvahu máš.