kucyo
20.04.05,14:06
budeme kupovať stavebný pozemok a mienime tu stavať-sme stavebná firma,stavba bude po kolaudácii slúžiť na prenájom nebyt.priestorov - prosím o radu-je stavebný pozemok predmetom dane z pridanej hodnoty?a ako je to so zaradením a odpisovaním? alebo aspon ma nasmerujte,kde si všetko ohladne stavania,vystavby a pod.naštudovať....dakujem
lucinka1
20.04.05,14:52
ano, stavebny pozemok je predmetom dane z pridanej hodnoty, takze ak ho budete kupovat od platitela DPH, urcite bude jeho predajna cena s DPH

potom je potrebne sa rozhodnut, komu sa budu nebytove priestory prenajimat, ci platitelom alebo neplatitelom DPH a ci prenajom budem alebo nebude predmetom DPH, aby bolo jasne, ci mate plny narok na odpocet DPH na vstupe alebo budete pouzivat koeficient...

do majetku sa pozemok zaradi v den, kedy bude mat vasa spolocnost pravo tento pozemok uzivat, ak tento den nastane pred zapisom do katastra alebo zapisom do katastra, kedy prejde na vasu spolocnost vlastnictvo...

pozemky sa neodpisuju...
ala13
21.04.05,01:28
Podla mna pozemok vobec nie je predmetom DPH, nie je vymenovany v prvom ci druhom paragrafe zakona o DPH. Ved pohladajte, ked neverite.
Auditorske zahranicne firmy robili vstupny test pred rokmi: Akou DPH by ste zdanili pozemok? 14% alebo 20%? Bol to chytak, malokto uspel, ja teda nie. Ale odvtedy sa to mohlo zmenit, nepochybujem, ale pozemok zeby sa stal predmetom, o tom pochybujem.
petra:-)
21.04.05,07:46
Podla mna pozemok vobec nie je predmetom DPH, nie je vymenovany v prvom ci druhom paragrafe zakona o DPH. Ved pohladajte, ked neverite.
Auditorske zahranicne firmy robili vstupny test pred rokmi: Akou DPH by ste zdanili pozemok? 14% alebo 20%? Bol to chytak, malokto uspel, ja teda nie. Ale odvtedy sa to mohlo zmenit, nepochybujem, ale pozemok zeby sa stal predmetom, o tom pochybujem.

Máš pravdu v tom, že sa to zmenilo. Nájdeš to v § 38 ods. 2 zákona o DPH - Oslobodené od dane je dodanie pozemnku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa ne jeho dodanie ods.1 § 38. :) :)