mikpet
17.07.08,07:44
Vedel by mi niekto poradit ako odstranit namrzanie na zadnej stene chladnicky?
Mame celkom dobru chladnicku ELECTROLUX ERE-3600/X s automatickym odmrazovanim chladnicky no v poslednom case sa nam tvori dost hruba vrstva namrazy na zadnej stene, nie na celej ploche ale iba taky 10cm pas, akoby to kopirovalo nejaku hadicu za zadnou stenou. Naskor sme si mysleli, ze to sposobila flasa opreta o zadnu stenu na vrchnej policke, ale po rucnom odmrazeni a vycisteni chladnicky sa namraza znovu objavila hned na druhy den.
V navode sa pise, ze chladnicka je automaticky odmrazovana pocas necinnosti kompresora, tak sme kontrolovali, ci nahodou nebezi kompresor stale - ale on nebezi stale. Digitalny displej ukazuje stabilnu teplotu +5 stupnov - to by malo byt tiez ok.

Neviete niekto, co moze byt pricinou tvorby tej namrazy?
petmar
17.07.08,10:06
To namŕzanie je vo vnútri chladničky, či na vonkajšej stene? V každom prípade to vyzerá na poškodené, vytvrdnuté alebo inak nefunkčné tesnenie.
mikpet
17.07.08,12:43
Je to na vnutornej strane zadnej steny. Tesnenie som tiez kontroloval, vyzera byt absolutne v poriadku. Inak chladnicku mame necele dva roky a asi o tri tyzdne nam konci zaruka(kupena v NAY). Takze tam asi zajdem, ze co s tym. Dufam, ze ju nebudem musiet doviezt do predajne.
petmar
17.07.08,18:22
Takže rýchlo do Nayka, ohlásiť závadu, hádam pošlú technika... alebo povedia kto je zmluvný opravár na záručné opravy. Ťažko niečo iné vymyslieť.
petmar
17.07.08,18:51
Tesnenie môžeš skontrolovať tak, že si odstrihneš pásik tenkého papiera , zacvikneš do zavretých dverí a poťahuješ-nesmie ísť ľahko. Po celom obvode.
Môžu byť krivé dvere. Môže chladnička krivo stáť, potom dvere nedoliehajú. A tak ďalej. Nie som opravár, budete ho musieť prizvať, už len preto, že chladnička je v záruke. Môže byť porucha aj v chladiacom systéme - rúrky.
najag
18.07.08,06:47
Bud je netesne tesnenie dveri, alebo doslo k zmene polohy vnutorneho obalu skrine-vyparniku, co je ale neodstranitelna zavada a neostrava nic ine, iba sa trapit s namrznutou vrstvou, alebo kupit novu chladnicku. Ja sa trapim niekolko rokov :-)))))
Chobot
18.07.08,07:15
Vedel by mi niekto poradit ako odstranit namrzanie na zadnej stene chladnicky?
Mame celkom dobru chladnicku ELECTROLUX ERE-3600/X s automatickym odmrazovanim chladnicky no v poslednom case sa nam tvori dost hruba vrstva namrazy na zadnej stene, nie na celej ploche ale iba taky 10cm pas, akoby to kopirovalo nejaku hadicu za zadnou stenou. Naskor sme si mysleli, ze to sposobila flasa opreta o zadnu stenu na vrchnej policke, ale po rucnom odmrazeni a vycisteni chladnicky sa namraza znovu objavila hned na druhy den.
V navode sa pise, ze chladnicka je automaticky odmrazovana pocas necinnosti kompresora, tak sme kontrolovali, ci nahodou nebezi kompresor stale - ale on nebezi stale. Digitalny displej ukazuje stabilnu teplotu +5 stupnov - to by malo byt tiez ok.

Neviete niekto, co moze byt pricinou tvorby tej namrazy?

Ale áno, poviem ti presne, čo je príčinou toho.

Najprv ti vysvetlím, ako funguje chladnička. Za zadnou stenou je také trubkovité zariadenie, ktoré sa volá "výparník". V jeho trubkách sa mení tekuté chladiace médium na plynné (odparuje sa) a tým vytvára vo svojom okolí chlad. Ten trubkovitý systém je od samotnej zadnej steny chladničky oddelený, pretože médium pri vyparovaní sa schladzuje na teploty pod bodom mrazu (môže byť až -18st.C).

Pri výrobe sa pravdepodobne stalo, že časť toho trubkového systému (v tej dĺžke, ako sa namrazuje) sa dostalo príliš blízko k zadnej stene chladničky, resp. možno v tých miestach chýba izolácia, ktorá oddeľuje zadnú stenu od výparníka. Preto to miesto na zadnej stene je ochladzované viac, než ostatné miesta a vzniká tam námraza.

Ono námraza vzniká aj na ostatných miestach, ale u samoodmrazovacích chladničkách by sa takáto námraza vytvorená na zadnej stene chladničky počas nečinnosti kompresora (kedy nechladí, ale využíva sa len akumulovaná zima) mala rozmraziť a stiecť po zadnej stene do otvoru niekde na spodku zadnej steny. Cez ten otvor sa odvádza ku kompresoru, kde sa v osobitnej nádobe tá voda teplom kompresora odparuje do miestnosti.

Tým, že na tom mieste je zadná stena chladnejšia, nestíha sa vytvorená námraza roztopiť počas nečinnosti kompresora a odtiecť cez ten otvor von, ale zostane tam namrazená až do opätovného zapnutia sa kompresora.

Čo s tým? Nie je to vážna závada, pre ktorú by ste chladničku nemohli používať, ale je to jednoznačná chyba pri výrobe, ktorú opravou pravdepodobne nie je možné odstrániť (to by sa musela odmontovať zadná stena a pozrieť stav výparníka, odtiahnuť ho od zadnej steny chladničky prípadne doplniť izoláciu - a možno tú zadnú stenu ani nie je možné rozobrať).

Pomôže tiež nastaviť chladenie na nižší stupeň, v chladničke stačí, ak tam je +8st.C, je to bežná prevádzková teplota chladničky. Ochladenie na +5 st.C je už výrazné chladenie a potom máte aj vyššiu spotrebu.

Skús na jeden deň nastaviť vyššiu teplotu, či sa námraza potom stihne roztopiť. Ak nie, popíš predajcovi chybu (prípadne aj s tým, čo som ti napísal) a uvidíš, ako sa k tomu postaví. AK to neuzná ako chybu, napíš list priamo výrobcovi s presným popisom, prípadne si zavolaj záručného opravára, nech ti to potvrdí.

Som si na 95% istý, že s tesnosťou dverí to nebude mať do činenia. Keby boli dvere netesné, tak by mohla námraza vznikať na celej zadnej stene, prípadne by kompresor chladil nepretržite.

Dúfam, že som to pochopiteľne napísal.;)
Leila2006
18.07.08,09:16
Tiež nám to robí chladnička, opravár s tým nespravil nič, namŕza, keď je nastavená na nižšiu teplotu - okolo 2-3st., ďalej keď je chladnička preplnená a hlavne v lete, keď je aj v byte teplejšie, ako keby nestíhala chladiť, narzne vždy vrchná polovica zadnej steny. A riešime to tak, že zvýšime dočasne teplotu na 8-10st.,potom sa námraza roztopí. Už sme si na to zvykli, takto ju pravidelne "odmrazujeme". Má už 10 rokov, takže ju časom aj tak bude treba vymeniť.
damati
18.07.08,15:37
Tiež nám to robí chladnička, opravár s tým nespravil nič, namŕza, keď je nastavená na nižšiu teplotu - okolo 2-3st., ďalej keď je chladnička preplnená a hlavne v lete, keď je aj v byte teplejšie, ako keby nestíhala chladiť, narzne vždy vrchná polovica zadnej steny. A riešime to tak, že zvýšime dočasne teplotu na 8-10st.,potom sa námraza roztopí. Už sme si na to zvykli, takto ju pravidelne "odmrazujeme". Má už 10 rokov, takže ju časom aj tak bude treba vymeniť.
Aj nám namŕzala takto chladnička a v podstate takto začala odchádzať, nič nepomohlo, postupne sme boli nútení kúpiť novú. Novú chladničku máme 5 rokov a už sa začína mierne namŕzanie objavovať, tak mám dojem, že tie chladničky nič nevydržia.
Gapo
20.07.08,14:35
Chladnička jednoducho musí namŕzať na výparníku, inak by nefungovala, tak ako to napísal "Chobot" je to vysvetľujúce. Námraza na jednom mieste môže byť aj od toho, že tam dávate nejaký zdroj vlhkosti a tá sa namrazí na najbližšom studenom mieste. Preto ešte netreba kupovať novú chladničku! Veď je funkčná.
pivko
20.07.08,15:00
Chladnička jednoducho musí namŕzať na výparníku, inak by nefungovala, tak ako to napísal "Chobot" je to vysvetľujúce. Námraza na jednom mieste môže byť aj od toho, že tam dávate nejaký zdroj vlhkosti a tá sa namrazí na najbližšom studenom mieste. Preto ešte netreba kupovať novú chladničku! Veď je funkčná.
Chladnička musí namrzať????:mad:To si kde nabral???:cool:
Ja mám Samsung No Frost a tá nenamŕza:D:D:D
Chobot
20.07.08,15:25
Chladnička musí namrzať????:mad:To si kde nabral???:cool:
Ja mám Samsung No Frost a tá nenamŕza:D:D:D

Možno sa Gapo nevyjadril úplne správne s tým "musí", ale nie je to nič nezvyčajné, ak na zadnej časti namrzne. Pri cykle vypnutia kompresora a chladenia to odmrzne a voda sa odvedie preč.

Správne možno mal napísať, že zadná stena chladničky má chladiť, niekedy aj pod bod mrazu, preto nie je na vadu, ak vodná para v priestore chladničky na túto stenu namrzne.

Pokiaľ by si si svoju "no frost" nastavil na najnižšiu teplotu - teda najviac chladenia a dal tam chladiť polievku v otvorenom hrnci, tiež by ti namrzla na zadnej stene.
pivko
21.07.08,16:31
Možno sa Gapo nevyjadril úplne správne s tým "musí", ale nie je to nič nezvyčajné, ak na zadnej časti namrzne. Pri cykle vypnutia kompresora a chladenia to odmrzne a voda sa odvedie preč.

Správne možno mal napísať, že zadná stena chladničky má chladiť, niekedy aj pod bod mrazu, preto nie je na vadu, ak vodná para v priestore chladničky na túto stenu namrzne.

Pokiaľ by si si svoju "no frost" nastavil na najnižšiu teplotu - teda najviac chladenia a dal tam chladiť polievku v otvorenom hrnci, tiež by ti namrzla na zadnej stene.
EE , nenamrzne , mám nastavenú na 6 C. ona chladí vzduchom.:rolleyes:
bonita
22.07.08,08:24
Vie mi niekto poradit ci sa da kabel na chladnicke cely vymenit? Myslim tym kabel, ktory ide do zasuvky. Kedze mi prechadzal okolo mraznicky, dotykal sa , je poskodeny a zrejme mi vyhadzuje poistky. Predpokladam, ze to, ze mi chladnicka vnutri tiez namrza nemoze vyhadzovat poistky. Dakujem za radu.
stastna1
22.07.08,08:41
Aj ja mám takú chladničku a mala takú istú
poruchu a podľa rady servisného technika
je potrebné posunúť za zadným krytom ukrytu
" sondu " a potom to už nebude namrzať
v takom páse.Ak to nepomôže je potrebné
sondu vymeniť.Mne pomohlo sondu posunúť.
stastna1
Chobot
22.07.08,10:20
Vie mi niekto poradit ci sa da kabel na chladnicke cely vymenit? Myslim tym kabel, ktory ide do zasuvky. Kedze mi prechadzal okolo mraznicky, dotykal sa , je poskodeny a zrejme mi vyhadzuje poistky. Predpokladam, ze to, ze mi chladnicka vnutri tiez namrza nemoze vyhadzovat poistky. Dakujem za radu.

Teoreticky sa dá. Záleží však od typu chladničky, či s tým výrobca rátal a či to nebude trochu komplikovanejšie. Ale sama to nerob!

Prečo si myslíš, že na vine je kábel? Že práve ten spôsobuje vyhadzovanie poistky? Keby kábel skratoval (bol by vnútri poškodený), tak poistky ani nezapneš, chladnička by nešla vôbec.
bonita
22.07.08,18:53
Mam na predlzovacke napojenu chladnicku, mraznicku a mikrovlnku. Rano som vstala , bola vyhodena poistka, tak som ju opat zapla a zablyskalo sa pri kabloch, asi 150 cm ako su zasuvky zapojene v predlzovacke. Pozrela som si kable, a na chladnicke, tym ze sa opieral o mraznicku zozadu su dve miesta scernete, az na tie farebne buzirky. Neskumala som ci je vidno aj drotiky, musela by som cernotu nozikom oskrabat, ale zapla som to bez chladnicky a ide to doteraz.
Samozrejme, bude to menit moj muz, ked v nedelu pride. Chladnicka je gorenje,a si 5 rocna, mraznicka 2, 5 rocna.
Videla som ze kabel vychadza z takej mensej ciernej skrinky naspodu zadnej steny chladnicky. Inak je ok, tak nechce sa mi kupovat novu. Ten kabel je celkovo taky tenky. V najhorsom pripade, opravari chladniciek by to mali vediet vymenit, nie? Len neviem kde pri DSnajdem opravara.
Chobot
22.07.08,19:11
Mam na predlzovacke napojenu chladnicku, mraznicku a mikrovlnku. Rano som vstala , bola vyhodena poistka, tak som ju opat zapla a zablyskalo sa pri kabloch, asi 150 cm ako su zasuvky zapojene v predlzovacke. Pozrela som si kable, a na chladnicke, tym ze sa opieral o mraznicku zozadu su dve miesta scernete, az na tie farebne buzirky. Neskumala som ci je vidno aj drotiky, musela by som cernotu nozikom oskrabat, ale zapla som to bez chladnicky a ide to doteraz.
Samozrejme, bude to menit moj muz, ked v nedelu pride. Chladnicka je gorenje,a si 5 rocna, mraznicka 2, 5 rocna.
Videla som ze kabel vychadza z takej mensej ciernej skrinky naspodu zadnej steny chladnicky. Inak je ok, tak nechce sa mi kupovat novu. Ten kabel je celkovo taky tenky. V najhorsom pripade, opravari chladniciek by to mali vediet vymenit, nie? Len neviem kde pri DSnajdem opravara.

Tak to bude v kábli. V elektre sa dá dostať prístrojový kábel spolu so zástrčkou. Len treba vyberať taký, ktorý vydrží vyšší prúd, aspoň 10A. Nie taký dvojkolíkový, na lampy.
Gapo
24.07.08,15:21
Chladnička musí namrzať????:mad:To si kde nabral???:cool:
Ja mám Samsung No Frost a tá nenamŕza:D:D:D

Nezdá sa mi, že by bola diskusia o tvojej chladničke, ale pýtajúci, ako je zrejme nemá "NO FROST" a tak zadná stena je výparník a ten namŕza, nie veľa , ale predsa a v intervaloch sa odmrazuje. Tak to aj napísal,v dopyte, takže, to čo som napísal je správne! Jasne nie na tvoju super chladničku.
Chobot to dobre napísal a myslím, že ty si to trochu chcel u mňa podpichnúť:D, alebo sa pochváliť super chladničkou? No fakt tie sú dobré.
klarissa
30.08.08,17:32
Chcem sa spýtať pivka na chladničku Samsung - no frost, ako si s ňou spokojný? Tiež momentálne uvažujeme o kúpe tejto chladničky. Teraz ju majú NAY dome v akcii a stále váham. Ďakujem
mikpet
17.09.08,05:42
Po nejakom case som sa znovu dostal na poradu a vsimol som si, ze pribudlo zopar prispevkov k tejto teme. Napisem, ako som s tou chladnickou dopadol.
Takze bol som v NAY-ku ohlasit poruchu, tam mi dali kontakt na zmluvneho opravara, zavolal som mu a ten na druhy den prisiel.
Namraza uz bola poriadna, ale stale iba taky uzky pas sikmo zhora dolu asi v strede zadnej steny.
Opravar mi vysvetlil, ze my nemame klasicky typ chladnicky - teda taky, ktory ma chladiace trubky za zadnou stenou, ktora oddeluje vnutorny priestor, kde su potraviny od priestoru, kde su trubky, ale ze my mame vsetko v jednom priestore.
Pochopil som, ked odmontoval plastovy kryt zadnej steny - nebol to kryt cez celu zadnu stenu, ale zakryval iba asi 2/3 steny a nebol vzduchotesny, ale s otvormi. Za krytom za nachadza chladic - vymennik - su to trubky na ktorych je strasne vela hlinikovych rebier(nieco podobne ako chladic v aute). Vymennik bol umiestneny presne tak ako bola aj namraza a bol cely obmrznuty ladom. Hned vedla vymennika sa nachadza ventilator, bez ktoreho takyto typ chladnicky nemoze fungovat. A ten bol kamenom urazu - lebo nesiel.
Opravar ho vymontoval a zobral domov odskusat - bol presvedceny, ze bude pokazeny. Chladnicku sme mohli zatial pouzivat.
Na druhy den vsak opravar prisiel a povedal, ze ventilator je dobry. Po odmerani privodneho kablika ku ventilatoru zistil, ze do ventilatora nejde stava. Tak rozobral chladnicku navrchu, kde je elektronika a meral napatie na doske plosneho spoja - zase nic. Tak povedal, ze sa asi bude musiet vymenit cela elektronika. Pri skladani chladnicky do povodneho stavu sa vsak ventilator rozbehol - na prekvapenie hlavne opravara. A tak teraz chladnicka funguje a ja cakam, kedy znovu prestane. A kedze uz mam po zaruke, tak sa mam na co tesit.:(
Chobot
17.09.08,06:24
Po nejakom case som sa znovu dostal na poradu a vsimol som si, ze pribudlo zopar prispevkov k tejto teme. Napisem, ako som s tou chladnickou dopadol.
Takze bol som v NAY-ku ohlasit poruchu, tam mi dali kontakt na zmluvneho opravara, zavolal som mu a ten na druhy den prisiel.
Namraza uz bola poriadna, ale stale iba taky uzky pas sikmo zhora dolu asi v strede zadnej steny.
Opravar mi vysvetlil, ze my nemame klasicky typ chladnicky - teda taky, ktory ma chladiace trubky za zadnou stenou, ktora oddeluje vnutorny priestor, kde su potraviny od priestoru, kde su trubky, ale ze my mame vsetko v jednom priestore.
Pochopil som, ked odmontoval plastovy kryt zadnej steny - nebol to kryt cez celu zadnu stenu, ale zakryval iba asi 2/3 steny a nebol vzduchotesny, ale s otvormi. Za krytom za nachadza chladic - vymennik - su to trubky na ktorych je strasne vela hlinikovych rebier(nieco podobne ako chladic v aute). Vymennik bol umiestneny presne tak ako bola aj namraza a bol cely obmrznuty ladom. Hned vedla vymennika sa nachadza ventilator, bez ktoreho takyto typ chladnicky nemoze fungovat. A ten bol kamenom urazu - lebo nesiel.
Opravar ho vymontoval a zobral domov odskusat - bol presvedceny, ze bude pokazeny. Chladnicku sme mohli zatial pouzivat.
Na druhy den vsak opravar prisiel a povedal, ze ventilator je dobry. Po odmerani privodneho kablika ku ventilatoru zistil, ze do ventilatora nejde stava. Tak rozobral chladnicku navrchu, kde je elektronika a meral napatie na doske plosneho spoja - zase nic. Tak povedal, ze sa asi bude musiet vymenit cela elektronika. Pri skladani chladnicky do povodneho stavu sa vsak ventilator rozbehol - na prekvapenie hlavne opravara. A tak teraz chladnicka funguje a ja cakam, kedy znovu prestane. A kedze uz mam po zaruke, tak sa mam na co tesit.:(

Díky za spätnú väzbu. Spoň sme zase múdrejší - vieme, že je tam vzadu aj nejaký ventilátor. :rolleyes: